Cirkus Humberto

Cirkus Humberto https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/559/cirkus-humberto-559.jpg 4 691 136

Bass zde na pozadí cirkusu sleduje tři generace cirkusáků. Ústřední postavou je Vašek Karas, syn šumavského zedníka, který odejde k cirkusu, nakonec se ožení s dcerou ředitele a sám se později stane ředitelem cirkusu, předtím však vystřídá mnoho různých profesí u cirkusu.

Aniday
28.11.2015 5 z 5

nostalgicky jsem vzpomněla na seriál, když u nás ve městě zrovna jeden cirkus zakotvil a protože jsem vůči tomuto řemeslu zaslechla dost negativních názorů, rozhodla jsem se vyhledat pravdu v knize a... nelituji 8)

ber-tram
20.11.2015 5 z 5

Nečekané silná kniha, navzdory znalosti jí poplatného seriálu! Míním tím obsahem, protože pět set stran bylo viditelných napohled. Klasik Bass dává i s laskavým přihlédnutím k době, kdy a s jakým poselstvím kniha vznikla (1941), na frak všem současným pisálkům, kteří se nějakým omylem či z domýšlivosti troufají řadit mezi spisovatele. Kdo zná seriál, zná i knižní předlohu, kterou přesto zhltne, třebaže mu fenomén cirkusu může být ukradený. Není důležité, o čem, ale jak je to napsáno. U mě kniha vyvolala mimoběžné asociační vzpomínání, který herec hrál v seriálu jakou postavu? Tak schválně, třeba tenťáka Bureše...? 37/15

gonzikcz
25.10.2015 3 z 5

Dvě třetiny knihy jsou skvělé, čtivé i vtipné, za to bych dal 4 možná i 5 hvězd. Ale poslední třetina knihy je už slabší. Přišlo mi to neosobní, spíše popisné, co se jak udělalo a kdo se jak vytratil. Působilo to jako velmi obsáhlý doslov.
Jiná věc, za kterou srážím hodnocení, je přehnaná snaha vyzdvyhovat Čechy a češství. Všíchni skvělí stavaři, muzikanti a prostě správní féroví chlapi (český ženský tam vlastně nebyly). Působilo to na mě divně.

freedoms
11.10.2015 5 z 5

Osobně jsem nejdřív viděl seriál, který se mi velice líbil, knihu jsem četl až letos a velice mě zaujala. Často jsem porovnával filmy s knižními předlohami a filmy mě většinou zklamaly, což se nedá říct o Cirkusu Humberto, překvapilo mě jak věrně se děj v seriálu odehrával a herecké obsazení nemělo chybu. Při čtení jsem si všechny postavy velice živě představil

Gold351
11.09.2015 5 z 5

Úžasný román z cirkusového prostředí sledující nejen dějiny jednoho rodu, ale i dění v tehdejší společnosti. Sáhla jsem pro něj kdysi do rodičovské knihovny , protože jsem byla nemocná a neměla zrovna co číst. Začetla jsem se a doufala, že ho stihnu dočíst dřive, než mě lékař pustí do školy! Stále se k němu vracím...

Jessybelle
23.07.2015 5 z 5

Četla jsem ji před pár lety, ale moc se mi líbila. Určitě ji přečtu ještě jednou.

woodward
20.06.2015 5 z 5

Tenhle Bassův román se poněkud vymyká všemu, co moderní česká literatura zatím přinesla. Je to příběh o Evropě a o Češích v Evropě. A také je to příběh o profesi, o práci a o úspěchu. Čeští spisovatelé, dramatici a scénáristé nám v posledních desetiletích předkládají převážně vyprávění o touhách, cílech a snaženích českých lidí neúprosně rozmašírovaných parním válcem světodějných událostí. Anebo hořké, švejkovské komedie, kterých je opravdu "za korunu tucet". Eduard Bass vypráví o klukovi ze šumavské vísky, který dokonale zvládl všechna úskalí povolání cirkusáka, porval se se životem a vyhrál. To všechno je doprovázeno úžasnými vhledy do cirkusového světa, které jsou pro laika hotovým zjevením, a zasazeno do rámce světového bratrstva kejklířů, artistů, cirkusových umělců všeho druhu a všech národností, kteří se spolu vždycky domluví "pátou řečí". Když táta Malina vypráví, jak starý Humberto "umluvil konstábla od grencvachy, že si vzal urláb a vlastnoručně nám propašoval šest vozů přes hranice" nebo když seržán Vosátka konstatuje, že "contra gusto no hay disputa", případně volá "qué cagada!" může někomu přijít vhod i slovník, ale právě tahle babylonská změť vytváří nádherně plastický obraz života v Evropě mnoha národů, kde všude žijí lidé, kteří spolu dokážou komunikovat bez ohledu na jazykové odlišnosti. Občasné zmínky o velkých politických událostech té doby vytvářejí jen pochmurný kontrapunkt k ústřednímu tématu o těžkém, ale pestrém a plném životě Václava Karase, řečeného "Vašku", kterému na sklonku jeho profesionální kariéry celý artistický svět neřekl jinak než papá Karas. Jak již bylo řečeno, takových postav a takových příběhů je v moderní české literatuře jako šafránu.

neolitka
11.06.2015 4 z 5

Kniha rozsáhlá. V době svého vzniku měla vzbudit v lidech jejich vlastenectví. O trochu víc se mi, ale líbil seriál.

Nunee
23.02.2015 5 z 5

Úžasná klasika, doporučil mi ji manžel (a to je vždy záruka kvality, nečte jen tak něco) a jsem mu za to vděčná, žila jsem na chvíli jen tou knihou, naprosto mě okouzlila a vytáhla do děje :-)

dva.v.1
30.01.2015 5 z 5

nádhera......
některé pasáže znám snad zpaměti a přesto si v ní rád čtu znovu a znovu.

Sluchatko
28.12.2014 5 z 5

Tuhle knížku miluju. Četla jsem ji už asi 10x a můžu znova a vždy najdu něco nového co jsem přehlídla.

veronika5179
16.09.2014 5 z 5

Chytlavé a poutavé čtení, ačkoliv prostředí cirkusu mě nikdy nelákalo. Spíše jsem ocenila, že se kniha věnuje několika generacím jedné rodiny, to vše na pozadí různých časů a událostí, což milovníkovi historie vždy zalichotí. Seriál taktéž patří mezi perly, určitě doporučuji.

1v8na
07.08.2014 4 z 5

velmi pěkné a čtivé, i seriál se mi líbil.

Livien
20.07.2014 5 z 5

Nádherná kniha!
Když jsem se pouštěla do Cirkusu Humberto, vůbec jsem netušila, co vše v knize najdu. Od lásky k české zemi, k práci, umění, šikovným českým ručičkám, přes zmínky o vrcholných básnících 19. století po úžasné lidské příběhy, které oplývaly citem i vtipem. Nečekala jsem a byla jsem ohromená. Cirkus Humberto je ve školách často opomíjená kniha, která si však zaslouží hodiny a hodiny chvalozpěvů. :) Ano, může se to zdát přehnané, ale v mých očích Cirkus Humberto rozhodně patří na vrchol české literární tvorby.

kaptn Jan
05.05.2014 5 z 5

Kniha kterou budete číst opakovaně. Při prvním čtení vás donutí přečíst ji v jednom tahu, třeba dlouho do noci, i když ráno musíte brzy vstávat do práce.

Janule164
25.04.2014 5 z 5

Moje srdeční záležitost....

fruitbueno
24.01.2014 5 z 5

Cirkus Humberto mám nadosmrti spojen s jednou týdenní útrpnou služební cestou (veletrh). Postavy kolem Vašíka Karase mi byli věrnými průvodci abnormální nudy a poskytly mi jedinečnou možnost kouknout do zákulisí cirkusáckého prostředí. Krásný román, krásná čeština (!), která tak moc vynikne v celé té exotice. Bájo žůžo!

starenapanena
26.10.2013 5 z 5

Knížka je krásná .Kniha má to kouzlo PŘEDSTAVIVOSTI. .Nelze srovnávat knihu s filmem či seriálem.Sic seriál bylmoc hezký,povedl se.

tyzik.cejka
13.06.2013 2 z 5

dvě hvězdy seriál nevím ale tato kniha se mi nelíbí za to miluji seriál

Sklenička
10.06.2013 5 z 5

Jako malá jsem milovala tv seriál, který ve mně vzbudil romantické přepravy. V pozdějším věku jsem přečetla i knížku a ráda se k ní vracím, protože to je oslava české pracovitosti. Autor tímto dílem říká, že i sebejednodušší práce má pro danou společnost význam, a klade důraz na správnou partu. Což ve srovnání s některými současnými pracovními "kolektivy" už působí jako sci-fi.

19.-20. století cirkus zfilmováno – TV seriál

Eduard Bass (p)