Čtvrtá oběť

Čtvrtá oběť https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248266/bmid_cinske-thrillery-ctvrta-obet-VqS-248266.jpg 4 648 125

Čínské thrillery série

Margaret se opět ocitá v situaci, kdy musí zapojit své jedinečné schopnosti, tentokrát během vyšetřování série rituálních poprav v Pekingu. První tři oběti byly zdrogované, svázané, označené plakátem s přezdívkou a číslem, a profesionálně sťaté. Čtvrtá oběť byla popravena stejně, ale s tím rozdílem, že šlo o amerického diplomata čínského původu. Pro všechny je záhadou, proč se Jüan Tchao po několika desítkách let v Americe vrátil do Pekingu, proč se spokojil s nevýnosným úřednickým postem proč si pronajal byt v ošuntělé části města - nebo proč zemřel stejně bizarním způsobem jako další tři Číňané. Li s Margaret jsou pravdě na stopě, ale zároveň se tak nebezpečně přibližují i k vrahovi, který je připraven obětovat kohokoliv, aby svá tajemství uchránil.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

The Fourth Sacrifice , 2000

Lumír23
15.01.2020 5 z 5

Stále mě to baví.

renefer
16.12.2019 1 z 5

Tak tohle ne. Od začátku bylo jasné, kdo v tom má prsty a to, že to vyšetřovatelům pořád nemohlo dojít, mi šlo na nervy. Umanutá ženská, která za vším hledá jen žárlivost svého bývalého partnera místo trochu uvažování a ve finále rozbíjí přes dva tisíce let staré památky, jen aby si dokázala, koho má její polovička radši, to pro mě tuto detektivku totálně odepsalo.

Malarkey
26.11.2019 4 z 5

Druhý díl Čínských thrillerů je opět kvalitně provedenou detektivkou z pera Petera Maye. A jelikož se jedná o druhý díl, tak konečně můžu trošku i porovnávat. Čtivost je opět skvělá, námět veskrze zajímavý. Autor musel v Číně několik let žít, protože jinak si nedokážu představit, jak dopodrobna zná některé vlastnosti čínského občana, čínské reálie, Peking. A navíc musí mít dost velký přehled o kulturní revoluci v Číně, protože na té je celý námět založen a osobně musím říct, že je i dost zajímavý na čtení po obsahové stránce. Snad bych jen dodal, že o tom chválení Číňanů spisovatel občas už dost přehání. Asi aby kniha prošla čínskou cenzurou. Překvapilo mě totiž, když tam jedna z postav začala vyprávět o tom, že čínské děti se ve školách učí standardní čínštinu, navíc ovládají svůj dialekt a ještě k tomu se učí ve školách anglicky. Takže je předpoklad, že příští generace bude ovládat angličtinu na profesionální úrovni. Kniha je z roku 2000, já Peking navštívil v roce 2017 a nezažil jsem tam nikoho, kdo by anglicky mluvil. Naopak. Podle mě to nemají ani kdoví jak za potřebí. Ale tak Peter May to asi vidí jinak a já to s pokorou přijímám. Navíc oceňuji i to, že mezi Margaret a Lim to stále skvěle jiskří. A ač to říkám nerad a zde jsem od začátku tušil, odkud vítr vane, vůbec mi to nevadilo a celý ten příběh jsem si prostě a jednoduše užíval. Na třetí díl se tak vysloveně těším.

Šárka345
01.10.2019 5 z 5

Li s Margaret mě baví a líbí se mi styl, jakým jsou příběhy psané, prolínání čínštiny... Pěkně se to čte, móóóc pěkně se to čte :0))))

Lamanai
09.09.2019 3 z 5

Samotná zápletka detektivky nás přivádí do zajímavého prostředí, dozvídáme se řadu fascinujících i děsivých faktů z historie Číny, a to jak starověké, tak té poválečné. Jenže je to takové odpolední čtení, v zimě k teplému čaji, v létě k osvěžující vodě. Způsobuje to styl psaní, který minimálně ve mně neprobouzí napětí a zvědavost, průhledná pointa a kombinace červeného románku, laciných hádanek, povrchně dobrodružných prvků ve stylu Indiana Jonese a tupých střípků z politického prostředí, které jsou psány tak, aby nikoho nepořezaly a nepodráždily. Postavy mi dost lezou na nervy. Přesto si o nějakém dalším odpoledni najdu cestu k pokračování, je to taková ta bezpečná "popolední" kriminálka na soukromé televizi, k zákusku a kafíčku :-D

Atak
29.08.2019 5 z 5

Druhý případ a naprosto úžasný jak první, hned jdu na třetí :)

namornice
20.08.2019 4 z 5

V druhé knize čínských thrilerů, odehrávající se převážně v Pekingu a částečně v Si-anu, se opět shledáváme s dvojicí vyšetřovatelů Margaret a Li Jenem, tentokrát při vyšetřování série rituálních poprav. Pátrání po pachateli má celkem napínavé tempo a provázejí ho opět skvělé popisy lokací. Doktorka Campbellová mi však tentokrát dost lezla na nervy a přišlo mi že k vyšetřováni nijak nepřispěla. Na rozdíl od předchozí knihy, kdy mi romantická zápletka mezi hlavními hrdiny nijak nevadila, mě milostný trojúhelník tentokrát docela obtěžoval a připadal mi hloupý.
Malinké rozčarování jsem měla i z konce, který mi přišel o dost slabší a trochu pokazil strukturu a tempo jinak dobře vystavěného příběhu.
Nicméně navození atmosféry se autorovy hodně daří a svými popisy umí vtáhnout do děje. Archeologie, historie i kultura Číny byly pro mě jednoznačně hlavním plusem při četbě v pořadí druhého dílu ze série. Během čtení jsem se zase dozvěděla pořádný kus o Čínské historii a kultuře - od terakotových válečníků a odkrytí naleziště přes Kulturní revoluci a Rudé gardy až k politice jednoho dítěte - to vše na pozadí vyšetřování trochu až brutálních vražd. I přes malé výhrady jsem si ale další Mayův čínský thriller opravdu užila a čtení mě hodně bavilo! Určitě se pustím i do dalšího dílu.

terimila
20.08.2019 4 z 5

Většinu knížky jsem prolítla skoro se zatajeným dechem, měla jsem takovej ten příjemnej pocit, že jdu správným směrem... a ono to tak vlastně bylo, ale ta finální tečka s tím nejpodstatnějším vrahem, ta mě zklamala. Takovej skoro deus ex machina.
Jinak ve všech ohledech dobrý: postavy jsou celkem povedený - Margaret je až na pár úletů celkem fajn, Li ujde, Michael je divnej vlezlej snaživec.
Velice mě bavilo to rozplétání dávných událostí a jejich následků. Zajímavej byl exkurz do čínské historie (i když mě to jen utvrdilo v tom, že tahle země má svou slavnou a úctyhodnou historii už za sebou a je to zatraceně dávno).
Prostředí a místa jsou perfektně vylíčena (bezva je ta autorova trošku posedlost líčením jídla, chutí atd., což ale zrovna k té Číně asi přesně patří :-).
Ani ta lovestory a trojúhelník mě nějak moc neštvaly, a to mi většinou podobné vedlejší linky kazí požitek z detektivního či thrillerového žánru (PS: což se bohužel v dalších dílech zásadně změnilo... v prvním setkání bych ještě takovýhle plevelení detektivky prominula, ale v těch dalších už to je vskutku otravný). Všechno dobrý, ale ten konec mě fakt lehce zklamal. Takže "jen" čtyři.

Joges
02.07.2019 5 z 5

Nádherně zpracovaný mnohovrstevnatý krimiromán s prvky tajemství, historie i lovestory. Bavilo mě sledovat osudy hlavních postav, jejich strasti i radosti, toulat se neznámou Čínou, nebo se nechat napínat do posledního okamžiku. May mě v předchozích knihách příliš nepřekvapoval, ale v Čínských thrillerech mě doslova baví. A co na tom, že je v románu několik slabších míst, vůbec mi nevadily. Už teď se těším na další pokračování.

Chesterton
24.06.2019 4 z 5

Skutečně záleží na tom, nakolik přistoupíme na oddychovou hru, tohoto řemeslně velmi zdatného scénáristy. Nakolik mu odpustíme milostné trojúhelníky či jiné vztahově erotické hrátky a tím pádem i určitou jednoduchost a naivitu. Nakolik se necháme položit na lopatky čínskými reáliemi a zejména ostře nasvíceným srovnáním Kulturní revoluce s českými událostmi 50. let. Mě tentokrát celkem vtáhl a po většinu času vše i dost bavilo, dlouho jsem zvažovala 3*. Rozhodně zdařilejší než Pán ohně. Bohužel se v mé knize někam ztratily avizované Margaretiny jedinečné schopnosti. Asi tou slepou láskou. Škoda.

pungoš
12.05.2019 5 z 5

Musím říci, že spisovatel píše velmi dobře o čínské kultuře, už se těším na třetí díl, potažmo na další, jen doporučuji!

wendulka321
02.05.2019 5 z 5

Výborné čtení, za jedno odpoledne, vůbec jsem se nemohla odtrhnout. Hodně brzo budu potřebovat další díl :)

Verrrunka
01.05.2019 4 z 5

No po přečtení některých hodnocení jsem se teda fakt bála, co mě čeká a přistupovala jsem k tomuhle dílu dost skepticky, ale byla jsem docela příjemně překvapená. Opět mě dost bavily reálie Číny, milostná zápletka mi ani moc nevadilo, ale musím teda říct, že některé pachatele jsem odhalila už docela brzy, pár indicií bylo dost zjevných. Hned jsem si v knihovně zamluvila další díl, jsem prostě zvědavá, jak tohle bude pokračovat.

1v8na
15.04.2019 4 z 5

Příběh je akční, dobrodružný, napínavý, čtivý, místy až moc morbidní.
Je stejně dobrý jako první díl - neztrácí úroveň. Líbí se mi popis čínské kultury, zvyků a města. Kapitoly byly sice delší, ale to ničemu neubírá.
Co mi vadilo, byl milostný trojúhelník, který mi přišel moc uspěchaný. Postava Michaela Zimmermanna mi neskutečně lezla na nervy. Vůbec se mi nelíbilo v určitých věcech chování Margaret - v něčem jednala až moc zbrkle.
Zápletka však byla propracovaná a velmi svižná a promyšlená.
Jsem zvědavá na třetí díl.

Babo
03.04.2019 5 z 5

Tak já dávám s výhradami 5* . A výhrady se týkají poněkud přepáleného konce a také chování Margaret . Okamžitě viděla vše, co ostatní ani nezahlédli , ale jinak na mne působila tak trochu jako hysterka . Ovšem každý jsme nějaký.
Co ovšem naprosto přebilo veškeré nedostatky , byla exkurze do nejtemnějších let čínské historie 20. století.
Kdo četl Divoké labutě pochopí .
A tak se autorovi podařilo seznámit i milovníky detektivek s děsivými událostmi a řáděním Rudých gard za kulturní revoluce .
Zní to tak nevinně "kulturní revoluce" ,že ?
Každý a obzvlášť mladí by si měli přečíst, co se za tím názvem skrývá .
Osobně mě znepokojuje když vidím u dnešní mládeže ten revoluční svit v oku ,kdy se účastní různých demonstrací za lepší život . A samozřejmě pokud možno místo vyučování .
To už je ale jiná věc .

Shanib
02.04.2019 4 z 5

Kniha měla větší spád než ta předchozí. Kriminální zápletka byla více propracovaná a opět jsme měli příležitost dozvědět se více o čínské kultuře a historii. Co mi však pilo krev byla Margaret. Kdybych měla hodnotit její chování, knížka by měla asi jen dvě hvězdičky, ale nějakým zázrakem se mi od toho nakonec povedlo oprostit.
SPOILER: V první díle si Margaret Li Jena připouštěla k tělu jen velmi pozvolna a váhavě. Tady pozná prvního atraktivního Američana v Pekingu a už po třech dnech s ním vleze do postele. Přímo se k němu upne a vlastně úplně cizímu člověku věří první a poslední a postaví si ho na piedestal. Ty své návaly touhy měla tak často, že jsem si říkala, jestli si nespletla profesi. A pak je tady to, že si uprostřed vyšetřování odjede na výlet...přeci ji nějaká vražda nebude tankovat. Do toho ta nesmyslná žádost o ruku, o které vážně přemýšlela, přitom na samotném konci jí Michael moc vrásek nedělal.

Zuzvil
25.03.2019 3 z 5

3,5 * Druhý díl ze série čínských thrillerů jsem opět poslouchala jako audioknihu. Rozhodně dávám plusové body interpretům, je to velmi dobře namluvená kniha. Autorovi samotnému dávám plusové body za prostředí, netradiční prostředí a za opravdu výborný popis jednotlivých postav. Trošku srážím body za samotný děj knihy, občas je vyšetřování až příliš zdlouhavé a popisné. Určitě ale knížku doporučuji buď k poslechu či k přečtení, je to zase něco jiného, nového, neotřelého.

Padfoot
15.02.2019 3 z 5

Se spoustou očekávání otvírám druhý díl a schytávám za to jednu facku za druhou. Hned pro začátek bych čekala nějaký dopad událostí prvního dílu. Místo toho je všechno zameteno pod koberec a závažnost odhalení spláchnuta do záchodu. May asi rád začíná knihu s čistým stolem a nejsnadnější způsob, jak toho dosáhnout, je prostě všechno jedním máchnutím ruky shodit na zem. Takže i vztah hlavních hrdinů se vrací zpátky na začátek. Navíc se z nich stávají dva ufňukaní puberťáci. „Proč jsi mi nezavolal?!?“ Bohajeho… Slibně se tváří přidání nové postavy malé Sin-sin. Ta ale bohužel nemá pro děj absolutně žádný význam. A tak se z ní stává jen jakýsi roztomilý uzlíček, kterému je potřeba sehnat hlídání.
Detektivní zápletka je přitom dost povedená. Má několik vrstev a i když je předvídatelná, pořád člověka baví dozvídat se víc a víc detailů příběhu. Dokud tedy nedojde na terakotové panáky. Nerozumím tomu, proč autor vytáhl tu nejvíc profláknutou a okoukanou věc. Příště se asi budou vraždit pandy kamením z Čínské zdi a jejich kůže prodávat na černém trhu… s pytlíkem superrýže zdarma samozřejmě.

Nelly
31.01.2019 3 z 5

Lepší než první díl. Nějak jsem si zvykla, že u této série není nosnou linkou detektivní zápletka (většinou ji rozlousknete brzy a snadno), ale zajímavé čínské reálie a rozvíjející se vztah hlavních protagonistů. Za čtivost a Čínu 3,5 hvězdičky.

P1tr
09.01.2019 2 z 5

Tohle Mayovi hodně ujelo a jedná se prozatím o suverénně nejhorší knihu, kterou jsem od něj četl. Autorovi tradiční vyjadřovací metody jsou přítomny i zde, ale jakoby se v nich utápěl až příliš a snažil se zbytečně předetailněným popisem prostředí a jeho historie zakrýt fakt, že vlastně nemá co říct. Často jsem tak měl nepříjemný pocit nudy a zklamání a připadalo mi, jako bych četl spíše učebnici, než detektivní thriller. K tomu si připočtěte naprosto zoufalý milostný trojúhelník, který zabírá drtivou většinu příběhu a ničím podstatným dílu nepřispívá. Naopak, jeho vývoj a napojení na hlavní děj jsou naprosto předvídatelné, čímž negativně ovlivňuje napětí a rozuzlení detektivní části. Kniha pak působí spíše jako román od Ingy Lindströmové, na který se na poslední chvíli někdo rozhodl napasovat vyšetřování vraždy. Je to obrovská škoda, neboť základní premisa centrálního případu zní velmi lákavě, ale je bohužel utápěna v hromadě nepodstatného, nečtivého a předlouhého patosu, který zabíjí i těch pár pozitiv, která se na této knize dají najít. Dočíst toto dílo pro mě bylo celkem utrpení, obzvláště vzhledem k osobě autora, od kterého mám pouze ta nejvyšší očekávání, která zde ani náhodou nenaplnil.