Citadela

Citadela https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469610/bmid_citadela-XMM-469610.jpg 4 467 90

V edici Světová próza vychází již v 6. vydání úplný překlad Saint-Exupéryho Citadely. Text, který se našel v autorově pozůstalosti, byl z poloviny autorem neupravovaný a na mnoha místech docházelo k opakování myšlenek. To bylo také důvodem, proč u nás nejdříve vyšel výbor z tohoto stěžejního díla. Při krácení textu byly vybrány metafory, které byly nejvíce výstižné a které nejpřesněji vyjadřovaly Saint-Exupéryho myšlení. Naopak vynechány byly, které nemohly vyjít z ideologických důvodů. Kompletní překlad Citadely z pera zkušené překladatelky Věry Dvořákové ocení všichni, kdo chtějí sledovat utváření autorových myšlenek a jeho básnické řeči. V tomto komplexu je také nejvíce zvýrazněna duchovní linka autorovy básnické meditace.... celý text

Literatura světová

Vydáno: , Vyšehrad

Citadelle , 1948

kaliope123
21.04.2014

"Pravda, je špatné, když jeden člověk drtí stádo lidí. Ale to největší zotročení je jinde - když stádo drtí člověka."

tkometka
05.03.2014 5 z 5

Na tuhle knížku si člověk musí udělat klid. Je hrozně těžké ji číst. Není to knížka na zkrácení volného času! Ale to není žádné filozofické dílo.
Je v ní spousta myšlenek které se přez sebe převalují a konkurují si. Někdy jsem s myšlenkami souhlasila jindy ne. Stokrát jsem chtěla knížku odložit ale každou další větou mě to do ní zase vtáhlo. Donutila mě přemýšlet nad všedními věcmi a skutky z jiné strany. Uvědomit si že smysl každodenních věcí je úplně v něčem jiném. Rozhodně se k ní jednou vrátím a věřím že mi bude její obsah zase o něco bližší.

felia
17.01.2014 5 z 5

Citadelu jsem četl vícekrát. Je zajímavé, že pokaždé na mě zapůsobí něco jiného. Je pro mě jednou z mála knih, které dokáží ovlivnit myšlení. Čtení běžně považuji za oddychovou činnost. Citadela je výjimka.

Monty
06.01.2014 5 z 5

Citadela rozhodně nebude knížkou, kterou přečtete během pár dní či týdnů. Nejde o nějakou lehkou četbu, ale rozhodně nebudete litovat. Tolik důvodů k zamyšlení jsem doposud v žádné knize nenašla. Rozhodně Citadelu zařadím mezi nejlepší díla, které jsem kdy přečetla a jistě se k ní budu mnohokrát vracet.

Thanyss
20.09.2013 4 z 5

Kniha doslova napěchovaná životními moudry, filosofickými úvahami a rozjímaním o životě a jeho smyslu.
Citadela se rozhodně nedá strávit najednou, je třeba ji číst po kratších částech a delší dobu, aby se to, co vám sděluje, stihlo klidně vstřebat do vaší mysli.

kniper
31.08.2013 5 z 5

Při čtení jsem zažíval podivnou uklidňující atmosféru jakoby bych byl někde na tiché poušti, přičemž mi nic nechybělo a vychutnával jen ten všeprostupující klid (a to nemám to vydání s velbloudy na obálce).
Rozhodně nechci tvrdit, že jsem knihu plně pochopil - ani jsem se o to nesnažil protože souhlasím se Sigasovým příspěvkem - "z téhle knížky sklidíte jen to, co ve vás už předtím samo vyrostlo". Takže vůbec nevadí, když vám nedojde úplně vše, ale už jen kvůli té jedinečné atmosféře - pocitu či jak to nazvat stojí knihu otevřít, v tichu se začíst a doufat, že alespoň jedno semínko padne na úrodnou půdu aby mohlo vyrůst něco nového dalšího - krásného.

Monty
18.08.2013 5 z 5

Kniha, která v sobě skrývá mnoho moudrosti...

Sigas
30.06.2013 5 z 5

Kniha plná pečlivě destilované moudrosti. Otázky smyslu lidského života se otvírají v prostých, názorných, ale přeci hlubokých a výstižných obrazech. Pro mě tak trochu zjevení - jak je možné říci pomocí pár prostých symbolů věci, na které učencům často chybí slova. Uzel, tvář, snop, čajová konvice. A jaký význam může najednou mít věta: “Dnes ráno jsem prořezal růžové keře.” Zkrátka nádherné. Na druhou stranu si dovedu představit, že pro někoho je Citadela jen nudné mentorování, protože z téhle knížky sklidíte jen to, co ve vás už předtím samo vyrostlo.

nef7
22.06.2013 5 z 5

Ach, ano - Citadela změnila můj život. Alespoň pro dnešek. Jestli tomu tak bude i zítra, nevím. Ráda bych, kdyby její síla zpomalovat čas a nořit se do nitra věcí, očím neviditelných, přetrvala. Ale pro dnešek pro mě zůstává tichou modlitbou.

------

Poznámka pod čarou pro všechny budoucí čtenáře: Myslím, že je lepší začít od doslovu. Knihu to vrhne do zcela jiného světla. Ušetří vás to možná některých možných nelibostí. Alespoň v mém případě tomu tak bylo. Doslov jsem četla asi v její půlce.

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Kniha plná filozofie a veľkej pravdy o živote. Umenie podať hlboké myšlienky tak kvalitne a nádherne dokáže snáď len Exupéry. Je to proste kniha, ktorú môžete otvoriť kedykoľvek a vždy okúzli, nadchne, poučí a natrvalo ostane v nás.

emptyRow
15.03.2013 4 z 5

Láska znamená a predstavuje mnoho, je hodna viac ako výchor slov. Láska nekričí, láska hovorí šeptom, len v tejto tichosti ju možeme počuť, zacítiť a prežiť. Po tom ako som už dávnejšie dočítal Camusov Mýtus o Syzifovi som sa zapovedal, že už niečo podobné čítať tak skoro nebudem. Pri tejto knihe je potreba sedieť v tichosti bez rušenia a striehnuť na každé slovo, ktoré Exupéry zveční na belobu listu papiera. Je to pre mňa prácne a dlhé čítanie, no kniha svojimi úvahami o ľudskej duši túto prácnosť dokonale vynahradila. Čo na koniec ?? Akými slovami ešte mám vyjadriť to čo sa slovami vyjadriť nedá ?? Slová sú zbytočné, ďalej staviam svoju citadelu k nebeským výškam.

čohynka
12.12.2012 5 z 5

Četla jsem ji s tužkou v ruce a podtrhávala si všechno, co mě zaujalo... Výsledkem je podtržená téměř celá knížka. Sice jsem ji celou četla jen jednou, ale k oblíbeným citátům se často vracím.

Mercatino
11.12.2012 5 z 5

Toto je kniha na celý život, jak jsem jí měl v ruce poprvé,tak jsem jí přečetl jedním dechem, od té doby se k ní stále vracím, jako věřící ke své bibli. Četba v této knize nejvyšší moudrosti nikdy nekončí. Pokaždé můžeme objevit nový smysl věcí, nové uzly a nové myšlenky. Kniha si vyžaduje celkovou čtenářovu pozornost a soustředění, proto je dost čtenářů náročná.

Atuin
24.10.2012

Nejdříve jsem si ji půjčila z knihovny, záhy jsem zjistila že to nejde abych ji neměla při sobě a od té doby co jsem si ji koupila neopustila můj noční stolek.

Dominik_13
02.09.2012 3 z 5

Kdybych měl hodnotit formu bez obsahu, byl bych nadšený. Citadela je krásná meditace, jeden z vrcholů literatury. Ale pokud při hodnocení beru ohled i na myšlenkovou stránku, z pěti hvězdiček rázem dvě spadnou, protože přestože některé úryvky jsou hodné zapsání do sešitu s citáty, s celkovou Exupéryho představou světa zásadně nesouhlasím.

marsejkap
16.07.2012

přečetla jsem pár stránek a musela jsem ji odložit...bohužel jsem ji absolutně nepochopila..

dusty
15.07.2012 2 z 5

Nějak pořád nevím, co téhle knize zajišťuje tak vysoké hodnocení. Podle mě je to nudná filozofie vůle.

white
23.05.2012 5 z 5

unikátní a velká kniha....poprvé jsem četl před cca 25 lety...a od té doby stále rozečteno....rád se k ní vracím a vlastně i občas i cituji

Theo Gunilla
21.03.2012 5 z 5

Myslím,že tato knížka je natolik vyjímečná,že dokáže dost silně ovlivnit každého kdo ji čte a je schopný se zastavit a přemýšlet,místo toho,aby ji smahem odsoudil a obvinil autora z mylných názorů.Je vcelku jedno zda-li souhlasíme beze zbytku nebo s výhradami s tou,či jinou filosofickou úvahou v ní.Podstatné je především to,že nás vůbec donutí se zamýšlet a tím také,určitým způsobem utvářet sebe samotné.
Tato kniha určitě není určená pro ty,kteří berou čtení známých knižních titulů jako jakousi formu sběratelství.Je možné,že některým věk pomůže "překonat" to kvantum neakčních pasáží (což jsou prakticky všechny)...ale vzhledem k tomu,že mě osobně tato kniha ohromila v době,kdy mi bylo těsně přes dvacet..si nemyslím,že to je jen věkem.Spíš to bude přístupem k tomu,jak vnímáme život jako takový.První dojem může vyznít zmateně,ale jedná se o sled myšlenek a úvah,který vůbec neměl v plánu tvořit nějakou dějovou linii.Zcela chápu,že pro většinu čtenářů je to vysoce neatraktivní četba,ale je to tím,že právě pro tyto nebyla určena.
Docela přemýšlím nad tím,jak by tato kniha vypadala,pokud by ji Exupéry dokončil

dada108
22.01.2012 5 z 5

Knihu mi doporučil kamarád a dal mi klíč ke čtení téhle knihy..tj., když mám nějakou otázku týkající se mého bytí, prostě otevřu náhodně stranu a kde mám prst čtu...a musím říct, že je to vždy trefné ;)))

francouzská literatura

Antoine de Saint-Exupéry