Čínská studie

Čínská studie https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89359/cinska-studie-89359.jpg 4 61 17

Dílo bylo v USA oceněno jako Kniha roku. Nejobsáhlejší studie o výživě všech dob. Colin Campbell, profesor biochemie výživy na Cornellově univerzitě, zaujímá přední místo ve světovém výzkumu výživy po více než 40 let. Obdržel granty financování výzkumu na více než na 70 let. Je autorem více než 350 výzkumných prací. Během 44 let biomedicínského výzkumu své teoretické konstrukce ověřoval pokusy ve zkumavce, 27 let na laboratorních zvířatech a později sledováním Američanů. Jeho odkaz, Čínská studie, je nejobsáhlejší a nejucelenější studií o zdraví a výživě, která kdy byla v dějinách moderní medicíny provedena. Je vyvrcholením 20letého partnerství Cornellovy univerzity, Oxfordské univerzity a Čínské akademie preventivního lékařství. Studie od r. 1983 sledovala a zkoumala na straně jedné stravu a jiné prvky životního stylu a na straně druhé zdravotní stav 6 500 lidí; odhalila 8 000 statisticky významných vztahů; vyhodnocení dosud neskončilo. Kvůli relativně stejnému genetickému pozadí, ustáleným stravovacím návykům a malé migraci sledovaných osob byli pozorováni Číňané z kontinentální Číny. Kniha je určena jak zdravotníkům, tak laickým zájemcům o opravdu zdravou výživu. Akcentuje praktické informace, z nemocí pojednává zejm. o rakovině, srdečně- a mozkověcévních nemocech, diabetu, vysokém krevním tlaku, artritidě, Alzheimerově nemoci a osteoporóze. Zdraví Západu ochabuje. Za zdravotní péči utrácí na hlavu daleko více než zbytek světa. Dvě třetiny z nás mají nadváhu, milióny trpí cukrovkou, onemocnění srdce jsou stejně častá jako před 30 lety, válku s rakovinou započatou v 70. letech minulého století ostudně prohráváme, polovina lidí má zdravotní problém vyžadující denní užívání předepsaného léku, stamiliony mají vysokou hladinu cholesterolu. Svádíme naše mladé na scestí: Děti onemocní stále v ranějším věku, užívají více léků na předpis než kdy dříve, třetina má nadváhu nebo trpí rizikem nadváhy, vypěstovali jsme jim cukrovku, která byla dříve pouze u dospělých. Všechny tyto problémy mají tři příčiny: snídani, oběd a večeři. Čínská studie představuje jasné a stručné poselství naděje. Rozptyluje velké množství mýtů a dezinformací o zdraví. Pokud chcete zdraví, změňte stravu.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Zdraví
Vydáno: , Svítání

China study , 2006

AlenaBen
05.02.2023 5 z 5

Kniha zodpovědně hodnotí různé typy stravování v různých částech světa. Hodnotí je na základě výsledků provedených studií, hodnocení je tedy velmi objektivní, nikoli subjektivní. Autor také přiznává, že v minulosti jedl běžnou stravu, ale na základě výzkumů a důkazů, které shromáždil, se začal stravovat rostlinnou stravou, což mu významně zlepšilo zdraví. Totéž mohou potvrdit asi všichni lidé, kteří přešli na převážně rostlinnou stravu. Autor také nabízí praktické rady, jaké složení by měla rostlinná strava mít, aby byla plnohodnotná. Také upozorňuje na několik málo živin, které se v rostlinné stravě vyskytují v malém množství a navrhuje jak si tyto živiny zajistit. Vynikající, čtivá a přínosná kniha, která by měla být povinnou četbou ve školách.

Bedřich63
01.10.2021 4 z 5

Informačně bohatá kniha, která může čtenáře inspirovat ke změně životního stylu a stravovacích návyků. Autoři uvádějí dostatek důkazů o tom, že naše zdraví a kondice je zcela závislá na tom, co jíme a jak žijeme.
Je ale vidět, že to je kniha, kterou psal Američan. Některé informace tam jsou 10x opakovány, podobně jako v am. TV dokumentech.
Kvůli tomu, že vše je mnohokrát opakováno a kniha je tímto přímo oteklá, dávám pouze 4*. Ostatně je celá věnovaná nadváze am. společnosti, proto asi i kniha má nadváhu. :-)

lucid
17.08.2020 1 z 5

Dával jsem zde odkaz na seriózní a výstižné zhodnocení této "studie", ale zřejmě se to adminům nelíbilo. Proto jen krátký citát od doc. MUDr. Pavla Kohouta, Ph.D. "…dr. Campbell úmyslně zamlčuje fakta, na která přišel při svých vědeckých bádáních, a ořezává pravdu tak, aby se mu hodila k potvrzení předpokladů a předem daných hypotéz, směřovaných na podporu "veganské krmě". O tom, bohužel, celá kniha Čínská studie je."

Zaarashi
07.09.2019 5 z 5

Velmi užitečná a chytrá kniha, kterou by si alespoň informativně měl přečíst každý.

Greenfingers
04.03.2019 5 z 5

Nejsem sice vegetarían, ale maso jím spíše výjimečně.Kniha mě zaujala hned od prvních stránek.Důkazy zde předkládané budí ve mně důvěru. I když jsem pouze laik a nemám hlubší medicínské vzdělání, veřím tomu, že složení stravy má naprosto zásadní význam pro zdraví lidí. Docela zajímavé jsou také výzkumy zabývající se skladbou střevních bakterií (biomu) a jejich vlivu na imunitní sxstém.

vlkcz
23.08.2018 4 z 5

Chcete-li být zdraví, nejezte maso, resp. živočišné bílkoviny. Tak by se dalo jednou větou shrnout poselství této knihy. Důležité je, že všechny názory jsou podloženy studiemi, které to mají dokazovat.
Nejsem odborník, abych mohl knihu věcně kritizovat, přesto mi druhá část, ve které autoři ukazují, jaké praktiky se používají při potlačování studií, které tento názor podporují a překrucuje se argumentace vědeckých výsledků, přijde více než uvěřitelná a více než pravděpodobná.

theMarty
14.03.2018

Je důležité si uvědomit, že je mnoho způsobů, jak jíst vegansky (veganství nutně neznamená 3 saláty denně a i vegan může jíst nezdravě). Čínská studie propaguje jen jeden - myšlenku maximálního omezení příjmu tuků a bílkovin.

Ve zkratce - sama souhlasím s menšinou tuků a bílkovin, ovšem ve vyšším procentuálním zastoupení než Dr. Campbell.
A také souhlasím s myšlenkou veganství jako prevence civilizačních chorob.

Na téma výživa bylo provedeno už mnoho studií, existuje mnoho druhů stravování a každý říká něco jiného, je tedy na čtenáři samotném, aby se rozhodl, kterému zdroji uvěří (není teda překvapení, že paleo web Č.S. rázně odmítá).
Proto bych knihu nebrala jako jediný zdroj informací, ale jeden ze zdrojů.

Na závěr musím uznat, že kniha je psaná srozumitelně a čtivě, jednoduše se "dá" přečíst.

maara
31.08.2017 5 z 5

Nejlepsi je neverit nikomu. Nedalo me to a zkusil jsem veganskou stravu protoze podle knihy ma tato strava logiku, co bych mohl tratit. Resil jsem problemy se srdcem nekolik let. Resil, spise jsem jen o tom kecal ze musim s tim neco delat a vlastne nevedel co. Po pul roce na veganske strave jsem sel na testy, protoze se okoli obavalo o moje zdravy. Bohuzel obavy okoli byly zbytecne, spise doktor nemohl uverit vysledkum, nejlepsi vysledky po 12ti letech a zaver, chlape vy jste uplne ale uplne zdravej. Knihu jednoznacne doporucuji, svoji logikou me presvedcilo konat a neco zmenit.

Metroušek
23.02.2017 5 z 5

Ať si klidně tuto knihu kritizují, a označují za kontroverzní. Nejsem takový optimista, abych si myslel, že podobnou stravou lze vyléčit řadu nemocí, alespoň v naší rodině se tak bohužel nestalo, a osobně tomu už nevěřím. Příznivý účinek vidím především v prevenci dalších nemocí, a to mohu potvrdit. Nicméně vegetariánská strava podobná té v této knize se nám dlouhodobě osvědčila, a pro nás už není cesty zpět. Bylo by to jako se dostat z michelinské restaurace do fastfoodu. Pěkně děkuju! Kritikové by si tuto stravu měli vyzkoušet aspoň půl roku nebo rok, a potom teprve kritizovat. Nemusí se ničeho bát, horší to fakt nebude. Pokud si dáte trochu záležet, a v tom vám pomůže třeba tahle Paní Kuchařka (http://kucharkazesvatojanu.blogspot.com), tak si to fakt užijete.

šebory
01.05.2016 5 z 5

Mám opravdu štěstí na knihy.

LucKub
10.09.2015 5 z 5

Pro me jednoznacne velmi zajimava, motivujici a naucna kniha, kterou by povinne meli cist vsichni studenti mediciny. At si pak nazor udelaji jakykoliv. Kniha se velmi dobre cte, vse je vysvetlovano tak,a by to pochopil i naprosty laik a sdeluje to, co je jiz delsi dobu jasne a to, ze stravovani a zivotni styl jedince ma na jeho zdravotni stav obrovsky vliv.

Jana_Z
22.12.2014 4 z 5

Kniha má zbytečně moc stran. Informace v ní obsažené jsou rozhodně zajímavé, ať už jsou správně interpretovány nebo ne, ale často se opakují a to postupně začne nudit. Také není tištěna na běžný papír, ale na "čtvrtku", takže vypadá mnohem obsáhlejší, než ve skutečnosti je. Co tím chtěli autoři sdělit? Jinak se kniha četla dobře. Ještě jedno malé zamyšlení - pokud přečtete Čínskou studii a pak Život bez pšenice, zbyde vůbec něco, čím bychom mohli zahnat hlad? (A to jsou jed dvě knihy - vemte si, kolik jich dnes o výživě máme k dispozici a co z toho může vyplynout.)

petiiiii
08.06.2014 2 z 5

Dobrá manipulace s daty, ale svižná, zábavná a fascinující. Autoři očividně netuší, co je relevantní studie..

lada1
14.04.2014

Činská studie se ukázala jako podvod /viz zde: http://www.paleo.sk/pravda-o-cinskej-studii / v podstatě je vše naopak a vegetariáni a vegani časem až se najde více odvážných ,kteří se postaví proti titulům neomylných výzkumníků budou plakat nad omyly kterým uvěřili.

VojtechU
10.02.2014 5 z 5

Kniha obsahuje hodně přesvědčující důkazy o tom, že člověk je ve skutečnosti bíložravec.

Jack Bauer
21.07.2013 4 z 5

Činská studie je nejvýznamější kniha o výživě a zdraví, která vyšla v posledních sto letech. každý by si ji měl přečíst. Podloženo dobře zdokumentovanými, recenzovanými studiemi a ohromující statistikou. Napsáno velmi čtivou formou. Nudit se rozhodně nebudete. Studuje vztah mezi stravou a nemocí - její závěry jsou překvapující. Určeno pro vyžrané američany, kteří se cpou jen hamburgery a hot dogy, stravují se ve fast foodech apod. Pokud se opravdu nechcete stát vegetariány a vegany tak je zbytečné knihu číst.

AndyG
26.02.2013