Chyť mě, jestli to dokážeš

Autobiografický román podvodníka, který sice nedokončil ani střední školu, ale to mu nijak nebránilo vyrobit si několik vysokoškolských diplomů, přednášet sociologii na univerzitě, nebo pracovat jako dětský lékař v nemocnici. Frank W. Abagnale se dokonce vydával za pilota, což mu umožnilo zdarma cestovat po celém světě. Ale především byl šekovým podvodníkem. Vyrobil na tisíce falešných šeků a okradl řadu bank a institucí nejen ve Spojených státech, ale i v Evropě. Pět let se mu podařilo unikat policii, až ve Francii byl zatčen a uvězněn. Osudy Franka Abagnaleho se nechal inspirovat i Steven Spielberg a natočil o něm poměrně úspěšný film.

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24106/chyt-me-jestli-to-dokazes-24106.jpg 4.7182

Catch Me If You Can (2002)

Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno:, Knižní klub
Počet stran:272
Překlad:David Petrů
Autor obálky:Ivan Brůha
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:80-242-0995-0

Kniha Chyť mě, jestli to dokážeš

harena

Mám radost, kniha je skvěle napsaná a neuvěřitelně čtivá. Půjčila jsem si ji na základě výzvy DK. Příběh jsem znala, film viděla a proto mě trochu trápila obava, že mě bude nudit. Opak byl pravdou. Neustále jsem žasla, jak a co všechno dokázal hlavní hrdina - geniální podvodník Frank vymyslet. A tomu podvodníkovi člověk ještě celou knihu drží palce. Moc pěkné čtení.

blonďatá.luc

Tak tohle byla velmi příjemná kniha. Pustila jsem se do ní, protože mám moc ráda film. Měla jsem dojem, že mě kniha nemůže překvapit - a jak jsem se pletla! Spousta nových scén, zajímavých situací. Kniha není tak akční jako film, ale nemyslím si, že by to vadilo - přeci jen je to svým způsobem životopisné. Vřele doporučuji všem fanouškům filmu, určitě budete nadšeni.

domihruzkova

Film jsem viděla jako první, ale to vůbec nevadilo. V knize jsou obsaženy další zajímavé informace, o kterých ve filmu nebyla ani zmínka. Četla se moc dobře, až jsem se občas zasmála nad tím, jak dokázal oklamat ostatní. Má můj obdiv.

Richisa

Kniha se moc pěkně četla a byla to docela jízda... Frank měl neuvěřitelné kouzlo a nedivím se, že mu jeho činy dlouho procházely.

Je až neuvěřitelné, jak málo se tehdy dbalo na bezpečnost, ať už ve finanční sféře nano třeba v letectví.

Super kniha.

maryska09

Opět se mi potvrdilo, že kniha je lepší než film. Příběh je čtivý, bez zbytečné rozvláčnosti, často baví. Doporučuji

SlamLenka

Film jsem shlédla už kdysi dávno, aniž bych věděla, že mu předcházela i kniha, to jsem zjistila až před nedávnou dobou, tak jsem si ji půjčila. Mám z toho takový zvláštní pocit, který vyplývá z mého morálního přesvědčení, že protiprávní činy mají být trestány a nemá se z nich ani po jejich odčinění nijak profitovat. Ale pravdou je, že Abagnale si to už odpykal... Je mi záhadou, jak mu to mohlo tak dlouho vycházet!
Na druhou stranu jsem však byla i dost zděšená, jak vypadalo evropské vězení na přelomu 60. a 70. let, ač tedy pak to severské bylo zase spíš fraška než trest.
Každopádně to bylo zajímavé čtení a věřím, že bankovní systém a vůbec mnohé bezpečnostní mechanismy se po zkušenosti s tímhle pánem musely dosti posunout k lepšímu.

LuciKo

Díky čtenářské výzvě jsem se konečně ke knize dostala. Velmi čtivá, chcete vědět, jak to bude s Frankem dál. I přes jeho zločinnost mu držíte palce. Líbil se mi břitký smysl pro humor, jeho genialita. Nad některými věcmi zůstával rozum stát. Je fakt, že tehdejší doba mu hodně napomáhala, teď v době počítačů a internetu by neměl šanci. Teď jsem zvědavá na film!

Ladislav73

Lepší než film, podrobněji popsané vězení v e Francii.

druzickaster
16.12.2018

Další rest, kdy jsem viděl dříve film, než knihu. Film není špatný, ale představitele hlavního hrdiny skutečně nemusím a toto je snad jediná role, kde jsem ocotný ho tolerovat. Filmová verze Frankova vztahu k agentu FBI byla taky přitažená za vlasy a v knize naštěstí nic podobného není.
Ale ke knize... Kniha je monohem střízlivější a uvěřitelnější, i když drzosti Franka jsou pro mne spíše scifi, než realita. Každopádně jeho sociální inženýrství bylo dokonalé a stále jsem na vážkách jestli mám hlavního hrdinu obdivovat, nebo odsoudit jako zatvrzelého kriminálníka. Nelze mu ovšem odepřít fakt, že jeho osud, tak jako tak zaujme každého čtenáře.
Knihu doporučuji.

mi-380
08.12.2018

Neuvěřitelná, ale skutečná dobrodružství podvodníka-gentlemana, který řádil v šedesátých letech. Tenkrát v těch dnes už bájných dobách bez kamer, kreditních karet, sociálních sítí, GPS a mobilů. Oproti filmu, kde jde o souboj Frank vs. FBI, v knize sledujeme v ich formě jen podrobný popis všech možných podvodnických nápadů kluka, který měl rád krásné dívky a perfektní styl a předvedl, že i bez střední školy můžete být pilotem, právníkem, lékařem, agentem, prostě kýmkoliv. Je to čtení rychlé, zábavné, občas moc popisné.
75% (aktuálně: kniha 153 hodnotících s průměrem 92%, Spielbergův film z roku 2002, který se mi výjimečně líbil o trochu víc než kniha, má na ČSFD 71 280 hodnotících s průměrem 87%, to je 110. nejlepší film všech dob).

Eigis
16.11.2018

Obálka knihy a film, který byl podle ní natočen evokuje souboj schopností dvou výjimečných lidí, podvodníka a agenta FBI, realita je, ale jiná. Kniha je příběh pouze jednoho z nich - podvodníka, což je svým způsobem škoda, protože příběh je tak neskutečný, že se jednomu až nechce věřit, že je pravdivý. Když ho člověk začne brát jako seriózní paměti absence druhé výrazné postavy mu zas tak nevadí.

Peleus
12.11.2018

Výborný příběh napsaný výborným lehkým stylem. Jsou knihy, které jsou skutečně dobré a tedy poměrně těžké o nich psát, neboť máte pocit, že stále neodhalujete všechno a upíráte druhé straně cosi podstatného.

Tedy jinak:
Kniha - *****
Audiokniha - *****
Film - **** (některé knižní pasáže jsou vynechány)
Muzikál CHYŤ MĚ, JESTLI NA TO MÁŠ v provedení DJKT - Divadlo J. K. Tyla v Plzni - *** (Martin Stránský to nezachrání)

Pabloo
22.10.2018

Tahle kniha prostě baví!

vlčice68
05.10.2018

Podvodník nebo génius? Přečtěte a posuďte sami, určitě stojí za Váš čas.

Opatov
09.09.2018

Nadherna knizka, cte se sama. Film nezapomenutelny. Skutecny pribeh profesionala, ktery se prosadil na obou stranach zakona.

BernardBlack
06.09.2018

Další výjimka potvrzují pravidlo, že kniha je "vždy" lepší, než film (vyjímečné osobnosti svých profesí: "Leonardo, Tom, Steven a John tomu dávají ve filmu ještě vyšší level).

kikikrat
02.07.2018

Většinou čtu úplně jiný žánr ale miluji ten film a tak jsem udělala výjimku a musím říct zklamaná určitě nejsem. Knížku jsem přečetla jedním dechem a je jedním slovem úžasná!! Určitě doporučuji přečíst.

Robert21
03.01.2018

Úžasná kniha :)

Teresita
31.10.2017

Je to skvělá kniha, napsaná jedním z největších podvodníků v historii. Autor okrádá všechny a všude, a přesto k němu cítíte sympatie. Ten člověk je naprosto geniální, často jsem žasla, co všechno dokázal vymyslet a jakým způsobem loupeže prováděl. Člověk mu prostě nemůže nefandit. Všechny ty podvody dělal s obrovskou grácií. Po čtení jsem skutečného Franka vyhledala na internetu, protože mě jeho příběh velmi zaujal a je mi moc sympatický. Týpek se prostě „polepšil“ a teď si v klídku žije s manželkou a dětmi někde v Americe, přednáší na školách a v bankách, je prachatý a šťastný. Ke knize mě přivedl film s Leonardem DiCapriem, který je také výborný.

medlovice
27.04.2017

Výborné moc jsem se bavila. Není co víc dodat.

negramota
18.04.2017

Neuvěřitelně krásně napsaná legrace. Minimálně tedy anglický originál je psaný skoro básnickým jazykem. Příběhy Franka Abagnala, jednoho z nejslavnějších novodobých hochštaplerů, jsou ještě bohatší než v jinak výborné filmové adaptaci. Hned mám chuť "vypůjčit" si auto a sehnat nějakou roštu, které nakecám, že jsem chirurg.

vikaa
12.03.2017

Film s Leonardem DiCapriem jsem viděla jako první a viděla jsem ho do dnešní doby již několikrát. Ke knize jsem se dostala náhodou až teď a podle mého názoru je film lepší než kniha. Těžko uvěřitelný příběh, který vypráví sám Frank je ale také zajímavý, především autorovým pohledem na sebe samého a skutky, které "vykonal". Zaujalo mě, mimo jiné, vylíčení poměrů ve francouzské věznici - na dnešní dobu něco opravdu nemyslitelného. Myslím, že hrozba takovéhoto vězení by mnohé podvodníky od páchání zločinu odradila. Jinak bylo od začátku celkem jasné, že když Frank dokázal zbohatnout nelegálně už jako takhle mladý, podaří se mu to jako staršímu i legální cestou. Určitě jsem mu to přála. Prostě sexy mozek:-)

Lenna75
01.10.2016

Skvěle napsaná kniha, která zaručeně pobaví. Je vtipná a čtivá (navíc podle skutečného příběhu), při čtení si říkáte, jak snadno se hlavní postavě Franku A. povedlo přelstít tolik lidí a společností, jaký to má talent. DOPORUČUJI! (Lepší než film, dle mého názoru.)

frky
27.07.2016

Ještě jsem nepsal komentář/hodnocení ke knize, kterou mám teprve rozečtenou, nicméně toto je tak skvělé čtení, že se mi to nedá. Film je mým oblíbeným, nicméně kniha je ještě o řád lepší. Až neuvěřitelné, jak vynalézavý Frank byl, co mu vše prošlo a s jakou lehkostí proplouval v roli lékaře, právníka, učitele aj... Výborná kniha, kde se člověk nasměje a nevěřícně kroutí hlavou, ale takhle nějak to Frank opravdu prožil... za *****.

Anna 13
07.07.2016

Neskutečně zábavné počtení!!!
Film má s knihou málo společného, ale oba jsou na skvělé úrovni.

Opravdu jsem se bavila, někdy jsem se musela nahlas smát, je to neuvěřitelný příběh jednoho neuvěřitelně geniálního muže...
Rozhodně doporučuji přečíst. Nudit se určitě nebudete...

NatyDee
15.05.2016

Před pár lety jsem viděla film a letos díky Čtenářské výzvě jsem se rozhodla si knížku přečíst. Velmi zajímavé čtení s podivem, jak mu vše procházelo, ale zase byla to jiná doba, kdy technika nebyla tak vyspělá. Doporučuji přečíst, člověk se dozví zajímavé věci a docela se i pobaví :-)

May
25.10.2015

Prostě skvělé! Bezvadně napsaný životopis velmi inteligentního člověka, který své schopnosti a inteligenci využil skutečně osobitým způsobem :-)

sf1
16.10.2015

Vynikající kniha. Ač je hlavní hrdina vlastně gauner, držel jsem mu palce. Některé jeho eskapády byly tak neuvěřitelné, že se vlastně nedivím, že nebyly zfilmovány.

Mrejča
05.10.2015

Kniha i film super, místy jsem se chechtala nahlas, místy (zejména ve francouzském vězení, které je v knize vykresleno daleko naturálněji než ve filmu) jsem se o něj skutečně bála.
Doporučuji a nevylučuji, že se k ní ještě vrátím.

Marbo
07.01.2015

Skvělá odpočinková četba, čte se jedním dechem, Abagnaleovi nejde nefandit

podvodníci zfilmováno bankovnictví

Autoři knihy

Frank W. Abagnale

Frank W. Abagnale
americká, 1948

Stan Redding

Stan Redding
americká, ? - 1987

Kniha Chyť mě, jestli to dokážeš je: