Cirkadiánní kód

Cirkadiánní kód https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457576/cirkadianni-kody0I8TA-SQg-.jpg 4 384 74

Je to tak snadné: stačí udržovat skrytý rytmus těla, které střídavě zapíná a vypíná své funkce, aby kromě práce zvládlo i regeneraci – a naše zdraví se zase vrátí ke své dokonalosti. Kdyby ale byly tyto poznatky tak samozřejmé, objevy na poli cirkadiánních rytmů by byly v roce 2017 jen těžko vyznamenány udělením Novelovy ceny. Civilizační výdobytky nám totiž tyto evolučně nastavené procesy skryly. S Pandovou poutavou knihou držíte v rukou příležitost, jak seřídit hodiny svého těla a trvale dosáhnout fyzické a duševní pohody. Naučíte se ovládat intenzitu světla, načasovat správně své jídlo, vyladit pohybovou aktivitu a oddávat se hlubokému spánku. Během několika týdnů zjistíte, jak skvělé je žít ve zdravém těle plném energie.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Zdraví

Vydáno: , Jan Melvil

The Circadian Code: Lose Weight, Supercharge Your Energy, and Transform Your Health from Morning to Midnight , 2018

hana17.1.
26.10.2022 5 z 5

Kniha přináší spoustu zajímavých informací a poznatků. Skvěle se doplňuje s knihou Proč spíme. Možná je zbytečně rozsáhlá a je spousta omáčky okolo, ale mně osobně to tolik nevadí. Za mě je to velmi přínosná kniha, kterou by si měl přečíst každý.

sara2965
24.07.2022 4 z 5

Kniha je velmi přínosná a skvěle navazuje na knihu ,, Proč spíme “ Doporučuji přečíst všem, kterým záleží na tom, jak se cítí, co jí a na zdraví jako celku. Místy je více odborná, ale pro ty , co aktuálně řeší nějaký zdravotní problém jsou odbornější kapitoly o nemocech přínosné.

VěraČamková
09.07.2022 3 z 5

Mé očekávání bylo větší, souhlasím s tím, že se v knize informace často opakují, je zbytečně rozsáhlá a rozhodně není psána lehkou formou. Ale základní myšlenka kódu rozhodně stojí za zamyšlení a něco na tom může být.

meluzena
28.06.2022 4 z 5

vata vata vata vata vata vata něco vata vata vata vata vata vata něc vata vata ncěo vata vata vata vata…
Asi tak bych charakterizovala tuhle knihu :). Musíte se prokousat spoustou amerického velkohubého balastu (vata), než se dohrabete k nějaké informaci (něco), nebo střípku informace, kterou si můžete/musíte domyslet (něc, ncěo).
Tahle kniha má onu zásadní vadu jako spousta amerických populárně naučných knih – příliš málo informací, které se zbytečně často opakují, odkazy na sebe sama („v kapitole xx si vysvětlíme…“), je příliš užvaněná a nepatřičně žoviální. Tahle má navíc příšerný šroubovaný jazyk, že občas skoro nevíte, co chtěl básník říci. Nevím, jestli je tak neohrabaný už originál nebo se jej jen překladatel držel tak otrocky, že z toho anglické obraty trčí jak nohy z rakve. (Skutečnou perlou byla věta „Své žárovky můžete také vyměnit za oranžově zabarvená světla, která vydávají určité množství oranžového světla“. Dýja dýja dá – Jára Cimrman by zajásal, jak se jeho absolutní rým ujal. Slovo „bezvýjimečně“ je taky dobré, výrazy „směnná práce“ a „směnný pracovník“ jsou k pláči a věta „Večer zredukujte svou expozici světlu.“ je na cenu Louskáček.) Čímž si odpovídám, že překladatel textu nepomohl, ba naopak mu dal ránu do vazu. Divné jsou anglické zkratky, které se v češtině nepoužívají, a překladatel je tam prostě nechal. Sám autor neměl jasno v tom, nakolik zabředávat do odborných výkladů a kdy popularizovat, takže jednou je text nabušený cizími slovy a jindy plný popularizujících metafor a „lidových“ příměrů, které kulhají na obě nohy. K tomu autor páchá faktické chyby, které by člověk u vědce nečekal (věta „Lux je fyzikální jednotka, která měří množství světla dopadající na oko.“ bolela skoro jako „Myši v tomto režimu spí hlouběji (vysoký práh vyrušení pro probuzení).“).
Odmyslíme-li si ty tuny vaty, najdou se tu i zajímavé věci. Celý koncept orgánových hodin sice tradiční čínská medicína zná už tisíce let, jenže spousta lidí potřebuje vědět PROČ a tady se dozví, že je za tím ten který hormon, gen či receptor. Např.: Dávno se ví, že nacpat si břich na noc není zdravé a nejíst třeba po šesté večerní vede k zeštíhlení. Tady se dočteme, že hubneme proto, že teprve 6-7 hodin po posledním jídle tělo začíná odbourávat tuky a činí tak do prvního ranního sousta, na což při pozdní večeři a časné snídani nezbyde čas. A že každá buňka i orgán má svůj „cirkadiánní“ čas vyhrazený pro úklid, opravy a údržbu, který může provádět jen když ho nerušíme něčím jiným (např. játra nahrazují své špatné buňky jen pokud nejsou zaneprázdněna trávením, mozek myšlením atd. = prevence cirhozy, demence atd.). Podobných jednoduchých vysvětlení je tu víc – třeba proč se nám nechce spát, když do noci čučíme do monitoru/displeje, proč jsme unavení a skleslí když jsme celí den zavření v místnosti s umělým osvětlením, čím nám škodí ponocování a práce na směny (mozek uklízí jen v noci), proč by měla škola začínat později, proč je lepší cvičit před snídaní a spousta dalších PROČ u úplně normálních, běžných a logických věcí. A taky čím vším si prošly (chuděrky) laboratorní myši, než vědci došli k těmto závěrům.

Ať už má tahle kniha jakoukoli literární úroveň, přínos pana Pandy (pro dnešní pomatenou civilizaci) je nesporný. To jemu vděčíme za to, že mobily mají noční režim zabarvený do oranžova, že jsou k mání počítačové brýle, že se LED žárovky dělají s různě teplým světlem atd. atd. - jeho poznatky zaujaly někoho, kdo je uměl prakticky využít a kdo převedl myšlenky v čin. Kdyby dal pan Panda svůj text někomu „učesat“, mohlo to být špičkové dílo pro dnešního odpojeného člověka. Takhle je jen pro ty, co jsou ochotni se k pár perlám probrodit bahnem.

meluzena
28.06.2022 4 z 5

Každý orgán má svůj čas, kdy pracuje, a ve zbylém čase provádí úklid, opravy a údržbu. Když po něm chceme práci mimo jeho pracovní dobu, odloží údržbu na potom a třeba nestihne odklidit nefunkční buňky a nahradit je novými - což se po nějaké době projeví jako cirhóza, artróza, osteoporóza, demence, nadváha, rakovina... (podle toho, který orgán dlouhodobě vyrušujeme). Jak prosté, milý Watsone.

Tahle kniha přináší populárně vědecký popis, jak to funguje.
Je to kniha pro lidi s archeologickou trpělivostí, kterým nevadí, že musí odházet tuny amerického slovního balastu, než se prohrabou k nějakému tomu informačnímu střepu.
A hlavně pro lidi, kteří potřebují objevit trakař vědeckým způsobem, protože jim nestačí, že prostě funguje :)

L.Helena
26.06.2022 3 z 5

Zajímavé, poučné, i když si myslím, že člověk, který se zajímá o zdravý životní styl, už asi tak 90% informací zná a možná se i snaží jimi řídit. Akorát si prohloubil znalosti např. o tom, který hormon to či ono má na starosti nebo jak na uvedenou situaci reagují myši :-)
Některé informace jsou naopak v kontrastu s jinými odbornými názory - např. tady na str. 115 autor doporučuje během cesty letadlem spát ("... nasaďte si masku na oči, dejte si špunty do uší a pokuste se usnout..."), nedávno jsem však četla jiný odborný článek, kde nás varují před usnutím v letadle z důvodu zvýšeného rizika vzniku žilní trombózy a plicní embolie. Čert aby se v tom vyznal...!

knih-o-mol
15.06.2022 odpad!

Kniha pro Američany. Výzkum potvrdil, že člověk má v noci spát a přes den pracovat. Nepřejídat se, nežrat v jednom kuse, zacvičit si a představte si, máte chodit i pěšky. Autor děkuje za pracovní vízum v Americe, doporučuje dietu postavenou na vědeckých základech a různé výrobky ke zlepšení zdraví. Autor přijal americké paradigma vidění světa. Indie poskytla lidstvu mnohem větší objevy než tuto snůšku samozřejmostí. Já to vidím jako úpadek.

jitka4016
18.05.2022 5 z 5

doporučuji, vyzkouším, jeden nikdy neví, co pomůže....

Davidoff21
03.05.2022 5 z 5

Je to skvěle napsané. Žádné přepočítávání kalorií apod. Je až s údivem jak je jednoduché si zlepšit spánek a vydrž přes den. Čtivá knížka a na konci jsem ti řekl. No tvl prostě poslouchejte zdraví selský rozum. Chcete změnu tohle si přečti a pak buduj své zdraví a kariéru.

alishek
22.04.2022 4 z 5

Za mě velmi čtivá knížka, která víceméně shrnuje, co se všeobecně ví, jen je to podložené výzkumem. Pár zajímavých poznatků jsem si z toho odnesla a zkusím se na ně ve svém životě více soustředit.

Robodruh
27.03.2022 5 z 5

Tak asi takhle: Pokud chcete zlepšit cokoliv ve svém životě, tuhle knížku si prostě musíte přečíst. Pochopíte, že to jde, ať už chcete být zdravější, chcete lépe spát, chcete zhubnout, chcete být spokojenější. A návod je překvapivě jednoduchý. Vše je zde vysvětleno velmi jednoduše a čtivě, vše do sebe zapadá. Na konci se už jen plácnete do čela s tím, že je to přece všechno jasný jako facka.

Paulika
25.03.2022 odpad!

Dobre napsana kniha o tom, co muzete udelat pro sve zdravi. Knihu jsem dostal doporucenou od mych rodicu, kteri s uspechem aplikuji rady uvedene v knize. Snad se pozitivne projevi i u me. Kniha vyborne doplnuje informace uvedene v jinych knihach o zdravi, ktere jsem v posledni dobe cetl/poslouchal a to: Proc spime od M. Walkera a Konec starnuti od D. Sinclaira.
Poslouchal jsem jako audioknihu, ktera se take povedla a je dobre a srozumitelne nactena. Mohu jen doporucit.
EDIT 2.6.2022: tak bohužel to nefunguje
Tady originální článek: https://www.nytimes.com/2022/04/20/health/time-restricted-diets.amp.html
Nebo
Sám jsem to zkoušel téměř 3 měsíce dodržet, ale váha zůstala neoblomná a na spánek téměř žádný vliv. Vysvětloval jsem si to svoji ne zrovna 100% disciplínou a pak jsem narazil na výše uvedené články. A tak jsem tomu věřil, já blbec. Přání otcem myšlenky. U rodičů to částečně fungovalo, ale už se na to taky vykašlali.
Takže knihu degraduji z 5* na 0, pač má nulovou informační hodnotu.

TessieB
20.03.2022 2 z 5

(SPOILER) Tak já vám nevím, jestli jsem četla stejnou knížku jako všichni ostatní. Za mě tedy velké zklamání, čekala jsem asi něco objevného, ale nic takového se nestalo. Za mě téma zajímavé, aktuální, ale na 300 stránek tedy moc. Myslím, že každý, kdo se aspoň trochu zajímá o zdravý životní styl ví, že mít režim je dobrý, hýbat se je dobrý a trávit čas na čerstvym vzduchu je taky dobrý. A abych nejedla těsně před spaním, jinak mě bude tlačit břicho, mi říkala mamka už jako malýmu dítěti. Takže, what is the point? Žádná šokující odhalení nečekejte. Jak autor sám na konci řekl, "žádná zázračná pilulka na hubnutí neexistuje". Knížce jsem chtěla dát původně 3 hvězdičky, protože pokud bych ji četla jako člověk, který sedí doma na zadku a čumí do počítače nebo na telku 24/7, asi bych nějaké "aha momenty" měla. Jako člověk, kdo se o sebe aspoň trochu stará, tomu víc jak 2 hvězdy dát nemůžu. Ke všemu mě ještě vždycky dokážou nakrknout ty všemocné zázraky na způsob "objev, který vás zachrání před rakovinou, demencí, roztroušenou sklerózou a tak". Pokud by bylo tak jednoduchý se vyhnout rakovině, tak asi každej vstává za kuropění a chodí spát se západem slunce. Jasně, zdravej životní styl napomáhá se všeljakým onemocněním vyhnout, nebo je zvládnout líp než člověk, kterej se od rána do noci cpe koblihama a klobásama, ale pokud má někdo genetický predispozice k nějaký nemoci, tak to ani nejvíc seřízený cirkadiánní hodiny nezachráněj. Jo a ke konci je jedna kapitola, ve které bylo asi stoosmdesátkrát napsaný gastroezofageální reflux, to mi připomnělo moje doby ve škole, když jsem musela napsat na seminárku čtyři normostrany a měla dvě, takže jsem potřebovala začít natahovat právě takovýma dlouhejma spojeníma, který mi ten můj krátkej canc natáhly do požadovaný dýlky. Abych nekončila jen negativně - ano, nastavit a řídit se dle TRE může být pro člověka přínosný (= nastaví si režim, na tom jsme se ale shodli již na začátku, že je dobrý). Víc se ale přikláním k tomu, že JE důležitý, CO člověk jí, pokud chce zhubnout a změnit svoje návyky (= chce zhubnout udržitelně a netrápit se "dietou"). No nic, jdu se zase vrátit k beletrii, seberozvojový knížky asi nejsou nic pro mě.

Lucie131313
01.03.2022 5 z 5

Velmi přínosná kniha, společně s titulem "Proč spíme" bych ji zařadila do povinné četby a myslím, že kdyby se všichni řídili aspoň minimem doporučeních, ubylo by tzv. civilizačních onemocnění. Stejně jako u knihy "Proč spíme" - člověk mnohé z toho, co se v knihách dozví, moc dobře ví, ale takto uceleně černé na bílém to dává větší smysl a ponouká k hlubšímu zamyšlení se nad svými návyky a svout životosprávou. :-) Opravdu dávám autorovi za pravdu, že pravidelný spánek před půlnocí trvající minimálně 7 hodin je více efektivní, než stejně dlouhý spánek mimo tuto dobu. A co se týče doporučení na vyhrazení tzv. "jídelních úseků", mnozí tomu říkají přerušovaný půst, opravdu pozoruji ve svém okolí, že to funguje a výsledky jsou vynikající.
Děkuji za takto přínosné knihy, těch je opravdu třeba. :-)

Han-nah
07.02.2022 3 z 5

Knihu jsem si ráda přečetla. Mám geneticky dáno mít spíše štíhlejší postavu, ale i tak na sobě pracuji, abych byla pohyblivá a samostatná. K pohybu a spánku jsem vloni zařadila poslední jídlo v 17 hod, dám si pak ještě večer pouze neslazený čaj, ale opravdu se zlepšilo zažívání. Ono pro některé lidi je snadné si knihu přečíst, ale dodržovat přirozený rytmus těla, na to už jsme nějak zapomněli. Je to dáno modernizací a rychlostí dnešního žití. Lidé se neumějí zastavit, bohužel je někdy pozastaví nemoc. Ale i tak není nikdy pozdě. Horší to mají lidé, kteří pracují na směny , někdy u pásu.
Zavzpomínala jsem na prarodiče, ti žili dle přírody. Nebyla tv, chodilo se spát po těžké dřině se slepicemi a hlavně , až na postarání se o dobytek. dovedli si oddychnout - neděle byla dnem klidu a odpočinku,

janulka1310
07.02.2022 4 z 5

Kniha je napsána velmi srozumitelnou formou, tudíž je opravdu vhodná pro každého, kdo si chce najít správný denní režim jídla, fyzické aktivity a spánku. Cirkadiánními hodinami se řídím od začátku roku a zatím vnímám jen klady ;-)

jordys
14.01.2022 5 z 5

Jako sportovec si držím svůj režim, spánek a rutina jsou pro mě velké priority, tak nevím, proč jsem četl tuhle knížku! Rozhodně jsem nehledal potvrzení svoji pravdy, ale po přečtení na sebe musím být ještě přísnější, což vypovídá o vysoké kvalitě této knihy. Veškeré informace jsou přehledně ocitovány, jak to má u takových knih být! Nejedná se o žádný ezoterický blábol.

Clea3112
03.01.2022 5 z 5

Žijeme v době bez hranic, kdy díky moderním technologiím téměř nic není nemožné. Jsme tím tak fascinováni a unášeni, že zapomínáme na úplně obyčejné věci, jako je - chodit ven na denní světlo, v noci spát, jíst podle přirozených denních rytmů a hýbat se. S. Panda nám srozumitelným způsobem a přitom založeným na řadě pokusů vysvětluje, že návrat k těmto základním principům může ovlivnit náš život více, než si myslíme. Kniha je inspirativní a nápaditá. Doporučuji dávkovat po částech, abyste stíhali vstřebávat.

Ttammarra
02.01.2022 5 z 5

Super knížka, dobře se četla a i audio knížka je parádní. Doporučuju pro všechny, co se zajímají o svoje tělo, zdraví, cvičení, hubnutí. Obsahuje plno věcí, co jsem měla na sobě ozkoušené akorát nepojmenované, tak se mi to potvrdilo výzkumy :). Doporučuji.

Randyz1986
18.12.2021 5 z 5

Skvělá oči otevírající knížka, kterou bych doporučil každému. Podobný styl jako Proč spíme a podobně skvělá.

Satchin Panda
indická, 1971