Čtvrtá oběť

Čtvrtá oběť https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248266/bmid_cinske-thrillery-ctvrta-obet-VqS-248266.jpg 4 648 125

Čínské thrillery série

Margaret se opět ocitá v situaci, kdy musí zapojit své jedinečné schopnosti, tentokrát během vyšetřování série rituálních poprav v Pekingu. První tři oběti byly zdrogované, svázané, označené plakátem s přezdívkou a číslem, a profesionálně sťaté. Čtvrtá oběť byla popravena stejně, ale s tím rozdílem, že šlo o amerického diplomata čínského původu. Pro všechny je záhadou, proč se Jüan Tchao po několika desítkách let v Americe vrátil do Pekingu, proč se spokojil s nevýnosným úřednickým postem proč si pronajal byt v ošuntělé části města - nebo proč zemřel stejně bizarním způsobem jako další tři Číňané. Li s Margaret jsou pravdě na stopě, ale zároveň se tak nebezpečně přibližují i k vrahovi, který je připraven obětovat kohokoliv, aby svá tajemství uchránil.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Fourth Sacrifice , 2000

raty
03.01.2019 5 z 5

Detektivka a červená knihovna v jednom. Proč ne? Mě to bavilo. Tento díl mi připadal lepší než první. Ocenila jsem i náhled do čínské historie.

Layyen
26.12.2018 3 z 5

Zatím asi nejslabší dílo, dočetl jsem ale nebylo to takové jako u Ostrova Entry, Umrlčí cesty a dalších...

mosem
08.11.2018 5 z 5

Knížky čínské série mají vše, co očekávám. Napětí i děj, a něco navíc (co mhohdy postrádám) - řadu informací z kulturního pozadí Číny, z její historie. Nenásilně podané, často inspirující. I když je detektivka "lehčím" žánrem, dal jsem 5 hvězd.

oskli
12.10.2018 4 z 5

Asi se shodnu s většinou čtenářů, že tenhle díl byl tak nějak předvídatelný (ač pointa překvapila) a trochu mi lezlo na nervy, jak moc to bylo propletené citovými prožitky a strastmi (fakt trochu červená knihovna, možná i trochu víc). Jako audiokniha v podání skvělé Jany Plodkové a Martina Myšičky to bylo snesitelné, ale kdybych knihu četla, štvalo by mě to hodně. Doufám, že příští díl bude víc o novém případu a Číně, než o citových problémech a vztahu hlavních hrdinů.

bertrand
11.10.2018 1 z 5

První díl byl zajímavý uvěřitelnou ženskou hrdinkou, a jejím seznamováním s exotickým prostředím do kterého je zasazena promyšlená detektivka. Dvojka už je čistá červená knihovna okořeněná jakýmsi nanicovatým vyšetřováním. To slouží hlavně k tomu, aby se oba hlavní protagonisté mohli hádat, aby si mohly vyměňovat smutné pohledy, aby jejich raněné srdce mohla cítit neskutečnou bolest a aby kanuly proudy slz, a aby od těch slz mohli mít oba zmáčené tváře. Naštěstí je tu dodána malá holčička, aby obstarávala nezbytné sblížení. Chybí jen pes - ten bude ve třetím díle.
Oba sympatické hrdiny autor bez problémů proměnil v dokonalé idioty, kteří jsou navzdory své inteligenci a vzdělání zmítání emocemi a sexuálním vzrušením, které každou chvíli pociťují - v tomto se mu obraz naší doby podařilo vykreslit věru věrně.

Boby17
07.10.2018 5 z 5

Druhý z příběhů čínské série byl opět zajímavý a byť jsem tušil, kdo by mohl být tím darebákem, přesto až úplný závěr mi vše objasnil. Koncovka byla docela drsná. Hlavní hrdinové taky až do samého konce řešili své citové problémy a to jim občas znesnadňovalo cestu ke správným závěrům. Takže knížka není jen detektivkou, ale i románem o vztahu lidí z odlišných kultur. Tím, že není kladen důraz jen na vlastní pátrání, mi to čímsi začíná trochu připomínat autorovu skotskou trilogii. Moji spokojenost vyjadřuje všech pět hvězd.

bee88maja
10.09.2018 4 z 5

Tenhle díl mne bohužel tolik , jako ten první, nenadchnul. Totožnost vraha jsem tušila od půlky knihy. Doufala jsem v rozuzlení, které mne rozseká, nepřišlo. Ovšem to na kvalitě příběhu neubralo. Určitě stojí za přečtení :)

lipon
01.09.2018 3 z 5

dobrá kniha - někdy podle mě až zbytečně předvídatelná - napsáno až moc podle zaužívaných klišé/schémat
no a největšího padoucha jsem tušil skoro od začátku.
Peter May je můj oblíbený autor, mám ale raději knihy z evropského prostoru (série Ostrov Lewis, Ostrov Entry atd.).

SilverEx
29.08.2018 4 z 5

Trochu škoda, že autor bez bližšího vysvětlení opustil děj neuzavřeného příběhu z minulé knihy a nechal bez vysvětlení/vyřešení předkatastrofický scénář uvrhávající lidstvo do vyhynutí - zde už po tom není téměř ani zmíňka (přeci jen to bylo asi velké sousto a proč tím zabít slibnou serii). Jinak pokud jde o příběh této knihy, tak odbíhá plynule, ale je bohužel často rušen neustálým řešením vztahů mezi hlavními hrdiny. Zápletka je zajímavá, jen asi překvapení z vraha se moc nekoná - autor čtenáře různými narážkami poměrně brzo na vraha nasměruje.

Strnady095
15.08.2018 4 z 5

Nezklamalo...jen trochu hokej ve jménech...Margaret jak Lois Lane a Superman, ale nakonec ji TO došlo...jdu na trojku...May mě nezklamal

elcapitano
06.08.2018 4 z 5

Řekl bych, že toto bylo o fous lepší než první díl ze série. O trochu víc jsme se ponořili do Číny, hlavním hrdinům jsme opět o něco blíž. Dějová linka opravdu zajímavá a víceméně do poslední chvíle překvapivá.
Vztahová linka mi přišla plakátově laciná.

TipsyChipsy
04.08.2018 5 z 5

Čtení této knihy bylo prostě super. Dávám si autora do oblíbených. Jsem nadšená, jak to bylo neodolatelně dobře čtivé. Dobře namíchaný milostný příběh, který byl napínavý, s detektivním případem, který byl přehledně a pomalu vyšetřen. Všechny ingredience autor tak dobře vybalancoval, že z toho vyšla moc příjemná kniha. K tomu jako bonus prostředí dnešní Číny a jak to bylo za kulturní revoluce. Myslím, že napsat takhle čtivou knihu pro požitek čtenáře, je velké umění.

Susan94
31.07.2018 5 z 5

Tato série mě baví čím dál tím více. Sice jsem ze začátku postrádala více děje o samotných vraždách, dokonale mi to vrátil konec příběhu, kdy si se mnou autor pohrál do poslední chvíle a připravil mi opět krásný čtenářský zážitek. Navíc se nám dostávají informace o historii Číny, takže kniha opravdu stojí za přečtení.

michaela6503
25.07.2018 5 z 5

No co dodat. Kniha byla stejně jako 1 poutavá, napínavá a nechtěla mě pustit. Děsně mě to baví a není šance že bych přestala. Jdu na další díl s vervou a užívám si to od začátku parádně! Za mě je to rozhodně něco, co doporučuji! Zbožňuji to! :)

alekis
21.07.2018 5 z 5

Autor si dal vážně práci:
opět hodně informací.
Další skvělý příběh z Číny
(nejen) o armádě z hlíny.
Co ví dneska děti, vnuci
o kulturní revoluci?
Proč stařík změnil svoje zvyky
a vrátil se z Ameriky..?
Řešení je nasnadě,
Li přijde na kloub záhadě.
Tu máš, čerte, kropáč!
Kocour není Kopáč!
Margaret, kryj si záda!
Všude může číhat zrada!
To trápení trochu vadí,
ale - mají se furt rádi :-) !

Některé výtky některých komentátorů - komentátorek, prolínající se všemi zatím v češtině dostupnými díly: proč si Margaret nezjistila něco o Číně, než tam jela. No, soudím, že autor, vkládající informace do úst nějaké postavě v knize, a Margaret je sdělující, je vlastně sděluje nám - neboť, kdo z nás ví opravdu dost o Říši středu?
Červená knihovna! Fuj! Má to přece být detektivka! Lidi, probůh! Život není jen detektivka, ani jen červená knihovna! Život je pestrý! A autor je třída! Stojí to za přečtení! :-)

sassenkka
14.07.2018 5 z 5

Čtvrtá oběť mi udělala radost. Zajímavý příběh, napětí od první do poslední stránky, a to jako vážně do poslední :) Ta Čína mě moc baví, postavy také, styl psaní je super čtivý. Asi k tomu víc nemám. Doufám, že ostatní knihy budou stejně dobré, Čínské thrillery si pomalu ale jistě zamilovávám.

Iv8
04.07.2018 4 z 5

Posloucháno v autě na pohodu - zajímavé postřehy z Číny i celá zápletka.

TeaPeter
03.06.2018 4 z 5

Mnohem lepší kniha než minulý díl. Takhle se to opravdu mohlo stát. Pomsta a chamtivost mohou být pekelně silné motivy.

Seiers
17.04.2018 5 z 5

Naprostá pohodovka okořeněná čínskou historií i soudobými problémy. Jako audiokniha do auta naprosto ideální.

Nifredil
10.03.2018 3 z 5

Proti prvnímu dílu je to uvěřitelnější, zápletka reálnější a ne tak šíleně vykonstruovaná, nicméně velký prostor získává milostná linka a ve srovnání se sérií z Hebryd je tohle jen slabší odvar. Pokud číst Maye, rozhodně bych doporučila spíše Skálu a její další díly, než tuhle sérii. Ta je totiž opravdu zážitkem. Tahle série je taková spíš hodně oddechová četba v daném žánru detektivního thrilleru. Co se ocenit dá, je opět perfektní využívání reálií čínské společnosti.