Číňan

Číňan https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83386/mid_cinan-Bi2-83386.jpg 4 292 67

Mankellov nový román Číňan čitateľovi umožní nazrieť do prostredia švédskeho vidieka, Spojených štátov amerických devätnásteho storočia, predolympijského Pekingu, Zimbabwe aj Londýna súčasnosti. To všetko v pútavom kriminálnom románe s aktuálnym politickým motívom. V januári 2006 odhalí polícia v malom švédskom meste Hudiksvall strašný masaker, keď niekto brutálným spôsobom zavraždil 19 ľudí. Keď sa o vraždách dozvie sudkyňa Birgitta Roslinová, uvedomí si, že je príbuzná takmer všetkým obetiam. Prostredníctvom nájdeného denníka sa vydáva na cestu do USA šesťdesiatych rokov devätnásteho storočia, kde na stavbe železnice spájajúcej východ so západom otročia čínskí robotníci. No stopy vraha vedú aj do dnešnej Číny. Nová superveľmoc potrebuje suroviny a rieši problém miliónov nespokojných sedliakov, ktorých naďalej obchádza blahobyt hospodárskeho zázraku. Birgitta Roslinová sa tak stáva súčasťou hry svetovej politiky a jej život je zrazu ohrozený. Román Číňan je kriminálnym románom na najvyššej svetovej úrovni. Upozorňuje na hrozby, vyplývajúce z faktu, keď sa svetovou veľmocou stáva krajina s neexistujúcim demokratickým systémom.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Marenčin PT

Kinesen , 2008

dalia1769
22.06.2014 2 z 5

Je to poprvé, co jsem zklamána severskou detektivkou. Hlavní postava soudkyně Roslinové působí sympaticky, ale příběh příliš neplyne, jako by byl slepen z několika knih různých žánrů i tempa vyprávění. Části věnované obšírným rozborům čínské politiky jsem nakonec přeskakovala, myslím, že působily až rušivě a zbytečně zpomalovaly děj. Navíc některé situace nakonec zůstaly zapomenuty či neobjasněny (červená stužka, zabitý chlapec, proč se přiznal onen domnělý pachatel atd atd). Přitom začátek knihy působil slibně a měl spád. Dám ale autorovi ještě šanci v příbězích inspektora Wallandera...

Ronin Roujin
07.06.2014 3 z 5

Z této knihy mám rozporuplné pocity. Úvod odehrávající se ve Švédsku byl dobrý, „flashback‟ s Číňany v USA byl takédobrý ale část příběhu odehrávající se v současné Číně a UK se mi moc nelíbila. Zejména se mi zdálo, že to mudrování o Maovi a komunismu bylo až moc pozitivní a dlouhé a nudné. Být tam méně bolšeické propagandy, tak by kniha byla mnohem čtivější.

Eevina
18.03.2014 4 z 5

Myslela jsem si, že jsem si v knihovně půjčila detektivku, začínalo to velmi slibně, ale záhy se z toho vyklubal román. Ale to nevadí, je to velice zajímavý příběh se zajímavou zápletkou, ale jenom co vytknu je, že některé pasáže bych úplně vypustila a některé zdlouhavé popisy bych srazila na míň a kdyby byla kniha tenčí, vůbec by to nevadilo. Ale byl to příjemný příběh.

libuse6749
01.03.2014

chytila mě už od první stránky a nedalo se přestat...velmi čtivý detektivní román

Sosovica
12.02.2014 5 z 5

Zaujímavé čítanie! Od knihy som nečakala vôbec nič, takže sa mi páčila a čítala sa veľmi dobre. Na konci som si ani neuvedomila, ako mi to rozbúchalo srdce, až keď som ráno o druhej zhasla svetlo a ľahla si, prišla som na to, že posledných 100 strán som skoro ani nedýchala. Odporúčam!

LG73
11.02.2014 4 z 5

Nevím, jak přesně tuto knihu hodnotit. Rozhodně, je to zajímavé čtení, ale očekávala jsem více detektivního příběhu, zvláště, když hned v úvodu autor zabije docela brutálním způsobem 19 lidí. Ale samotné vraždy jsou spíše doplňkem celého příběhu, který je zajímavou sondou do historických i současných reálií Číny. Ovšem právě popis Číny mi přišel až někdy zbytečně zdlouhavý a ubíral celé knize na kráse. Na druhou stranu však musím uznat, že autorovi myšlenky mají hloubku a stojí se nad nimi zamyslet. Možná mě trošku zklamal i samotný závěr. Přece jen jsem očekávala trošku něco jiného. Ovšem kniha je určitě velmi kvalitně napsaná a stojí za přečtení.

kocour_mikeš
02.02.2014 3 z 5

Čtivé, svižné, rozsáhlý příběh, 65%.

efka.saf
27.01.2014 4 z 5

Musím uznat, že z této knihy jsem byla po dočtení trošku zmatená, celkově jsem si závěr představovala v jiném stylu, ale zpětně - po pár dnech - uznávám, že kniha je ve své podstatě opravdu dobrá, ale rozhodně nejde o čistou detektivku, politická studie Číny 19. století a dneška zde hraje roli stejně důležitou, ne-li důležitější.

Kniha byla rozdělena celkem do 4 dílů, z nichž každý byl samostatnou jednotkou vyprávějící svoji linii příběhu. První díl nás seznamuje nejen se zločinem (který je tedy sám o sobě docela silná káva), ale i s hlavní hrdinkou Birgittou Roslinovou, postarší soudkyní, která v knize sehrává roli nejdůležitější a výrazně upozaďuje samotné policejní vyšetřování (policejní vyšetřovatelé se krom prvního dílu v knize už prakticky nevyskytují a i konečné rozuzlení známe právě díky Birgittě). Druhý díl, možná paradoxně, pro mě byl asi nejzajímavější, byť se odehrával ve druhé polovině 19. století a vyprávěl příběh tří čínských bratrů, kteří chtěli uprchnout do města Kanton před krutými pány, jimiž sloužili, což se jim sice povedlo, ale místo toho, aby zde začali nový život - lepší, než žili před tím, byli lodí převezeni do Ameriky, kde v hrozivých podmínkách pomáhali stavět železnici. Příběh těchto tří bratrů končí v momentu, kdy San - nakonec jediný přeživší, začíná sepisovat události, které jej a jeho bratry postihly od chvíle, kdy se rozhodli odejít do Kantonu. A právě tento Sanův deník sehrává velmi důležitou roli v celé knize. Od třetího dílu se vracíme zpět do současnosti k soudkyni Birgittě a společně s ní navštěvujeme Čínu a v posledním díle se dořeší poslední detaily (samozřejmě celkem dramaticky) a příběh je ukončen.

Samotná konstrukce příběhu byla na jednu stranu velmi zajímavá, ale rovněž zdlouhavá a někdy možná trochu komplikovanější. Ve druhém a třetím díle se zbytečně natahují úvahy souvesející s Birgittiným sympatizováním s Mao Ce-tungem v době jejích studentských let. Pak především poslední díl nás zavádí do současné Číny (a pak i Afriky), ale zde se naopak jedná skutečně o velmi poučné a zajímavé čtení. Alespoň pro mě, protože krom faktu, že je v Číně miliarda lidí a vyrábí se tam 90% produktů na trhu, o této zemi nevím prakticky nic, takže se opravdu cítím informačně posílena :).

Nejvíc "komplikovaný" mi ale přišel samotný závěr.... rozhodně nečekejte, že se v závěru knihy dozvíte něco převratného. V podstatě většinu stěžejních momentů, aby čtenář pochopil, proč došlo na začátku knihy k tak krvavému zločinu, se dozvídáme v průběhu knihy, v závěru je pouze potrestán hlavní iniciátor a vyladěno několik posledních detailů. I tak ale některé drobnější věci vyřešeny nejsou, což ovšem považuji spíše za pozitivum, než naopak.

Kniha je bezesporu velmi kvalitní počin autora, kterého řadím k severské špičce, ale kdyby měla místo 500 stran o stovku stránek méně, možná by tím spíš získala, než utrpěla. Každopádně ovšem musím ocenit to, že Mankell ve svých příbězích nedodržuje konkrétní šablonu, na kterou navléká příběh, ale každá ze tří knih, které jsem od něj četla, je naprosto svébytná a a originální jak zápletkou, tak samotnou konstrukcí příběhu.

Baiba
05.01.2014 4 z 5

Zajímavý příběh sahající hluboko do historie a daleko za hranice Švédska. Román mě však strhl spíše z počátku, objev masakru je popsaný působivě, exkurz do pro nás ne příliš známé etapy historie byl také poutavý a pro mě přínosný, ale po návratu do současnosti se tempo výrazně zpomalilo a chvílemi se detektivka měnila na politický traktát. Trochu mi chyběl i charismatičtější hlavní hrdina - soudkyně Roslinová holt není Kurt Wallander. I přesto patří Mankell mezi výborné vypravěče, a nejen v rámci severské krimi.

Aja12
18.10.2013 5 z 5

Výborná knížka od mého oblíbeného autora.

Raphael
11.04.2013 3 z 5

Začátek skvělý, konec dobrý, všechno dobré. Dost často mi ale autor přišel jako grafoman, který kdyby pořádně proškrtal zbytečnosti, mohla být kniha o polovinu (možná i víc kratší). Jinak zajímavé nahlédnutí pod pokličku moderní Číny, které nutí k zamyšlení.

mončičáček
15.03.2013 3 z 5

Moje první setkání s Henningem Mankellem bylo fajn, ale hvězdičky pošetřím...Moc se mi líbily skoky v čase a také exkurz do čínské historie i mentality Číňanů, zbývá pouze uvažovat, kam až sahá autorova fantazie, a co vychází ze skutečnosti. Zklamal mě přístup policie ke svědectví Birgity, vždyť nebýt jí případ by zůstal zřejmě nevyřešen nebo by došlo k omylu...Co dělá policie, když soudkyně pátrá na vlastní pěst? Musí se člověk nakonec vždycky spoléhat jenom na sebe a pomoc přátel? Dá se za peníze opravdu zařídit všechno? Nevím...

ondrash77
25.02.2013

„Co by na to řekl Stieg Larsson?“ Mohli bychom si položit otázku. Kdoví, co by se mu honilo hlavou, kdyby se dožil literární laviny, kterou svojí trilogií Milénium před lety odstartoval. Dneska se to už nedozvíme, nicméně záplava marketingovým terminem technikem „severská detektivka“ se ze Skandinávie valí světem.

gotham
13.02.2013 3 z 5

Po přečtení Millenia a Hypnotizéra jsem čekal další severskou bombu, ale dostavilo se zklamání. Nejen že se zde nekoná žádné šokující odhalení či nečekaná závěrečná pointa, ale celkově se příběh dost vleče a zajímavých pasáží tu moc není. 50%

Zuzi237
07.02.2013 5 z 5

výborná kniha...prvá, ktorú som od HM čítala boli Vrahovia bez tváre...z tej som popravde až tak unesená nebola, ale povedala som si, že mu dám ešte jednu šancu a oplatilo sa =D veľmi sa mi páčilo prelínanie období...vôbec to nepôsobilo chaoticky a pekne všetko so všetkým súviselo =) a aj keď má kniha takmer 500 strán, čo ma zo začiatku "desilo", tak sa čítala veľmi dobre..ja osobne určite odporúčam =)

petricka2
24.01.2013 5 z 5

Kniha se mi moc líbila...především bych chtěla vyzdvihnout vzájemné prolínání jednotlivých částí knihy, které z ní dělá velice originální detektivní román...

Melanka
21.01.2013 3 z 5

Musím přiznat, že jsem byla poněkud zklamána. Po velmi drsném začátku zajímavý exkurz do historie Číny. Příběh bratrů byl velmi působivý a pro mě objevné dějepisné reálie (Fakt unášeli čínské otroky do Ameriky?). Postavy soudkyně, policistky i Číňanky Chung mi připadaly zjednodušené a nepravděpodobné. V druhé půlce knihy jsem už četla velmi rychle a dokonce jsem i přeskakovala některé pasáže. Možná mě tak iritovaly citace komunistického Maa.

nightlybird
05.09.2012 3 z 5

Po pravdě řečeno, jsem zklamán, po řadě nadšených komentářů jsem čekal víc. Nejde o detektivku, podle mne je kriminální zápletka jen využita a charakterizoval bych to spíš jako společenský, nebo sociální román, těžištěm knihy jsou Číňané a jejich historie jak v 19., tak na přelomu 20.stol., způsob jejich myšlení a jejich vnímání okolního světa, které je bezesporu odlišné od našeho. A je to také kukátko do Evropy šedesátých let, do hlav tehdejší mladé generace...
Celá střední pasáž knihy se mi jeví zajímavější než úvodní a závěrečná část - jejichž tempo je takřka akční, vadí mi ale : Postava soudkyně působící nevěrohodně - chová se jako slepice bez špetky zdravého rozumu a ne jako někdo s dlouholetou soudní praxí;
policie působí neprofesionálním dojmem dobrovolného spolku ;
autor nechá pachatele masových vražd zabít v Africe hlavním sociopatickým padouchem, aby jej v závěru znovu nechal přijet do Švédska a ubytovat se ve stejném hotelu (ke smůle majitele), i když později z logiky děje vyplyne něco jiného....
To se pochopitelně odrazilo v hodnocení.

maphiosso
25.08.2012 3 z 5

Po knize Vrah bez tváře, která na mě nijak zvlášť nezapůsobila, jsem dal Mankellovi ještě jednu šanci a hned první stránky mě mile překvapily. Po téměř hororovém úvodu mi bylo jasné, že se nebude jednat o tuctovou severskou detektivku. Pokračování mi hned vzápětí dalo za pravdu, kdy následoval historický příběh z o Sanovi a jeho Bratřích, podle mě nejlepší část celé knihy. Pak tempo značně upadlo, druhá polovina se nesla v duchu politického thrilleru a rozpitvávání politické situace v Číně už tak záživné nebylo.

vnimat_Krasu
03.08.2012 2 z 5

Mankell je viditelně vzdělaný muž a stejně jako většina jeho severských souputníků rád sám sebe poslouchá. Nepovažuji za šťastné, když historii socialismu v Číně a projevy otce Maa sáhodlouze vkládá do mozku hlavní hrdinky, a čtenáře, prahnoucího po tempu a rozklíčování zajímavé zápletky, vybízí k jejich přeskočení. Z příběhu čínských bratrů v devatenáctém století jsem si rozhodně udělal obrázek o tamějších poměrech spíše, než když švédská soudkyně rozsáhle přemítá nad vetchými komunistickými traktáty. Samotná thrillerová kostra je přitom znamenitá. Autor se nedrží jen jednoho motivu, střídá prostředí i hrdiny. Bohužel podat zábavně hodinu dějepisu je umění, a tempo Číňana je obzvláště v třetí části téměř nerozpoznatelné. Na rozdíl však od Keplera, Pettersena a jiných detektivních "objevů" severu, však kniha neuráží intelekt a společně s Nesbem se Mankell řadí do škatulky těch méně brakových autorů.