Cirkus Humberto

Cirkus Humberto https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/559/cirkus-humberto-559.jpg 4 691 136

Bass zde na pozadí cirkusu sleduje tři generace cirkusáků. Ústřední postavou je Vašek Karas, syn šumavského zedníka, který odejde k cirkusu, nakonec se ožení s dcerou ředitele a sám se později stane ředitelem cirkusu, předtím však vystřídá mnoho různých profesí u cirkusu.

Sarriii
29.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha :) Úžasný, čtivý příběh ze zajímavého prostředí života v cirkuse a potom i ve varieté. Velmi dobře popsané osobnosti jednotlivých hrdinů a i průběh jednotlivých událostí

Wasylka79
27.06.2020 4 z 5

Seriál jsem viděla ale kniha je prostě kniha.Moc hezký napsaný příběh kde jde spíše o vzahy a tradice a skutečnou snahu vše dělat poctivě a srdcem.

ladyxx
23.06.2020 5 z 5

(SPOILER) K téhle knize jsem se dostala až v dospělosti, ale jsem z ní nadšená jako malé dítě. Čtenář sleduje životní příběh několika cirkusových rodin. Bass vykreslil cirkusové prostředí velice přitažlivým způsobem, hlavně neuvěřitelně dojímavě popsal lásku k cirkusovému řemeslu - až mě lákalo přidat se k nim. Líbil se mi multikulturalismus prostředí a nesobeckost v jednání jednotlivých postav. Hořko-sladký konec (hořký proto, že Vašku Karas osobně v době ukončení théatre varieté po několika desítkách let nebyl v povědomí veřejnosti, ačkoliv mu - v souvislosti se synem - obětoval svůj sen stát se vrcholovým jezdcem; sladký proto, že dostal možnost se na sklonku života vrátit tam, kde začala jeho cesta, tedy ke koním) mi vehnal slzy do očí. Úžasné dílo.

Alizon
30.05.2020 5 z 5

Romantika starych casu v cirkusovem prostredi - presne to jsem ted na svoje pocuchane nervy potrebovala. Jako dite jsem videla televizni serial, ale ke knize jsem se dostala az ted. A saga nekolika generaci v cirkuse Humberto me opet chytila. Z male vesnicky prichazi za praci do Nemecka zednik Karas a s nim jeho maly syn Vasek. Napred jen na cas se pridaji k cirkusu Humberto...a uz tam zustanou. A z maleho Vaska se stane "Vasku" (no jo, cizinci nase sklonovani jmen nechapou), nadany cirkusovy vseumel. A velka cirkusova rodina (nemecko-italsko-cesko-spanelsko-anglicko-tunisko atd.) se stane i jeho novou rodinou. Pobavilo me jak spolu v cirkuse vsecny ty narodnosti mluvily cirkusovou hatmatilkou smichanou z ruznych jazyku :) - tohle se svoji mezinarodni rodinou taky znam. Krasna kniha.

m_martina
23.05.2020 5 z 5

Moc hezká kniha, kterou jsem četla už před několika lety. Posléze jsem shlédla i seriál, ten se mi také líbil. Zajímavé prostředí cirkusu.

EsoRimmer
19.05.2020 4 z 5

Obrovská sága s mnoha postavami. Chvilku mi trvalo, než jsem se do knihy řádně začetl, ale pak mě začala opravdu bavit.

Katka2382
14.05.2020 5 z 5

Moc pěkné.Mě osobně se líbí jak kniha tak seriál,u něj je veliké plus ta úžasná nezapomenutelná hudba.

Mystifica
02.04.2020 5 z 5

Krásná typická sága z rodinného prostředí, ovšem odehrává se netradičně v cirkuse. Pokrývá mám dojem 18. - konec 19. století. Musím říct, že mě bavila víc než seriál a je taky obsáhlejší. Ač je v některých věcech romantizující, v jiných se všichni poznáme. Je to jedna z knížek, které si člověk pamatuje a rád se k nim vrací.

Leona333
25.03.2020 5 z 5

Nejprve jsem jako malá viděla seriál a pokřikování malého Paola s jeho sourozenci na drobného Vaška, v hereckém obsazení s Pavlem Mangem ,, Vašku, ecco, Vašku, gui, Vaškú," si budu pamatovat, asi už pořád. ; ) I to, že dablaku, tedy double cow, je anglicky dvojí kráva, jak osvětlil přítomným pan Harwey. ; )
Ale ne jen pro ten jazykový hlavolam, ale i kvůli celému seriálu jsem tehdy maminku uprosila a ona mi knížku sehnala. A to nebylo v té době snadné...
Knížku o jedné, vícegenerační rodině, která svá srdce zasvětila kočovnému životu, hraní v šapitó pro pobavení publika, mám ráda dodnes.
Knihu doporučuji.

Radka1911
03.03.2020 4 z 5

Knihu jsem poprvé četla jako dítě a moc se mi líbila, televizní seriál natočený na její motivy jsem se zájmem sledovala. Podruhé přečteno v dospělém věku a se stejným nadšením.

Greenfingers
02.03.2020 4 z 5

Romantika starých časů a příběhů odehrávajících se pod cirkusovým šapitó mě vždy přitahovala. Eduard Bass svým vyprávěním jakoby vytahoval čtenáře do děje. Já osobně jsem alespoň prožíval životní peripetie hlavních postav velmi intenzivně a s patřičnými emocemi.

tavvva
03.01.2020 4 z 5

Bohužel jsem viděl dříve televizní seriál (který hodnotím jako povedený) a tak jsem samozřejmě srovnával a měl už jistá očekávání. Musím přiznat, že některé rozdíly oproti knize mi v seriálu přišly skvělé a to, co naopak měla navíc kniha, je nebylo schopno vyvážit. Bez ohledu na to však doporučuji obě varianty :) Příběh i prostředí jsou netuctové.

Crozz
24.11.2019 4 z 5

Krásné čtení.

n.ezn.amy
03.10.2019 5 z 5

Nádherná kniha z prostředí cirkusu, Bass dokázal skvěle popsat atmosféru té doby, těžké časy i časy úspěchů, úspěchy i pády hlavních hrdinů, ale hlavně napsal krásný příběh

Mis-chie
24.09.2019 5 z 5

Poutavý příběh s důrazem na rodinu, rodinnou tradici, rodinné vazby a přátelské vztahy.

Cacolinka
25.08.2019 5 z 5

Trochu mě první odrazoval rozvláčný začátek knihy (hlavně tedy první kapitola), kdo tento ale překoná, toho čeká moc pěkné počtení....

topi80
09.08.2019 3 z 5

Kniha, která má co dělat, aby v souboji se seriálem, který byl podle ní natočen, uhrála aspoň těsnou prohru. A přesto má smysl si ji přečíst i pro toho, kdo je odkojen seriálem. Teprve kniha mu dovysvětlí některé situace, např. společenský status jednotlivých cirkusových profesí, cirkusácká čest a dá nám nahlédnout do způsobu uvažování jednotlivých aktérů. Stejně jako seriál, i kniha začíná ztrácet v druhé polovině dech. Ale když už jsem u toho srovnávání, ten závěr má rozhodně lepší.

Kuža007
12.06.2019 5 z 5

Knížka pana Basse je stejně skvělá jako seriál, podle které byl natočen.

Karnager
25.04.2019 4 z 5

Seriál mám rád a kniha mi taky sedla :) je tedy víc popisná, jak už to u knih bývá...v seriálu někde zapracovala autorská licence ale to taky bývá...

Vlasta155
22.02.2019 5 z 5

Krásný a strhující příběh několika generací cirkusácké rodiny. Nejprve jsem viděla seriál, moc se mi líbil a tak jsem se trošku bála, aby mě kniha nezklamala. Je ale také nádherná a možná i o něco malinko lepší, což už je co říct.

19.-20. století cirkus zfilmováno – TV seriál

Eduard Bass (p)