Cizinka

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/37101/cizinka-myO-37101.jpg 4.31367

Cizinka / Cudzinka (1.)

Vydáno:, Plejáda

Outlander (1991)

Kniha Cizinka

Erawan

Zajímavé téma - tak trochu směs toho, co čtu (fantasy) a toho, co nečtu ("červená knihovna"). Místy by to chtělo být trošku svižnější. Nemohla jsem se začíst, ale pak jsem se zase nemohla od knížky urvat a stálo mne to dvě rána, kdy jsem koukala jako sova... Když jsem ale zjistila, že příběh má ještě iks dalších dílů - nevím nevím...

Sirius390

Ach, touto knihou to vsechno zacalo. Nejsem typ cloveka, ktery si cte obsah knihy na zadni strane, rada vpadam do uplne neznameho deje a cekam co se z toho vyklube. Musim rict, ze tady jsem byla opravdu velmi mile prekvapena. Zpocatku jsem cetla spise ze setrvacnosti, protoze jsem opravdu netusila o cem kniha je a cele se to trosku nudne rozbihalo. Nastesti jsem se tim nenechala odradit a behem nekolika dalsich stran jsem se nechala celym pribehem doslova pohltit. Hlavni hrdina je ztelesnenim vseho co si zena preje, po cem touzi a co od muze ocekava, asi nejsem jednina, kdo se do nej platonicky zamiloval :-). Laska a vasen strida napeti a strach a jako bonus se toto vsechno odehrava na nadherne Skotske vysocine. Kdo vaha, at vseho necha a vrhne se na cteni, ja davam 100%.

Ctenar1202

Zpocatku se mi kniha nelibila. Byla jsem zklamana, ale vydrzela jsem a prekonala 200 stran. A pak prislo neco neskutecnyho. Kniha je skvela, skvely pribeh, dokonale vykreslena tehdejsi doba a ja cetla, cetla a cetla.

anet8843

Seriál jsem viděla před nějakou dobou, ke knize jsem se dostala až teď. Byla jsem neskutečně překvapená - seriál prakticky kopíruje děj knihy, až na pár opravdu detailů či vyznění je to jako přes kopírák. Je to opravdu velká bichle, ale přesto jsem jí zvládla za 3 dny. Bylo to hodně dobré čtení, bavilo mě to, což mě hodně překvapilo. Vztah Claire a Jamieho v knize mi připadal takový civilnější, méně přeslazený, takový více živočišný. Ale jo, já si další díly přečtu, proč by ne.

Joyce24

Kniha tématem nepatří mezi knihy, které běžně čtu. Přesto jsem knihu začala číst na doporučení kamarádky a na základě komentářů zde. A musím přiznat, že jsem se do knihy okamžitě začetla a natolik mě pohltila, že než jsem se nadála, byla jsem na konci. Nechybí napětí, dobrodružství, nadpřirozeno, romantika , humor a samozřejmě historie. Přinutilo mi to vyhledat si i něco o historii Skotska, Anglie... Hned se vrhám na další díl. DOPORUČUJI I!!!

Jeninas

Seriál byl na Netflixu jen v angličtině, tak jsem si jeho pochopení ověřila přečtením části knihy. Překvapilo mě, že televizní zpracování drží nastavenou laťku, občas ji trochu zvedá. Protože se děj téměř neliší a kniha je monstrózní, pravděpodobně zůstanu u seriálu a další díly číst nebudu. Je ovšem pravda, že jinak by mě pravděpodobně zaujaly a hltala bych je jedním dechem. Navzdory některým značně nadsazeným situacím, které by se tak určitě nestaly, je to vzrušující příběh o velké lásce, která přemůže i čas. Vážně, podle mě se tak dlouho plácali po stejných místech a hledali se, až se Claire propadla o 200 let zpátky a konečně Jamieho potkala. Jamie je narozdíl od jejího manžela Franka vtipný, čestný, nesobecký a praktický muž, jenž ve své nezáviděníhodné situaci asi nemohl narazit na obětavější osobu (která mu navíc vždycky ováže rány a napraví kosti). To Claire ovšem nebrání přivádět ho do nebezpečných situací, takže si s nimi určitě ještě užiju kopec zábavy.
Tři hvězdy dávám proto, že některé pasáže jsou rozvleklé, strašně násilné, a je tam vzhledem k žánru příliš mnoho sexu (což mi nevadí u jednoduchých teenage příběhů, ale v tomto případě to působí rušivě).

madem

Nevím, ale čekala jsem větší zázrak.
Pokud bych zapomněla na svá očekávání, tak uznávám, že nápad je dobrý, zápletka ujde. Chvílemi však zbytečně natahuje popisy a dialogy a hůře se to čte.

vladkamudrova

Je to hodně zajímavé čtení. Myslím,že hrdinka původně pocházející z doby druhé světové války je dobrý tah. Protože my dnešní zhýčkané ženy, zvyklé na veškerý komfort,by jsme to nedaly.