Chvály jižních Čech

Chvály jižních Čech https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198845/chvaly-jiznich-cech-7p0-198845.JPG 5 2 1

Básníci ve svých verších oslavují jedinečnou krajinu jižních Čech. Verši hrdými a vášnivými, filozofickými i sentimentálními, verši pokornými jako korálky růžence, ale také jako divoce bouřící poryvy stříbrného větru...

Nočnípták
30.07.2018 5 z 5

Nejen básníci, ale i prozaici oslavují v této sbírce zádumčivou krajinu jižních Čech. Krásu rybníků, lesů a hor. Nad jejich slovy někdy teskně a někdy jásavě zpívá mé srdce. V tomto kraji jsem se narodila a jsem šťastná že zde žiji. Možná proto mám tak ráda monolog Petra Voka ze hry Zuzana Vojířová

Denně Bohu děkuji a po něm praotci pětilisté růže Vítkovi za to, že mně přisoudili narodit se a žít v této zemi. Mé jižní Čechy! Jsem tu vrostlý všemi kořeny až po pás. Když projíždím lukami, lesy a poli od Krumlova k Soběslavi, od Hradce Jindřichova až tam daleko za Vimperk, cítím, jak denně tu zarůstám hlouběji. Má spanilá jihočeská země, budiž požehnána mezi zeměmi všemi, má jediná! . . .

Josef Jelen
Jihočeské rybníky

Ráno jsou jako kadidelnice
V poledne jako zrcadla
Navečer jako mísa měsíce
na kterou slza upadla

Ráno jsou plné ptačích přeletů
V poledne prostřené jako stůl
Navečer stáhnou mlžnou roletu
a mlčí jako spící úl

Ráno jsou jako bílé kapličky
V poledne nebe doklenou
Navečer zapálí všem hromničky
Kraj klečí na těch kolenou

Stanislav Cífka
česká, 1929 - 1997