Citový život zvířat

Citový život zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/340885/mid_citovy-zivot-zvirat-Y5P-340885.jpg 4 222 67

Starostlivě pečující veverky, věrně milující krkavci, soucitné myšky a truchlící laně – také si tyto city spojujete jen s lidmi? Peter Wohlleben, lesník a autor bestsellerů, člověk s vášnivým zaujetím pro přírodu, čtenáře opět přivádí v úžas, tentokrát nad netušeně bohatým emočním světem zvířat. V této knize nám Peter Wohlleben zprostředkovává nejnovější vědecké poznatky a prokládá je poutavými příběhy a vlastními prožitky. Dozvídáme se tak velice čtivou formou o dosud málo prozkoumaných, avšak nanejvýš rozmanitých citech a chování lesních i domácích zvířat. A tu si rázem uvědomíme, že zvířata jsou nám mnohem blíž, než jsme kdy tušili. Fascinující, poučné a místy až neuvěřitelné!... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: , Kazda

Das Seelenleben der Tiere: Liebe, Trauer, Mitgefühl - erstaunliche Einblicke in eine verborgene Welt , 2016

Kolaloka
12.03.2019 5 z 5

Krásná poučná knížka o životě, charakteru a emocích zvířat. Autor - lesník a hospodář popisuje své vlastní postřehy z jeho soužití se zvířaty a zároveň poznatky seriózních vědeckých výzkumů.

Na úplně poslední stránce okrajově naráží na dva extrémy dnešní doby: Striktní odmítání masa kvůli soucitu se zvířaty coby bytostmi nám podobnějšími, než si myslíme versus absolutní neúcta k jejich životu v podobě masových porážek a nadměrné konzumace zvířat.
Věda již přisuzuje pocity i rostlinám (a říká, že houby jsou blíže živočichům, než rostlinám), proto není možné se "morálně" stravovat. Protože neovládáme fotosyntézu, máme právo pojídat jiné bytosti. Na závěr autor vyzývá k většímu respektu k celému živému světu. Každý si to může přebrat po svém.

Ess.
27.02.2019 3 z 5

Můj celkový dojem z knížky je kladný. Většina informací je sice milovníkům zvířat a přírody nejspíš obecně známých, ale věřím, že si tam každý najde alespoň jednu novou věc, která jej překvapí. Z knížky čiší hluboký a pokorný vztah autora k přírodě i jejím obyvatelům. Četbu jsem si užila a i když v několika zcela konkrétních případech jsem se přistihla, že nesouhlasím, celkově s knížkou spíše souzním.

Co se mi ale moc nelíbilo a už to tady někdo v komentářích zmiňoval, byl překlad. Na pár místech jsem se vyloženě zasekla a přemýšlela, jak to bylo v originále. Na onu dříve vydanou a jistě známější knihu tohoto autora se zatím chystám, ale silně uvažuji nad četbou v němčině, protože by mě zajímal autorův způsob psaní a vyjadřování.

Vladii
26.02.2019 5 z 5

Krásná kniha. Plná zajímavostí, poučná a hlavně milá. Už během čtení začne člověk přírodu vnímat jinýma očima.

M-arta
13.01.2019 5 z 5

Příjemné, svěží počtení, u kterého se určitě báječně pobaví i děti se zájmem o přírodu (přestože je původně asi určeno spíš pro dospělé čtenáře). Nepřináší vlastně žádné revolučně průlomové informace, ale přesto se čte báječně a jedním dechem. Láska, respekt a úcta k přírodě, která z ní čiší, dokáže osvěžit pomalu tak, jako malá procházka lesem.

machina
15.12.2018 5 z 5

Tahle knížka změnila můj náhled na život. Můj, lidský, zvířecí, houbový (nebo jak to říct :D).

K čemu jsou na světě klíšťata? A k čemu jsou vlastně lidi?!

Autor má díky své empatii plno zkušeností a k tomu má přehled o všech možných výzkumech zvířat (dostal mě, když se zmínil o Elli Radingerové, od které jsem četla loni vydanou Moudrost vlků).

Jediné, co mě brzdilo ve čtení, je kostrbatý, rádoby umělecký překlad. :-(

Nerianna
03.12.2018 4 z 5

Pěkná kniha a pro někoho netradiční pohled na zvířata.
Pro mě to bylo takové shrnutí, některá témata by si podle mě zasloužila aby autor zašel více "do hloubky"- ale to by asi bylo na delší knihu. Nu alespoň svou tloušťkou neodradí méně knihomolské čtenáře.
Pro mě není v knížce tak moc nového, ale zase někomu to může přinést nové informace a inspiraci k další četbě.

Niannie
09.11.2018 5 z 5

Mám moc ráda objevovat tajné stránky života. Ať už života zvířat nebo i stromů (druhá autorova kniha). Spoustu zajímavých informací a milé čtení :)

ivana02
26.10.2018 4 z 5

Od autora je to již druhá kniha, která se zabývá netradičním pohledem na přírodu. Tentokrát jsou to zvířata, na která bychom měli pohlížet s citem, protože nikdo nemůže říct, že zvířata rozhodně nic necítí a jednají pouze pudově. Pro mne byla více přínosná a překvapivá předešlá kniha, která se tímto směrem zaobírala stromy. U zvířat mě to zas tak nepřekvapilo, vždyť v době FB a videí na YT, snad si už všichni uvědomuje, že zvířata si dokáží hrát, dělat si legraci a ne vše je u nich rozumově řízeno.

Richisa
10.10.2018 5 z 5

Kniha není tak objevná jako Tajný život stromů, přesto také shrnuje spoustu zájímavých fakt o životě zvířat. I zde jsem se dozvěděla spoustu nových poznatků, především že života bezobratlých. Ti nejsou stále tolik v popředí zájmu vědy, jak by si zasloužili.

Auror mě velmi zaujal stylem psaní, myslím, že uryvky z knihy se dobře hodí do hodin biologie

Zajímavé doporučuji.

Opatov
28.09.2018 5 z 5

Zajimave informace a poznatky ze zivota zvirat. Od celozivotniho partnerstvi krkavcu az po klistata. Vypraveno s velkou laskou.

efka.saf
10.06.2018 5 z 5

Za mě opět výborná kniha. Sice ne vše pro mě bylo nové a objevné, ale i tak jsem se opět dozvěděla řadu nových věcí. Musím říct, že autor si mě svými názory doslova získal a i díky jeho knihám se začínám dívat na přírodu kolem sebe úplně jinou optikou, ať se jedná o les, zahradu nebo náš "zvířecí domácí ekosystém". Oceňuji, že autor nemrská jeden cizí pojem za druhým, ale píše tak, aby si z toho pokud možno každý něco odnesl. Píše především srdcem a to jde z jeho knih cítit.
Možná byla knížka trochu slabší než Tajná síť přírody, ale to mi nebrání nandat plný počet *, protože pohled na svět tohoto pána a jeho názory mě hluboce zasahují a oslovují.

LordSnape
17.01.2018 4 z 5

No, oproti Tajnému životu stromů je to o třídu lépe napsané. Je vidět, že autor už je přeci jen trochu zkušenější. Na straně druhé už to není tak extra zajímavé, protože hodně věcí známe třeba z dokumentů. Ony se přeci jen ty filmy o růstu a komunikaci stromů točí podstatně hůře. Haha. Ale opět mě to bavilo. Kniha mi přišla ku prospěchu a rád jsem se opět ponořil do tajů lesa i jeho obyvatel.

Olous1
30.12.2017 5 z 5

Velmi pěkná kniha o zvířatech a jejich pocitech,moc hezky se četla. ..pro milovníky zvířat. ..doporučuji.

ditul
20.12.2017 5 z 5

Autor píše o zvířatech ve svém okolí.. Něco nového jsem se dozvěděla... Souhlasím s názorem, že i zvířata mají duši.. Tajný život stromů se mi líbil víc, ale bylo to nejspíš tím, že tak málo o stromech víme... Jinak kniha se mi četla moc pěkně. ;)

porcelainswan
30.11.2017 4 z 5

Čekala jsem od knihy více, ale možná to bylo její šikovnou propagací, která mne, jakožto milovníka přírody, nalákala. Pro ty, kteří se o život zvířat trochu zajímají, nepřináší dílo žádné novinky ani žádné extra objevy. Pro člověka, touto problematikou nedotknutelného, určitě pěkné počtení.

soukroma
16.11.2017 3 z 5

Taková změť postřehů mírně poučeného amatéra o životě zviřat doma a v přírodě kolem. Většinu z toho čtenář už může dneska znát odjinud; postrádá to systematičnost odborného pojednání a současně nenabízí příjemnou beletrii jako třeba Herriot. Styl je až příliš jednoduchý. Takže trochu rozpačitost nad tímto slibným dílkem. 60%

Ildi
14.10.2017 3 z 5

Príjemná milá knižka. Niečo nové som sa dozvedela , ale citový život zvierat , keďže ich mám doma požehnane mám preskúmaný podrobne :) Takže môžem len súhlasiť s pánom Wohllebenom.

MartyManCZ
12.10.2017 4 z 5

V porovnání s Tajemným životem stromů je to trochu slabší, ale tam je laťka velmi vysoko. Rozhodně velmi zajímavé a obohacující.

katka.oo
25.09.2017 3 z 5

Kniha se mi líbila, milé, zajímavé, místy veselé povídání o zvířatech, dozvěděla jsem se i spoustu nových věcí, které jsem vůbec netušila, ale čekala jsem něco víc. Stromy jsem ještě nečetla tak uvidíme. Za mě 3*.

fojtikjirik
16.09.2017 5 z 5

Po Tajném životě stromů jsem neodolal a musel jsem si přečíst i Citový život zvířat, autorovu druhou knihu.
Wohlleben opět nezklamal a stejně jako ve své první knize předkládá čtenáři další zajímavé informace. Znovu vychází ze svých vlastních zkušeností i z nejnovějších vědeckých studií. Snaží se nám ukázat, kolik toho vlastně máme se zvířaty společného. Jak už někdo psal níže, tohle by měla být povinná četba ve školách.