Číňan

Číňan https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83386/mid_cinan-Bi2-83386.jpg 4 292 67

Mankellov nový román Číňan čitateľovi umožní nazrieť do prostredia švédskeho vidieka, Spojených štátov amerických devätnásteho storočia, predolympijského Pekingu, Zimbabwe aj Londýna súčasnosti. To všetko v pútavom kriminálnom románe s aktuálnym politickým motívom. V januári 2006 odhalí polícia v malom švédskom meste Hudiksvall strašný masaker, keď niekto brutálným spôsobom zavraždil 19 ľudí. Keď sa o vraždách dozvie sudkyňa Birgitta Roslinová, uvedomí si, že je príbuzná takmer všetkým obetiam. Prostredníctvom nájdeného denníka sa vydáva na cestu do USA šesťdesiatych rokov devätnásteho storočia, kde na stavbe železnice spájajúcej východ so západom otročia čínskí robotníci. No stopy vraha vedú aj do dnešnej Číny. Nová superveľmoc potrebuje suroviny a rieši problém miliónov nespokojných sedliakov, ktorých naďalej obchádza blahobyt hospodárskeho zázraku. Birgitta Roslinová sa tak stáva súčasťou hry svetovej politiky a jej život je zrazu ohrozený. Román Číňan je kriminálnym románom na najvyššej svetovej úrovni. Upozorňuje na hrozby, vyplývajúce z faktu, keď sa svetovou veľmocou stáva krajina s neexistujúcim demokratickým systémom.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Marenčin PT

Kinesen , 2008

TheCiko5
07.02.2024 3 z 5

Krásná knížka. Velký výpravný příběh. Pěkně rozpracované postavy. Jediný, co mě nejvíc mrzí, je poměr vyprávění "kriminálního příběhu" versus nábožensko-politická stať.
Přišlo mi, že Mankellovislo hlavně o to, předat čtenářům svůj názor na čínskou "okupaci" Afriky a pak si uvědomil, že už napsal 450 stran, tak příběh narychlo ukončil.
Ale fajn... Mankell je i tak velmi čtivý.

Radimka
24.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Tak nevím - líbilo nelíbilo? Začátek vypadal jako dost zajímavá detektivka, ale ve finále o vraždu ani moc nešlo. Spíš o zločin z pomsty. Na konci se stejně dost nejasností nevyřešilo, to bylo trochu divný. Spousta vložených informací o Číně, její ekonomice a kultuře.

Elayna
27.06.2022 4 z 5

Velmi brutální, což nemám ráda, ale asi hodně pravdivé, hlavně o tom, jak se bílí chovali k Irům, černochům a Číňanům. Nemám ráda brutální knihy, ale v této knize mi to přišlo pravdivé. Mám tu knihu doma řadu let, ale chyběl mi Wallander, tak jsem ji vzdala. Teď v důchodu pročítám všechno možné a hluboko jsem se začetla do této knihy. Je výborná a poučná, hlavně o životě chudých lidí v Číně a jinde.

Lumír23
14.06.2021 5 z 5

Já jsem naprosto spokojený, dostal jsem co jsem sice nečekal, ale velice mě vše zaujalo a nepustilo. Politické okénko, jak jinak to nazvat, kdy byl popsán princip exportu číňanů do celého světa, problémy Číny jako takové, myšlenky které jen naznačují, jak těžké je kočírovat takové množství lidí... Opravdu se mi kniha líbila, mohu jen doporučit.

Eidalon
27.02.2021 2 z 5

(SPOILER) Další z autorových knih, kde se detektivní příběh snaží přetvořit v politický thriller, které ve srovnání s konkurencí Mankellovi zdaleka tak nejdou. Číňan není jeho prvním pokusem o tento odklon, takže pokud čekáte další poutavý příběh s komisařem Wallanderem, v této knize ho nečekejte.

Příběh sice začíná skupinovou vraždou připomínající dobře promyšlený masakr neznámého fanatika, ale brzy ustupuje do pozadí a je nahrazen dlouhými anabázemi čínské historie, kde sledujeme předky aktéra vraždy, kteří si procházejí složitou peripetií života neskutečně chudé Číny, přes americké vyhnanství, aby se vrátili zpět do Číny nesoucí si stigmata svého putování a strádání. Zde autor předestírá motiv všeho konání a oné detektivní zápletky, ale i tak je motiv pro mne hodně zvláštní.

Pak je zde střih do současné Číny, kde pokračovatelé dříve popsané rodinné linie svádí boj o moc, do které je propašována ideologie a sonda do stávající čínské společnosti a boje odkazů představitelů Taoismu s názory současných čínských byznysmenů.

Postava soudkyně Birgitty je zde jen jakýmsi prostředníkem mezi policíí a aktéry dění.

Kniha, dle mého názoru, není ani dobrou detektivkou a ani dobrým politickým thrillerem. Na velkých plochách se autor utápí ve svých názorech k problematice a pokud nejste dobrým znalcem popisovaného prostředí, jen stěží rozeznáte, co je autorova fixe a co skutečná realita stávající Číny. Určitě to může řadě čtenářů vyhovovat, já se ale k této skupině nepočítám.

Ten, kdo očekává klasickou Walanderovku bude zklamán, a pokud jste fanoušky politických thrillerů, sáhněte po jiných, v tomto ohledu renomovanějších autorů.
Knihu jsem dočetl s vypětím všech sil, abych se nedozvěděl nic víc, než co bylo zřejmé po první třetině co se detektivní zápletky týče, a ke znalcům Konfucianismu či Taoismu se nepočítám.

Čína je určitě zajímavé téma se svojí historií, vývojem i současností, ale pokud si chce v tomto ohledu někdo doplnit vzdělání, jsou zde prameny mnohem povolanější.

Je na čtenáři, aby se rozhodl, jakou cestou jít.

čef
29.06.2020 4 z 5

Tak do 2/3 úžasný detektivní příběh, potom se bohužel autor věnoval složité politické situaci v Číně, Maovi, Tengovi a dalším potentátům, pro mne však až příliš dlouho. Pak výlet do Zimbabwe, spousta řečí o invazi Číny do Afriky a okolí. Závěr také neobvyklý bez řádného řešení, pachatel na to co způsobil, příliš nepykal. Křížení detektivky s politickým thrillerem mne tedy moc nenadchlo, snad si tedy román najde jiné, inteligentnější fanoušky.

Miluna40
04.10.2019 5 z 5

Zajimava,napinava

cantona
08.08.2019 4 z 5

Tento román jsem četl poměrně dlouhý čas a musím napsat, že mě bavil. Sice to nebyl Wallander, ale tohle byla příjemná změna. Trochu mě vadilo vyprávění historie Číny a dalších věcí, které mě nudili, ale to je můj problém. Takže slušná detektivka.

Gabri-88
08.05.2019 4 z 5

Prvni kniha od Mankella co jsem precetla mimo serii o Wallanderovi. Nejdriv se mi nechtelo a pak jsem zjistila, ze i bez Wallandera to pan Mankell umi napsat velice pekne! Umyslne nepisu napinave, protoze v prvni polovine knihy jsem se fakt nudila a chvili jsem uvazovala jestli prestat cist, ale pak se to nejak rozjelo :-) politicka a hospodarska situace Ciny me jako tema nikdy nefascinovala, ale povazuju to za plus, ze jsem se o tom neco v knize dozvedela. Rozhodne doporucuju

Máša10
03.06.2018 5 z 5

Jednoznačně nejlepší kniha od tohoto autora, alespoň pro mě. Není to "jenom " klasická detektivka, což mi vyhovuje.

čekanka13
22.04.2018 4 z 5

Dobře se čte, napínavé, konec se mi už zdál zbytečně rozvláčný

intelektuálka
31.03.2018 5 z 5

Hromadná brutální vražda v malé vesničce na severu Švédska přivádí vyšetřovatelku k pátrání...
Do něj se zapojí i soudkyně Birgitta, která má k místu osobní vazbu a která si vybavuje, co pro ni znamená červená stužka,nalezená na místě zločinu...
Mankell nás provede kusem kontinentu a odkrývá motiv pomsty z minulosti...

Jeho thrillery se často zabývají politickou situací v dané zemi - já to vítám, protože mi to dokreslí důvody jednání zúčastněných.
Kdo má tohoto autora rád, bude spokojený.
Doporučím.

trudoš
06.02.2018 3 z 5

Podobně jako v sérii s Wallanderem, i zde splétá Henning Mankell zápletku pro mě tolik rozčilujícím způsobem - tedy navnadí na zajímavý zločin, poukáže na pár záhadných stop a... a pak se tím přestane zabývat. To ani nezmiňuji, že Číňan funguje jako detektivka pouze v první třetině, po dvousté straně je už čtenáři jasné, kdo je patouch, co se seběhlo a proč k tomu vlastně došlo. Zbytek románu (tři sta stran) už ani tak nejde o to, že by soudkyně Birgitta Roslinová po něčem pátrala, ale spíš je vírem událostí vtažena do intrik mocného Číňana. Jenže místo toho, aby děj gradoval, se autor zabývá vysvětlováním příčin boje mezi šíleným zbohatlíkem a jeho sestrou. Což s sebou bohužel přináší spoustu tvůrčích pokusů o proniknutí do myslí komunistických aktivistů.
A tak se detektivka mění v thriller, ten v politickou konverzačku, ta ve společenský psychologický román, v závěru se přejde zase k thrilleru, který je ukončený „překvapivými“ zvraty. Za mě nuda. Sice slušně napsaná, ale pořád nuda.

SilvieSisinka
05.01.2018 5 z 5

Moje prvni kniha od Mankella.Dostal me.Urcite budu cist dalsi jeho knihy.Zapletka Cinana ma koreny v zoufalstvi cinskych otroku,ktere vyusti v zabiti 19 svedu najatym vrahem s mecem.Jde o pomstu.Je to jedna z nejkomplikovanejsich a nejbravujneji podanych zahad.Necekany konec.

Zahirica
20.11.2017 2 z 5

Začiatok výborný. Postupne kniha prechádzala do politického opisu Číny a jej obyvateľov. Prekúsala som sa až na koniec lebo som bola zvedavá na záver, ale úprimne ? škoda strateného času. Prvá kniha od Mankela a hneď sklamanie. Za mňa len dve hviezdičky a aj to len za začiatok.

Majdule
03.03.2017 4 z 5

polovinou příběhu jsem byla nadšená včetně exkurze do historického románu. Expozice příběhu, ne zrovna sympatická, ale rozhodně zajímavá hlavní hrdinka, v podstatě bizarní zápletka a skvělý styl. Poslední třetina mě opravdu překvapila, ale mám prostě pocit, že ta politická odbočka nepatřila ani do příběhu, ani do žánru. Jako by chtěl autor zamachrovat, že umí víc než jen detektivku. Pro mě tím příběh ztratil svou sevřenost a vlastně i přitažlivost. Ale jinak Mankell píše skutečně poutavě.
70 %

Wargo
10.02.2017 4 z 5

Kniha ma veľmi zaujala, priam upútala a ku kreslu prikovala svojou úvodnou, chladnou, krutou atmosférou, po ktorej tak veľmi bažím v severských knihách. Potom však prišli "historické" fakty, rozoberanie politického systému, a atmosféra bola ta tam. Samozrejme, kniha je obisahla, a bez jednej či druhej dejovej línie by ako celok nedávala zmysel. Ja osobne som si najviac užil Švédsko, Čína osobne ma už tak nezaujala. Aj z tohto dôvodu nemôžem dať plný počet, nakoľko mi tam k tej dokonalosti niečo chýbalo, reso. niečoho bolo až príliš. Ale napísané úžasne, viacero kontinentov, kde do každého zasadený dôležitý fakt z deja. Moje prvé stretnutie s Mankellom nedopadlo vôbec zle.

Karelvovsik
14.11.2016 3 z 5

Začátek byl velmi zajímavý,ale postupně se napětí vytrácelo a kniha se stávala stále více rozvláčnou a mě přestávala bavit.

sagasir
02.11.2016 5 z 5

Detektivka aneb trocha cestování

Ještě vás obsah nepřesvědčil k přečtení této úchvatné knihy? Dobrá tedy, budu vás ještě chvíli lákat. Vždyť která kniha může nabídnout to, že nejprve začne jako klasická detektivka z chladného severu, ale pak se najednou dějově vrátí o sto let zpátky a vyloupne se z ní historický příběh o cestě čínských vyhnanců? A nakonec se tato kniha stane skvělým politickým thrillerem ze současného Pekingu i Londýna.

V Číňanovi nejde jen o detektivní zápletku, ale také o velmi silný příběh čínských dělníků převážených z Číny do Ameriky v podmínkách opravdu děsivých. Musíte také uznat, že ne v každé knize se ocitnete ve Švédsku, Číně, Mosambiku, Londýně. Stejně jako budete v knize objevovat nová a nová místa, tak se vám budou nově a nově líbit určitá slova, věty, souvětí, pasáže, kapitoly a nakonec zjistíte, že se vám líbila celá kniha. Henning Mankell a tato kniha opravdu stojí za obětování času

Finn69
14.08.2016 3 z 5

Čekal jsem severskou detektivku, ale dostal jsem thriller s přesahy do historie amerického Západu a exkurzí do Pekingu. Je to docela dobré čtení, můžu doporučit, zejména pokud se zajímáte o historii a současnost Číny.