Cikáni

Jednou z mnoha poem z pera slavného ruského autora Alexandra Sergejeviče Puškina je i dílo zvané Cikáni. Také tento počin z období ruského romantismu skrývá své ústřední téma v nešťastné lásce a touze po svobodě. Kniha cikáni je rovněž dílem, kde se ruský občan setkává s cizím kmenem, v tomto případě s besarabskými cikány.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26873/cikani-dKv-26873.jpg 4.317

Цыганы

Literatura světová
Vydáno:

Pink Martini
08.06.2013

Děkuju vám, Alexandře Sergejeviči. Třeba mi jednou odpustíte i ty verše, co jsem obšlehla z vašich básniček, trochu je předělala a cítila se být v patnácti skvělou básnířkou. Cikáni jsou dílo nevelké rozsahem, přesto plné kvalitního počtení s přídavkem sentimentálního požitku pro všechny rusofily.

Hlavní hrdina Aleko má dost všech společenských konvencí, které ho svazují, a rozhodne se před nimi utéct. Útočiště nachází u potulných cikánů, jejichž životním posláním je cestovat z místa na místo, nikde nemít stání a cenit si ze všeho nejvíc svobody.

V táboře se Aleko zamiluje do Zemfiry, ale velká láska nevydrží dlouho. Zemfira si najde jiného, s nímž se schází. Aleko se svěřuje s pocitem, že je podváděn, starému cikánovi, ale nedokáže jako on odpustit a nechat druhého jít. Stává se otrokem svých citů a svobodu, pro kterou žije, neumí dopřát i jiným. Když přistihne Zemfiru s jejím milencem, oba je bez váhání probodne. Starý cikán jej nabádá, aby z tábora odešel. Když Aleko nechce poslechnout, cikáni odjedou a nechají jej napospas nejhoršímu trestu – samotě.

Do pár stránek dokázal Puškin vepsat příběh velké lásky, která zahořela z čista jasna a stejně rychle zase vyhasla. Ale není v tom jenom vášeň, je třeba se přizpůsobit a dovolit druhému všechno, co můžu já. Bez kapky tolerance člověk zůstane sám. A samota bolí, zebe a nikde se před ní neschováš..

Alexandr Sergejevič Puškin

Alexandr Sergejevič Puškin