Christina

Christina https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31380/bmid_christina-Qa7-31380.jpg 4 1085 111

Středoškolák Arnie zahlédne stařičké auto Plymouth a okamžitě zatouží ho mít a pro radost si ho opravit. Jeho rodiče však mají naprosto odlišné představy o tom, jak by měl syn trávit čas a utrácet peníze. Příběh, založený na typických reáliích amerického způsobu života, k němuž automobil nerozlučně patří, pojednává o zdánlivě banální roztržce mezi dospívajícím chlapcem Arniem a jeho rodiči. Jenomže to by autorem nesměl být Stephen King...... celý text

Literatura světová , Horory , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Christine , 1983

jiri4861
21.02.2024 5 z 5

Super, za mě jedna z těch lepších, co King napsal. Dalo se do toho krásně vžít, vraždící auto je prostě dost dobrý motiv pro horor.

esfinge
21.07.2023 5 z 5

Skoro 500 stran o autě a mně se to četlo parádně. Krásně popsané prostředí a charaktery postav.

Luigi1
09.06.2023 3 z 5

Kniha se mi velice líbila ale ten děj byl takový zdlouhavý

rick6410
29.04.2023 5 z 5

Najprv som si povedal, že kniha o strašidelnom aute asi nebude nič extra, ale recenzie boli výborné, tak som ju skúsil, a neľutujem. výborné dielo, King proste nesklame. Veľmi sa mi páčilo aj netradičné rozprávanie z pohľadu prvej osoby.

oblakaknih
30.01.2023 5 z 5

(knihu jsem četla v angličtině)
Když jsem Christine začínala číst, říkala jsem si, že to bude slabší než jiné Kingovy knihy. Přece jen jsem tu měla nastavenou obrovskou laťku od Lisey nebo Toho. A nakonec musím s velkým překvapením poznamenat, že tu máme další pětihvězdičkovou knihu, která mě naprosto dostala!
Celý příběh se točí kolem auta, které s sebou přináší podezřelé a nemilé události. Jak už je asi jasné, za příběhem je mnohem více a nakonec nechybělo ani překvapení.
Knihou nás povětšinou provází jedna z postav, nejlepší kamarád Dennis, kterého jsem si nesmírně oblíbila a moc jsem mu fandila. Celkově bych postavy označila za velmi povedené, dobře popsané a jednoduše představitelné. Každou z nich jsem si jistým způsobem oblíbila, líbila se mi jejich různorodost.
Kingův styl psaní mě hodně baví, je osobitý, originální, okamžitě poznám, že čtu právě jeho.
Tuto knihu jsem četla v angličtině. A je tedy pravda, že 750 stran, kde jde především o auta, není nejjednodušší v cizím jazyce číst, ale nakonec jsem byla hodně překvapená, jak rychle a dobře se kniha četla.
Kniha je zařazena do žánru horor. Nechci to tady vyvracet, nakonec s tím i souhlasím, ale nebála jsem se vůbec. Protože i když je kniha plná tajuplných a děsivých momentů, já si především užívám to, do jakého prostoru je kniha zasazena, její atmosféru, drobnosti navíc a v tomto případě pak i doplnění písničkami.
Nečekala jsem to, ale nemohu nic vytknout. Kniha se definitivně zařadila mezi mé top.

niki-chan
25.01.2023 3 z 5

Příběh byl zajímavý, ale místy až moc natahovaný. Navíc se mi nelíbil ten překotný konec s Arniem.

RoseDadas
21.08.2022 4 z 5

Kingovo psychologické vykreslení postav je naprosto parádní, Arnieho pozvolná proměna působí zcela uvěřitelně a popisy úmrtí zanechají ve čtenáři mrazivý pocit. Tempo vyprávění je ze začátku pomalejší, ovšem od poloviny nabere spád a až do konce vás příběh nepustí. Je to znak pro Kinga velmi typický - nejprve čtenáře uvede do situace, seznámí ho s postavami a s okolím, předestře, že se odehraje něco tragického, a poté se do toho pořádně opře.

Christina je mysteriózní thriller o jednom autě, o posedlosti, o lásce a o neštěstí. Kingova tvorba je nápaditá, mrazivá, dechberoucí a jedinečná. Pokud si chcete přečíst příběh s tematikou vraždícího auta, pak je Christina to pravé. Tak nasedněte a připoutejte se, tohle bude totiž pořádná jízda!

petrsli
19.05.2022 2 z 5

Starší Kingova dílka (,,klasiky") mám moc rád, proto jsem i od Christiny čekal hodně. Bohužel mi příběh přišel nudný, nezáživný a zbytečně natahovaný. Zklamání z něj bych přirovnal k Tommyknockerům, kdy se něco opravdu začne ,,dít" až na posledních cca. 50 - 60 stránkách knihy a ani tak závěr nebyl žádnou překvapivou, emocionální bombou. Bohužel za mě velké zklamání.

Psychedelic
04.04.2022 5 z 5

Tohle mě bavilo. Nemohu souhlasit s mnohými, jenž říkají, že starší díla od Kinga byly lepší než jeho současná tvorba, protože třeba všemi milovaný Řbitov zvířátek, Osvícení nebo Carrie mě vůbec nenadchly. Ale Christina mě bavila. Četlo se to samo, mělo to napětí a příběh.

Blaufik
17.03.2022 4 z 5

Jedná se o poměrně zdařilý příběh, na který jen tak nezapomenete a jistě si jej vychutnáte se vším všudy. Pokud vás Christina alespoň trochu zaujala, tak rozhodně neváhejte. Věřím, že nebudete litovat.

mareksevc
23.02.2022 4 z 5

auta mam rad , aj pribehy o nich a King to proste "umí" s oboma

bookcase
13.02.2022 5 z 5

Perfektní! Sice trochu rozvláčné, ale na to jsme u Mistra zvyklí. Poslední třetina měla spád a svištěla jako kola Christiny. Skvěle vylíčená proměna Arnieho osobnosti, z toho, jak z něj promlouval LeBay, bylo děsivější než mrtvoly v autě. Jo, super kingovka.

santa1212
06.11.2021 5 z 5

Geniální knížka, ostatně tedy jako většina od Kinga. Skvele vykreslena atmosféra, pribeh u kterého netrpělivě čekáte co bude dál. Je tam dost nadpřirozených prvků, tak pokud vám to vadí, možná nebudete tak nadšení, ale předpokládám, že u Kinga jste na to připraveni :-)

zandu
30.10.2021 5 z 5

Tohle bylo naprosto perfektní

Shaxx
26.10.2021 4 z 5

Další skvělá Kingovka. Moje první auto se jmenovalo Kocour a krom toho, že to bylo super žihadlo, tak jsem ho měla ráda jak člena rodiny. Zažili jsme toho spolu hodně dobrého, hodně zlého a vzpomínky zůstanou. Nebyl pro mě problém se tedy vcítit do Arnieho kůže, když se zamiloval do Christiny.
Christina ale není vůbec hodná holka. Místo benzínu jí v trubkách koluje nenávist a hněv.
Je to kapku zdlouhavější příběh, ale nevadilo mi to. King jako vždy exceloval ve vykreslení postav a vztahů mezi nimi a pomalejší tempo dalo hezky vyniknout Arnieho proměně, která začala ve chvíli, kdy si koupil Christinu. I závěr byl fajn.

netopýrek
14.10.2021 4 z 5

Od této knihy jsem dostala přesně to, co jsem chtěla...
Napínavé, chvílemi hororové počtení o přízračném autě, mladíkovi a nezdravé lásce.

Od začátku do konce mě kniha nesmírně bavila, užívala jsem si obsáhle popisy, myšlenkové pochody i dialogy mezi postavami. Se zatajeným dechem jsem četla o "projížďkách" s Christinou a ačkoli jsem se bála počtu stran, tak mi utíkali pod očima neskutečným sprintem.

4,5 je mé konečné hodnocení, protože jsem v letošním roce četla pár knih, které byly o chlup lepší.

If being a kid is about learning how to live, than being a grown-up is about learning how to die.

Pitbullka
02.10.2021 5 z 5

Skvělá záležitost! Na začátku jsem si říkala, čím mě tak může zaujmout příběh o autu, jenže King to opět dokázal. Christina mě opravdu bavila.

MamaKnihomolka
18.09.2021 3 z 5

Musím vyzdvihnout obálku, která se vážně povedla a já se na ni nemohla vynadívat.
Dennis vypráví příběh svého kamaráda Arnieho a jeho auta, do kterého se úplně zbláznil. Vlastně do ní – Christiny.
Je to příběh o přátelství, zradě, dospívání, nenávisti, prvním autě a lásce a ani jedna by se neměla podceňovat. Vraždící auto? Opět velmi originální námět a skvěle zpracovaný po Kingovsku.
•••
Líbilo se mi jak autor dokázal skvěle vylíčit postupnou změnu chování a celkové osobnosti Arnieho. A akční scény hlavně s Christinou jsou moc vyvedené.
•••
Tentokrát mi přišlo, že autor se nezdržoval s nějakými sálodlouhými popisy a šel rovnou na věc. Ač jsem se s knihou trochu víc prala a ne vždy na ní byla nálada, stále jsem dychtivě otáčela stránky a potřebovala vědět jak to celé dopadne. A i když to podle mě není jeho úplně nejlepší dílo, tak společně s jeho vypravěčskými schopnostmi je to skvělé počtení.
•••
Těším se až zkouknu i film, kde mi podle ukázek přijde Arnie hrozně děsivý.

evaval
16.09.2021

King je King. představa, že si auto žije svým životem je nepředstavitelná, ale jak šla stránka za stránkou, tak ano, všemu věřím, čtu a čtu. Skvělý příběh, skvěle vykreslené postavy, fandila jsem, přesto že jsem věděla, že to zkrátka někdo odskáče... Za mě super!

WonderNika
01.08.2021 3 z 5

Postavy, príbeh, zápletka...všetko super. Ale akosi sa stále neviem stotožniť s tým, že sa Christina sama opravovala. Každopádne pasáže, kde vraždila boli mrazivo kingovsky opísané.