City

City je v pořadí už čtvrtým románem významného italského spisovatele Alessandra Baricca, jehož děj je poprvé zasazen, alespoň částečně, do současnosti. Tento román nenese slovo město pouze v názvu, je to město plné čtvrtí a ulic a křižovatek. Obydlené. Lze v něm potkat dva nerozlučné přátele, univerzitní profesory, generála, malého génia nebo dívku, která celý život tvoří western. Cestou městem se přesouváte i v čase a dostáváte se do městečka "tenkrát na západě", ve kterém se zastavil čas, i do boxerských ringů v "dobách rádia". Je to velké město a není snadné v něm najít cestu, ale bloudit jeho ulicemi rozhodně není nezajímavé....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/16429/city-16429.jpg 3.615

City (1999)

Vydáno:, Volvox Globator

Kniha City

lusila
22.06.2013

Toto bola moja prvá a možno posledná kniha od tohto autora. Nejako ma ten jeho štýl nenadchol .

cessy
13.05.2013

„Jediné, čo doma povedal, bolo: prestúpil som na iný vlak. Ak mám byť úprimná, vtedy som ho opäť začala mať trochu rada, lebo to bolo ako oslobodenie, neviem, začal sa aj ináč česať, trochu ako latino lover, so zreteľne vyznačenou cestičkou v sivých vlasoch, mal novú košeľu, trochu som ho začala mať rada, aspoň na chvíľu, bolo to ako oslobodenie. Prestúpil som na iný vlak. Roky rodinnej tragédie zotrela prázdna veta. Groteskné. Ale veľmi často je to tak, takmer vždy je to tak. Nakoniec prídeme na to, že bolesť, všetka tá bolesť bola nezmyselná, že sme trpeli pekelné muky, a bolo to zbytočné, nebolo to ani správne, ani nesprávne, nebolo to pekné, alebo škaredé, bolo to len zbytočné, všetko čo môžeš nakoniec povedať, je: bola to márna bolesť. Na zbláznenie, ak nad tým rozmýšľaš, radšej ani nemyslieť, jediné, čo môžeš robiť, je viac na to nemyslieť, nikdy viac, rozumiete?“

Bariccove knihy majú pre mňa zvláštne fluidum. Jednak pre nevšedný jazyk, ktorým píše svoje príbehy a ktorý sa mi tu osobitne páči (viď v ukážke vyššie), jednak pre melancholický až tragický charakter jeho postáv.

Román City má oveľa väčšiu hĺbku, než sa na prvý pohľad zdá. Sám Baricco sa vyjadril, že jeho snahou bolo koncipovať text ako mesto, kde jednotlivé príbehy predstavujú mestské štvrte a postavy predstavujú ulice, typické svojím rázom, atmosférou, históriou, odlišnosťami. A tak vznikla spleť navzájom poprepájaných paralelných príbehov odohravajúcich sa v ultramodernom, ale chladnom, neprívetivom, citovo vyprahnutom meste, z ktorého akoby sa vytratila všetka ľudskosť, pochopenie, súdržnosť a nahradila ju faloš a pretvárka; a imaginárních príbehov, vytváraných v mysliach hlavných hrdinov – GOUDA, osamelého malého génia, ktorému rodinné spolužitie nahrádza univerzitné prostredie a jeho jedinými kamarátmi sú outsideri Diesel a Poomerang, imaginárne postavy, ktoré sú stále s ním a akoby predstavovali dve odlišné stránky Goudovej osobnosti (extrovertnější, zhovorčivejší, priebojnejší Diesel a introvertný, bojazlivý, nemý Poomerang) – a zasnenej SHATZY, ktorá sa zhodou náhod stáva Goudovou vychovávateľkou, pričom pre toto zmestnanie má zdanlivo tie najmenšie predpoklady, avšak jej jedinej sa podarí skutočne porozumieť Goudovi.

Musím priznať, že dejovo ma nezaujali všetky časti knihy, čo sa mi pri Bariccovi bežne nestáva, kniha ako celok si však zaslúži plné hodnotenie. Mimoriadne sa mi páčil Shatzin fiktívny westernový príbeh, legendou opradeného mestečka Closingtown, kde sa zastavil čas a usídlil nikdy neutíchajúci vietor, ktorý obyvateľom znepríjemňuje život. Do Closingtownu prichádza cudzinec – hodinár, v moci ktorého je možnosť zmeniť nepriaznivý osud mestečka.