Čierny Mustang

Čierny Mustang https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128548/cierny-mustang-128548.jpg 4 340 38

Černý mustang osnuje úklady proti stavbě železnice, ale nepočítá s Old Shatterhandem a Vinetouem. K tomu se přidá Hobble Frank, Tetka Droll a v neposlední řadě i bratranci Timpeovy. Ono totiž pokrok nejde zastavit, ale to Černý mustang nemůže tušit. 1. vydanie 73-030-67

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Smena

Der schwarze Mustang , 1897

Argos
15.09.2020 1 z 5

Má první kniha od Karla Maye. Zajímavostí je, že není psána v první osobě,kdy Old Shatterhand vypráví. Dějově to špatné není, myslím ukradené zbraně hlavním hrdinům. Samozřejmě se to dá číst max.do 14 let. Pak už je to nestravitelné.

Luigi1
25.04.2020 4 z 5

ODDYCHOVÉ ČTENÍ

danny_21
14.10.2019 3 z 5

Klasická průměrná Mayovka s nejznámější dvojicí v titulních rolí, čelící pletichám hamižného komančského náčelníka a jeho vnuka. Ruce k dílu přidává i známá dvojice Hobble Frank a tetka Drollová a tak se nemůže stát nic jiného než drtivé vítězství 50 %

rickiwolf
05.02.2019 3 z 5

Mayovky nepatří mezi moje oblíbené knihy. I díky tomu, že mi připadají dost podobné.

Kája95
19.10.2018 3 z 5

Pro mne nejslabší knížka od Maye, možná je to tím jak ji překladatel "volně" přeložil a upravil. Škoda

Atanone
18.08.2018 5 z 5

Tuhle jsem četla hned po Vinnetouovi. Vzpomínám si,jak mi bylo nakonec hrozně líto Černého Mustanga. A už tehdy mi začínalo vadit to jediné,co mi kdy na knihách Karla Maye vadilo, a sice to,že "zlí"Indiáni jsou vždy hloupí Indiáni a stejně tak zlí trapeři,nebo kovbojové. Ale od toho pohádky jsou,aby zlo bylo na ostudu,že?

mtrefil1
26.05.2018 4 z 5

Poměrně dobrá kniha

Rup
04.04.2018 3 z 5

Jaksi mě už nechytá za srdce jako v mládí. Zde navíc cítím i absenci charakteristického autorova sociálního akcentu.

OldFirehand
17.02.2018

Prečítal som to v mladosti, ako všetky mayovky, niekoľko krát. Mne neprišla ako slabšia, možno preto, že som v tom veku žral všetku zálesáčtinu-indiánčinu. Ale veď na to tie knihy boli, pre túto vekovú kategóriu boli určené.
Dej ma bavil. Opäť som sa smial na dialógoch, najmä vedľajších postáv. Staré známe divotvorné postavy - Droll, Hoblík Frank a ako bonus típkovia z rodu Timpe - komediantske prvky zaručené.
P.S.: Slovenský preklad bol v tomto prípade mimoriadne vydarený, v češtine to bolo výrazne slabšie.

Kakho-Oto
09.02.2018 4 z 5

(SPOILER) Především s ohledem na to, že jde o román s nejkultovnějšími hrdiny Karla Maye, se jedná spíše o slabší dílo tohoto spisovatele. Ostatní díla, kde vystupují Vinnetou a Old Shatterhand, patří do nejlepší třetiny Mayovy tvorby. V kontextu celé tvorby Karla Maye patří Černý mustang někam doprostřed, dá se říct, že se jedná o průměrnou mayovku. S postavou Vinnetoua však není moc děl, která by byla horší než Černý mustang. Na knize Černý mustang se mi moc nelíbí prostředí (nesrovnatelné s ostatními Vinnetouovkami), a také zde není žádný záporný běloch. Pokud k nim nepočítáme zlatokopeckou partu ze závěru děje, kterou pokrevní bratři a spol. zachránili před Komanči. Hlavními padouchy jsou zde Komančové lačnící po slavných střelných zbraních. To mají společné se dvěma zbabělými čínskými dělníky, kteří krádež zbraní provedli jako první a poté byli o ně připraveni Komanči. V žádném případě však nemohu souhlasit s "odpadovým hodnocením" této knihy. Zaráží mě, že někdo musel číst mayovku jako povinnou četbu. Potom bych doporučil jiná díla, nejvíce asi Syna lovce medvědů, Ducha Llana Estacada, případně některé povídky z Orientu. Nakonec románu uděluji čtyři hvězdičky, spíše se ale jedná o tři a půl hvězdičky.

Kájísek17
18.05.2017 odpad!

Kniha byla hrozná, horší jsem nečetla. Vůbec sem ji nepochopila. Musela jsem ji přečíst na CJ

Jessica007
16.04.2016 3 z 5

Četla jsem v dětství. Měla jsem radost, že mám a přečtu si knížku od K. Maye, ale zrovna tato mě moc nebavila.

Ignis
23.02.2016 5 z 5

Pro mě to byla jedna z nejoblíbenějších knih v dětství, přečetla jsem ji několikrát.

mulderka
02.04.2015 3 z 5

Číst se to docela dalo, až na strašlivý překlad nevím už od koho, který se k Mayovu stylu vůbec,ale vůbec nehodil :-(

Ivan F
26.12.2013 3 z 5

V detstve mi to prišlo nezáživne, dnes by to pre mňa bolo už pravdepodobne nečitateľné. Síce to napísal Karl May, ale aj tak je to rozhodne jedna z tých horších knižiek.

puplik
24.09.2013 3 z 5

Slabší kniha :) napsal lepší

Alix
18.08.2012 3 z 5

Černý mustang sice nepatří k nejlepším mayovkám, ale je zajímavý. Třeba tím, že na stavbě železnice pracuje parta čínských dělníků. A taky se tady stane docela překvapivá věc, protože Vinnetouovi a Old Shatterhandovi jsou odcizeny jejich vzácné pušky, což mne v dětství hodně zarazilo a naštvalo. Ale s pomocí přátel a vlastního důvtipu se jim podaří zmařit úklady náčelníka Černého mustanga a obnovit právo a spravedlnost.

Senza Jenka
15.08.2011 3 z 5

Slabší čtení. Svého času jsem přelouskala ve slovenštině, Mustang bol čierny :o)