Číňanovy trampoty v Číně

Číňanovy trampoty v Číně https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36037/cinanovy-trampoty-v-cine-36037.jpg 4 87 15

Dobrodružný román francouzského spisovatele Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). Kniha vypráví příběh mladého velice bohatého Číňana jménem Kin-Fo, který je velice znuděný životem. Když se dozví, že jeho významné invenstice ve Spojených státech zkrachovaly a že mu hrozí bankrot, rozhodne se spáchat sebevraždu. Odmítá se však sám zabít, protože chce zažít před smrtí alespoň jednou ve svém životě nějaké vzrušení. Uzavře proto životní pojistku na dvě stě tisíc dolarů a domluví se se svým přítelem, starým filozofem Wangem, aby jej zavraždil před vypršením pojistného období.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Albatros (ČR)

Les Tribulations d'un Chinois en Chine , 1879

kristijan
09.03.2024 4 z 5

Pěkná exkurze po Číně s místy trochu nedotaženým dějem, který ale velmi příjemně uplynul. Pokud máte rádi Verna, bude se vám určitě líbit. Pokud s Vernem začínáte, doporučoval bych na úvod zvolit spíš nějakou známější verneovkou.

Naďa2411
26.10.2023 4 z 5

Další má vernerovka, ač nebyla pro spisovatele typická, byla tato akniha opět plná dobrodružství. Děj vypráví o mladém čínském boháči Kin-Fo , jenž po bankrotu svých investic chce zemřít, neboť se celý život nudí. Stane se klientem pojišťovny 100-letého věku, kde uzavře velmi vysokou pojistku ve prospěch své milenky a svého letitého přítele Wanga . Uchvátila mne krásně popsaná exotická Čína a plavba po moři. Nádhera.

lampernaqui
26.09.2022 4 z 5

Knížku jsem četl kdysi v dětství několikrát, tak jsem se k ní vrátil i teď o x let později a byl jsem zvědav, jestli se mi bude stále líbit. Naštěstí je to stále dobrá Verneovka v exotickém prostředí, která rychle ubíhá a nikde se moc nezastavuje... přece jenom hlavní hrdina nemá času nazbyt a je třeba cestovat co nejrychleji.

TERRORDROME
04.09.2022 3 z 5

Nedávno som čítal Mayovho Červenomodrého Matuzalema a tak ma zaujalo ako si s podobným námetom komediálne ladenej story z Číny poradil Jules Verne, v knihe ktorú som nikdy v detstve nečítal, takže k nej môžem pristupovať s neriedeným dospeláckym cynizmom. Verne bol nepochybne lepší spisovateľ než May, ktorého predstava dobrodružstva spočívala väčšinou v tom že všetkovediaci hrdinovia iba trápili chudákov debilných zloduchov. Na druhej strane May zasa dokázal písať miestami úžasne idiotské hlody, to vždy zdôrazňujem. V prípade číňanových trampôt toho dobrodružstva taktiež moc nie je, lebo je to dosť krátke a Verne má zas vo zvyku zabiť dosť miesta popisom prostredí a historickými okienkami. Bohatý znudený číňan nemá žiadnu radosť zo života a keď jedného dňa príde na mizinu, rozhodne sa poprosiť svojho učiteľa filozofa aby ho zabil, ale nenápadne. Následne však vyjde najavo že o peniaze neprišiel a je dokonca ešte bohatší, ale jeho vrah zmizol a je treba ho nájsť aby nedokončil prácu, lebo nášmu bambusovi sa s toľkými prachmi zrazu nechce umrieť. Tak teda ide na cestu, sprevádzaný svojim lenivým sluhom a dvoma agentmi poisťovne ktorý musia chrániť túto drahú položku do vypršania tremínu. Celé to stojí na tom že sa hrdina pokúša zvrátiť to čo na seba ušil sám, čo je samo o sebe decentne vtipné a občas dôjde aj na nebezpečnú sitáciu, kde sa predvedú úžasné záchranné obleky v ktorých sa môžete plaviť a ešte vám pripravia čaj. V podstate taká krátka vtákovina ktorá celkom pobaví, u mňa teda nakoniec za tri, lebo na štyri by to musel Julo zahnať trochu ďalej a rozbúrať nejaký ten šaolin.

PPardinio
10.04.2022 4 z 5

O ŽIVOT je knížka s velmi zajímavým námětem. Dějově se jedná opět o malinko naivní a na náhody spoléhající příběh s očekávaným rozuzlením. Putování exotickou Čínou mě ale tentokrát přes to vše opravdu bavilo. Kin-Fo, Fry, Craig a sluha Sun unikají před filozofem Wangem a snaží se získat list s doznáním. Poslední 1/3 knížky a hlavně dějová pasáž, ve které měla hlavní slovo výstroj kapitána Boytona, mé hodnocení strhla ke 4*.

Luigi1
15.12.2021 5 z 5

Méně známá kniha od Julese Verna,ale opět nezklamal.

isabella0883
27.09.2021

První kniha od Julese Verna kterou jsem kdy přečetla mě překvapila svým vtipem a celkovou pointou a chystám se přečíst i další Verneovky. Když jsem si přečetla o těch dvou pánech ze Stoletnice tak mě okamžitě napadli pánové Tkadlec a Kadlec a záchranné obleky do vody byly geniální.

soukroma
17.03.2021 4 z 5

Kdybych knihu četla v letech školou povinných, kdy jsem hltala Verneovky, tak by se mi určitě hrozně líbila: o Číně a Číňanech, tamní kultuře a nátuře, dějinách (napsáno nedlouho po bouřlivých bojích opiových válek a zničení mnohého, včetně Letního paláce v Pekingu) a zeměpisu (škoda, bez mapky, aspoň nejnovější vydání Omega), samá exotika, to bych si libovala. Dneska už o Číně víme mnohem víc, není to už taková exotika, děj se jeví naivňoučký, navíc ani to "moderní" "na motivy" natočení s Belmondem mne nijak neuchvátilo (Muž z Hong Kongu mezi mé oblíbené zrovna nepatří). Takže těžko hodnotit..., ale s těmi starými (aspoň se tak jeví) ilustracemi to 85% přeci jen dá.

kuruteku
11.09.2020 5 z 5

Nenápadná, málo známá číňaniáda (dle vzoru japoniáda) pana Verna. A vlastně nádherná. Cestopis po Číně, dějepis čínských poměrů, trochu dobrodružství, trochu techniky - koupací úbory a vaření čaje na vodě mne dostalo. A vlastně celá kniha. Dobře, že ta reedice vychází.

Hobo
08.08.2019 3 z 5

Příběhy z Karavany jsem kupoval jako zběsilý. Není to vysloveně to nejlepší, co od Verna vzešlo, ale vzpomínka zůstala. Když ho milujete, není co řešit...

Lenka4
18.07.2015 2 z 5

Styl vyprávění koresponduje se smýšlením hlavního hrdiny a s jeho postojem k životu. Zprvu je nevzrušivý, popisný. Poznenáhlu se stává živým a ke konci i dramatickým. Zajímavé jsou poučné citáty z knihy pro vzorné čínské manželky. Pochvalu si rozhodně nezaslouží nakladatel. Zdá se, že text neprošel korekturou. Přemíra chyb působí při čtení rušivě.

Eigis
21.08.2013 3 z 5

Vcelku vtipná záležitost o člověku, který najednou zjistí, že nechce zemřít.

tenax
10.08.2013 3 z 5

Trochu netypická verneovka, neobsahuje žádné vědeckofantastické prvky, je pouze zajímavým líčením "podivuhodné cesty" po Číně a zdejších poměrů a zvyků ve druhé polovině 19. století. Je pravda, že většině vytane na mysli Belmondo, ale kniha je lepší. Film byl jen podívaná, tady se leccos zajímavého dozví.

vitavita
06.04.2012 3 z 5

Dobrá kniha, ale já si vždy představím Belmonda ve filmu Muž z Honkongu ...

vitavita
05.04.2012 3 z 5

Při pohledu na tuto knihu si vzpomenu na film s Belmondem Muž z Honkongu.