Čierny rok: Vojna mafie

Čierny rok: Vojna mafie https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352798/bmid_cierny-rok-vojna-mafie-qhn-352798.jpg 4 81 12

Čierny kruh série

Rozpolteného mafiánskeho bossa Petra Štarcha čaká najhorší rok v živote. Cesta za mocou a vysnívaným rajom sa mení na strmý pád do pekla. Najlepšiemu kamarátovi pomáha sprivatizovať veľkú fabriku. Lenže o miliardový majetok má záujem aj mocný a nemilosrdný oligarcha, ktorý ide cez mŕtvoly. Plachý drogový priekupník Zolo Čonka rozširuje svoje impérium a sníva o medzinárodnom biznise. Naráža na prekážky, z ktorých najväčšou môžu byť jeho vlastní bratia. Skorumpovaný úradník Alexander Vokoš rozohráva čoraz nebezpečnejšie hry a preniká až k všemocnému premiérovi, ktorý stráca pôdu pod nohami. Pešiaci Bobo a Laba sa usilujú prežiť vo vrcholiacom šialenstve deväťdesiatych rokov, keď sú výbuchy a streľba doslova na dennom poriadku. Všetci zažívajú čierny rok, ktorý sa pre nich ľahko môže stať posledným. Túžili po lepšom živote, vplyve a bohatstve, ale dostanú iba násilie, smrť a temnotu. Veľkolepá kriminálna dráma s prvkami trileru od majstra napätia Jozefa Kariku.... celý text

PitoR
předevčírem 5 z 5

Právo meča!
Voľné pokračovanie románu "Čierna hra: Vláda mafie" a v poradí piata dávka mafiánskeho napätia v podaní Jozefa Kariku, ktorý ma opäť nesklamal.

Téma je daná názvom, pričom autor nás zavedie do divokých 90. rokov minulého storočia, kedy sa na Slovensku diali„ veci“. Dej nám pripomenie aj známe postavy z minulých dielov, takže sa dozvieme, ako sa vlastne kryštalizovalo ružomberské podsvetie. Toto mesto získalo v roku 1405 výsadu využívať „Právo meča“ - to jest najvyššiu spravodlivosť, kedy mestská autorita mohla vykonať trest najvyšší - trest smrti. A mnohí z tých „vyvolených“ sa pasovali do tejto pozície v rámci konkurenčného boja o upevnenie svojej moci, takže príbeh je plný násilnej smrti, krutosti, nemilosrdnosti, brutality, cynizmu, zrady, intríg, falošného priateľstva i smútku.

„Je to svet, v ktorom výčitky znamenajú prehnaný luxus.“

Na mojej strane maximálna spokojnosť, rovnako tak s audio verziou v podaní Petra Sklára. A teším sa na záverečný diel.

Kortez
05.01.2024 5 z 5

Audiokniha načítaná skvelým Petrom Sklárom. Ako v prvej časti, aj tu som sa dozvedel mnoho nechutností zo slovenského podsvetia, politiky a s tým spojené záležitosti ako privatizácia atd. Kniha iba pre silné povahy, citlivým dušiam bude z opisov vrážd, výsluchov a mučenia pravdepodobne nevoľno, ako vlastne z celého obdobia "kardašizmu".

viweb
06.06.2023 5 z 5

Tak to byla síla! Přečteno ve slovenštině a to je zážitek! Tolik hnusu a stoky tolik násilí a manipulace smekám před autorem že se z toho vymotal a děj neztratil na přitažlivosti. Akorát nesouhlasím s prohlášením na začátku knihy "Tento príbeh a jeho postavy sú dielom autorově fantázie. Opísané konanie štátnych a samosprávnych inštitúcií, súkromných podnikov i veřejných činitelov je fiktívne"
V životě to bývá obráceně, že?

janina66
23.04.2023 5 z 5

Skvělé, drsné, tvrdé a napínavé.
Musím ocenit J. Kariku za práci s touto trilogií. Takové špíny, v politice až v nejvyyších místech po revoluci, mafiánské drsné praktiky a začínající rozmach drog po Evropě.
Zola mi bylo líto, jen doufám, že dojde i na Vokoša.
Bylo to 25,5hodiny výživného poslechu originální audioknihy výborně čtenou Peterom Sklárom.

PetK
19.03.2021 4 z 5

Mám Kariku čím dál radši. Začala jsem jeho "bestsellery" - Trhlina, Tma... a pak se teprve dopracovala k "Mafii" a k Na smrť. A tyhle knihy, při vší úctě k výše jmenovaným oblíbeným thrillerům, jsou pro mě mnohem zajímavější a cennější. Je na nich poznat spousta poctivé práce a rešerší. A taky z nich cítím upřímný zájem autora. Podařilo se mu najít poutavý jazyk a vytvořit strhující děj. Plusem samozřejmě je i to, že co se okolo revoluce a po ní dělo u našich "bratov", máme ještě mnozí v živé paměti, a tak nám je to téma osobně blízké.
První díl jsem četla a pak poslouchala, druhý díl už jen v audioverzi. Oceňuji i kvalitu přednesu interpreta.

TomHr
09.06.2020 5 z 5

Všemu tomu svinstvu, které Jozef Karika tak dobře popsal v románu Čierna hra, zdaleka není konec. Naopak, ještě jsme se nedostali na dno žumpy, ve kterou se v devadesátých letech proměnila městská zastupitelstva, finanční skupiny, stranické sekretariáty, tajné služby i nejvyšší vládní kruhy. Čierny rok je opět výborně napsaný, dokonale vtáhne do děje, který se odvíjí v několika rovinách a tentokrát není tolik rozkouskovaný. Rytmus knihy místy zpomalí filosoficko-historické vsuvky, které dokreslují pozadí příběhu a nepůsobí rušivě.
Opět nelze než pochválit autenticitu knihy. Rád bych věřil, že popisované brutální mafiánské praktiky, špína a korupce ve všech patrech politiky, jsou čistě jen fabulací. Nicméně všichni dobře víme, že nějak takhle se všechno mohlo odehrávat. Autor navíc prokazuje velmi dobrou znalost prostředí a příběh je tak podpořen spoustou místních a historických detailů. V knize jsou precizně popsány některé stránky vývoje a průběhu mečiarismu. Ano, je tam sex, je tam dokonce i násilí, ale hlavně je tam skutečný život, jak se v divokých devadesátkách odehrával.

Garik
07.07.2018 5 z 5

„Veľkolepá kriminálna dráma s prvkami trileru…“, ako sa píše v anotácii, je veľkolepá akurát tak počtom stránok, ale inak je to (aspoň pre mňa) najslabšia časť – z dnes už naozaj rozsiahlej – ságy o ružomberskej mafii, prostredníctvom ktorej Karika „karikuje“ dianie viditeľné aj zákulisné na Slovensku rokov deväťdesiatych a prvých rokov nového milénia. Napriek tomu stále stojí za prečítanie (starším, aby si pripomenuli a tým mladším, aby pochopili).
Gradácia deja dobrá, tempo – kvôli pohľadu viacerých postáv – kolísavé. Osobne mi najviac vadila dejová linka s Dominikom, kde popisy toho, čo sa odohrávalo v jeho sfetovanom mozgu, dosť brzdili spád deja. A tiež Alexandrovo občasné mystické blúznenie. Na druhej strane psychické procesy, či skôr prepínanie, v hlave Bobovej by boli až humorné, nebyť vedomia toho, že stretnúť takého „mysliteľa“ v reálnom živote je učinená tragédia, ktorá nemusí ostať iba metaforou.
Inak je kniha doplnením skladačky, začínajúcej Čiernou hrou a končiacej Nepriateľom štátu. Som zvedavý, či je to už všetko, alebo autor ešte nájde priestor pre vtesnanie nejakého ďalšieho dielu.

vorenus
09.03.2018 4 z 5

Karika opět neztratil nic ze svého skvělého vypravečského umu. Přijde mi, že se v prostředí mafie a korupce musel snad narodit. Možná mohl pár stránek ubrat, ale i tak se jedná v našich krajinách o výjimečného a geniální autora.

naciana
21.02.2018 3 z 5

Kniha bola reklamovana ako "najvacsi slovensky roman za poslednych 50 rokov" a to bolo hlavne minus tohto romanu. Skratit o 250 stran, vynechat neuveritelne natahovanie deja a bola by to standartne vyborna kniha od pana Kariku.

JelloBiafra
03.01.2018 5 z 5

Ťažko opísateľný zážitok. Po úspešnej knihe s názvom Čierna Hra - Vláda Mafie sa Jozef Karika pustil do pokračovania dobrodružstiev skupiny postáv, ktoré sa v divokých 90. rokoch snažia prísť ku šťastiu pokútnou cestou. Je až s podivom, koľko dobových reálií tu autor umiestnil. Ku slovu sa tu dostanú privatizérské čachry, mafiánske vojny a popravy, ktoré sa skutočne udiali i vtedajšia dusná atmosféra Mečiarizmu (či v tomto prípade skôr Kardišizmu) a neistá budúcnosť Slovenska pred voľbami v roku 1998. Nechýba ani ukážka dobovej, až do očí bijúcej korupcie a krkolomným snahám Mečiarovcov udržať sa u moci. Autor tu ani na malú chvíľu rozprávačsky nezlyháva a hustí do čítateľa jednu napínavú scénu za druhou. Po minulej knihe som očakával násilné a krvavé scénky, ale že sa s nimi tentoraz autor až tak pohraje, to som rozhodne nečakal. Pravé inferno prichádza na záver, kedy už tých násilných a nechutných scén príde také množstvo, že je to až za hranicou. Za všetko môžem spomenúť (drobný spoiler) scénu s montážnou penou. Vojna Mafie je nielen veľmi drsná ukážka ťažkej doby 90. rokov, ale zároveň plnohodnotnou gangsterkou, ktorá sa mi javí ako veľmi potrebné memento toho, v čom sme žili, respektíve v menšom merítku aj stále žijeme. Nenapadlo mňa, že sa toho niekedy dočkám a že to niekedy v svojom komentári napíšem, ale Jožovi Karikovi sa s veľkou pravdepodobnosťou podarilo darovať slovenskej literatúre nášho vlastného Godfathera. Za mňa obrovská spokojnosť a zároveň si poznačujem, že slovenská literárna obec má medzi sebou veľmi talentovaného autora. Volá sa Jozef Karika.

Gracian1964
15.11.2017 5 z 5

Tak...práve dočítané... Nepočítal som s tým, že by to mohlo byť zlé a ono to veru ani zlé nebolo a nie je. Práve naopak. Je to výborné. V deji sa vraciame do obdobia od leta 1997 do septembra 1998. V hre sú naši starí známi, rádoby mafiáni, aj tí skutoční, ich priatelia, rodinní príslušníci a všetci, čo sa do toho priplietli, samozrejme aj politici. Konečne som spokojný, ako zlí chlapci rozprávajú. Drsná, vulgárna, úsečná mluva. Nenudil som sa ani minútu, skvelý príbeh, dobre napísaný. Milý náš Jozef, len tak ďalej, dúfam, že budú ďalšie príbehy. Dávam plný počet. Niet čo riešiť. Potešila ma aj tá úctyhodná hrúbka. Tak to má byť. Hurá!!!

Macek58
09.11.2017 4 z 5

Výborné čtení a bohužel ukazuje na krutou realitu ...........................................

drogy vraždy násilí pomsta slovenská mafie krutost

Jozef Karika
slovenská, 1978