Cizinci ve městě

Jako ve zlém snu se ocitají Colin a Mary, bezcílně se toulající labyrintem ulic a kanálů starého přímořského města, když jednoho dne zabloudí a podlehnou kouzlu a přátelskému naléhání muže, který jim nabídne pomoc, aby je pak zavedl na cestu, z níž už není návratu. Hrůzně reálný a zároveň jakoby neskutečný příběh novely působivě kontrastuje s věcným, téměř dokumentárním rázem vyprávění o konfrontaci nevinnosti se zlem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/3152/cizinci-ve-meste-ITI-3152.jpg 3.7160
Vydáno:, Mladá fronta

The Comfort of Strangers (1981)

Počet stran:120
Jazyk vydání:český
Překlad:Marie Válková
Edice:Moderní světová próza
Autor obálky:Milan Jaroš
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-204-1940-8

Kniha Cizinci ve městě

kristleko
11.05.2018

Není náhodou „hlavním hrdinou“ novely ono snové město, sice rozostřené a nepojmenované, které však z řady popisů bezpečně poznáváme? Neteční turisté Colin a Mary jsou jeho vězni, protože domů letí až za řadu dnů, a ospale se plouží uličkami a podél kanálů jako náměsíčníci v labyrintu, trýzněni hladem, žízní a nevyspáním, až padnou do pasti člověka, jenž má mimochodem při prvním nočním setkání na krku břitvu a přes rameno fotoaparát… Jsou to až kafkovské pocity – dusivá, tísnivá a ospalá atmosféra, neživotné postavy (daleko více než o Colinovi a Mary se dozvídáme o jejich podivném „průvodci“ a jeho ženě) potýkající se s tajemným městem, kde jsou místní nepřátelští vůči cizincům, mapy jsou nespolehlivé, vše je zavřené nebo nedostupné… Přestože postupně vycházejí najevo děsivé souvislosti, Colin a Mary jsou natolik pasivní, až se zdá, že rezignovali na vlastní osud a stali se jen ztělesněním noční můry každého turisty, co všechno se může stát v neznámém a cizím městě. My máme jen štěstí, že se z trýznivých snů můžeme probudit. (8/10)

Hanka_Bohmova
31.01.2018

Já to četla jako příběh o tom, že bezdomovectví - vposledku především to vnitřní - nás vydává napospas násilí, ať už v roli agresora, nebo oběti.

Smíšené pocity, jak už u McEwana mívám.

Crimble
21.12.2017

Ospalost. To je to první co mne napadne při charakteristice téhle knihy. Za tu podivnou stísněnou atmosféru, která se line celou knihou, si autor zaslouží absolutorium, stejně tak za mrazivé příběhy Roberta a Caroline. I za netečně děsivý závěr. Asi by jenom stálo za to trochu ubrat těch poklidných lyrických popisů bloudění městem a nicnedělání Colina a Mary. Pro tentokrát tedy McEwan za 4 (spíš 4,5).

LilKure
15.08.2017

Pořád nevím, co si o knížce myslet. Není to ani romantika, ani dobrodružné, ani detektivka. Jediné, co vím, je, že některé pasáže jsem čistě přeskakoval a z konce jsem měl traumata ještě týden.

lusila
08.04.2017

Ešte dobre, že táto kniha nemá viac strán. Po jej dočítaní ma napadla iba jedna otázka: čo tým chcel autor povedať?

Sammy
14.03.2017

Moje třetí kniha od McEwana, a asi nejdivnější. Sice je krátká, ale trvalo mi se tím prokousat. Člověk z knihy úplně cítí to napětí a čeká, že se NĚCO stane, ale když se to konečně stane, tak je to tak nečekané, ačkoliv k tomu kniha směřuje, že se tomu až nechce věřit. Znovu asi už číst nebudu.

dalia1769
08.03.2017

Nejvýraznějším prvkem knihy je velmi přesvědčivě podané vzrůstání napětí a jakéhosi pocitu, že se blíží cosi strašného a nevyhnutelného, ačkoliv většina příběhu popisuje v podstatě poklidnou dovolenou ústřední dvojice. Autor je mistrem v navozování takovéto tísnivé atmosféry, která je nakonec sama o sobě vlastně děsivější než samotná závěrečná tragédie, popsaná stručným a faktografickým způsobem. Velice působivé.

mudr_teena
07.09.2016

Mělo by se to odehrávat v Benátkách.

anglická literatura zfilmováno

Ian McEwan