Čierny Mustang

Koupit

Černý mustang osnuje úklady proti stavbě železnice, ale nepočítá s Old Shatterhandem a Vinetouem. K tomu se přidá Hobble Frank, Tetka Droll a v neposlední řadě i bratranci Timpeovy. Ono totiž pokrok nejde zastavit, ale to Černý mustang nemůže tušit.
1. vydanie

73-030-67

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128548/cierny-mustang-128548.jpg 3.9303
Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Smena

Der schwarze Mustang, 1897

Kniha Čierny Mustang

RemiBlack

2022/32
Ilustrace to má pěkné, příběh už je o trochu slabší. Jakože, pořád mě to bavilo, minimálně ta krádež zbraní hlavních hrdinů je zajímavý nápad.
Jenže, jak už to tak u Mayovek bývá, a jak to i níže spousta lidí zmiňuje, jde to moc snadno. OS a Vinnetou každého tajně vyslechnou, odhadnou jeho záměry až do třetího kolene, a chraň Bůh, aby jim něco nevyšlo. Teda je pravda, že to nevyjde na 100% (Úplně se mi v tomhle příběhu nelíbil závěr.), ale i tak jsou pánové dokonalejší než dokonalost sama. Ještě že je takhle máme rádi. ;)
Jo a taky musím ještě zmínit ten překlad nebo co to je. Jiří Bernard to nepřekládá, on 'volně vypráví'. Jak a proč se to stalo, to radši nehodlám ani zjišťovat. Každopádně je vidět, že ty knihy pořád překladatele střídaly - třeba Tetku Drollovou v každé knize od Maye berou trochu jinak. Jednou je to "Droll přišel", příště "Drollová přišel" a potřetí "Drollová přišla". Tak třeba to čtenáře aspoň udrží ve střehu. :D

Kabuky

Klasika dobrodružné literatury.

hajrys

Uff, zalovila jsem hluboko v rodinné bibliotéce, v dobách, kdy knihy stály 20 Kčs a knihovna nebyla mezi dětmi sprosté slovo. Jak ráda jsem se vrátila mezi mé bratry. Po nekonečných prériích se můj duch už dlouho netoulá, ale na chvíli se tam vrátil rád.

PS: Něco z těch dob mi přece jen zůstalo. Jen místo baterky pod peřinou mám teď čelovku ;-)
Howgh!

jarin58

Černého můstangy jswm jako kluk hltal,ale popravdě jsou i lepší mayovky.

Meda77

Ilustrace pana Buriana opět bravurní, tvorba pana Maye je také bravurní, ale v této knize se jedná spíše o průměrnou rekapitulaci dvojice Vinnetou a Old Shatterhand. Klasický Vinnetou je za mě lepší volba. Průměrné 3starsy.

Lassie777
09.12.2021

Skvělá knížka. Vinnetou a Old Shatterhand opět nezklamali. Jako v ostatních dílech byla jejich dobrodružství napínavá. Jak to dopadne s Komanči? Podaří se jim chytit Sama Timpe? A zachrání Firwood Camp? To vše mě napínalo až do konce knížky. Jestli máte rádi Vinnetoua a Old Shatterhanda tak knížka opravdu stojí za přečtení. Howgh!

TERRORDROME
05.12.2021

(+ SPOILER) Tak predovšetkým, čo presne znamená že je preklad voľne prerozprávaný podľa originálu? To si ako "prekladateľ" knihu prečítal a potom ju po pamäti dal nejako dohromady? Každopádne, či už je preklad verný alebo len približný, Čierny Mustang sa od iných Mayoviek nijako nelíši. Tie isté motívy, ten istý postup a tie isté výsledky, v tomto prípade dokonca ešte viac zjednodušené a drvivejšie. Vinnetou a Shatterhand prídu o svoje zbrane a idú si ich vziať späť! Prakticky nič im nestojí v ceste, zo stôp vyčítajú nie len to kde sa nepriateľ nachádza, ale aj čo si myslí a prekabátiť pár namyslených indošov je úplná hračka. Tým to ešte nekončí, lebo ponížený indiáni obratý o všetko plánujú posledný zúfalý pokus o pomstu, ale ten rovnako drvivo nevyjde, čo už náčelník Čierny Mustag psychicky neunesie a je z neho úplná troska. Nejaké napätie či dobrodružstvo, ktoré človek logicky očakáva, ostáva len v oficiálnom žánrovom zaradení, lebo keď sú hrdinovia dokonalí, až znudený supermani, ktorých nič neprekvapí a záporáci len banda mrzkých tupoňov ťažko z toho vzíde niečo epické a vzrušujúce. Jedinú nepríjemnosť na ceste za vítazstvom, predstavuje ožratý dozorca ktorému ujde zajatec zo studne. Ako plus je tu komedálny prvok Hobble Frank, ktorý ani tentoraz nesklame a jeho komolenie odborných výrazov tradične pobaví. Nakoniec dávam tri hviezdy, lebo sa to napriek všetkej Brežnevovskej strnulosti nečítalo zle a utieklo. Ale sakra Karl, hrdinovia potrebujú nejakú výzvu, nemôžu proste len celý čas vyhrávať!

Marketplace
23.05.2021

Kniha se mi opravdu moc líbila. Je to takové pohodové čtení. Jako malý jsem knihy Karla Maye hltal, ale ještě velkou spoustu shltnout musím, protože jsem jich spoustu ještě nečetl. Tahle patřila mezi ně a stála za to.