Cilka

Cilka https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44309/bmid_cilka-Dqq-44309.jpg 4 17 3

Důvěřivá dívka, která se vydáva, vzdor varování matky i svého milého, do Jihlavy a později do Prahy, aby tam užila světa, poznala panské mravy a posléze se provdala za bohatého muže, který by z ní učinil paní. Sny, které prožívají i dnešní dívky. Mnoho nepracovat a dobře se mít. (Edičné úvodné slovo: Pavel Kryštof Novák - Cilka, Bonus A, 1995) Cilka místo na studia šla do služby. Tam poznává, že její představy o tom, že se stane bohatou jsou pouhými sny, a že své štěstí musí hledat tam, odkud přišla.... celý text

modranka
04.07.2013 5 z 5

Príbeh hodnotím z pohľadu literatúry pre mládež, napísanej v rokoch medzi 1935 - 1938. Text som čítala mierne upravený, so zachovaním írečitého nárečia, ktoré celý príbeh obohatil. Autorka opísala životnú cestu Cecílie (Cilka) od jej narodenia až po devätnásty rok života. Ako 14- ročná sa dostáva do služby na gazdovstvo, kde sa zoznámi s Leopoldom (Poldík), ktorý by ju chcel za manželku a gazdinú na hospodárstvo. Cilka mi bola veľmi sympatická a vôbec som jej nezazlievala, že chce viac, než jej ponúkal život.

kika 13
08.04.2013 3 z 5

Příběh ze života,nikdo nemá všechno.

WEIL
05.09.2011

Cilka neměla snadný život. Po smrti otce místo na studia tak do služby. A přece chce poznat i víc, než jen uklízet, vařit a poklízet.