Citový život zvířat

Citový život zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/340885/mid_citovy-zivot-zvirat-Y5P-340885.jpg 4 222 67

Starostlivě pečující veverky, věrně milující krkavci, soucitné myšky a truchlící laně – také si tyto city spojujete jen s lidmi? Peter Wohlleben, lesník a autor bestsellerů, člověk s vášnivým zaujetím pro přírodu, čtenáře opět přivádí v úžas, tentokrát nad netušeně bohatým emočním světem zvířat. V této knize nám Peter Wohlleben zprostředkovává nejnovější vědecké poznatky a prokládá je poutavými příběhy a vlastními prožitky. Dozvídáme se tak velice čtivou formou o dosud málo prozkoumaných, avšak nanejvýš rozmanitých citech a chování lesních i domácích zvířat. A tu si rázem uvědomíme, že zvířata jsou nám mnohem blíž, než jsme kdy tušili. Fascinující, poučné a místy až neuvěřitelné!... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: , Kazda

Das Seelenleben der Tiere: Liebe, Trauer, Mitgefühl - erstaunliche Einblicke in eine verborgene Welt , 2016

knihyKeMne
10.11.2020 4 z 5

Vypadá to, jako by autor psal jinou knihu než jak ji prezentuje název. Ano, snaží se zamýšlet nad jednotlivými pocity a hledat jejich alternativy u zvířat. Ale stejně tak píše o jiných tématech zvířecí říše - o zvířecích smyslech, stáří, nočním životě atd.

Stejně tak je to všehochuť v rámci kapitolek - autor píše o lesních zvířatech, která pozoroval, pak přeskočí na své domácí mazlíky, kterých taky bylo požehnaně, a do toho sem tam stručně zamíchá zmínku o nějaké té vědecké studii (překvapivě i s odkazy) k tématu a navíc kupu svých myšlenek, co se mu honí hlavou.

Ale jinak je to vyprávění pěkné, čtivé, něco i pro mě nové - hlavně to o nebezpečných srncích, rozhodně neprovokujte srnce, co na vás výhružně štěká (škoda že jsem knížku nečetla dřív, zrovna letos jsem takového potkala a přišel mi legrační). O životě lesní zvěře se zkrátka dočtete hodně.

Pro milovníky přírody je to super knížka napsaná myslivcem, škoda té prezentace.

Vendyorit
20.10.2020 5 z 5

Autor líčí příběhy ze života zvířat s citem a lehkostí. Kdo někdy zvířata choval nebo s nimi pracoval, nebude až tak překvapen nahlédnutím do jejich citového života. Doporučila bych přečíst lidem, kteří zvířata nepovažují za tvory, jež mohou vyjadřovat emoce.

jiri77
14.10.2020 4 z 5

Zajímavé a příjemné čtení o citovém životě zvířat.
Autor se s touhle knihou vydal na tenký led ,a určitě se najde mnoho nesouhlasných názorů. Mě se kniha líbila hodně a s většinou postřehů mohu jen souhlasit. Zvířata určitě nejsou jen biologičtí roboti bez pocitů.

Mirin1349
17.07.2020 3 z 5

Na autorovi je znát, že zvířata a přírodu miluje, což je sympatické. Na druhou stranu to ale potom knize trochu dává punc bulvárnosti, protože jak už zmínili čtenáři přede mnou, někdy jsou autorovy závěry spíše přáním než skutečností. Čekala jsem asi trochu víc. Zdaleka ne všechno pro mě bylo nové, i když některá fakta samozřejmě zajímavá byla a jsem ráda, že jsem si o nich přečetla. Někdy mi také přišlo, že autor trochu odbíhá nebo že myšlenku vlastně ani konkrétně nedovysvětlí a už skáče dál. Naprosto nevhodný a zbytečný byl dovětek nakladatele, což samozřejmě nevytýkám autorovi. Přišlo mi to, jako kdyby si na konci řekl: „A teď si přihřeju polívčičku já“.

Dendyna
01.07.2020 4 z 5

Pěkné, čtivé, zajímavé náhledy do říše zvířat

Nočnípták
29.04.2020 2 z 5

Tak nevím, ale asi jsem od knihy čekala trochu víc. Sice jsem se dozvěděla některé zajímavé údaje, které jsem neznala, ale docela dost jich bylo všeobecně známých. No a některé informace byly nejspíš jenom autorovým přáním, nebyly ničím podložené.
Kniha se četla docela dobře, má krátké kapitoly a nenavazují na sebe, takže nemusíte číst na jeden zátah. Já ji četla dlouho, po kouskách a prokládala ji dalšíma knížkama.
Zatím dávám 2*, třeba za čas ještě jednu přidám, protože určitě se k ní budu ještě vracet.

Turmee
05.04.2020 3 z 5

Čekala jsem od toho trochu víc. Jako sbírka zajímavých informací o zvířatech, jejich pozorování a vzájemných vztahů možná fajn, ale vědeckou hodnotu bych v tom nehledala. Autor sice poskytuje spoustu citací, nicméně ty nejzajímavější domněnky jsou bez zdrojů a od jedné informaci k závěru vede kolikrát pár oslích můstků.
Číst se to ale čte rychle, kapitoly jsou krátké, nijak na sebe nenavazují.
Osobně mě docela mrzelo, že z 90 uvedených zdrojů je jen 20 v angličtině.

Chesterton
28.02.2020 2 z 5

Už Tajný život stromů mi po pár kapitolách silně evokoval panteismus. Tato kniha je fajn. Zábavná, poetická až dojemná.
Přesně jak píše Mánička178. Dojmologie z reportáží televize Nova.
Doslov nakladatele se vše malinko snaží uvést na správnější míru.
Nejsem odborník na světová náboženství a sekty, ale tvrzení, že zvířata mají duši se pohybuje na velmi tenkém vědeckém ledě.
Ale jinak díky za pohled na přírodu optikou lidskosti a humanismu.
Kdo chce věřit tomu, že zvířata mají duši a svobodnou vůli a chce se pobavit nebo dojmout, tomu nelze než doporučit :o)

Allys
19.02.2020 5 z 5

Krásna kniha očividne písaná s láskou, ktorá ukazuje rôzne zaujímavosti zo sveta zvierat - ako z pohľadu autora, tak aj v súvislosti s vedeckými poznatkami, ktoré sú podané zrozumiteľne. Je pravda, že o emočnom prežívaní zvierat toho zatiaľ až tak veľa nevieme. V knihe občas cítiť autorove domnienky, ale keďže autor žije dlhé roky v prírode a intenzívne vníma a pozoruje všetko okolo, je to uveriteľné - aj pozorovanie sa radí k vedeckým metódam ;-) Kniha by mala byť ako povinné čítanie na školách a možno by bolo na svete menej ľudí, ktorí sú schopní zvieratkám ubližovať.

Fenixik
05.02.2020 4 z 5

Zajímavý pohled na svět zvířat. Kniha mi dala pár nových poznatků, ale jako milovník přírody už jsem toho hodně viděl i sám. "Tajemný život stromů" byl pro mě mnohem lepší knihou, proto jedna hvězda dolů.

Radunnie
01.02.2020 5 z 5

Zkrátka a jasně, to, co jsem od knížky očekávala, jsem také získala. Milé, zajímavé, zábavné vyprávění pána lesa, který píše vskutku poeticky.
Některé zvláštnosti z říše (nejen) zvířat pro mě jako pro velikou milovnici všeho živého představují něco na způsob objevení Ameriky a čtenář si je hravě vtiskne do paměti, zatímco bez některých kapitol (např. Ve službách lidí aj.) by se kniha hravě obešla.
Jako inspirace příběhy fungují beze zbytku, stačí se při návštěvě lesa na chvíli zastavit, zaposlouchat se a živí tvorové si k Vám najdou cestu sami (pokud se zrovna nejedná o ty hlučnější, dvounohé).

PS: Hodnocení knihy v Dodatku nakladatele V. Kazdy vůbec nepokládám za rozumný tah a nechápu jeho smysl ani účel. Svůj názor lze vyjádřit i jiným způsobem než ho čtenářům vnutit v závěru díla, navíc s reklamním odkazem na knihu Abd-ru-shina, která s dílem P. Wohllebena vůbec nesouvisí.

Mánička178
05.01.2020 3 z 5

Rozpačitost... knihu jsem otvírala s velkou natěšenou zvědavostí a napjatým nadšeným očekáváním, ale postupně ve mně bohužel začalo převládat čím dál větší zklamání. I když se autor snaží podkládat svoje úvahy jakýmisi studiemi a dodat svému celkovému výstupu nějaký vědecký punc, svým textem mě nepřesvědčil - prostě to nefungovalo. Celé to na mě působilo hrozně moc nekomplexně, rozdrobeně, povrchně, odborné to bylo jen zdánlivě, spíš takové opravdu amatérské. Nemůžu se zbavit dojmu, že tvrzení a závěry jsou založená převážně na tom, co v chování zvířat autor vidět chce. Možná je autor perfektní lesník a zná stromy a les, ale přijde mi, že tohle byla taková "dojmologie" o zvířatech (od octomilek, přes vrány až po opice a vlastní zvířata), která je prezentovaná na základě pár vlastních zkušeností a zážitků s domácími zvířaty a pak už to bylo takové posbírání různých výstředních historek, které se člověk obyčejně dozví v reportážích v televizních novinách na TV Nova.
Taky mi vadilo, že se velmi často odkazoval na nějaké definice slov ze slovníku, např. jak Duden definuje slovo "duše" a další. Od definic (kterou si podle mě autor vyhledal pouze proto, že začal psát tuto knihu) se odpíchne a na dvou stranách formátu A5 má vyřešenou otázku zvířecí duše - zvířata duši mají, protože autor prostě chce, aby ji měli. Aha - tak díky za názor "odborníka a znalce".
Zvířata miluju a rozhodně je nepovažuju za věci, na které by člověk neměl brát absolutní ohled, ale tahle kniha bylo podle mě spíš napsaná pod tíhou dojmů, přání a domněnek. Hvězdičky snad jen za to, že některým lidem to mohlo otevřít oči a srdce pro větší soucit se zvířaty. Jinak pro mě spíš soubor dojmů jednoho laika.

Nartaya
20.08.2019 5 z 5

Poučná kniha psaná lehkou a místy též humornou formou. O zvířecím smyslu pro humor a srandu nepochybuji. Lze je vidět téměř denně, pokud se ve společnosti zvířat pohybujete. A pokud je zvíře schopné dělat legraci, pak je schopné cítit i bolest...

Henry_1986
08.07.2019 4 z 5

Pro mě možná o fous lepší kniha než Tajný život stromů...některé poznatky z říše zvířat mě opravdu pobavily.:-))

MOu598
28.06.2019 4 z 5

Zajímavá knížka. Z různých hledisek náhled na zvířata, spíš živočichy. Hezké.
Pokud je člověk blíž přírodě, třeba žije na vesnici, mnoho toho překvapivého sám potká.
Dívejme se kolem sebe a nevyvyšujme se, nemáme proč.

databazeknih
30.05.2019 5 z 5

Čtivě napsané, shrnuté různé výzkumy doplněné vlastním pozorováním. Jako oddychová četba s přidanou hodnotou super.

pepa4081
12.05.2019 3 z 5

Že máme se zvířaty mnohem víc společného, než si mnohdy připouštíme, jsem přesvědčený už dávno. Vždyť člověk je jen hodně vyvinuté, hodně zpohodlnělé zvíře.
Má první kniha od tohoto autora, a přiznám, že jsem čekal trochu něco jiného. Spíše vyprávění o osobním pozorování přírody. To však tvoří asi jen polovinu knihy, zbytek jsou popisy různých vědeckých pokusů a pozorování z celého světa. Kniha je nicméně napsána srozumitelně a poutavě, takže jsem se rozhodně nenudil. Navíc je zde cítit autorova velká znalost přírody a láska k ní, což jako přírodomilec velmi oceňuji. Mohu doporučit.
Uspokojivé.

DragonflyT
26.04.2019 4 z 5

Zajímavá sonda do života zvířat. Oceňuji autorův přehled o vědeckých poznatcích na toto téma a také všímavost, díky které mohl tyto poznatky porovnávat s tím, co sám viděl. Nicméně autor je především lesník a tématu lesa a stromů více rozumí. Tajný život stromů je díky tomu přeci jen lepší.

Filatov
28.03.2019 4 z 5

Velmi vysoká podobnost s předchozí knihou, akorát místo stromů se zde řeší zvířata a jejich chování. Opět poučné a dozvěděl jsem se nové věci, ale i přesto mě stromy v předchozím díle chytly o trochu více.

Pravda.Shin
20.03.2019 5 z 5

Tahle kniha mi vlastně (až na jisté detaily) neřekla nic nového. Ale skvěle se k tomu hodí jedna z posledních vět v knize: "Nejnovější vědecké objevy tak nejsou pro milovníky zvířat žádným opravdovým překvapením. Spíše jim dávají jistotu, že ve vztahu ke zvířecím kamarádům mohou důvěřovat svým pocitům."

Autor píše dobře a knihou jen profrčíte. Své tvrzení prokládá zdrojovými informacemi, kdyby náhodou někdo pochyboval o jejich pravdivosti. Tohle by si měl rozhodně přečíst každý, kdo se opájí svou lidskou výjímečností, či považuje zvířata za něco podřadného.