Čierny havran

Čierny havran https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243251/cierny-havran-243251.jpg 4 6 4

Najčítanejšieho a najkontroverznejšieho ukrajinského spisovateľa Vasyľa Škľara nazýva kritika otcom ukrajinského bestselleru. Treba však zdôrazniť, že Škľar si nevyberá ľahké ani komerčné témy, chce a vie sa popasovať s príbehmi, ktoré si vyžadujú seriózne naštudovanie histórie a dôkladnú prácu pri výstavbe sujetu. Autor mnohých kníh však šokoval ukrajinskú verejnosť zatiaľ posledným svojím románom Čierny havran. Hoci spisovateľa kritika chválila za majstrovsky opísaný príbeh atamana Čierneho havrana a mladučkej Tiny, zároveň sa naňho zosypala hromada výčitiek – od obvinení z antisemitizmu až po podnecovanie nenávisti k Rusom, ktorých v románe nazýva Kacapmi či Moskaľmi. Kto však pozorne číta, zistí, že príbeh atamana bojujúceho proti okupantom a zároveň prežívajúceho najväčšiu lásku svojho života je predovšetkým majstrovským objektívnym obrazom istého úseku dejín, ktorý sa mal navždy vymazať z ľudskej pamäti. Verše prebásnila, doslov napísala a vysvetlivky doplnila Nataša Ďurinová. Prvé vydanie.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Zalyšenec Čornyj Voron , 2009

Ivan53
24.07.2022 5 z 5

Vypožičiam si súčasné české slovo, pretože tento román je skutočne po dlhej dobe poriadne „čtivo“.
Najprv som videl film, a netušil som, že jestvuje preklad knižnej predlohy do slovenčiny. Na knihu som narazil na novom antikvariáte Knihobot. Naozaj silný príbeh o silnom človeku. Film bol výborný, ale kniha je lepšia, za čo patrí veľká vďaka aj prekladateľskej dvojici. Rozhodne odporúčam, pretože ide síce o príbeh spojený s občianskou vojnou na rozvalinách Ruskej ríše, avšak odohrávajúci sa na Ukrajine, u nášho suseda. V čase, keď prebiehali boje opisované v knihe, naši pradedovia si akurát vydýchli po boji proti Maďarom v nevyhlásenej vojne, a Slovensko a Karpatská Rus si ešte iba zvykali na stav bez vojny. Čs. hrdinovia bojovali proti maďarským boľševikom, hrdina knihy proti boľševikom ruským. Prienikov s našim prostredím je v tomto príbehu viacero. Spisovateľ bol obvinený z antisemitizmu a rusofóbie, avšak, bez ohľadu na spisovateľovo osobné stanovisko, spisovateľ nemohol vkladať hrdinovi (Čiernemu havranovi) do úst slová, ktoré by jemu podobný človek v dvadsiatych rokoch prosto určite nevyriekol. Tak ako u nás počas vojny s Maďarmi (1918 – 1920) vznikali pesničky, ba i vojenské rozkazy namierené proti Maďarom a Židom, dochádzalo k obdobným javom na Ukrajine, akurát namiesto Maďara bol Rus. Krátko po rozpade Ruskej ríše Ukrajinci nemali dôvod mať Rusov radi, mať radi ruský svet, ktorý Ukrajincov a zvlášť ukrajinských kozákov utláčal. Takže bez predsudkov a predpojatosti voči tým či oným, hor sa do čítania – nebudete ľutovať :)

„V tento deň mal dovolené jesť mäso iba Ladym, lebo to bol presvedčený pohan, ktorý sa modlil k Dažbohovi, Perúnovi, Svarohovi, Mokoši a ďalším bohom.“

kn23
24.01.2018

Zo zaciAtku sa to citalo dost tazko, vela mien, komplikovane nazvy dedin ale potom sa to rozbehlo a ani neviem ako a zrazu koniec.jedna z najlepsich knih ake som cital.vdaka bohu, ze som to nevzdal. na zaciatku.urcite doporucujem

lusila
30.03.2017 4 z 5

Zaujímavo napísaná kniha, pravdou je, že o dejinách vzdialených krajín vieme viac ako o krajine, ktorá leží hneď vedľa nás. Niektoré výrazy a mená som počula, len som nevedela, kam ich priradiť, teraz už viem.

kannibal28
24.02.2017 2 z 5

o kozákoch som čakal lepšiu knihu ale ten štýl písania ma nebavil . Na to že je to bestseller mohlo to byť aj zaujimavejšia kniha

Ukrajina ukrajinská literatura

Autorovy knížky