Ledový dech

Ledový dech https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389866/bmid_ledovy-dech-vy3-389866.jpg 4 280 65

Cizinka / Outlander série

Je rok 1772 a v předvečer americké revoluce již vypukla řada povstání. Mrtví muži leží v ulicích Bostonu a v lesích Severní Karolíny hoří srub. V nastalém chaosu vyzývá guvernér Jamieho Frasera, aby sjednotil zámořské kolonie, které patří Koruně. Jenže Jamie od své manželky ví, že za tři roky vyhlásí kolonie nezávislost. A všichni loajální králi budou buď mrtví, nebo budou muset uprchnout. A pak je tu ještě výstřižek z novin The Wilmington Gazette z roku 1776, který oznamuje smrt Jamieho i jeho příbuzných. Budoucnost rodiny cestující časem vypadá chmurně...... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Omega

A Breath of Snow and Ashes , 2005

marti7729
16.05.2020 5 z 5

Po horicim krizi jsem uvazovala, jestli ledovy dech otevru. Uprimne moc se mi nechtelo, ale nakonec jsem tomu dala sanci a jsem za to opravdu rada. Diana nezklamala a do knihy zas vecpala uplne maximum. Kniha se cetla sama, byla uzasna, dej na zacatku tahly, ale zajimavy a nakonec rychly spad, uzasne zapletky v pribehu. Hned jak jsem docetla nutilo me to otevrit dalsi dil a to jsem si chtela dat pauzu. Urcite si ji prectete ikdyz vas kriz zklamal ♥️

jopp
05.05.2020 5 z 5

Všechny knihy jsou extrémně čtivé. I když je to v podstatě celé přitažené za vlasy - cestování časem, charakter postav (superman Jamie a superwoman Claire), člověk těm postavám musí fandit. Je to romantika zabalená ve stravitelné podobě i pro čtenářky ne-červené knihovny :-) Těším se na další díl.

Madelisi
03.05.2020 4 z 5

Kniha je moc dlouhá. Nicméně tento díl jsem četla jako eknihu, takže vše se četlo nesmírně rychle. Cizinka je jako droga, už se neodehrává v nádherném Skotsku, obsahuje více než malé množství vedlejších epizod, přesto se nedá s ní přestat.

Dojmy z tohoto dílu - pozor na spoilery - návrat Rogera a Brianny. Další díl bych četla už jenom kvůli nim. Jsem ráda, že se jejich problémy vyřešily.

A ta část s únosem - každý z rodiny Fraserů asi si musí vyzkoušet, jaké je být znásilněn.

Dále se mi moc líbila ordinace Claire. Zajímavé byly třenice mezi papeženci a novými presbyteriánskými osadníky. Neuvěřitelný počet Skotů v Severní Americe.

Pro americké čtenáře jeden bonus - pečlivě si zopakují svoje dějiny. Ostatním je,hádám, jako mně jedno, jaké bitvy se odehrály v jejich boji o nezávislost. Nicméně to vypadá, že by se na chvíli mohlo v dalším díle vrátit Skotsko.

Terry11
21.04.2020 5 z 5

Myslím, že jsem v životě nepřečetla rozsáhlejší knihu. Naštěstí je doba koronavirová, kdy člověk nemusí chodit do kina, divadla, do vinárny, takže ušetří nejen peníze, ale i čas na čtení.
Tato kniha se vleče, jsou tam části, které by se určitě daly napsat stručněji, ale já si to nespravedlivě k ostatním románům náruživě užívám. Baví mě sledovat, jak Claire objevuje penicilin, jak se Roger pere se svým stigmatem, jak se vraci Ian. Prostě hltám každou stránku z těch 1580, protože to je prostě literatura, která mě baví a ke které se budu celoživotně vracet.

Tereza0107
06.04.2020 4 z 5

Musím říct, že styl vyprávění Diany Gabaldon mi hodně vyhovuje - jakoby měl v sobě nějaký skrytý uklidňující účinek. Každý večer jsem se těšila na ten odpočinek, kdy si otevřu knihu a vrátím se do poklidné atmosféry Fraserova hřebene.
Bavilo mě sledovat pokusy Brianny, Rogera a Claire o zjednodušení a zpohodlnění každodenního života v 18. století tím, že se snažili do jejich podmínek zakomponovat některé z vynálezů modernější doby, jako třeba potrubí na teplou vodu, sirky, či použití éteru při operacích. Pobavila mě situace, kdy Roger vyřezal malému Jemmymu ze dřeva autíčko a všichni přemýšleli, zda to je dobrý nápad a jestli to není nebezpečné. A mně pořád nešlo do hlavy, proč by mělo být autíčko pro děti nebezpečné, než mi secvaklo, že v 18. století si děti asi s autíčkami nehrály, když lidi ještě ani nevěděli, co to auto je. :D
Co bych tomuto dílu naopak vytkla bylo až moc "zajímavých" situací, které tím, že jich bylo hodně trochu působily jako snaha o nucené ozvláštnění děje. Abych byla konkrétnější a moc neprozradila, mám na mysli, že v knížce bylo až moc těhotenství, potratů, znásilnění, únosů, porodů trpaslíků, cizoložství, vražd, kradení zlata atd. Přemýšlím o čem asi budou další díly, když si autorka vystřílela všechny tyto zápletky v jednom dílu.
Ale dost s negativitou, protože jsem si čtení Ledového dechu opravdu užila i se všemi těmi výše zmíněnými situacemi. Určitě si koupím i další díly!

ivka67
31.03.2020 4 z 5

Opět krásné vyprávění,už se těším na další pokračování.

emilieselden
21.03.2020 3 z 5

Tahle série mě baví. I když jsou některé díly až přehnaně, zbytečně dlouhé, tak ten příběh mě prostě zajímá a nutí mě číst dál. Tenhle díl bych označila jako průměrný ale ráda bych si přečetla další díl.

kykiryki28
16.03.2020 4 z 5

Knihu jsem četla skoro tři měsíce. Ze začátku protože se mi to zdálo celkem dlouhé a nezáživné. V půlce se děj dal do pohybu, ale já knihu stále odkládala a to proto, protože jsem zkrátka neměla čas (zkoušky, nová brigáda). Na druhou stranu jsem ráda, že jsem tu druhou půlku nepřečetla na "posezení" a mohla jsem si to více užít a vychutnat. Konec mě úplně rozsekal! Tušila jsem, že se Brianna s Rogerem vrátí do své doby. Ale když na to doopravdy došlo, nemohla jsem tomu uvěřit. Je to něco jiného, než se např. dcera provdá za Američana a odstěhuje se za ním. Rodiče naskočí do letadla a můžou se kdykoliv vidět (samozřejmě záleží na financích). Ale tady to loučení bylo...NAVŽDY. A to nikdo neumřel (zatím). Hodně mě to dostalo!

eliska8413
26.01.2020 2 z 5

Sága o cizince má hodně sestupnou tendenci. Pokud člověk není věřící, je pro něj téměř třetina knihy naprosto nepochopitelná, protože rozdíly mezi jednotlivými církvemi prostě nezná a porozumět tak jejich sporům je pro něj složité a ani se mu do hlubšího zkoumání problematiky nechce.
Stejně tak politická stránka knihy je nastíněná, ale americké dějiny nejsou zrovna ve školách vyučovány tak obšírně, aby člověk znal takové podrobnosti, které by ho v díle zaujaly a aby zvolal AHA. Samotné akce se odehrávají buď v novinách nebo ve vyprávění z budoucnosti, intriky už postavám příliš nevěřím, a jediná skutečná akce, kterou jsem prožívala bylo "vyhnání" Claire k soudu. Samozřejmě pokračování tohoto putování už je opět pohádkou na dobrou noc.
Sama autorka si uvědomuje, že je téma hodně vyčpělé, jí už ani nebaví román psát a i z počtu ostatních knih je vidět že raději píše o jiných postavách a příbězích než o cizince. Navíc se dopustila typického nešvaru pohasínající slávy a to skandalizování knihy ve smyslu promiskuitního chování postav, bigamie, incestu, homosexuality atd... Vystřílel všechna tato témata v jednom díle mě trochu děsí, protože se ani nechci domyslet co si vymyslel v dalším románu.
+ Cesky překlad byl příšerný

milena8281
22.01.2020 5 z 5

Jsem jednoznačně fanda téhle série. Celá kniha byla nacpaná zvraty a nečekanými událostmi. I když má kniha víc než 1500 stran, dobře se čte a baví. Mám jedinou výtku - nedá se to udržet v ruce, je to děsně těžké :D . Každopádně po dočtení epilogu musím říct, že mě velmi mrzí, že nemám po ruce pokračování. Krásně otevřený konec ....

Tesset
03.01.2020 5 z 5

Dokonalost. Tak dlouho jsme čekali na pokračování, ale rozhodně to stálo za to. Po slabším Hořícím kříži přišel grandiózní Ledový dech. Někteří tady psali, že je nudily časté popisy krajin apod. a místy, že jim přišly některé scény zbytečné, no já teda četla úplně jinou knihu. Popisů je tam tak akorát a nic mi nepřišlo zbytečné a zdlouhavé. Jasně, formátově je to úplně někde jinde, než na co jsou zvyklí čtenáři historických románů, ale v tom je právě kouzlo Gabaldon - ona nepíše jen historický román, ale popisuje příběhy, které vytváří úplně nový svět (podobně jako u fantasy, kde jsou skutečně vymyšlené světy). Ale dost už bylo chvalozpěvů, honem na další díl. Jen si ještě neodpustím - hemeroidy a Ian a Jamie a jejich rozhovory s Claire ❤️

Lucie_1984
28.12.2019 5 z 5

Úžasné, tuhle sérii miluju

Adéla K
20.12.2019 3 z 5

Knihu jsem přečetla, čekala jsem na ni od roku 2012, první půlka byla zbytečně dlouhá, pak se to naštěstí rozjelo, no, čekala jsem víc.

chodícírohožka
19.12.2019 4 z 5

Další krásný díl - jeden z nejlepších této série. Chce to ovšem dost trpělivosti se jím pročíst - spousta stránek, nedůležitých odboček a ohromné množství popisu počasí, krajiny a pocitů. Na jednu stranu obdivuju autorčinu fantazii a schopnost tak detailně vylíčit, o čem vypráví, na druhou mi to místy připadá až zbytečné - podobně jako ta spousta dějových zvratů, které působí kvůli své četnosti příliš vymyšleně. Nicméně oceňuju zredukování erotických pasáží, které podle mě dost nabourávaly plynulost děje předchozích dílů, a úžasné postavy (ty kladné - i tu zápornou).

Wiolinka
24.11.2019 5 z 5

Asi nejlepsi dil.

laydee
24.11.2019 5 z 5

Pro mě byl tenhle díl nejhezčí, krásně se to četlo. Opět plné zvratů a překvapení. Má oblíbená série. Po Vánocích se s kolegyní vrhám na další díl, ten sice mám, ale až pod stromeček ????

EvikU.
08.11.2019 5 z 5

Tyhle knihy jsou zvláštní. Ne všechny stránky tam jsou potřeba. Ale i když je román místy rozvláčný, tak mě baví číst. Do půlky je kniha taková jako dobrý, ale nejsem z toho paf. A zhruba od 900 stránky už beru román stále do ruky. Hledám každou volnou chvilku, kdy můžu číst. K závěru bych brala i trochu víc stránek? Což u téhle knihy je opravdu na pováženou. Epilogy mě překvapili a moc se těším na další díl. Ještě, že už brzy vyjde. ☺

kinee
23.10.2019 5 z 5

Opet neuveritelne krasne zasneni se. Dekuji

Arsi
21.10.2019 5 z 5

Napínavé, čtivé. Těším se na pokračování.

Ronnie68
29.09.2019 5 z 5

skvělé pokračování série ... těším se na další díl ...