Čí je ta krajina?

Čí je ta krajina? https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419980/bmid_ci-je-ta-krajina-4KV-419980.jpg 4 9 4

Rozhovory s Janem Klápště o středověku i našem světě. Jaká je hodnota krajiny? Jaké svědectví o středověké společnosti přináší archeologie? Rozhovory s profesorem Janem Klápště, předním evropským archeologem středověku, se dotýkají široké palety otázek spojujících středověk se současností. Kniha je poutavým svědectvím o celoživotním hledání cest k pochopení proměn středověké společnosti a krajiny. Jelikož ale minulosti klademe jen ty otázky, které jsou aktuální pro nás, nabízí rozhovory i pestrý kaleidoskop setkání s osobnostmi, které Jana Klápště ovlivnily, a s problémy, které hýbou dnešním světem, a tím pádem i s našimi obrazy dějin.... celý text

V_M
15.08.2022 4 z 5

Inspirativní kniha rozhovorů s významnou osobností české archeologie skýtá vhled nejen do titulní problematiky archeologického poznávání krajiny (a obecněji vztahu krajiny a času), ale ještě mnohem výrazněji do života a profesní minulosti hlavního protagonisty. V nechronologickém sledu líčí své rodinné kořeny na Turnovsku a Semilsku (včetně osudů několika pozoruhodných příbuzných - otce a strýce, kteří byli proslulými výtvarníky), dějiny a vývoj archeologického poznávání Mostecka (a v menší míře i dalších míst: Turnova, Černokostelecka, Prahy a Pražského hradu) a na rozsáhlém prostoru také rozvoj české a evropské archeologie 20. století, zejména té její části zaměřující se na středověk, včetně kariérních peripetií významných představitelů tohoto oboru se zvláštním důrazem na Klápšťovy nestory, kolegy a přátele. Četba jednoznačně přínosná a zajímavá, jen místy poněkud změťovitá. Troufám si říct, že by si text zasloužil zevrubnější redakční zásahy (jakkoli z hlediska jazykové správnosti neobsahuje žádné zásadní lapsy) a některé věty či celé pasáže přestrukturování do průzračnější, intuitivnější a čtivější podoby.

zofie3000
26.06.2022 2 z 5

Název knihy je hodně velké lákadlo ale o tématu se skoro nic nedozvíte max. v poslední kapitole. Ne že by pan archeolog neměl zajímavý život ale kvůli tomu jsem tu knihu číst nechtěla

Alto98
22.05.2020 4 z 5

Čtivý rozhovor s archeologem středověku. Nejvíce se mi líbila úvodní kapitola o průzkumech při zániku původního Mostu.

starostova
08.04.2020 5 z 5

Super knížka a vzpomínka na studentská léta

Autoři knihy

Ivo Štefan
česká, 1978
Jan Klápště
česká, 1949

Kniha Čí je ta krajina? je v