Vážka v jantaru

Kniha navazuje na první díl s názvem „Cizinka“. V něm se mladá žena Claire, která tráví na skotském venkově po konci druhé světové války své druhé líbánky, ocitá po doteku záhadných menhirů o dvě stě let zpět v období, kdy vrcholí snahy Stuartovců o znovuzískání skotského trůnu a do boje jsou vtaženy i skotské rodinné klany. Claire je přinucena pod vlivem krutých okolností provdat se za Skota jménem Jamie Fraser, do kterého se postupem času velice zamiluje a místo možného návratu ke svému prvnímu manželovi a do moderní doby zůstává s ním. Tento díl nás přivádí do Francie, kam se Jamie se svou manželkou Claire ukryl před brutálním útokem velitele anglické pevnosti ve Skotsku, který jej neprávem nařkl z vraždy a udělal z něj tak psance. Jeho příbuzný mu nabízí nejen střechu nad hlavou, ale i luxusní bydlení a přístup do vyšší společnosti tím, že ho v jeho nepřítomnosti bude zastupovat a povede mu obchod s vínem. V Paříži se také u dvora objevuje skotský následník, který zde žije v exilu a snaží se získat prostředky pro další válečný pokus o nástup na trůn......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74937/vazka-v-jantaru-Yhs-74937.jpg 4.4769

Cizinka / Cudzinka 2.

Vydáno, Plejáda

Dragonfly in Amber, 1992

Kniha Vážka v jantaru

Kulturnice

Čtivé. Druhý díl jsem také přečetla poměrně rychle, i když je to vpravdě rozsáhlé epické vyprávění. Nicméně děj mne trochu brzdil, hlavně v první polovině, ale to je tím, že nemusím Francii 18. století a chlapy v punčochách...ale jinak mi rozvláčné popisy všednosti a každodennosti nevadily, ani život se neskládá ze samých dramat. A po návratu do Skotska už se to zase četlo samo. Obdivuji nicméně vytrvalost hrdinů. Pěkné romantické čtení s historickým pozadím, výzkum k sepsání musela autorka provést rozsáhlý. A mně zase přiblížila život předků, ať už to bylo ve Skotsku nebo jinde. A ano, je to červená knihovna a co? To je Shakespeare taky ;-) Některé smrtě v knize mne mrzely, některé zápletky byly v seriálu vyřešeny lépe, některé se mi líbily více v knize. Opakuji výtku, proč je oslovení "Sassenach" vůbec překládáno a ještě k tomu napřed jako Anglánka pak Saxonka? To je skoro zločin. Ale pokračuji ve čtení.

HDKate

První díl byl pro mě top...druhý se mi malinko táhl, nicméně pořád velmi zajímavé poutavé čtení

Kee

Zdá se, že se ze mne fanoušek červené knihovny zřejmě nestane. Budu se opakovat, jak již zmiňuji v komentáři k prvnímu dílu - pro mne je romantický příběh dobrý ve chvíli, kdy si jej užijí obě pohlaví.
Veškeré předchozí výtky k Cizince přetrvávají i ve Vážce v jantaru. Mrzí mne neuvyužitý potenciál historického prostředí a historicky poměrně významných událostí (nejen pro Skoty) i nevyužité možnosti nadpřirozených prvků, ploché postavy a jejich (více či méně občasné) nedospělé chování i další věci... Série Cizinka mi k srdci nijak nepřirostla, a pokud si někdy přečtu další díly, tak jen jako výplň na zkrácení dlouhých cest vlakem.

Osobně mi přijde, že je v poslední době velmi málo ženských autorek, které dokáží živě a opravdově napsat sex - dosud jsem narazila spíše na mužské autory, jejichž líčení se mi zalíbilo. Možná je to tím, že ženy mají sklon do psaní o sexu míchat své ideály či idealizace (což samo o sobě není špatné), zatímco muži jsou více ukotveni v přítomnosti, v prožitku a aktu jako takovém - to je pro mne jakožto čtenáře lepší varianta... Chápu však, že tady se jedná o otázku osobního vkusu.

Mája777

Přečteno a jsem na rozpacích. Jak už tady někdo zmiňoval, jakoby tento díl, nebo alespoň jeho první polovinu, psal někdo jiný. Příběh je to bezesporu zajímavý, ale popisovaný dost zdlouhavě. První díl mě uchvátil, tento zase trochu uzemnil. Ale jsem zvědavá, a tak jdu číst dál:)
(9. 8. 20 - 19 400 - 46)

zimka.r

Tak já nevím....čte se to dobře, ale občas mi to přišlo zdlouhavé, politické informace jsem úplně vypouštěla z hlavy a válečné z velké části také. Při zjištění, že další díl je ještě obsáhlejší, se do něj zatím pouštět nebudu. S další vlnou koronaviru na to ale třeba dojde :)

annes

Rozečteno na dvakrát, protže nerada v mhd vozím tlusté knihy :-D Ale ovšem stálo to za to. Hlavní pár Jamie a Claire jsou úžasní. Ta jejich tvrdohlavost i dobrodružství mě nepřestávají udivovat a jsou mi čím dál sympatičtější. Doufám, že letos ještě pokořím další díl :-)

PMIT

Jak se říká "Kdo zkusí, ten musí" a u mě platilo, že jedna kniha Cizinky nestačila. Musela jsem číst dále. Potřebovala jsem vědět, jak to s Claire a Jamiem bude dál. Chápu některé kritiky, ale milovníky historie a fantasy musí tahle série potěšit. Paříž 18. století, intriky a pak drsné Skotsko a válka z které mrazí, co dodat.

gunshy

Za mě nejhorší díl a pro ty, kteří u tohoto dílu skončili, jen moje osobní poznámka trojnásobného dědka :). Větší část trojky a čtyřka bylo úplně o něčem jiném.

Byla jsem tu
Byla jsem tu