Běžkyně

Běžkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379844/bmid_bezkyne-vSn-379844.jpg 4 441 108

Čínské thrillery série

Vrcholový čínský plavec spáchá v předvečer olympiády sebevraždu — a Čína tak ztrácí naději na vítězství proti Americe. Olympijský vzpěrač přijde o život v náručí své pekingské milenky — a nejvyšší kruhy se pokoušejí tento skandál ututlat. Brzy ovšem vyjde najevo, že tyto případy souvisejí s dalšími „náhodnými“ úmrtími nejlepších čínských sportovců. Případu se ujímá čínský detektiv Li Jen a americká soudní lékařka Margaret Campbellová. Jejich jedinou nadějí je olympijská běžkyně. Ta však záhadně zmizí a Liho kariéra i budoucnost mezinárodní atletiky se ocitají ve vážném ohrožení.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Host

The Runner , 2003

boxas
26.09.2021

Ne a ne se do této knihy začíst. Nebavilo mě to. Měla jsem pocit, že autor, kterého mám jinak docela ráda, je zcela mimo realitu dnešní Číny. Osobně si myslím, že Číňané nejsou k cizincům ani zdaleka tak otevření a vstřícní, jak se nám May snaží podsunout. Sama detektivní zápletka špatná není, jen je tam jakoby navíc.

tinka1974
19.09.2021 4 z 5

Pro mě to byl příjemný poslech. Moc se mi líbí dozvídat se o životě v Číně, možná proto, že je tak kulturně rozdílná od nátury Evropanů. Tentokrát to byly zvyky spojené se svatbami a také nevraživost mezi dvěma rodinami, jedné čínské a druhé americké. Prvně v životě jsem se také dozvěděla o vzniku triád. I příběh jako detektivka a jeho zápletka vcelku dobře zpracované. A teď to, co bych vytkla. Nejsem ani genetik ani doktor ani sportovec, tak že konečné vylíčený celého pokusu šlo trochu mimo mě a tím druhým je, že se mi neskutečně pletou čínská jména. To už ale lepší nebude.

Danago
15.09.2021 5 z 5

Audiokniha opravdu nadmíru skvěle načtená. Jinak shoduji se s těmi komu vadí trochu divná návaznost vedlejšího příběhu, ale jinak opět velice fajn detektivka. Mám Čínske thrillery moc ráda.

martina2540
04.09.2021 5 z 5

Kniha se mi poměrně líbila, ale určitě byly jiné čínské thrillery autora lepší i co se týká popisu Číny. Závěr knihy mě překvapil.

Vevericka.eva
16.08.2021 3 z 5

Opět se vracíme do Číny, bohužel návaznost na předchozí díl jen letmá. Nedovídáme se nic o tom, co se stalo, že jsou Li a Margaret zase spolu. Chápu, že se v prvé řadě má jednat o detektivku, ale alespoň krátký úvod a vysvětlení by to chtělo, když už se romantická linka táhne celým dějem.
Jinak vyšetřování OK, čtivé, ale šlo by to i lépe, na Ostrov Lewis to prostě nemá, úplně chybí ta přidaná hodnota (místopis, atmosféra prostředí,..), kterou umí May skvěle. Přečtu si i poslední díl, ale už bez valného očekávání.

eliska8413
07.08.2021 odpad!

Začínám být skutečně alergická na to, že mi autor na začátku aspoň na několika stránkách neshrne, co se s hlavními postavami stalo, proč už nejsou v USA a co je vedlo k tomu vrátit se do Číny. Pokud mám nějakou sérii, tak snad chci prožívat příběh těch hlavních hrdinů a ne že si vždy domýšlim dva roky zpětně jak se asi tak měli.
Z detektivky se stává poměrně slušná slátanina všech možných žánrů od harlekynky přes lékařská skripta po údaje z Wikipedie. Tradičně všichni kolem umírají, jen ti dva mají vždy nějakým zvláštním pohnutím osudu štěstí, že se jim nic až na pár škrábanců nestane.
Motiv a především pak indicii jsem na ty dva křičela už od první oběti, ale stejně nakonec mi ten důvod úplně jasný není, a i celkové rozuzlení díla mi přišlo extrémně přitažené za vlasy.

kokosek
24.07.2021 4 z 5

Pátá čínská knížka. Tentokrát bohužel chybí ten čínský místopis, historie, zvyky. Trošku se tím u mě pokazila tahle série ale snad to ještě poslední kniha zlepší.

vekkr
28.06.2021 5 z 5

Petře May ve své klasické podobě.Audiokniha skvěle načtená.

jaroiva
14.06.2021 2 z 5

Trochu lepší než minulý díl, ale jen proto, že jsem si už zvykla, že nemám očekávat detektivku nebo thriller, ale dívčí román s detektivními prvky. Margaret opět nesnesitelná, vztahy mezi hlavními hrdiny se stále nikam neposunuly. Nově jsme se dozvěděli, že Li je vysoký minimálně 180 cm, a že v Číně plyne čas neuvěřitelně rychle:
"za všechna ta léta, co umřel jeho strýc..." - podle všeho uplynuly tak dva roky...
No, asi toho Pekingského rozparovače ještě zkusím, ale od minulého dílu bych to už řadila opravdu do kolonky Humor.

Ze sportovního - olympijského - prostředí bych doporučila spíš Olympii. A vůbec raději celou sérii s Gereonem Rathem než toto.

asam
18.05.2021 5 z 5

Běžkyně je zdařilým pokračováním zaběhnuté ságy. Opět Margaret a Lim pracují na plné obrátky ve vyšetřování vražd sportovců před blížící se olympiádou. Aby toho nebylo málo, řeší oba setkání rodičů, kteří se těžko srovnávají s blížící se svatbu.

akdar72
07.05.2021 5 z 5

Konečně jsme zpět v Číně.

Rhodopis
21.04.2021 4 z 5

Opět zajímavosti o životě v daleké Číně spojené s výbornou detektivní zápletkou.

Malarkey
09.04.2021 5 z 5

Předposlední díl série Čínských thrillerů od Petera Maye je výborný ve všech ohledech. Jednak je tu opět velice solidní série vražd, kde se spisovatel sice v rámci série lehce opakuje, ale překvapivě nerecykluje. Co se mi ale vysloveně konečně hodně líbí, tak vztah Li Jena a Margaret, což je vlastně v rámci série vysloveně snad i poprvé. Dokonce jsem si u této knihy uvědomil, že u ní neustále vzpomínám na dobu, kdy jsem v Pekingu byl, a že se mi vlastně ta kultura hodně moc líbí. Peter May to ve výsledku udělal dobře a z kriminální série udělal oslavu čínské kultury a tradičního Pekingu. Je vidět, že tam u místních musel nějakou dobu žít, protože ty kapitoly z osobního života místních spolu s rodinnými tradicemi, podrobným popisem prostředí a ulic v Pekingu, ale i popisem žracích orgií, je radost číst.

tamdr
16.03.2021 4 z 5

když čtu ostatní komentáře tak váhám s napsáním mého,asi jsem hloupá ale bylo na mně dost složité jak ty vraždy probíhaly,jinak se mi kniha moc líbila jen ten závěr byl moc popisný a pro mne ne zrovna jednoduchý.Zase se mi ale moc líbilo seznámení s úplně jinou kulturou,jinými zákony(jak jinak než komunistickými),jinými zvyky.Taky mě to donutilo podívat se jak to bylo s kulturní revolucí na internet,moc jsem o tom nevěděla.Takže za mne palec nahoru

simona5r
08.02.2021 5 z 5

Sérii čínských thrillerů mám moc ráda a nejinak je tomu i tohoto dílu. Vyšetřování vražd propletené s osobním životem Li-ena a Margaret. Poslouchala jsem jako audioknihu a bylo to perfektní.

daniela8398
28.01.2021 4 z 5

Super spisovatl.

mirka71
09.01.2021 5 z 5

Ze začátku jsem se nějak nemohla chytit, ale po pár kapitolách mě Peter May tak vtáhl do děje, že jsme málem zapomněla odejít do práce.
Jen připomínka: Kdybych byla Margaret, asi bych se vrátila i s Liem do Ameriky a bylo by po starostech s prací, tu by našel i tam a neřešila bych ,jestli si ho vzít anebo nevzít.
Další výborná knížka z čínské řady. Jen ta jména...v těch mám trochu hokej, ale není to nic, co by se nedalo s trochou soustředění zvládnout. Za mě 5 hvězd

Verrrunka
29.11.2020 4 z 5

No to se nám to krásně zamotalo! Konečně zase zpátky v Číně. Téma mě dost zaujalo, tentorát mě zas úplně nebavila rovina osobního příběhu Margaret a Liho... To je jak na houpačce s touhle sérii :) ale celkově mě to prostě baví, jak je to jiné. Těším se na další!

Klára90
12.09.2020 4 z 5

Dala jsem si takový skoro nepřerušovaný letní čínský maraton a po dočtení Běžkyně jsem si až posteskla, že mě čeká už jen jeden díl a bude konec. Nějak jsem si tu Pekingsou mordpartu oblíbila.
Běžkyně byla dobrá, obsahově opět velmi zajímavá, jsem asi vážně naivní snílek, takže jsem byla překvapena nad rafinovaností dopingu.
Tentokrát jsem “ty zlé” neodhalila tak brzo jak v předchozích dílech, i když drobné stíny pochybností jsem nad určitými postavami měla :)
Čínská série mě baví, je to prostě něco jiného a vztah Margharet a Liho mě baví a fandím jim. tak nějak jsem si je za to léto s nimi strávené oblíbila. A hurá na poslední díl

Didi15
19.05.2020 5 z 5

A přesně, ať si říká kdo chce, co chce, tahle čínská série je něco :)
Všechno podle mého gusta. Super příběh, ani mi nevadí vztahová linka Lin-Margaret.
Je to prostě bomba :)