Citadela

Citadela https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469610/bmid_citadela-XMM-469610.jpg 4 467 90

V edici Světová próza vychází již v 6. vydání úplný překlad Saint-Exupéryho Citadely. Text, který se našel v autorově pozůstalosti, byl z poloviny autorem neupravovaný a na mnoha místech docházelo k opakování myšlenek. To bylo také důvodem, proč u nás nejdříve vyšel výbor z tohoto stěžejního díla. Při krácení textu byly vybrány metafory, které byly nejvíce výstižné a které nejpřesněji vyjadřovaly Saint-Exupéryho myšlení. Naopak vynechány byly, které nemohly vyjít z ideologických důvodů. Kompletní překlad Citadely z pera zkušené překladatelky Věry Dvořákové ocení všichni, kdo chtějí sledovat utváření autorových myšlenek a jeho básnické řeči. V tomto komplexu je také nejvíce zvýrazněna duchovní linka autorovy básnické meditace.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Vyšehrad

Citadelle , 1948

knedlik
17.12.2011 5 z 5

Už po pár stranách mi bylo jasné, že Citadela je a bude knihou, ke které se budu stále vracet. Četla jsem ji opravdu dlouho, ne kvůli tomu, že bych snad neměla chuť. Jen je opravdu třeba se nad ní častěji zamýšlet a to nějaký ten čas vyžaduje.
Dnes jsem ji tedy dočetla a nadšení, které se mě chopilo na začátku, stále přetrvává. Při každém čtení, po každé kapitole, se mě zmocňoval jakýsi klid a vnitřní mír, dá se snad i říct, že v ní člověk nalezne jistou formu štěstí. Nechce se mi ani věřit, že by někomu nebyla životním přínosem.
Citadela je krásnou knihou nejen obsahově, ale i jazykově. A jako taková si zaslouží pět hvězd. Zároveň je knihou, kterou člověk může číst znova a znova a vždy v ní najde něco nového, neobjeveného, nepoznaného, obohacujícího. Naučí se žít ne z věcí, ale z jejich smyslu. A kromě jiného je jistě velmi podstatným dílem k dotvoření si obrazu Exupéryho osobnosti a jeho génia.

"Každé zabušení tvého srdce, každá bolest, každá touha, každá chvíle večerního smutku, každá dřina, každý úsměv, každá chvíle denní únavy, každé probuzení i sladké usínání nabudou božského smyslu, a ty ho v nich budeš číst.
Nic nemůžete nalézt, jestliže se z vás stanou lenivci, kteří považují uprostřed svých zásob i samy sebe za hotovou sklizeň. Neboť sklizeň neexistuje, a kdo přestane růst, ten umírá."

smrček
29.09.2011 5 z 5

Moje velmi oblíbená kniha.

gilthix
10.09.2011 1 z 5

Přes jisté náznaky moudrosti jsem musel nesouhlasit s většinou názorů, skrytých za množstvím metaforických vyjádření a krátkých nesouvislých příběhů. Kdybych měl popsat knihu jedním slovem, řekl bych: zmatená. A to i přes fakt, že nebyla autorem zcela dokončena.

MartyMcFly
30.08.2011 1 z 5

Kniha, kterou mi mnozí doporučovali, pro mě osobně však její čtení bylo utrpením. Nedočetl jsem. Tuto formu mučení sebe sama totiž nemám zapotřebí.

Normálně, když narazím na složitou knihu, beru jí jako výzvu. Jako vrchol, který bych měl zdolat, hádanku, kterou mám vyřešit, sdělení od autora, které chci pochopit. Ne však Citadela. Snažil jsem se dlouho, ale vychází mi z toho jen nečitelná, bolest hlavy působící změť myšlenek, se kterými navíc nesouhlasím. Ano, jsem ostře proti Exupéryho názorům zde, ale je to problém Citadely, protože Malý princ je pro mě opačný případ - filosofie v únosné míře, ale přesto ne dětská a nekvalitní tvorba.

Vidím knihu, středně dlouhou, normálního formátu, písmena ve správném fontu pro čtení, slova co tvoří na řádkách věty. Věty co tvoří myšlenky. Které chápu a nechápu zároveň. Vím, co tím Ex. myslel, co chtěl říct, ale nechápu, jak by se mi to mohlo líbit. Názory, které mě rozhněvávají, pobuřují. Je to jako snaha pochopit arabský svět - cizí kultura, nekompatibilní s mým vlastním životním názorem.

A tak beru na vědomí, že pro některé (většinu) bude Cit. veledílo, snad v něm i uvidí nějaký smysl (nebo si to jen namlouvají ? není způsob jak to zjistit). Já ne, pro mě je tato práce nízká. Já vidím hodnoty jinde a jinak.

Není to první případ, kdy jsem neuspěl s knihou, ale zatím se mi u těch pár set přečtených knih stalo jen pětkrát. Dvě blbosti a tři knihy, u nich tohoto neúspěchu lituji - Quo Vadis, Tak pravil Z. a Citadela. Všem třem hodlám v budoucnosti dát znovu šanci.

===- Zřejmě až budu \"starší a moudřejší\". Třeba to vyjde. Ale i tak je kniha neustále se mnou. Nosím si jí v batohu jako podložku k myši k notebooku. To kdyby mě někdy přepadla závislost na čtení a neměl jsem žádnou knihu po ruce.

Addie
01.04.2011 4 z 5

Ano, také mi trvalo, než jsem se přizpůsobila. Trpělivost s touhle knihou bylo to nejlepší, co mě v jejím případě mohlo potkat, protože ve výsledku přinesla růže. Od přečtení občas jen tak spočívám v tichu své lásky... Také jsem si přepsala pár úryvků, které mě i dnes inspirují v mém životě.
Líbí se mi zde vámi zmíněná myšlenka, že Citadela je jako oceán. Ano, nejspíš je.
A vězte, že oceán je tak hluboký, jak hluboko vidíme...
Je tedy jen na nás, do jaké hloubky se rozhodneme se potopit.

honolulu1317
20.01.2011 5 z 5

Já bych se Citadely zase tak neobával. Vzpomínám na rozhovor údajně našeho největšího znalce Bible (na jehož jméno si teď bohužel nevzpomenu) s Markem Ebenem na Plovárně. Citadela totiž podobně jako Bible připomíná oceán. Z každé hloubky si odneseme nějaký zážitek. Pokud nyní nějaké vrstvě (hloubce) nerozumíme, vůbec to nevadí. Obohatí nás vrstvy jiné a ty zatím nesrozumitelné nás osloví třeba v jiné životní situaci, jiném věku, po prožití určitých zkušeností. Důležité je se o poznávání toho oceánu pokoušet. Teď mě jen napadá, že v souvislosti s Exupérym by bylo lepší přirovnávat k nebi než oceánu… Doporučuji neustále mít k dispozici na nočním stolku. Bude se Vám lépe usínat, o lidech budete mít jaksi lepší mínění, vyrostou ve vašich očích, život dostane smysl a bude se Vám lépe vstávat do smysluplného zaměstnání :)

aurora
07.11.2010

Citadela se nemůže číst jako obyčejný román. Já ji čtu už dlouho, vždycky po kousku. Je nabitá moudrostí, o které se musí přemýšlet. Zajímavé pasáže si zatrhnu a pak se k nim vracím.

Frakira
30.11.-0001 5 z 5

Tahle knížka je prostě jeden velký citát. Náročné, ale krásné čtení!

Vojta
30.11.-0001

Po 15 stranách jsem s Citadelou skončil. Vždyť se to nedalo číst, na každé straně těžká filozofická úvaha, o které bych mohl přemýšlet hodiny. Proto by byla velká škoda celou knihu přečíst ryhcle, třeba jenom za dva týdny, a tak promrhat myšlenkové bohatství které se v ní bezpochybyby skrývá. Ale až budu mít někdy čas a náladu na nekonečné úvahy o věčných problémech lidstva, vyhledám tuto knihu.

Atheas
30.11.-0001 5 z 5

Čte se celkem dost těžce, je to velice duchovní, tlači to silně na lidskou mysl a během celé knihy se musí přemýšlet. Ale poté si člověk uvědomí, že i ticho může být krásné.

francouzská literatura

Antoine de Saint-Exupéry