Čtvrtá oběť

Čtvrtá oběť https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248266/bmid_cinske-thrillery-ctvrta-obet-VqS-248266.jpg 4 648 125

Čínské thrillery série

Margaret se opět ocitá v situaci, kdy musí zapojit své jedinečné schopnosti, tentokrát během vyšetřování série rituálních poprav v Pekingu. První tři oběti byly zdrogované, svázané, označené plakátem s přezdívkou a číslem, a profesionálně sťaté. Čtvrtá oběť byla popravena stejně, ale s tím rozdílem, že šlo o amerického diplomata čínského původu. Pro všechny je záhadou, proč se Jüan Tchao po několika desítkách let v Americe vrátil do Pekingu, proč se spokojil s nevýnosným úřednickým postem proč si pronajal byt v ošuntělé části města - nebo proč zemřel stejně bizarním způsobem jako další tři Číňané. Li s Margaret jsou pravdě na stopě, ale zároveň se tak nebezpečně přibližují i k vrahovi, který je připraven obětovat kohokoliv, aby svá tajemství uchránil.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

The Fourth Sacrifice , 2000

jaroiva
03.06.2021 4 z 5

No, dobré, ale tentokrát mi Margaret nějak víc lezla na nervy.
Napínavé to pro mě nebylo, protože je to teprve druhý díl série a tak je jasné, že hlavní dvojici nehrozí žádné nebezpečí.
Navíc nemám ráda, když odhadnu pachatele, i když jen částečně.
Ale bylo to opět neskutečně čtivé.

kahoma
30.05.2021 4 z 5

Opět se mi kniha líbila. Fascinuje mě ta kombinace krimizápletka s poznáváním zvyklostí Číny. Zcela jistě si přečtu i ty další čínské thrillery.

Vlaďkaa4
01.05.2021 5 z 5

Druhý díl série mi přišel čtivejší než první. Část řešení mi byla jasná, i když ten motiv ne. Nicméně to na konci bylo překvapení.

mol378
30.03.2021 2 z 5

Vždycky se zaříkám, že tu čínskou sérku už číst nebudu, protože se mně nelíbí a vždycky tomu dám další šanci, abych zkonstatovala, že se mi to fakt nelíbí. Napětí tam jakési sice je, ale oba hlavní aktéři mi lezou na nervy. Oceňuju snad jen ty zajímavé čínské reálie, to je asi to (a moje slabost pro autora), proč to zkouším zas a znova.

Rhodopis
20.03.2021 3 z 5

I pokračování série mě opět bavilo. Opět jsem se dozvěděla i mnoho zajímavostí z dalekého Východu a historie Číny.

Vevericka.eva
18.03.2021 4 z 5

I tato kniha poráží většinu běžných detektivek, ale nedosahuje geniality série z Ostrova Lewis. Už se těším na další.

martina2540
18.02.2021 5 z 5

Další kniha ze série Čínských thrillerů se mi moc líbila.

Hynais
11.01.2021 3 z 5

Peter May moc hezky na pozadí příběhu popisuje Čínu dvacátého století a zejména prvky a význam kulturní revoluce v šedesátých letech. Ale samotná detektivka postrádá sílu jeho příběhů ze Skotska a z ostrova Levis.

Katania
14.12.2020 5 z 5

Moc pěkný díl! Už se těším na další a hlavně jsem zvědavá, zda už se konečně dají dohromady :)

asam
04.11.2020 3 z 5

Víc než detektivní příběh mě zaujal popis historie Číny a popis života v Číně - obchody, zvyky apod,

lencin
30.09.2020 3 z 5

Syžet příliš jednoduchý, ale opravdu výborné popisy Číny. Přinutí k zamyšlení.
(2016)

Klára90
09.08.2020 4 z 5

Pohodová, pomalu plynoucí detektivka s velmi zajímavým motivem. Kniha se mi líbila ještě o něco více než předchozí díl a nejvíc se mi na knize líbí pasáže o čínské historii a že tady toho bylo.

aktak1203
20.07.2020 4 z 5

Peter May podle mě umí. Tentokrát to není na úplných 5 hvězd, zápletka a konec jsou trošku fádní, ale dostala jsem co jsem chtěla, klasickou detektivku, která se moc hezky čte a utíká.

sgjoli
13.07.2020 4 z 5

Ačkoliv i tento díl mne vcelku bavil, postrádala jsem tu některé momenty, které mne tolik uhranuly v první knize této série. Mezi Lim a Margaret to sice stále jiskří, ale v menší míře a je to o dost žárlivější a v negativnějším nádechu. Což mi bylo trochu líto. Ani ten střet americké a čínské kultury tu není tolik silný, ačkoliv to bylo něco, co jsem si na předchozí knize tolik oblíbila.
Tentokrát je kniha více zaměřena na samotný zločin a jeho vyšetřování. Což není nutně špatná věc - to určitě ne. To vyšetřování bylo vystavěné relativně solidně a já asi nemám větších námitek. Jen ta osobní a vztahová rovina mezi Lim a Margaret, co mne tolik baví, tu byla odsunuta více do pozadí. A mně to chybělo. Ale to je jistě jen otázka osobních preferencí a jiní čtenáři to mohou vnímat rozdílně.
Zároveň je stále třeba počítat s tím, že byť je to označeno za thriller, je to podle mne na thriller dosti pomalé a dost rozvláčné, se silným zaměřením na vyšetřování. Pořád bych to spíše označila za pomalejší detektivku s prvky thrilleru.
V této knize se mi také podařilo pachatele odhadnout kupodivu docela brzo, což mi lehce pokazilo moment překvapení při finálním odhalení. Ale tak stane se...
Za mne slabší 4 hvězdy. Každopádně v sérii budu určitě pokračovat.

iveta3689
11.07.2020 3 z 5

Příběh je napsán poutavě, dobře se čte a rychle odsýpá. To se autorovi upřít nedá. Thriller to ovšem není ani omylem. Je to velmi tenká detektivní linka obalená tlustou vrstvou milostného románu. Hlavní hrdinka je neskutečně protivná a ruší celkový dojem z knihy. Obě hlavní postavy se neustále babrají ve svých pocitech, litují se, jsou ufňukané. Detektivní část je napsaná dobře, bohužel až do samého závěru. Ten je dost naivní. Kniha mě zklamala a po dvou dílech s touto sérií skončím. Autor má zajímavější díla, kterým se můžu věnovat.

DuchDoby
06.07.2020 2 z 5

Jako špatný to není. Ale příběhy z Hebrid jsou o několik levelů výš. A to nemluvím o Ostrovu Entry.

Didi15
14.05.2020 5 z 5

A tohle mě začíná bavit. May je fakt mistr. A něco se dozvím i z dějin Číny, což je fajn. I když jsem věděla, jak to všechno dopadne a kdo ve všem má prsty , užila jsem si to . A teď hurá na trojku :)

martin8550
14.05.2020

Kniha trochu za očekáváním, vyšroubovaná vztahová linie a předvídatelný padouch. Zatím nejslabší kniha od Maye, oproti Skále tak 25 %.

petrpospa
26.04.2020 4 z 5

Ty konce Mayovi moc nejdou. Kdyby to bylo dílo pubescenta, nebál bych se je označit jako eiakulatio praecox. Naštěstí vím, že to není nic, na čem stojí svět a že se s tím dá pracovat. Chce to jen jistou dávku pozornosti a trpělivosti. A určitě i trochu tolerance. May totiž nikam nespěchá a svoje příběhy odhaluje postupně a pomalu. Kdo čeká strhující thriller, asi bude zklamán "pouhou" detektivkou. Kdo čeká červenou knihovnu, toho Margaret a Li budou sr.t od začátku do konce. Ale ten, kdo má Maye rád, bude spokojen stejně jako já, který si už na jeho hrdiny jako jsou Margaret, Vinnetou, Li, Olda Šetrný, Kara ben Nemsí zvykl.
...nebo jsem to zase trochu popletl??! :-)

85098211
10.02.2020 4 z 5

Tak jsem se na tento případ těšila a doufala, že se mi bude líbit o hodně víc, než ten první (Pán ohně). Ale bohužel se žádné velké překvapení v pozitivním slova smyslu nekonalo, takže jsem nebyla ani nijak zvlášť nadšená. Detektivka je to víceméně lehce nadprůměrná, autor se snaží o originalitu hlavně prostředím Pekingu a čínskými rituály, které jsou nám Evropanům neznámé a tím pádem i atraktivní. Tohle se mu také daří, ale jinak je příběh místy zdlouhavý, takže plný počet dát opravdu ani při nejlepší vůli nemohu. Margaret mi zde moc sympatická nebyla a vůbec celkově mne kniha tak trochu zklamala. Mám i další dva díly z této série, ale určitě s nimi tentokrát nějaký ten měsíc počkám...