Běžkyně

Běžkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/364735/bmid_bezkyne-YFD-364735.jpg 4 440 108

Čínské thrillery série

Vrcholový čínský plavec spáchá v předvečer olympiády sebevraždu — a Čína tak ztrácí naději na vítězství proti Americe. Olympijský vzpěrač si vezme život v náruči své pekingské milenky — a nejvyšší kruhy se pokoušejí tento skandál ututlat. Jenže ze sebevražd se vyklubou vraždy a ukáže se, že jsou spojeny s dalšími „náhodnými úmrtími“ nejlepších čínských atletů. Případu se ujímá čínský detektiv Li Jen a americká soudní lékařka Margaret Campbellová. Jejich jedinou nadějí je olympijská běžkyně. Ta ale záhadně zmizí a Liho kariéra i budoucnost mezinárodní atletiky se ocitají ve vážném ohrožení.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Host

The Runner , 2003

kristyna6200
kristyna6200
01.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Za mě jedna z lepších v sérii. Začíná me trochu nudit formát: Margaret a Li v pohodě, vraždy, margaret a li pohádaní, za vraždy můžou mocní na které si nikdo netroufá a slízne to Li, margaret a Li se utěšují a jsou v pohodě. Ale jinak čtivé na 4* v pohodě a doporučila bych.

Čmeláček
Čmeláček
20.11.2023 5 z 5

Zdánlivé sebevraždy čínských sportovců byly fakt výborné téma na detektivku! No a taky je mi jasný, že země, jako je Čína, by to za každou cenu chtěla ututlat. I když asi nejen Čína... Přestože to byla jenom kniha a Peter May si všechno vymyslel, klidně by to mohlo být doopravdy. Až teda na tu romanťárnu s Margaret a Li Jenem, ta je pro mě docela krizová, ale zatím jsem to vždycky tak nějak přetrpěl :))). No nic, dávám pět stars a uvidím, co bude dál :).

Chesterton
Chesterton
08.10.2023 3 z 5

[audiokniha]
Tušila jsem, že tahle čínská limonáda nějak takhle dopadne. V podstatě si nezaslouží moje tři hvězdy, ale tenhle díl se mě bavil nepatrně víc.
Šablona, podle který autor píše je ovšem tolik průhledná!
V Hadohlavci mi myšlenky utílaly od textu daleko více (zásluhou konspirace kolem virů a očkování), ale i tady se to občas stalo a zase se nám tam ty viry protlačily :(
Vlastně mě to bavilo jako lehoučká vyprávěnka o Číně s detektivní zápletkou opepřená těhotenským sexem a čínským přístupem k člověku a Američanům . . . ale . . . přesně jak píše boxas, eliska8414, jaroiva a další . . .
Celá série je slabá a je nutno investovat dost osobní spokojenosti, aby se to trochu dalo :o)
Koneckonců ani Plodková/Myšička mi tentokrát nepřišli úplně oslniví.
Vlastně jsem do toho šla jen proto, abych měla z krku svou zvědavost ohledně Margaretina těhotenství a svatby :o)
Do rozparovače už nejspíš nejdu.

Je obrovská škoda autorova řemesla a talentu promrhanýho v celý týhle sérii!!!
2/3

85098211
85098211
27.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Sice se tady píše, že se jedná o thrillery, ale spíš bych řekla, že to jsou detektivky. Navíc šmrncnuté červenou knihovnou. A to mi docela vadí, protože to fakt v knihách k životu nepotřebuju, ale protože se jedná o mého oblíbeného autora, zkusím mu to protentokrát odpustit :-). No ale jinak se mi kniha líbila zase v podstatě bez výhrad, protože mne zaujalo hlavně prostředí vrcholového sportu. Hned na začátku dojde ke zdánlivé sebevraždě mladého čínského sportovce. A Li Jen spolu s Margaret, která už je ve vysokém stupni těhotenství, hned mají plné ruce práce s vyšetřením případu. Poměrně záhy vyjde najevo, že se jednalo o vraždu, a další záhadná úmrtí na sebe nenechají dlouho čekat. Jakou roli v tom všem bude hrát ona v titulu knihy zmíněná běžkyně, už však prozrazovat nebudu ;-). Každopádně je kniha výborná a na konci také plná zvratů, kdy půjde Margaret doslova o život. Kromě toho autor do příběhu opět umně vbudoval soukromí obou hlavních protagonistů a konkrétně zde se na plánovanou svatbu dostaví nejen Li Jenův otec, ale také Margaretina matka z Ameriky. A právě ta se postará o celou řadu zajímavých situací ;-). I tady tedy hodnotím plným počtem a časem si nenechám ujít pokračování...

Luigi1
Luigi1
20.05.2023 5 z 5

Tak to bylo zajímavé z prostředí sportovců

Petass
Petass
06.04.2023 4 z 5

Margaret a Li Jen měli tentokrát teda hodně dlouhý vedení, ale možná to bylo tím bouřlivým osobním životem, co se žene jako rozzuřený býk současně s vyšetřováním. Zimu v Pekingu jsem cítila do morku kostí s každou popisovanou vločkou (tohle Peter May umí). Měla jsem si vzít rovnou i další díl, jsem nedočkavá, jak to bude s hlavními hrdiny dál. Už ani nevím, jestli to čtu kvůli detektivce, červené knihovně, nebo popisům Číny. Asi nemá cenu to analyzovat. Prostě mě to baví.

Zuzvil
Zuzvil
20.03.2023 4 z 5

Již pátý díl čínských thrillerů, který mě opět zavedl za Margaret a Liem. Tentokrát jsem byla opět moc spokojená. Knihu jsem opět četla ušima a kombo Myšička a Plodková mi moc vyhovuje a poslech je radost. V knihách autora se snoubí soukromí život hlavních hrdinů, propracovaná zápletka a vždy je tam určitá část věnována i Číně jako takové. Vyšetřování se může zdá být až zdlouhavé, první polovina knihy se táhle, ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo, kniha má svoji dynamiku a její "pomalost" má smysl a k myšlenkám autora prostě sedí. Je to za mě typický Peter May :-) Za mů můžu doporučit k poslechu (přečtení).

Mája777
Mája777
28.01.2023 5 z 5

Další příběh Margaret a Li Jena je za mnou. A bavilo mě to. Pan May prostě umí. A pŕedposlední díl je přede mnou.
(28. 1. 23 - 3 092 - 8)

uzivatel6305
uzivatel6305
08.10.2022 4 z 5

Prostě typický May. Pořád se něco děje. Baví mě postavy, které se objevují v každé části série, i jejich vývoj. Skvěle propracovaná detektivka, stejně tak jako postavy. Nechybí vhled do čínské kultury, historie, zvyků, tradic a chování Číňanů, které je tak odlišné od západní kultury. Je zvláštní, jak kapitalisticky působí tato komunistická země. Dvě věci mě ale zaráží: jak to, že se doktorka Cambellová po tak dlouhé době ještě nenaučila čínsky a sama kvůli neznalosti angličtiny často kritizuje ostatní, a jak to, že vyšetřovací postupy, které jsou notoricky známé i laikům, ihned nenapadnou tamnější profesionály? Trošku přitažené za vlásky, ale přesto zůstávám fandou. :)

Vlaďkaa4
Vlaďkaa4
04.05.2022 5 z 5

Detektivka zajímavá, ale pořád chybí třešeň na dortu......

janina66
janina66
28.04.2022 5 z 5

Tento díl byl výborný. Velmi zajímavé téma vrcholových sportovců a jejich záhádná úmrtí. Ocenila jsem návrat do Pekingu, další pitvu Margaret, i její mámu. Závěr opět napínavý. A konec? Uvidíme.

Jenda75
Jenda75
07.04.2022 4 z 5

Autor knihy Peter May opět nezklamal. Napětí se dalo krájet a bylo do poslední stránky této detektivky. Už nyní se těším na pokračování.

VendulaB
VendulaB
09.03.2022 4 z 5

Tentokrát jde o slabší kus série. Potěšil návrat příběhu zpět do Číny - atmosféra tradičně skvěle popsaná. Samotný příběh se ale podle mě moc nepovedl. Detektivní zápletka mi přišla docela zmatená, nenadchlo mě ani tolikrát již opakované téma viru. Dějová linka Margaret byla vyloženě slabá. Proměna Margaretiny matky pak byla vyloženě úsměvná.

myryjam
myryjam
18.02.2022 4 z 5

Opět hezká audiokniha namluvená Martinem Myšičkou a Janou Plodkovou, poslouchaná před olympiádou v Pekingu, takže i aktuální. Líbí se mi i zabroušení do historie, tentokráte ne Číny. Tenhle díl je trochu víc o vztahu, méně sexu (což mi vyhovuje). Takže spokojenost. Jen konec trochu moc rychlý. Malé povzdechnutí nakonec - další díly nejsou v audioverzi zatím ? Martine, Jano:) šup šup. Nejsem si totiž jistá, jestli mě tahle série osloví i ve verzi psané (mám to trochu rozdělené). A chci vědět, jak to s Liem a Margaret dopadne :)

evismaior
evismaior
07.02.2022 4 z 5

70% - Mayovy čínské thrillery mě velmi baví, čtenář se dozví řadu věcí o tom, jak to vypadá a funguje v současné Číně a také vztah americké patoložky Margaret Campbellové a čínského detektiva Li Jena je pojatý celkem zajímavě. Běžkyně je ovšem první díl z této série, který mě tak úplně neoslovil. Jistě, prostředí čínského vrcholového sportu je obzvlášť v těchto dnech, kdy probíhá olympiáda v Pekingu, pro čtenáře hodně atraktivní téma a celou dobu není tak úplně zjevné, co se zemřelým čínským sportovním nadějím vlastně stalo. Ale jednak mi přišlo, že se zápletkami už se autor poněkud vyčerpává (už jsme tu měli virus v rýži, virus ve vakcíně pro imigranty do USA a teď opět virus, což je na pět knih docela častá koncentrace podobného tématu), za další to tentokrát bylo nevyvážené, protože Margaret je po celou dobu knihy v podstatě jen těhotná a chystající svatbu - mezi ní a Li Jenem se vlastně neřešilo nic jiného, ještě kromě toho, jaký bude mít vliv sňatek s cizinkou na jeho kariéru a jak to snášejí jeho otec a její matka, kteří oba přijeli na zásnuby. Li Jen ještě kromě toho nenáviděl svého zástupce (a jak tyhle vztahové propletence nakonec dopadly, se asi dozvím až v dalším dílu, kdy mě s nimi autor, jak je jeho zvykem, seznámí jako s hotovou věcí). No a ten akční závěr mi připadal totálně přitažený za vlasy a nemohla jsem si pomoci, aby mi Margaret nepřipadala jako totální trubka, že se dokázala dostat (zvlášť ještě ve svém stavu) do takové šlamastiky. A i hádanka paní Mei byla tentokrát příliš snadná, že působilo skoro až trapně, že na ni Li Jen okamžitě nepřišel. Tak jsem nicméně zvědavá, jak to bude v dalším dílu pokračovat.

Křovinka
Křovinka
03.01.2022 5 z 5

Celou sérii jsem poslouchala jako audioknihy ... obou interpretům děkuji a hluboce před nimi svůj klobouk smekám :-) jsou naprosto úžasní!!!!
Nejvíc se mi líbil tento díl, jelikož je v něm Čína barvitě popsána a doplňuje veškerá vykreslení z minulých dílů ...

Opatov
Opatov
26.12.2021 4 z 5

Sportovní praktiky v Číně, hierarchie u čínské policie, těhotná Margaret, čínské svatební zvyky a příjezd Margaretiny matky.... docela jsem se pobavila. I přes určitou syrovost nepostrádá detektivka vtipné momenty. Tahle série nemá chybu a je lepší s každým dílem.

Lamanai
Lamanai
17.12.2021 4 z 5

Asi doposud nejlepší kus z celé série. Nebylo v něm zbytečně moc akce. Jen to nebylo moc překvapivé, Margaret zase věčně s něčím nespokojená, ale aspoň už má aspoň občas dobrý hlášky. Li nevinnej a čistej jak lílium. Doják a hollywoodská prozření zapšklých konzervativců. Poslední věta ale vrátila příběhu korunu.

Janadvorackova
Janadvorackova
11.11.2021 4 z 5

Musela jsem hvězdu přidat, Margaret nebyla tentokrát vůbec citově nevyrovnaná, i přesto, že byla těhotná :). Za chování v předchozích dílech bych jí dala flákanec. Teď byla v pohodě, dokonce svému stavu přizpůsobila i průběh pitvy :). Jasně že v každém dílu musí být popsána pitva :).

Přijde mi, že autor trpí minimálně rozdvojením spisovatelské osobnosti. Čínská série je takový zlatý střed, k němuž se ráda vracím. Dokáže psát lépe, i hůř. A pokaždé se bojím konce, protože s nimi si kolikrát hnusně pohraje.
Hlavní dvojice je fajn, takže se určitě začtu i do dalšího dílu série.

Katania
Katania
29.09.2021 5 z 5

Zajímavý díl. Jsem zvědavá, jak to bude dál.