Císařský orel a vábení Orientu: Zámořská obchodní expanze habsburské monarchie (1715–1789) https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462292/bmid_cisarsky-orel-a-vabeni-orientu-zamo-Q82-462292.jpg 4 2 1

Kniha zavádí čtenáře do pestrého světa panovnických dvorů, rušných přístavů, námořních i suchozemských obchodních výprav i orientálních tržišť. Jedná se o první syntézu dějin zámořské obchodní expanze habsburské monarchie v 18. století, tedy v době po válce o španělské dědictví. Autoři líčí budování přístavů na Jadranu a v Rakouském Nizozemí (dnešní Belgii), barvité osudy obchodníků pronikajících do Indie, Číny, Arábie a Afriky, vznik a fungování Ostendské obchodní společnosti a dalších obchodních těles a budování císařských faktorií v Orientu. Neopomíjejí ani obchod s Osmanskou říší, západní Evropou a Amerikou, organizovaný z Terstu a Fiume (Rijeky), ani účast na obchodu s otroky v karibské oblasti. Na sklonku 18. století obchod habsburské monarchie obejmul celou zeměkouli.... celý text

puml
26.02.2024 4 z 5

Pro někoho, kdo se zabývá dějinami ekonomie a fungováním nejrůznějších obchodních společností, to bude mít své kouzlo. Mně se líbily ty obecnější kapitoly o plavbách a nelehkém údělu některých posádek a lodí plujících do Afriky nebo do Orientu. Kniha je ale až moc podrobná, což není výtka, jen jsem se v té záplavě jmen, akcionářů a procent někdy dost ztrácel. V rámci oboru je to výborná kniha a je moc pěkně upravená s množstvím dobových ilustrací.

18. století Habsburkové Rakousko zahraniční (mezinárodní) obchod námořní obchod

Autoři knihy

Karel Staněk
česká, 1983
Michal Wanner
česká, 1968

Kniha Císařský orel a vábení Orientu: Zámořská obchodní expanze habsburské monarchie (1715–1789) je v