Běžkyně

Běžkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379844/bmid_bezkyne-vSn-379844.jpg 4 441 108

Čínské thrillery série

Vrcholový čínský plavec spáchá v předvečer olympiády sebevraždu — a Čína tak ztrácí naději na vítězství proti Americe. Olympijský vzpěrač přijde o život v náručí své pekingské milenky — a nejvyšší kruhy se pokoušejí tento skandál ututlat. Brzy ovšem vyjde najevo, že tyto případy souvisejí s dalšími „náhodnými“ úmrtími nejlepších čínských sportovců. Případu se ujímá čínský detektiv Li Jen a americká soudní lékařka Margaret Campbellová. Jejich jedinou nadějí je olympijská běžkyně. Ta však záhadně zmizí a Liho kariéra i budoucnost mezinárodní atletiky se ocitají ve vážném ohrožení.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Host

The Runner , 2003

Karborund
15.05.2020 3 z 5

Snažím se mít rád čínskou sérii, ale prostě mi to nejde. Téma skvělé, reálie taky v pohodě, ale chování hlavních postav mi prostě vadí. Skvělý i marný zároveň. Pohádkově dokonalý závěr jsem bohužel očekával.

seburnaj
29.03.2020 4 z 5

Doping v Číně

jan4302
29.03.2020 4 z 5

Napinava klasika

šipek
24.03.2020 5 z 5

Tak další parádní kniha od mého oblíbeného autora. Trošku jsem se bál čínských jmen, ale bylo to úplně v pohodě. Čtivá inteligentní detektivka, která nemá žádná hluchá místa.

Atak
22.03.2020 5 z 5

Poutavě napsaný příběh, v závěru napětí a vtipně zakončené :D

Lumír23
15.01.2020 5 z 5

Moc dobře se tato série čte...

1v8na
01.12.2019 5 z 5

Příběh je velmi čtivý.
Poznáváme zde opět nové čínské zvyky - co se týká svatebních zvyků, zásnubních či porodních a těhotenských.
Oceňuji vývoj hlavních postav, především jejich charakteru a životních postojů.
Kniha je plná zajímavých myšlenek a čínských přísloví.
Prostor dostávají i nové postavy v podobě Margaretiny matky nebo Liho otce a také i policejní postavy - např. detektiv Sun nebo Tchao.
Kniha má dlouhé kapitoly - což je dost nevýhoda.
Dost mi vadil otevřený konec - nutně potřebuju další díl.

wendulka321
23.10.2019 5 z 5

Ať si říká kdo chce co chce mě ta Čínská série moc baví.

namornice
10.10.2019 4 z 5

Peter May a jeho série čínských thrillerů mě prostě baví. Tentokrát jsme opět zpátky v Číně a Li společně s Margaret vyšetřují případ záhadných úmrtí vrcholových sportovců. Četlo se mi opět dobře, detektivní zápletka sice nijak složitá, ale vcelku napínavá stejně tak problematika dopingu. Co se milostné linky týče ve vztahu Liho a Margaret bylo zajímavé sledovat další postavy vtažené do vztahu - Margaretina matka Liho otec byly bezesporu zajímavým zpestřením. Jsem zvědavá na Pekingského Rozparovače.

evickakyticka
06.10.2019 4 z 5

Super počteníčko. Vůbec nevím, co bych mohla kritizovat. Knihu čtete dokud nedočtete. Všechno do sebe zapadá až do poslední tečky.
PS: nevím proč jsem autora doposud nezařadila mezi mé oblíbené, když jeho knihy doslova žeru. Tímto hned napravuji.

Jerry H
04.10.2019 5 z 5

První půlka možná trochu zbytečně rozvláčná, ale pak už to mělo šťávu. Jinak ale opět propracované popisy ať už osob či věcí. Nakonec to dobře dopadlo - jedině dobře, je to lepší, než kdyby Margaret skončila nějak nepěkně. Čtenář se něco dozví o steroidech (nejspíš to je pěkný hnus), sportovcích, Číně apod. Za přečtení tato kniha určitě stojí.

konicekbily
04.10.2019 4 z 5

Už jsem si zvykl na autorův poklidný popisný styl v první polovině jeho děl, ať už jsou to reálie současné Číny nebo zamotaný vztah hlavního dua a závěrečný úprk děje k cíly s množstvím krve a s tím, že bude happy-end. Lepší průměr - autorova rutina.

bee88maja
20.09.2019 4 z 5

Za mne opět hlavní námět a nápad skvělý. Ovšem toho happyendu je na mne možná už trochu příliš. Chápu, že fikce by neměla být surová, jak někdy realita bývá, ale je opravdu nutné, v každém závěru knihy vytvářet z absolutní tragédie zázračný zvrat v podobě happyendu typického pro romantická melodramata? :)

kikies
17.09.2019 3 z 5

Na Maye spíše průměr. O vývoji vztahu hlavních hrdinů radši pomlčet - nechápu, proč se už dávno nesbalili a nezmizeli z té proklaté Číny, kde evidentně nemají společnou budoucnost :-/ Téma dopingu nebylo špatné, ale děj se zpočátku velice vleče a když už se začne něco dít, je to pro změnu mela jak blázen. A to, jak přišlo na svět Margarethino dítě, bych opět radši snad ani nekomentovala. Její zázračné výkony v posledním stádiu těhotenství a během "porodu" by zasloužily minimálně metál... Doufám, že další díl se opět vrátí k původní kvalitě.

terimila
08.09.2019 2 z 5

Nejslabší ze celé čínské série. Margaret je zpátky v Číně a zdálo by se, že už s Lim mají konečně jasno, ale oni si ten svůj zatracenej osobní život prostě snad nikdy nevyřeší a musí ho řešit tak, že to je skoro druhá detektivní zápletka. Což by nevadilo, kdyby to byla červená knihovna, ale ona to červená knihovna hernajs být nemá. V tomhle díle je té osobní linky zase až moc.
Do toho detektivní zápletka - ta mě tentokrát moc nezaujala, asi už jsem otrlá. Vraždy takové až obyčejné, akorát, že šlo o nadějné sportovce. Vyšetřovatelé mi přišli dost přibrždění, o Margaret ani nemluvě - když už i mě, pouhého čtenáře detektivek, napadlo, oč asi v určité věci jde, a dotorka patoložka s policajtem na to potřebovali dalších sto stránek, je asi něco trošku špatně. Rozuzlení připomíná jiný příběh ze série, jak píše Shanib.
Závěr navíc srazila nevěrohodně nezničitelná Margaret a její děťátko, kteří v mraze a osmém měsíci absolvují jízdu na kole, běh, skoky, rány, kopy, přihlížení smrti dalších čtyř lidí (včetně ubohého uplaceného policajtíka, v němž se nakonec hne svědomí... ach, ach) a brutální ztrátu krve... no... Leda, že by čekala mladýho Chucka Norrise. Plusem bylo, že se to dobře četlo a za to překvapení se stále živou běžkyní, zblajzla jsem autorovi to, že už dávno někde kouká na kytičky a ona přitom... no. Celkově na mě tenhle díl moc nezafungoval. Další snad bude lepší.
PS: Původně jsem dala tři hvězdy, ale čím víc jsem nad tím přemýšlela, tím víc to nešlo. Tři hvězdy měl Sál smrti a tam byla atraktivní detektivní zápletka, kdežto tady byla slabší. Je mi líto, ale nedá se svítit. Našla jsem svého zatím nejslabšího Maye.

Nerevanin
28.07.2019 4 z 5

Zdařilé. Některé předchozí knihy z řady Čínské thrillery mě tolik nezaujaly, ale tato se mi velmi líbila. Pomocí napínavé a čtivé detektivní zápletky zpracovává aktuální téma dopingu ve vrcholovém sportu. Na předchozí knihy příliš nenavazuje, takže není nutné je číst. Souhlasím s některými ostatními komentáři, že hlavní dvojice hrdinů jako zamilovaný pár příliš nefunguje (šla bych až tak daleko, že jejich společné scény a dialogy jsou nejslabší místa knihy), ale jako dva "oddělení" hrdinové fungují dobře. Tradičně mě chvílemi mátla různá čínská jména, ale to se mi stává u různých exotičtějších jmen, takže se nejedná o nic, co bych Mayovi vyčítala.

Simstr
09.07.2019 5 z 5

Jen tak dál :-) za mě bomba absolutní. Opět mě to vtáhlo do děje od prvních stránek. Dějová linka hlavních hrdinů se rozvíjí od prvního dílu této série. Skvěle se čte !!! Už se těším na závěrečný díl, který vyjde na podzim.

kadgam
23.06.2019 4 z 5

Príbeh zasadený do súčasnej Číny s dvojicou hlavných aktérov z dvoch rozdielnych svetov. Podľa mňa ich málo uveriťeľný vzťah, cyklopreteky po zasneženom meste hrdinky v 8 mesiaci tehotenstva takisto na hrane pravdepodobnosti. Inak zaujímavá téma dopingu, "čo nevymyslia kvôli peniazom?"

petrpospa
04.06.2019 4 z 5

Je jedno, jestli May píše o izolované skále čnící z Atlantiku nebo čínském Pekingu. Pro většinu čtenářů jsou to naprosto neznámé světy, které autor umí přiblížit. Ano, možná dějové zvraty nejsou pro všechny zcela přijatelné a taky je mi trochu líto hlavních hrdinů, kteří jsou proti všem a tak trochu i proti sobě. Ale je to jen knižní příběh a tak jim to přejte a promiňte současně.

Shanib
23.05.2019 3 z 5

Mezi hlavní dvojicí už vůbec necítím žádnou chemii. Většinu knihy se k sobě chovají jen jako dobří známí. Pak na posledních cca 80 stranách naprostý obrat a jeden bez druhého nedokáží žít. Jsem z toho trochu rozpačitá a stejně tak i ze samotného detektivního děje.
Ten se totiž neuvěřitelně vlekl. Byl nevyváženě vygradován, všechno nacpané do posledních několika stránek, zatímco první dvě třetiny byly poměrně nudné. Tento díl jsem četla asi ta třikrát déle než díly předchozí. Navíc nebylo to tady už jednou? Zloduch genetik s injekcí a retrovirus?
Konec přinesl překvapivé zvraty a posunul osudy hrdinů zase o něco dál, což hodnotím kladně. Konečně postavy přestaly být tak škrobené a prkenné. Škoda, že to bylo až v závěru knihy.