Cizinec hledá byt / Dobročinný večírek

Cizinec hledá byt / Dobročinný večírek https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27707/cizinec-hleda-byt-27707.jpg 4 22 3

Cizinec hledá byt začíná v roce 1947 v New Yorku, kde český emigrant marně hledá byt, v němž by našel útočiště a konečně se mohl vyrovnat sám se sebou, s válečnými událostmi, ztrátou vlasti a přizpůsobit se novému prostředí. Je to román o nestálosti a nenaplněnosti lidského pozemského údělu a vyjadřuje bezvýchodné pocity a únavu člověka bez domova. Dobročinný večírek se odehrává v 50. letech během jednoho večera v salóně jistého newyorského hotelu, kde je pořádán večírek ve prospěch východoevropských emigrantů. Večírek probíhá ve znamení několika skandálů a vrcholí krádeží, vraždou a sebevraždou, přičemž se autor zaměřil na groteskní a shovívavou charakteristiku několika účastníků. Kniha je ve své celkové podobě kultivovaným podobenstvím o odlidštěném poválečném světě a jeho nevinných obětech.... celý text

ellypusik
10.02.2023 5 z 5

Budu zde mluvit jen o prvním románu, jelikož večírek jsem nestihla přečíst.
Kniha se četla neskutečně dobře. Ryzí myšlenky v ní mě nejednou donutily zastavit a zamyslet se nad tím... Rozum jako pavouk, který z citu dělá své pavučiny... Mír a svobodu nelze udržet bez odříkání... Čas, který není naší součástí, ale kterého jsme my součástí. Opravdu skvělé a skvěle napsané. Příběh jsem před čtením neznala a přesto, že jsem konec předpokládala, nalezla jsem několik překvapivých momentů. Konec s sebou nesl jistá tajemství, která má možná rozluštit čtenář sám, možná mají zůstat nerozluštěna. Syntaktická stavba opět excelentní a spojení některých výrazů.. no mě by to nenapadlo. Špička!

leny.wood
26.09.2021 4 z 5

Četla jsem "Cizince" a příběh doktora Marka, který s sebou přináší mnoho otázek a nejasností, se mi líbil.

ladyfromskye
31.10.2014 4 z 5

Román Cizinec hledá byt byl naprosto úžasný, ráda mu přiděluji plný počet hvězdiček, próza Dobročinný večírek mi v mnoha ohledech připadala jako slabší dílo, a proto jsem ji ohodnotila pouze třemi hvězdičkami.

Egon Hostovský
česká, 1908 - 1973