Pán ohně

Pán ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232529/bmid_pan-ohne-232529.jpg 4 896 217

Čínské thrillery série

Příběh o děsivých vraždách, které spojuje ještě děsivější tajemství. První svazek série čínských thrillerů. Čínský detektiv Li Jen pátrá spolu s americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou po vrahovi vysoce postaveného vládního vědce, jehož děsivě ohořelá, doutnající mrtvola byla nalezena v pekingském parku. Té noci, kdy vědec zemřel, došlo k dalším dvěma vraždám, které jsou s jeho smrtí záhadně spojené. Detektiv Li cítí, že musí hrát o čas a že mu tentokrát jeho čínská důkladnost nebude k ničemu. Nakonec neochotně požádá o pomoc Margaret, která je zkušenou odbornicí na uhořelé oběti. Jak odkrývají jednu vrstvu případu za druhou, odhalují pravdu, jež svou děsivostí předčí i jejich nejhorší noční můry.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Host

The Firemaker , 1999

Brams
Brams
28.11.2020 3 z 5

Za mě palec nahoru díky čínským reáliím, které jsou parádně popsané. Problém je samotný konec knihy. Působil na mě dojmem, že autor chtěl dobře rozběhlý, akční děj co nejrychleji ukončit, a tak nechává konec lehce nahořklou pachuť.

tanjaj
tanjaj
15.11.2020 3 z 5

Kniha mě trochu zklamala, čekala jsem trochu víc od svého oblíbeného autora. Hvězdičku navíc přidávám za zajímavý výlet do Číny.

lencin
lencin
30.09.2020 3 z 5

Americká forenzní patoložka Margaret versus čínský inspektor Lu.
Zajímavé popisy současné Číny.
(2016)

javirgo
javirgo
27.09.2020 3 z 5

Začátek vypadal jako dost zajímavý detektivní případ. V prvních dvou třetinách to ale bylo o všem možném, ale o vyšetřování vraždy jen minimum. Čekala jsem kvalitní detektivku, ale místo toho jsem měla párkrát chuť knihu nedočtenou odložit. Příběhy z ostrova Lewis byly nesrovnatelně lepší a lepší byl i Enzo.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
24.08.2020 2 z 5

Já budu vybočovat z řady, mě knížka nezaujala, nedočetla jsem, vůbec mě nezajímalo, kdo za vším je. Čínská kultura a všechno kolem mi nesedí. Do dalších dílů se určitě nepustím.
Ty dvě * jsou spíš z úcty k autorovi.

mataj
mataj
24.08.2020 4 z 5

Docela čtivá kniha z čínského prostředí. Zajímavé bylo sledovat zejména způsob vyšetřovaní a celkově života v Číně. Peter May je výborný spisovatel, kterého jsem si oblíbila již v sérii Ostrov Lewis. A i když tahle první kniha nové série je podle mě slabší, dávám slušné 4* .

Klára90
Klára90
11.07.2020 3 z 5

Kniha mohla být klidně o 100 stránek tenčí, děj mi přišel trochu natahovaný, ale zase byla čtivá, tak jsem s obsahem knihy neměla zásadní problém. Čím víc se děj blížil ke konci, tím víc mi přišel neuvěřitelnější a konec tak trochu alá “Amerika”, ale obsah knihy je děsivý, obzvlášť v dnešní době mi z toho až běhal mráz po zádech. Hlavní postavy mi byly sympatické a při popisech jejich postupného sbližování jsem měla pocit, jakoby autorem byla spíš žena, ale to jen můj pocit na okraj, absolutně nesouvisející s knihou :D Obrovské plus knihy je aspoň částečné představení čínské kultury a tamních zvyků, tohle mě moc bavilo.I když výše uvedené drobné výtky mám (protože jsem rozmlsaná hromadou jiných thrillerů:) ), v určitém okamžiku jsem se od knihy nemohla odtrhnout a v knihovně určitě sáhnu po dalších dílech.

DuchDoby
DuchDoby
06.07.2020 2 z 5

Doufám, že je Margaret baba, tak jak jsem si jí představoval.

Didi15
Didi15
11.05.2020 5 z 5

Trilogie z ostrova Lewis a Akta Enzo mě baví o chlup více, ale je to prostě May, takže hodnotím nejvýše.
Každopádně se těším na další díl , hlavní inspektor je mi velice sympatický . A baví mě putovat Čínou, je to velice zajímavé.

petrpospa
petrpospa
26.04.2020 4 z 5

Chcete detektivku? Chcete cestopis? Chcete trochu historie? Tohle všechno vám May naservíruje "tři v jednom" tak, jak to dělá Kaufland každou středu ráno koupěchtivým seniorům. Pečlivě setřídit, označit, vystavit, aby se prodalo i to, pro co si starouši vlastně ani nepřišli, co nepotřebují a o čem dodnes neměli ani tušení, že vůbec existuje. A tak zatímco drandí s vozíky mezi regály, nakládají staré osvědčené kousky, zvědavě prohlížejí novinky a zkoumají popisky, pomalu a jistě se vozíky plní a míří k pokladně, která se dá považovat za vyvrcholení úspěšného nákupu. Někteří možná při pohledu na účtenku lehce zaváhají , ale celkový dojem je dostatečně silný na to, aby se už při skládání zboží z vozíku do kufru své Felicie těšili na příští středu, na další nášup zážitků.
...a přesně tak to May dělá svým čtenářům.

niknikita
niknikita
25.03.2020 5 z 5

Další skvělá kniha z pera mého oblíbeného autora.
Shodou okolností jsem ji četla ve dnech, kdy je svět ohrožený pandemií velikého rozsahu a snad proto mi připadá příběh z Číny víc než příznačný a místy až mrazivý.
Žijeme ve světě, kde mocní tohoto světa ovládají a řídí naše osudy a to je poselství, které nám Peter May sděluje...

ondrula
ondrula
20.03.2020 2 z 5

Po delší době jsem zas nějakou knihu nedočetl, a to dokonce nedlouho před jejím koncem, protože se mi kniha postupně znechucovala pořád víc a víc a postupně mi začalo být jedno, kdo je vrah. Chápu, o co Mayovi šlo, dostal nápad napsat detektivku, ve které bude čtenáři postupně dávkovat zajímavosti o čínské kultuře a reáliích. Je to spisovatelská kalkulace a zjevný marketingový motiv, což by mi zas tak nevadilo, kdyby se jednalo o zajímavou detektivku. To ovšem Pán ohně není. Vyšetřování případu se posouvá ukrutně pomalu, spisovatelovo podsouvání reálií časem prořídne a většinu knížky opanuje lehké erotické jiskření mezi detektivem Li a lékařkou Margaret. Je to tak neskutečně otravné a rozvláčné, že má čtenář dojem, že čte nějaký šestákový román červené knihovny. Navíc se obě postavy chovají jako strašní kreténi a do toho tam něco připindává moudrý strýček - konfucionista. No nedá se to číst.

mi-380
mi-380
09.03.2020 4 z 5

Peter May v minulém tisíciletí nabíral dech a spisovatelské zkušenosti k napsání kvalitnějších detektivek. Zároveň potřeboval vykřičet své ekologické varování a popsat zajímavou atmosféru prudce se proměňující komunistické velmoci. Vypravěčský talent autora přebíjí nepravděpodobnou zápletku.
70 % (651 hodnotících, 76 %).

Adelaki
Adelaki
06.03.2020 3 z 5

Můj problém asi je, že jsem od Maye četla trilogii z ostrova Lewis, která se mi strašně líbila. Právě proto pro mě byl prcní díl čínských trilerů celkem zklamání. Obě hlavní postavy mi byly nesympatické, děj mě nijak zvlášť nezaujal, jediné zajímavé na knize mi příšel náhled do čínské kultur,. Dám šanci ještě druhému dílu, snad bude o něco lepší....

sgjoli
sgjoli
05.03.2020 4 z 5

Konečně jsem se dostala ke čtení Petera Maye a jsem spokojená. Zasloužené 4 hvězdy. Bavilo mne to prostředí - pro mne exotické prostředí Číny. Užila jsem si i to, jak to jiskřilo mezi hlavním vyšetřovatelem Lim (Číňan) a patoložkou Margaret (Američanka), která mu pomáhala s vyšetřováním. Také ten střet dvou zcela odlišných kultur (americké a čínské) tomu dodával šťávu. Jde spíše o detektivku zaměřenou na policejní vyšetřování než o nějaký drsný či brutální thriller. Je s tím tedy třeba počítat - každému sedí něco trochu jiného. Je zde od čtenářů vyžadována také jistá míra trpělivosti a ochoty číst trochu pomaleji. Jedná se o trochu pomalejší čtení, které kromě vyšetřování také nahlíží do životů postav a do způsobu jejich myšlení. Pokud tedy hledáte knihu plnou zvratů a akce, Pán ohně vám to moc nedá. Mně ale to pomalejší tempo vyhovovalo. Jen mne mrzí, že ten konec byl takový jakoby useknutý a trochu uspěchaný. Proto snižuji hodnocení o jednu hvězdu. Ale jinak jsem si knihu moc užila a určitě zkusím další díl série.

MilanCFC
MilanCFC
04.02.2020 4 z 5

Do této čínské série jsem se upřímně zamiloval. Rozhodně mi sedí víc než ostrov Lewis. Autor vypráví skvěle, má skvělé nápady, čínského hlavního detektiva zvolil skvěle, jen u té Američanky se teda sekl, protivnější ženskou aby pohledal :D K tomu čínské reálie, kultura a historie, které mohou leckoho obohatit. Výborné.

knihomolka525
knihomolka525
02.02.2020

každý spisovatel svůj příběh zasadí do nějakého prostředí jako obměnu.Mě ale čínská sada nesedí.Neříkám že je špatná ale pro mě je velmi obšírná.Stačila by možná třetina stran aby děj nebyl tak rozvleklý.

Lumír23
Lumír23
15.01.2020 5 z 5

Pořád nadprůměr.

Parisienne09
Parisienne09
09.12.2019 5 z 5

Vynikající detektivka a skvělé popisy soudobé Číny.

85098211
85098211
17.11.2019 4 z 5

Kniha není špatná, ale mám takový pocit, že Peter May byl skvělý u Trilogie Lewis i Ostrova Entry, detektivky mu však tolik nejdou. Případ není nijak zvlášť napínavý, spíš jen tak lehce plyne a vyšetřování vražd probíhá víceméně rutinně. Občas se objevily i momenty, kdy jsem si řekla - teď se to rozjede, ale nikdy se tak nestalo. V Pekingu jsem byla a popis města v knize se mi líbil. Za to musím autora pochválit ;-). Kromě toho mu odpustím, že mě tento příběh zase až tolik nezaujal, a budu doufat, že mne v dalším případu příjemně překvapí. I když konec je výborný a strhující, to musím uznat :-). Dávám tedy poctivé čtyři hvězdičky a určitě se budu na setkání s Margaret a Li časem zase těšit.