Bubny podzimu

Bubny podzimu https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130689/mid_cizinka-bubny-podzimu-zM0-130689.jpg 4 632 99

Cizinka / Outlander série

Tento díl navazuje na předchozí příběhy Jamieho Frasera a jeho ženy Claire, kteří se se skupinkou přátel po předchozích útrapách dobrodružné plavby, jež skončila ztroskotáním, ocitají v Americe. Vydají se do kolonie v Jižní Karolíně, kde má Jamie příbuzné. Amerika v polovině osmnáctého století je skutečně Novou zemí, nesmírnou divočinou obydlenou indiány a divou zvěří a guvernéři kolonií přidělují výhodně půdu, aby přilákali další osadníky. Takovou nabídku dostane i Jamie; znamenalo by to, že by měl opět vlastní panství, ovšem podmínkou je, že by musel odjet zpátky do Skotska a získat další kolonisty. Tomu se Claire brání, protože se bojí, že by tam našel smrt. Jamie má však i druhou možnost, spravovat plantáž své tety Jocasty, která hledá někoho, kdo po smrti jejího manžela převezme usedlost. Život na plantáži je sice příjemný, ale Jamie s Claire brzy poznávají i odvrácenou tvář života v Americe, zejména specifický fenomén Jihu, otrokářství. Záhy zjišťují, že jsou stále více a více zaplétáni do místních záležitostí a politických problémů. Píše se rok 1767 a v koloniích se již projevuje nespokojenost, jež je předehrou americké války za nezávislost. Poté, co jsou Jamie s Claire svědky krutého zacházení s černochy, zachrání jednu otrokyni před jistou smrtí a se svými přáteli a místním zálesákem se vydávají do hor, aby hledali pomoc u indiánů kmene Mohawk.... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , Deus , Plejáda

Drums of Autumn , 1996

MichalMartinka
20.03.2024 4 z 5

Je těžké hodnotit takovou knihu. Už nečteme pouze s pohledu hlavní hrdinky, jak to bylo u prvních dvou knih, ale i s pohledu dalších hlavních postav. Občas mě to mátlo. Příběh je velmi podrobný a občas - právě kvůli detailním popisům - nepřehledný. Komentáře k této knize by si měl čtenář přečíst až potom, co knihu přečte, aby si udělal vlastní názor a nebyl ovlivněn jinými názory. Občas jsem právě propadal těm jiným názorům. A ne ke všem bych se přiklonil. Pokud jste fanoušci série - dostanete další nálož v podobě příběhu z Ameriky, ze Severní Karolíny, kam se naše hlavní hridna dostane. Je to život v divočině, mezi otrokáři, indiány a dalšími obyvateli této země. Já si čtení náležitě užíval a jsem zvědav jak dopadne seriál. Asi bude jiný než kniha.

Plativa
05.11.2023 4 z 5

Dávám 4 hvězdičky z 5 a to protože předchozí díly nasadily laťku vysoko. Byla jsem překvapena že na prvních cca 350 stránkách se vlastně nic neděje kromě všemožných rozhovorů a popisů krajiny a činností. Za to od půlky knihy šlo všechno strmě a velmi rychle z kopce, tahle nesourodost mě na knize asi vadila nejvíce. Obsahově jinak zajímavé a poutavé, jsem taky velký fanoušek Skotska, ale prostředí Severní Karolíny v Americe se mi taky svým způsobem velmi líbilo. Kniha byla vždy mnohonásobně lepší než související série seriálu, ale u tohoto 4. dílu se obávám, že seriál zpracováním lehce knihu předčil. Uvidíme, jak to bude dál, určitě si přečtu i další díly.

Carol1122
15.08.2023 5 z 5

Další parádní díl, tentokrát již prostředí Ameriky plné přírody, Indiánů a nových objevů a dobrodružné. Vzpomínala jsem i na čtvrtou sérii seriálu a nešlo trochu nesrovnat. Detailní popisy a scény se knížce nevyrovnají. Ale chemie mezi Briannou a Rodgerem byla v seriálu krapet větší. To samé mi přišlo trochu zvláštní i mezi Bree a Jamiem. Od druhé poloviny mi jeho charakter už tolik neseděl. Nejvíce jsem si oblíbila Lizzie a Iana. A už teď se těším na další díl, ačkoliv na jeden zátah bych sérii asi nedala. Krapet mi chybí i Skotsko, ale třeba se k němu ještě dostaneme...:)

Evkaha
04.03.2023 4 z 5

Zlatý kdo vymyslel e-knihy. Autorka má velkou schopnost psát čtivě rozsáhlé o ničem. Některé pasáže mi přišly zbytečné a něco mělo být více rozvedené. I tak se mi tento díl celkem líbil a určitě se pustím do dalšího, ale s pauzičkou.

Fzuzik
20.02.2023 3 z 5

Tak nevím... Knížka tlustá, ale dějové linky mi přišly ochuzené. Takové letem světem, nikde moc nezabíhat.

annes
29.01.2023 5 z 5

Další cizinka za mnou. Páni a spojená s indiány a životem.ve srubu v divočině, pro mě super spojení..trochu mi přišla chudá dějová linka claire a jamieho a roger mi teda k srdci zase tak nepřirostl a jeho zamilovaná linka mi moc nesedí, brianne nezávidím její zážitky a ian se pro mě stal hodně skvělou postavou. Jsem zvědavá co jim život na Fraserově hřebeni přinese.

Laf
11.09.2022 4 z 5

Opět skvělé a poutavě napsané pokračování. Neustále se děje něco nového a také se pořád objevují nové zmínky o osudech jiných lidí, ne jen Jamieho a Claire. A líbilo se mi, že se tentokrát i víc rozvíjel příběh Bree a Rogera.

tinka1974
03.07.2022 4 z 5

dočteno. Zajímavé pokračování. Celý děj se přesunul do Ameriky. Nejvíc se mi líbila linka Briany a Rogera. Jen nevím, jestli budu pokračovat ve čtení dalších dílů. Asi půjdu zkratkou přes seriál

Alisa1980
09.06.2022 3 z 5

Miluju příběh Claire a Jamiho, takže mám přečteny všechny knížky. Prvnímu dílu se nic nevyrovná, další už se táhnou, jsou dějové linky zajímavější, některé méně, ovšem jako celek mají pro mne smysl.

hanka9238
13.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Opět nádherné, napínavé od začátku až do konce. Čím silnější kniha, tím se víc radují, že mi vydrží dýl a stejně mám za pár dní hotovo, i přesto, že má přes tisíc stran.
Nemohla jsem přestat číst, dějová linka Roger a Brianna mi nedala spát. Luxusní knížka a hned dnes se chystám na další díl. Jak tu hodně lidí píše, že už mají dost Jamieho i Claire a musí si přečíst něco jiného, tak to opravdu není můj případ a vím, že dokud nedočtu celou sérii, jiné knihy nemají šanci.

Damonka12
10.04.2021 5 z 5

Já na tuto sérii nedám dopustit, dokonalé. Miluji všechny postavy, námět i příběh.

SynD
04.03.2021 2 z 5

raně osadnické

(a místy sadistické)

VladimíraP
21.02.2021 5 z 5

Pěkně napínavé, opět zdlouhavé ale poutavé čtení.

Kniholenka9
07.02.2021 5 z 5

Opět krása, bavila jsem se od první do poslední stránky. Nové prostředí a postavy dodaly knize na zajímavosti. Líbilo se mi, jak vše do sebe krásně zapadá. Takhle nádherně propracovaný příběh, a tím myslím všechny čtyři díly, jsem zatím nečetla.

bergle
02.01.2021 2 z 5

Bubny podzimu kniha o 1168 stranách a prvních 650 stran trápení kde se vůbec nic neděje a děj se hrozně táhne. Vše důležité by se dalo shrnout do 10 stran. Pak už děj nabírá na obrátkách a dějová linie Brianny a Rogera je super, má spád a napětí. No určitě teď nesáhnu po dalším dílu série. Raději si přečtu kniho o méně stranách za to s více akcemi, napětím a spádem..

Kulturnice
21.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Já si tenhle přesun děje do Ameriky náramně užila. Ústřední dvojice už dozrála k víceméně vyváženému partnerství a začínají se usazovat, budovat a zvykat si na rodinný život. Začátky osidlování pospané v knize mne nesmírně bavily, a popisy panenské přírody ve mne vzbuzovaly touhu se také přesídlit do nějaké "cabin" v lesích. Linie Briany a Rogera mne už bavila méně, ale to i v seriálu. Celý díl působí celkově poklidněji, i když rodinná i jiná dramata nechybí. V knize jsou některé okolnosti lépe vysvětleny, např. co se stalo s indiány sousedícími s Fraserovým hřebenem. Pěkně to do sebe zapadá, rodina i Jamieho "království" se utěšitelně rozrůstá. Nechybí humor, což kvituji. Drobné detaily popisující láskyplnost mezi C+J jsou třešničkou na dortu. Potěšila zmínka o Moravenech ze Salemu. Těším se na pokračování této ságy. Je to popsáno tak podrobně, jako bych na "Hřebenu" bydlela s nimi, někomu nemusí vyhovovat, mne to baví.

Joyce24
18.11.2020 4 z 5

Tak konečně dočteno. Oproti minulým dílům se mi tento díl zdál poněkud slabší. Některé pasáže bych zkrátila, jsou zbytečně natahované. Ale po přestávce budu určitě v četbě celé série pokračovat.

Didi15
13.11.2020 4 z 5

Tento díl mne bavil asi nejméně ze všech. První měl svoje kouzlo, do Bubnů podzimu jsem se neuměla nějak vžít. Někdy tu sérii doctu, ale teď uz opravdu potrebuju odpočinek a musím se vrhnout na neco memu srdci bližšího.

HDKate
02.10.2020 5 z 5

Čteno jedním dechem, kniha mnohonásobně předčí seriál, kde jsou souvislosti mnohdy né úplně šikovně poupraveny, parádní čtení..

Luciska13
24.09.2020 5 z 5

Opět krásný a napínavý příběh. Bylo nádherné, že v této knize opravdu fungovali Fraserovi jako kompletní rodina. Místy jsem se smála, místy se chytala za hlavu, ale celkový dojem je opět dechberoucí. Fascinuje mě, jak vše do sebe zapadá jako dílky skládačky a i detaily z prvního dílu se doplňují s detaily z tohoto dílu. Jediné, s čím se nemohu stále smířit, je fakt, jak autorka nechala hlavní díly v minulém dílu zestárnout o dvacet let, tak nějak je stále vidím, jako ten mladý pár kolem pětadvaceti.