Běžkyně

Běžkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379844/bmid_bezkyne-vSn-379844.jpg 4 441 108

Čínské thrillery série

Vrcholový čínský plavec spáchá v předvečer olympiády sebevraždu — a Čína tak ztrácí naději na vítězství proti Americe. Olympijský vzpěrač přijde o život v náručí své pekingské milenky — a nejvyšší kruhy se pokoušejí tento skandál ututlat. Brzy ovšem vyjde najevo, že tyto případy souvisejí s dalšími „náhodnými“ úmrtími nejlepších čínských sportovců. Případu se ujímá čínský detektiv Li Jen a americká soudní lékařka Margaret Campbellová. Jejich jedinou nadějí je olympijská běžkyně. Ta však záhadně zmizí a Liho kariéra i budoucnost mezinárodní atletiky se ocitají ve vážném ohrožení.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: ekniha , Host

The Runner , 2003

P1tr
26.03.2019 3 z 5

Peter May si tentokrát až na malé výjimky odpustil přehnané, hysterické scény ústředního dua, které, ačkoliv stále nepříliš sympatické, je alespoň snesitelné. Díky tomu je Běžkyně dobře čitelnou, nenáročnou detektivkou, která poměrně příjemně odsýpá, ovšem ke své lehkosti nepřidává potřebnou substanci. Ačkoliv jsem plynule četl po celou dobu, nikdy jsem se zcela nezačetl a kniha mě nedokázala pořádně pohltit. Zdá se, jako by klouzala ve většině aspektech po povrchu a nedokázala se rozhodnout, čemu se chce věnovat pořádně a tak žongluje s příliš dějovými balóny najednou. Detektivní příběh nenadchne a v mnohých věcech kopíruje své předchůdce a rozhodně nepůsobí svěže. Celý motiv i jeho vyřešení nejsou zrovna nosné a samotné rozuzlení bylo poměrně tradiční a klišovité, až jsem se u čtení musel křenit. Stejně jako minulé díly na mě i tento Čínský thriller působí umělým a neupřímným dojmem a ačkoliv se i tak ve všech apektech jedná o nejvyrovnanější díl, není přesto nejlepším kouskem série a jde pouze o lehký nadprůměr, který při čtení neurazí, ale v paměti dlouho neutkví.

Nočnípták
21.03.2019 4 z 5

Čínskou sérii mám ráda. Hadohlavec se mě zdál trochu slabší, tak jsem se těšila, že Běžkyně dosáhne úrovně prvních třech dílů. Podle mne nedosáhla. Příběh je napínavý a od poloviny knihy má docela spád. Co mně vadilo, to byly docela zdlouhavé popisy cest Pekingem. Já vím, že byly i v předchozích dílech, ale tady jich bylo opravdu hodně. Ať jel autem Li, nebo Margaret na kole, pořád May popisuje kudy cesta vede. Ale zase popisy jídel, restaurací, různých zvyků, např. zásnubních a svatebních obřadů, ty se mě líbily moc. Takže 4*.

sassenkka
19.03.2019 5 z 5

Čínské thrillery určitě patří k nejlepším sériím, které jsem kdy četla. Baví mě Peking, každý díl má zajímavou zápletku a Běžkyně nebyla výjimkou.
Margaret se oproti předchozímu dílu uklidnila, Li je sympaticky nesympatický jako vždy, motiv náhodných úmrtí čínských sportovců bylo vážně super. Bylo to napínavé, mělo to spád. Nebudu se dál opakovat, bylo to parádní čtení.

raty
18.03.2019 5 z 5

Ocenila jsem přesun zpět do Pekingu i zajímavý a propracovaný případ z prostředí dopingu ve sportu. Jen ten konec nevypadá na konec série. Co dál pane May?

Kyri
16.03.2019 4 z 5

Detektivka se odehrává v Pekingu. Dílem se mi líbí číst o prostředí, které neznám, částečně mi popis přijde až moc nekritický k režimu, který v Číně panuje.
Moc mě nezajímá vrcholový sport a už vůbec ne problém dopingu, takže mi trvalo, než jsem se začetla. Kniha mě víc zaujala až od druhé třetiny, ale pak jsem už dočetla velmi rychle. Zápletka a motivy se mi líbily. Někdo v komentářích psal, že se podle něj autor ve skutečnosti chtěl věnovat erotické literatuře, ale styděl se. Nesouhlasila bych jen s druhou částí souvětí :). Vztahové věci mě nerušily, protože krize ve vztahu nebyla pouze na romantických základech, ale dílem i na reálných. Drama v závěru knihy mi přišlo trochu moc vyumělkované a chyběl mi logický důvod pro chování zločinců. Autor chtěl asi na závěr nějaké napínavé drama, tak ho tam dal, ať to stojí, co to stojí.
Celkově je detektivka dobře napsaná a docela napínavá. Stojí za to ji číst.

oskli
12.02.2019 4 z 5

Ze závěrečné knihy čínské série jsem byla zpočátku potěšená, že konečně milostná trable nebudou na hlavním pořadu dne, ale nakonec to zase taková hitparáda nebyla a vztahové problémy musely nastat. Ale budiž.
Zápletka zpočátku působila taky zajímavě, ale ke konci už to začínalo být nějaké divné. A ten konec? Všichni padouchové pohromadě, jeden odvypráví celý proces zla, pak střelba, trocha patosu a další střelba. A pak (POZOR SPOILER) nejlepší nakonec: dítě narozené o měsíc dřív a ležící v inkubátoru, které jen tak dají babičce, aby ho v zavinovačce donesla rodičce, která se zrovna probrala a neví, která bije?! To asi ne...
Každopádně je to ale Peter May, takže se to celé fakt dobře čte. Jen kdyby těch nelogičností bylo míň.

Susan94
05.02.2019 3 z 5

Na můj vkus příliš dlouhý a nudný začátek děje. Zápletka bez nějakého nápadu. Naproti tomu konec byl velmi zajímavý. Myslím, že autor se svymi literárními dovednostmi mohl dějovou linku vést po celou dobu na vyšší úrovni. Trochu zklamáni.

petunkav
14.01.2019 5 z 5

Knihy pana Maye mám moc ráda. Nikdy jsem se nezklamala. I tentokrát bylo všeho tak akorát - i když uznávám, že zapamatovat si čínská jména je oříšek.
Ale na kvalitě to určitě neubralo.

cmelda26
07.01.2019 5 z 5

Další díl z čínské serie mě nezklamal, ba naopak . Svěží, čtivé ,............

Babo
06.01.2019 5 z 5

Jednoznačně za 5 .Asi se mi přece jen víc líbil popis života v Pekingu a také jaké problémy přináší vztah čínského inspektora a americké patoložky , než samotné vyšetřování záhadných úmrtí čínských vrcholových sportovců .To byl takový standart .
Zasněžený Peking a tajemná úmrtí bylo tím správným čtením , když mě navštívil bacil a přinutil mě zahrabat se do peřin .
Bacil vzal nohy na ramena a spiknutí bylo odhaleno .

kuruteku
26.12.2018 4 z 5

Až skoro do konce dokonalé - nové postavy, nové zápletky, nové pohledy na novou Čínu. A i na konci je dobro a zlo propleteno a náš pohled dostává zabrat. ALE - proč tak rychlý a useknutý konec, proč se všichni lumpové sejdou na jednom místě, aby ten nejmenší (rozuměj lump) z nich všechny vyřídil a ještě morálně se vypořádal sám se sebou, proč tak jednoznačný šťastný konec? Rozhodně po minulém díle je tu posun nahoru. Čtu ty knihy jako jakousi poctu Číně, kterou jsem měl tu čest navštívit.

Jordyz
17.12.2018 4 z 5

Autor patří mezi mé oblíbené. Opět nezklamal. Čtivé, napínavé až do konce a překvapivý závěr.

Marcela52
08.12.2018 5 z 5

Čtivé, napínavé a také plné nečekaných zvratů. Autor dokáže velmi plasticky popsat prostředí, kde se jeho příběhy odehrávají. Tady je to současný Peking, takže jsem se mnoho zajímavého dozvěděla, nejen o čínském životním stylu, ale také o dopinku ve vrcholovém sportu. Postava hlavního vyšetřovatele je sympatická, stejně tak i jeho americká přítelkyně, takže i na erotiku došlo. Přesto mi připadal konec trochu zbytečně krvavý a s ohledem na celkové tempo knihy i uspěchaný. Kdo má rád dobré thrillery si ale určitě počte...

Eduarda
29.11.2018 2 z 5

Celkově to trochu drhlo, některé příběhy jen začaly - a pak někam vysublimovaly (Liho otec), konec mě rozladil (jakoby to spisovatel chtěl mít všechno už z krku). Se sérií z ostrova Lewis se nedá srovnávat, co se ale Mayovi upřít nedá, je cit pro zachycení prostředí - ať už jste v Číně, nebo na Hebridech, užijete si to. Čínská série má podle mě spíš sestupnou tendenci, ale stejně jí ráda dočtu.

Evišťátko
13.11.2018 4 z 5

Mám Maye ráda,líbí se mi jeho styl psaní. Obohacující pro mě bylo poznání poměrů v Číně, popisy historických památek. Trošku mi příběh připadal příliš rozvláčný,ale i tak si ráda přečtu další knížky z čínské série.

amanda99
10.11.2018 4 z 5

Zatím poslední díl série,a opět mě to nezklamalo.

mosem
08.11.2018 3 z 5

I když čínská série mne z Mayova díla zaujala nejvíc, tento kousek ve mně bohužel navodil pocit, že autor ztrácí invenci a nápady, knihu napsal proto že předchozí se líbily a tak nějak se od něj očekává další. To nejzajímavější v této knize pro mne tak nepředstavovala samotná detektivní zápletka, ale vhled do reálií čínské společnosti. Zápletka samotná byla mnohem méně sofistikovaná než v předchozích knihách. Rozuzlení pak mělo podle mne blíž k pohádce než k reálnému vyřešení zločinu, a multi-kulti korektní pasáže vyzněly až skoro trapně. Takže, v tomto případě jen 3 hvězdičky. Snad další kousek bude povedenější.

intelektuálka
11.10.2018 4 z 5

Přiznám, že jsem knihu chvíli odkládala - nyní zrovna nemám období na žádné hrůzy - ale před zimou ještě hodně tepla do duše...

Sportovní prostředí - podivné sebevraždy - smíšený manželský pár -
a konspirace ?

Popis čínského naturalismu - a někdy mě fakt ta jména dělala potíže...

Ale závěr : Peter May psát umí - nesrovnávám, ale hledám něco nového.

Saša57
04.10.2018 5 z 5

Dobrá detektivka, která mne bavila, příjemná a napínavá kniha. Myslím si, že některé kritiky jsou až příliš tvrdé. Peter May má svůj styl a tak to také beru.

alekis
01.10.2018 5 z 5

Nepodařilo se mi "se blejsknout" :-) a napsat k posledním třem dílům těchto z pěti zatím vydaných čínských thrillerů zvláštní hodnocení, natožpak ve verších :-). Ale ačkoliv už mám delší chvíli toto čtení za sebou, aspoň na závěr bych chtěla nějaké zhodnocení dodat. Tak bych to řekla asi takto: jsou knihy, které prostě nedočtu, ztráta času, nebaví. Pak jsou takové, které baví a čtu je s potěšením až do konce. A pak jsou takové, od kterých se nedokážu "odervat" a čtu je kdy a jak se dá, a mezi ně patří tyto detektivky Petera Maye. Přečetla jsem Ostrov Lewis - opravdu výborná série, Ostrov Entry - ještě lepší, pro mě, Umrlčí cestu - no, přečetla jsem... a těším se samozřejmě na další - až přijde zase čas detektivek, páč teď je pro mě čas romancí :-)... Samozřejmě, že bych našla mouchy, May není génius, je to "jen" spisovatel. Ale proč je mám hledat, proč mám šťárat v h...., když mohu jen zkonstatovat, že jsem se prostě dobře pobavila! A taky poučila (Čína). Na naší drahé Databázi jsem už našla tolik inspirací od "spolučtenářů/-řek", že bych si sem troufla něco podstrčit: podobně jako tato skvělá pětice nedovolily mi odervat se od sebe svého času například Kroniky Fey Kristin K. Rusch (píšu popaměti, snad to nepletu) a potom Království Boží Paula Kearneyho, ale obojí je fantasy, vím, že teď jsem mezi čtenáři detektivek... Přesto mi to nedalo. Tož tak.