Mořeplavec

Mořeplavec https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93544/bmid_moreplavec-IfR-93544.png 4 851 151

Cizinka / Outlander série

Claire zjišťuje, že Jamie u Cullodenu nepadnul, ale žil dál a vrátil se na své panství. Zde se několik let skrýval v jeskyni, kam mu jeho poddaní nosili jídlo, než se vydal Angličanům, aby jeho lid přežil z peněz za jeho hlavu. Při pobytu ve věznici se spřátelí s jejím velitelem, jehož život kdysi ušetřil, a zároveň objevuje tajemný zlatý poklad u severního pobřeží. Po rozpuštění věznice jsou vězni převeleni do amerických kolonií, ale Jamie je ušetřen a poslán jako sluha na anglický statek... 1. vydání... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plejáda

Voyager , 1993

SlamLenka
24.07.2018 4 z 5

Trochu jsem se bála, aby to nebylo takové to pokračování pro pokračování, ale naštěstí ne. Rozhoupání Claire k návratu mi přišlo celkem pomalé, možná bych taky uvítala trochu víc informací k tomu, jaké bylo její soužití s Frankem, i když pár menších sond tam bylo. Obnovení vztahu s Jamiem bylo pěkné, líbilo se mi, že to bylo i s těmi pochybami, jestli to bylo dobré rozhodnutí či nikoli. Trochu mi ale přijde neuvěřitelná ta představa, že bez Claire si skoro nevrznul - asi měl silnou vůli. =)
Bylo to dynamické a zábavné, o něco lepší, než Vážka, i když trošku slabší, než Cizinka. Dám si od toho chvilku pauzu a pak se vrhnu na Bubny. =)
PS: Co zatím dělá Brianna?

milena8281
16.07.2018 5 z 5

Autorka nás mistrně provedla dalším dílem, který je doslova nabitý zvraty a dobrodružstvím. Napínavé, místy vtipné, a hodně romantické. Přečetla jsem téměř v kuse a po přečtení jsem měla pocit, že jsem udýchaná, jaký to byl kvapík. Líbilo se mi to víc, než Vážka.

Miruš
09.07.2018 5 z 5

Krásná, romantická, je tu prostě všechno...

keselylenka
12.06.2018 5 z 5

Opět jsem spokojená, unesena. Samozřejmě byly i zde pasáže, které jsem s klidem přeskočila, ale většina knihy mě pohltila. Nejhorší je, když chcete už zatraceně vědět, jak to dopadne, ale vlastně chcete, aby ta kniha nikdy neskončila.

tatjana1737
12.05.2018 5 z 5

!!! POZOR SPOILERY !!!

Nejprve negativa: Předně mne mrzelo, že autorka tak zametla s Frankem, který z toho milostného trojúhelníku vyšel nejhůř a v podstatě i jako hlupák (nedokázal Claire nechat jít) a navrch mizera (protože měl milenky na akademické půdě, neřád jeden). Klidně bych ocenila i nějakou psychologickou sondu do manželství Randallových, které pospolu držela hlavně Brianna. Takhle mi Franka bylo víc než líto, prostě už se do příběhu nehodil (přitom v 1. díle po něm Claire ještě hodně dlouho vzdychá, jak jí chybí, než se rozhodne pro Jaimeho), a tak šel z kola ven...

Pak mi vadily některé nesrovnalosti v překladu (pojmy, které mám zafixované jinak, zde přeloženy nějak "divně", sem tam chyba ve francouzském termínu), popř. špatná shoda podmětu s přísudkem. Ale to nebylo až tak fatální.

Nicméně pozitiva knihy převažují... Nejvíce se mi líbily úvodní pasáže, než se Claire vrátila kameny zpět do 18. století, kdy se prolínalo její bádání po Jaimem s vyprávěním o jeho osudech. (zde jen poznámka - překladatel nepracoval s tím, že při zkoumání textu vycházela Claire s Birannou z textu anglického, protože v českém překladu se žádné Y v uváděných slovech nevyskytovalo... ehm ehm.) Samotné opětovné shledání by si zasloužilo z mého pohledu víc rozepsat - ano, bylo to dojemné, bylo to i vtipné (i když sednutí si do piva / počůrání se klidně mohlo být vypuštěno, trochu to tu scénu shodilo), ale nějaké ultra velké WOW a "to je pecka, to mne zasáhlo!" se nekonalo. Od okamžiku, kdy Claire vstoupila do Malcolmovy tiskárny se navíc do děje zamotalo mnohem víc linek, které mi zprvu hrozně vadily a v samotném příběhu asi ani být nemusely. (Např. motiv Ďábla - vždyť bylo naprosto jasné, že je to ten duchovní! Popř. postava pana Willoughbyho či zmínka z počátku knihy o nalezených kosterních pozůstatcích, z níž bylo jasné, že se ještě dozvíme, o koho šlo.) Nicméně i když jsem coby čtenář byla náhle zahlcena informacemi, postupně děj nabíral obrátky, takže konec knihy jsem dočítala ve dvě ráno (sice ne stejného dne, do čtení jsem se chvílemi musela nutit a zabralo mi s velkými pauzami týden, ale i tak). Woo-doo scéna byla doost dobrá a objevení se staré známé (čímž nemyslím Laoghaire, ta mne trochu zklamala, čekala bych trochu víc - btw: Jaime přece věděl o její účasti v čarodějnickém procesu proti Claire!) bylo lahůdkou, která se sice nakonec domyslet dala, ale i tak jsem si ji vychutnala.

V knize bylo kromě napětí a romantiky i mnoho vtipných dialogů a scének, při kterých jsem se smála nahlas (což se mi moc nestává) - namátkou reakce námořníků na Willoughbyho poezii či Jaimeho znalosti konkrétních frází v univerzálním námořním jazyce. Mnohé postavy byly vykreslené tak, že bych je ráda poznala (jiným bych se naopak obloukem vyhnula), a z Ferguse nám vyrostl fešák (olalá!).

Samozřejmě autorka naťukla další záležitosti (čarodějnice, schopnost procházet časem, dědic z Lovatu), které předpokládám rozvede dál. (Jinak budu moc, ale opravdu MOC mrzutá!)

Kdybych čtení Cizinky rovnou zahájila třetím dílem, myslím, že bych Gabaldonové zcela propadla. Tentokrát jsem mudrovala a polemizovala s ní nad reáliemi jen trochu, úplně jsem se nechala nést proudem vyprávění a vychutnávala si i některé slovní obraty a přirovnání (a konečně pochopila ten, který užívala několikrát při kojení miminka - že jeho tělo kopírovalo křivky prsou; stále jsem řešila, jak to bylo myšleno, než mi to při vlasním kojení konečně sepnulo :-)).

Ze seriálového zpracování jsem viděla jen 1. sérii, která - byť se věrně držela knihy, kterou jsem četla až po - sice ve mně nějaký dojem nechala (jinak bych knihu ani neotevřela), ale jinak to nebylo ono. U druhého série jsem viděla jen pár dílů a šla rovnou do knihy, která se mi líbila podstatně víc než díl první, a u trojky jsem rovnou četla a na seriál se vykašlala. A možná proto se mi to tak líbilo. Protože seriál z mého pohledu vše servíruje až moc na stříbrném talířku, kdežto u četby už člověk zapojí fantazii, vlastní zkušenost, znalosti, představivost... Tím ovšem nechci tvrdit, že některé momenty z knihy bych ráda neviděla ve vizuální podobě! Když mně ta Caitriona Balfe prostě nesedí a je mi hrozně nesympatická :-). Každopádně u trojky jsem zauvažovala, že bych si knihy nakonec i pořídila domů a minimálně třetí díl bez výhrad doporučuji k přečtení. I přes velký počet stran (to byla snad moje první kniha s počtem stran nad 1000 v jediném svazku) jsem ke konci posmutněla a klidně bych dalších pár desítek / stovek stránek přidala.

A samozřejmě: jsem zvědavá na pokráčko!

Edit: Zapomněla jsem napsat, že kromě prvního dílu, se mi moc líbí ty nové obálky - a ta u Mořeplavce obzvlášť. Kdo zná příběh a ví, co je to za šutr mezi Claire a Jaimem, tak na toho musí obálka zapůsobit už sama o sobě ;-).

akdar72
02.04.2018 5 z 5

I třetímu dílu nechybí napětí a romantika. V prvním díle oslovoval Jamie Claire Saxonko, ve druhém Sassenach, ve třetím Anglánko. To je asi jediné k vytknutí, popravdě Anglánka mi vadila nejvíce, trhala mi uši.

TheMelorry
01.04.2018 5 z 5

Kniha se mi neskutečně líbila. Přesto, že se jedná o třetí díl, děj je stále stejně zajímavý, napínavý a celkově se kniha velmi snadno čte. Strany ubíhají, člověk ani neví jak. I když přeskočíme o 20 let dopředu, hlavní postavy a jejich vztah neztratí nic z původní síly. Můžu stoprocentně doporučit.

RyxiraAmyGinger
10.03.2018 4 z 5

Tak jo, je to za mnou a rozhodně si přečtu další díly, ale už jsem z toho taková lehce otrávená a některé pasáže jsem opravdu četla jenom "z povinnosti". Po Vážce v jantaru jsem byla na pokračování příběhu Jamieho a Claire celá nažhavená, ale musela jsem na něj poměrně dlouho čekat a to moje nadšení poněkud zchladilo, takže jsem se do Mořeplavce pouštěla sice s chutí, ale že bych přímo umírala touhou po pokračování, to teda ne. Zdlouhavý začátek (to bych klidně prominula), Claire najde Jamieho během pár hodin (no proč ne, na druhou stranu možná až moc snadné) a potom fantastická dobrodružství za oceánem, která jsou tak skvěle zamotaná, až jsem místy nevěděla, kde mi hlava stojí. Na jednu stranu obdivuji autorčin zápal a schopnost si poradit s tak obsáhlým textem s řadou odboček, na druhou stranu si myslím, že je to příběhu trochu na škodu. Kdyby byla kniha tak o 300 stran kratší, nezlobila bych se a domnívám se, že by se ani nic podstatného v příběhu nemuselo měnit. Claire mi nikdy nebyla nějak zvlášť sympatická a trochu mě "štve", že je do ní Jamie takový blázen (já bych ji občas hodila přes palubu), ale jako dvojice fungují dobře - možná až příliš dobře, věčná, nehynoucí láska, samozřejmě skvělý sex a bla bla bla... i když zase na druhou stranu neviděli se dvacet let... no prostě nevím nevím. Je to nepochybně velmi chytlavá série a já si rozhodně koupím a přečtu další díl(y), ale doufám, že se autorka bude nadále držet trochu při zemi. P. S. A na "americké" pokračování příběhu jsem velmi zvědavá a upřímně řečeno si ho moc neumím představit, asi by mi bylo milejší, kdyby J + C zůstali věrni britským ostrovům, potažmo Evropě.

Lil30
06.03.2018 1 z 5

Mrzí mě, že tohle musím napsat, ale tenhle díl mě opravdu zklamal. Cizinka byla skvělá a přečetla jsem ji během chvilky, Vážka už se trochu táhla, ale i tu jsem dočetla, protože druhá půlka byla super. Avšak toto ne. První půlka se ještě dala, ale poté to na mě bylo již moc překombinované, vše stále dokola a pořád jsem kontrolovala, kolik stran zbývá do konce. Mám ji rozečtenou víc jak měsíc a předpokládám, že tak i zůstane. Seriál mě dokázal zaujmout víc.

Vlastina67
04.03.2018 3 z 5

Naladěna seriálem jsem se s chutí pustila do třetího dílu. Začátek byl tak slibný, ale... příběh byl strašně dlouhý (a tím nemyslím 1100 stran - to ani náhodou), strašně překombinovaný a tím se chvílemi stával nudným. Klobouk dolů před scénáristy seriálu, kteří tomu dokázali dát jakýsi řád a příběh rozbíhající se všemi směry usměrnili do přijatelné formy. I když si myslím, že by se dala kniha zredukovat na polovinu, jsem tvor zvědavý a Bubny podzimu už mám zamluvené v knihovně :-)

Ila117
18.02.2018 3 z 5

Zaujala mne více, než druhý díl, občas i napínavé části.

zazvorka
17.02.2018 3 z 5

Přečetla jsem, ale trochu zklamání... Nevím, zda je autorka placena od stránky, ale připadá mi to tak. Cizinka se mi zdála nejlepší, Vážka už více ukecaná, Mořeplavec strááášně rozvláčný. Přitom jádro je dobré, ale než se k němu člověk prokutá, je to dřina. Možná ale je to tím, že z dřívějších dílů už fakt dobře vím, jak k pomilování je Claire a jak super zadek má Jamie... tak se mi to místy zdá už žertovné. Obzvlášť Jamieho krásné bříško (!) mne dostalo. Když má bříško, neměl by mít i zadeček? No, třeba je to překladem, doufám. Příběh se ale vyvíjí zajímavě, tak se vrhnu na další díl a uvidíme.

ajla5
14.02.2018 5 z 5

Nejdříve sem viděla třetí řadu seriálu a ta se mi líbila opravdu moc. Ale jakmile jsem se pustila do čtení, viděla jsem, jak moc je to jiné. Kniha je mnohem dobrodružnější než seriálový přepis a také spousta věci je tam jinak. Už se těším na další vývoj!

michaela7087
22.01.2018 5 z 5

Jamie a Claire - moje srdcová záležitost!!!

Petass
20.01.2018 4 z 5

Přečteno jedním dechem. Krásně plynoucí příběh, který Vás unáší dál a dál... Poslední stránky už ale působily "natahovaně"... Už někde v polovině jsem si říkala, že autorka nemusela použít všechny své nápady, pak jsem jí to odpustila, ovšem pro konec to platí 100x. Měla konec a nevěděla, jak se k němu dostat... příhoda v jeskyni a její následek už byly i na mě moc... O zmiňovaných 300 stran méně a bylo by to za pět hvězd. I tak jsem si knížku užila, bavila mě více než Vážka a snadněji se také četla. Dost mě rozčilovalo množství překlepů. Tohle snad nikdo needitoval. Navíc můj výtisk z knihovny je špatně svázán, takže těsně před konce, kdy příběh vrcholí, Vám najednou chybí 8 listů, které jsou v knížce vevázané o pár stránek dál. Knížce to dost ubližuje. Máte pocit, že někdo hodně spěchal, aby na knize vydělal. :( Určitě půjdu do pokračování, je až příliš lákavé setkat se znovu s Claire a Jamiem... navíc jsem zvědavá na Rogera a Briannu :)

martina2704
08.01.2018

Poprvé jsem v této sérii neměla problém s tím, ze bych se prokousávala začátkem, který by se mi zdál pomalý. Vyprávění z pohledu Jamieho bylo super, klidně by ho mohlo být víc. Stejně jako u předchozích dílů by šlo několik desítek stránek ubrat. Co mi hodně vadilo, byl závěr, přišel mi hodně zamotaný a zbytečně komplikovaný.

vivalamuff
07.01.2018 4 z 5

Kniha je opět poutavá od začátku do konce. Měla bych však jednu dvě výhrady. Proč je to tak dlouhé? Nejméně 300 stránek bych proškrtala, protože to děj nikam neposouvá, je to pouze omáčka kolem a kolem. To samozřejmě platí i o předešlých dílech. Taky mi vadily ty neuvěřitelné souhry náhod. Jednou, dvakrát... budiž, ale jakmile je celý příběh postaven víceméně na vykonstruovaných náhodách, působí křečovitě. A ten pocit mě při čtení párkrát natolik pohltil, že jsem myslela, že to nedočtu. Naštěstí jsem si to pak rozmyslela a pokračovala dál. Rozhodně nelituji...

Natique
16.12.2017 5 z 5

Tuhle sérii prostě miluji :-)

mariva
28.11.2017 5 z 5

Hrozně jsem se těšila na pokračování Cizinky a i když jsem se trochu děsila počtu stránek, nakonec jsem ji zvládla neuvěřitelně rychle. Šlo by to ještě rychleji, ale kvůli tloušťce knihy se mi ji nechtělo nikam přenášet. Ale celý příběh byl úžasný, napínavý a čtivý, takže se knihu nechce odkládat. Snad je posledních asi 100 stránek mohlo být stručnějších. Dlouhé diskuze a popisy v závěru působily, jako kdyby autorka měla předepsaný povinný počet stran a potřebovala děj natáhnout. I tak se těším na další pokračování.

laydee
26.11.2017 4 z 5

Tenhle díl se mi opravdu velice líbil, plný zvratů, tajemství. Mox se mi celá série Cizinky líbí, jen ten překlad má pár much, ale to se dá přežít. Jde nám přeci o Claire a Jaimeho