Cílovníci

Malý Záviš se z Prahy, od rodičů a čtyř mladších bratrů, stěhuje do Poděbrad. Nastupuje totiž na nově otevřenou Kolej Jiřího z Poděbrad, elitní internátní školu, která v duchu skautských zásad chce z chlapců vychovávat vzdělané, čestné a odolné muže. Záviš je v koleji sice nejmladší, ale zato velice zvídavý. Postupně se spřátelí s ostatními a společně pátrají například po tom, co skrývá tajemná dutina za stěnou v umývárně. Závišův příběh má oporu v reálných událostech a životních osudech mnoha významných osobností, které se podílely na rozvoji a zviditelnění české kultury. Za všechny jmenujme především Václava Havla (ano, právě on je Závišův kamarád Batík). Kolej Jiřího z Poděbrad navštěvovali také Miloš Forman, Ivan Passer či Mario Klemens....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/391601/cilovnici-sJk-391601.jpg 4.25
Literatura česká, Pro děti a mládež, Encyklopedie, vzdělání
Vydáno:, Paseka

triatlet

Autorka prostřednictvím Záviše poláčkovsky vypráví klukovský příběh z Koleje Jiřího z Poděbrad, která po válce fungovala jako gymnázium.
Krátké kapitoly doplňují povedené ilustrace Galiny Miklínové a koláže z dobových dokumentů.
Dětští čtenáři asi nerozklíčují, kdo z budoucích osobností Československa slavil narozeniny 5. října...
Škoda, že v obrazové příloze nebyly i portréty a medailonky chlapců, kteří se proslavili.

"Ale to už vlak zastavil v Poděbradech a my jsme šli na nádraží promenádou. Táta říkal, že tam vždycky prodávali zmrzlinu. Ale teď zde bylo ke koupi jen psí sádlo v trafice, tak jsem byl zklamán, a šli jsme na náměstí." (s. 18)

Ditules
27.12.2018

Příběh o partě různorodých kluků, kteří se sešli na nějakou dobu v internátní škole v Poděbradech. O tom, že příběh vychází ze skutečných událostí, vás přesvědčí úvodní poděkování maminkám, kde se setkáte např. s paní Havlovou, paní Mašínovou, paní Formanovou, atd.
Nádherné ilustrace.

antonin0999
29.11.2018

Skvělé ilustrace, určitě stojí za to si knihu alespoň prolistovat v obchodě nebo knihovně. Příhody kluků na Koleji jsou lidské, lehce mi připomněly Malého Mikuláše a vycházejí ze skutečných událostí. Internátní školu navštěvovaly známé osobnosti našich nedávných dějin (a současnosti).
Nevím, jestli dnešní mladé čtenáře kolem deseti let zaujme, ale učitelům se může hodit jako doplněk k výuce historie moderního Československa.