Čtvrtá oběť

Čtvrtá oběť https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248266/bmid_cinske-thrillery-ctvrta-obet-VqS-248266.jpg 4 648 125

Čínské thrillery série

Margaret se opět ocitá v situaci, kdy musí zapojit své jedinečné schopnosti, tentokrát během vyšetřování série rituálních poprav v Pekingu. První tři oběti byly zdrogované, svázané, označené plakátem s přezdívkou a číslem, a profesionálně sťaté. Čtvrtá oběť byla popravena stejně, ale s tím rozdílem, že šlo o amerického diplomata čínského původu. Pro všechny je záhadou, proč se Jüan Tchao po několika desítkách let v Americe vrátil do Pekingu, proč se spokojil s nevýnosným úřednickým postem proč si pronajal byt v ošuntělé části města - nebo proč zemřel stejně bizarním způsobem jako další tři Číňané. Li s Margaret jsou pravdě na stopě, ale zároveň se tak nebezpečně přibližují i k vrahovi, který je připraven obětovat kohokoliv, aby svá tajemství uchránil.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Fourth Sacrifice , 2000

petshop
11.01.2017 3 z 5

Trošku slabší než ostatní knihy Petera Maye. To už hůře hodnocený Pán ohně se mi líbil víc. Toto bylo takové neslané nemastné, ale číst se to dalo.

Vltaava
01.12.2016 1 z 5

Nejslabší kniha od Petera Maye, co jsem zatím četla - po ostrovní sérii, která mě nadchla. První díl čínské série ještě šel, bylo to něco nového a zajímavého. Ale tohle je slabota, chování hlavní hrdinky a hrdiny je jak z nějakého románu pro ženy nebo snad rovnou z červeného knihovny. Má mě rád nebo nemá mě rád, máme být spolu nebo ne, odjedu už konečně z té Číny nebo co - stále dokola, až je to trapné a k nečtení. Dočetla jsem to jen stěží a do třetí části čínské série už nepůjdu.

dalia1769
15.11.2016 3 z 5

Tento díl mi připadal o dost slabší než první. Jako by samotný detektivní příběh byl někde v pozadí a podstatnou část knihy tvořilo jednak poměrně nudné Margaretino milostné dilema, jednak zajímavý, ale vzhledem k žánru až příliš rozsáhlý cestopis po Číně. Také napětí a akčnost prvního dílu jsem zde hledala marně a až samotný závěr knihy měl konečně spád.

petunkav
11.11.2016 5 z 5

Budu se opakovat, ale opravdu se mi knihy Petera Maye líbí. Je skvělé, že nečerpá stále z jednoho prostředí. Čínská série se mi líbí stejně jako série ostrovní. Každá série je úplně jiný styl, jiné čtení. Ale obě moc pěkné a napínavé.

PetK
10.11.2016 4 z 5

Váhala jsem, zda dát plný počet hvězd, protože je to pořád dobré čtení. To váhání vychází z toho, že jsem přečetla jako první ostrovní trilogii, a ta měla mnohem poutavější atmosféru, neobvyklý příběh i prostředí. Ano, vykopávky v Číně taky nemáme na talíři každý den :-), ale přesto. Čte se to dobře, v podstatě tomu není velice co vytknout, ale zkrátka je tady nasazená příliš vysoká laťka.

Karborund
24.10.2016 3 z 5

Proti Pánu ohně je druhý díl slabší.Popisy čínské kultury a historie jsem si užíval ,téma dobrý, ale chybělo mi více napětí a akčnosti.Margaret i Li Jen proti prvnímu dílu ztrácely mé sympatie a v závěru hlavně Margaret je ztratila úplně.Každopádně vypravěčské schopnosti autora jsou stále na vysoké úrovni.

kikies
16.09.2016 4 z 5

Líbí se mi exotické a ještě ne přílíš profláklé čínské prostředí, líbí se mi propojení s archeologií a další okénko do čínské historie. Možná se v knize věnuje až příliš mnoho času rozpitvávání vztahu dvou hlavních hrdinů, který zcela evidentně uvízl na mrtvém bodě a bez závěrečného "nakopnutí" by se zřejmě v nic zajímavého nevyvinul. Takto mě ovšem láká skočit i po třetím díle. Ač je prostředí, ve kterém probíhá čínské vyšetřování mnohdy nervydrásající (nikoli napětím, ale spíše tím popisem, jak to v Číně probíhá - pomalu, důkladně, ale hlavně opatrně a neztratit tvář :D). Trochu mě už unavovalo další a další srovnání kapitalismus vs. komunismus, ale to je jen malinká kaňka na jinak uspojivém pocitu ze čtení :-)

Blaník8
31.08.2016 3 z 5

Mnohem víc se mi líbily knihy z ostrova Lewis, přestože mi knihovnice u nás doporučila spíš tuto trilogii, tato série mi přišla lacinější...komerčnější..nemůžu najít jiný výraz:-(, těším se na další knihy autora, snad nebudu opět zklamaná:-):-)

rottovat
04.08.2016 3 z 5

Moc nechápu zdejší vysoké hodnocení. Příběh je to sice pěkný, červená knihovna mi v něm nijak zvlášť nevadila, ale co ta detektivní zápletka?! Díky silně návodným, řekla bych až primitivním indiciím víte už v půlce knížky, kdo je vrah. Takže napětí nulové, děj dost předvídatelný, hvězdičky dávám hlavně za čínské reálie a malý náhled do historie Číny.

Eidalon
17.07.2016 4 z 5

Čínské thrillery Petera Maye objevuji až po té, co jsem objevil autora v jeho trilogii z ostrova Lewis. Celkem šest příběhů napsaných v rozmezí 1999 – 2004 autor napsal 10 let před svojí ostrovní trilogií a na knihách je to znát.

Čtvrtá oběť je druhým dílem z čínské anabáze, a zatím co třetí díl lze číst bez znalosti prvních dvou, u druhé dílu v tom trochu na začátku plavete, pokud jste nečetli díl první. Ten si do druhého dílu přenáší všechny nedořešené věci a vysvětluje je hned v úvodu knihy. Druhý díl zcela navazuje na první knihu a to jak dějově, tak časově.

Margaret je zmítána situací vyvolanou stavem těsně po dopadení (viz první díl a jeho závěr), stejně tak Li Jen, pokud se týká hrozby pro lidstvo z dílu prvního, tak se ukazuje, že situace není tak vážná, jak se zdálo, ale vztah dvou hlavních aktérů je na mrtvém bodě. Li Jen je sice očištěn ze všech obvinění (díl první), Margaret se řadu týdnů brání zájmu médií, ale jinak jsou odloučeni jeden od druhého aniž by věděli proč.

Za této situace se rozbíhá příběh, který se zdá být ze začátku záhadnou rituální záležitostí, setnutí hlav obětí způsobem přímo historickým hned na začátku vede vyšetřování těžkou zkouškou. A hlavní roli posléze hraje zase Li Jen a Margaret.

Postupně se vše začne vyjasňovat a závěr je opět velmi překvapivý. Motivy a rozuzlení mají svůj prapůvod kolem dalšího čínského fenoménu a to je tzv. Rudá revoluce, která Čínu uvrhla do období jejíž traumata si nese celá generace dodnes.

Autor zde rozkrývá historii, která není zas tak známá, otvírá psychologický stres spojený s politikou jednoho dítěte a především opět předkládá příběh, který vedle kriminálních prvků nese prvky společenské.

Obchod s lidskými orgány či geneticky upravované potraviny nahrazuje téma čínské kultury a obchodování s artefakty, i když vše na pozadí neblahé čínské krátkodobé historie.

Konec je tak trochu již tradiční pana Maye, hlavní hrdinové jdou dále, vše kolem nich se propadá do závěru knihy a zapomnění.

Druhý díl se mne se zatím z dočtených prvních tří líbil nejvíce a tak velmi kvalitní 3,75 hvězdy.

konicekbily
06.07.2016 3 z 5

Spisovatel je velice dobrý, do červené knihovny je vtažena detektivní zápletka s "thrillerovským" zakončením a je tam i kousek happyendu. Znalým čínské kultury a historie může připadat prostřední část zbytečně dlouhá a roztažená.

Lolila
06.06.2016 4 z 5

Spisovateľ je výborný, páči sa mi jeho štýl písania. Je originálny. Detektívka vsadená do prostredia Číny, kde sa rozpráva o ďalších zaujímavých veciach z jej histórie. To ju robí zaujímavou.

aronoele
30.04.2016 5 z 5

Na první díl čínské trilogie jsem narazila náhodou a ... objevila skvělého Petera Maye :)
Čtvrtou oběť jsem přečetla během jednoho dne a nevím zda lze říct, jestli byla lepší než první díl. Byla prostě originální a zajímavá, tak jak to autor umí. Jsem překvapená, že v recenzích je opomíjená Čína jako taková - země, ve které se děj odehrává. Pro mě jsou tyhle čínské "thrillery" kromě napínavého a milostného příběhu také učebnicí čínských dějin, o kterých evropané zpravidla ví velice málo. Je to poučné a opravdu zajímavé.. a hlavně jak to Peter skvěle začleňuje do vyprávění. Jeho vypravěčské umění je opravdu bezvadné. Kromě toho skvěle popisuje, ať už postavy, emoce nebo exteriéry... Ano, postavy jsou takové "americké" nebo jak to nazvat. Tedy hlavně Margaret a Michael samozřejmě. Ten mi byl navíc podezřelý hned od začátku :D Li je zase tvrdohlavý a lezl mi na nervy..
Abych to shrnula, nezdá se mi, že by bylo v příběhu až moc milostných "scén". Je tam i dost krimi pasáží... Konec je samozřejmě happy-endem se vším všudy jako v americkém akčním filmu, ale na tom až tak nesejde. Atmosféra knihy je totiž úžasná a klidně si ji přečtu znovu.

babsi66
10.04.2016 3 z 5

Jen bych čekala, že když je kniha prezentovaná jako detektivka, nebude se milostný vztah Margaret a Li Jena řešit víc než všechny vraždičky. Jako detektivka mi to právě díky této "dějové" linii připadalo nedotažené a jako milostný příběh s detektivní zápletkou zase jako ukrutná nuda. Takže další knížka, u které si budu pamatovat jen to, že jsem ji kdysi četla.

rubit
22.03.2016 4 z 5

Určitě lepší a uvěřitelnější děj, než v Pánovi ohně, i když né tolik akční. Musím znovu napsat, že May je výborný vypravěč, z mála dokáže udělat hodně a čtenář se opravdu nenudí, kniha mě bavila. Popis Terakotovy armády byl velmi zajímavý (úplně jsem to viděla před sebou a musela jsem si to najít na Internetu), i celé prostředí Číny je super.
Pro mě je jediné mínus je, že ačkoliv Li by měl být špičkový detektiv, tak na některé věci došel prostě pozdě, některé souvislosti byly jasně zřejmé i mě a přišla jsem na ně o několik desítek stránek dříve, než samotný Li. Ale konec byl dobrý, nečekala jsem to.

Magnovak
14.03.2016 3 z 5

Bohužel se s pozitivními komentáři neztotožním. Pána ohně jsem nehodnotila, každopádně milostný příběh mě prostě ruší a nebaví mě. Kdybych si chtěla číst o tom, jak se někdo dvě stě stránek touží políbit, čtu červenou knihovnu! Jak jsem byla na začátku II ráda, že jim to čínský Velký bratr zatrhnul.. Mno.. Knihu jsem ještě nedočetla, chybí mi pár desítek stránek, ale hodnotit můžu už teď. Zápletka jako taková mě velmi zaujala, příběh skvělý, reálie z čínské historie jsou až dechberoucí, bohužel mi Margaret leze neskutečně na nervy a to až tak, že při každém jejím dalším "Margaret si uvědomila", "Margaret věděla", "Margaret si představila", "Margaret zatoužila", "Margaret pochopila", "Margaret bla bla" jsem měla sto chutí knihou mrsknout do kouta.

Je to slepice a potřebovala by profackovat. Doufám, že třetí díl už bude opravdická detektivka a ne milostný trojúhelník a sem tam mrtvolka...

Asi v půlce knihy mě napadl takový vtípek:

"Víte, proč se zabil manžel Margaret Campbellové?"
"Právě kvůli tomu, že byl její manžel!"

Ha, ha... Takže za tři, víc ani ťuk.

rodak
11.12.2015 5 z 5

Stejně dobré čtivé napínavé jako 1 díl.Těším se na další.

evickakyticka
02.12.2015 4 z 5

Jednu hvězdu ubírám za milostnou linku, která se táhne už od prvního dílu. V této knize byla daleko průhlednější a to mi vadilo... Jinak čtivost perfektní, příběh i s vraždami a rozuzlením bez chybičky.

Paja85
21.09.2015 4 z 5

Nejsem si přesně jistá, jak knihu ohodnotit, špatná nebyla, ale něco mi tam prostě chybělo, něco co by mě pohánělo ve čtení, takže jsem ji četla asi 14 dní...třetí díl si přečtu asi spíš jen ze zvyku.

kyslikova
04.09.2015 4 z 5

Skvělé čtení, už se těším na další díl.