Christina

Christina https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31380/bmid_christina-Qa7-31380.jpg 4 1081 111

Středoškolák Arnie zahlédne stařičké auto Plymouth a okamžitě zatouží ho mít a pro radost si ho opravit. Jeho rodiče však mají naprosto odlišné představy o tom, jak by měl syn trávit čas a utrácet peníze. Příběh, založený na typických reáliích amerického způsobu života, k němuž automobil nerozlučně patří, pojednává o zdánlivě banální roztržce mezi dospívajícím chlapcem Arniem a jeho rodiči. Jenomže to by autorem nesměl být Stephen King...... celý text

Literatura světová , Horory , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Christine , 1983

allyce
allyce
13.12.2018 5 z 5

Po pár stránkách mé podvědomí radostně zajásalo, bylo jasné, že se na mně opět škodolibě vyřádí. U každé kingovky je to stejné. V pohodě si čtu, říkám si, že o nic nejde, ale úplně mimo mé vědomí začínám vnímat strašidelný pocit plížícího se zla. Nejde o auto, ale o famozní popis proměny Arniho. Pan King to se mnou prostě umí.

ujunka
ujunka
29.11.2018 3 z 5

Byla to jízda :-)

MartinSt
MartinSt
03.11.2018 4 z 5

Četlo se skvěle, nenudilo, skvělý vývoj postav :) jenom celá záhada kolem Christiny mohla být něco jiného, než co bylo, a líbilo by se mi to mnohem víc :) ale jinak solid 4/5

Česneksmedem
Česneksmedem
11.10.2018 5 z 5

Po přečtení další jeho knížky jsem se rozhodnul, že se vás bez okolků zeptám. Nemáte při čtení knih SK pocit, že musí být mimozemšťan z jiného vesmíru? Já tedy ano. A asi tomu i věřím. Stejně tak věřím, že věci mají a uchovávají si svoji paměť. Vezměte si například takový obyčejný panelák. Ten, kdyby spustil ze své paměti video, tak se z toho většina z nás asi pos..e.
V této knize jde ale o auto, které je malinko starší. A jak malinko starší auto, tak i my malinko starší čtenáři máme drobné problémy. Ale nic zásadního, fakt! Ten drobný rozdíl mezi mladými a staršími vyjadřuje zcela jednoznačně následující věta z této knihy: „Pokud být dítě znamená učit se žít, potom být dospělý znamená učit se umírat“.
Ještě si dovolím jednu drobnou ukázku, která je opět špičková: „Láska není slepá. Láska je kanibal s neobyčejně bystrým zrakem. Láska je jako hmyz; pořád má hlad.“
King je prostě od přírody optimista (fór).

BernardBlack
BernardBlack
10.09.2018 3 z 5

Příjemná jednohubka.V Americe, kde dostanete řidičák v 16.letech a všude to je "kurevsky daleko" to má asi vyšší otáčky aneb born to be wild:) , ale já řadím na průměrnou trojku:)Mistr umí i vyšší stupně:)

Metla
Metla
25.08.2018 4 z 5

V době prvního českého vydání na mě Christina valný dojem neudělala. Byla jsem zmlsaná jinými díly Stephena Kinga a tak mi zřejmě strašidelné auto přišlo jako slabá káva. Napůl jsem očekávala, že návrat ke knize po tak dlouhé době by mohl přinést pozitivnější odezvu a naštěstí se tento předpoklad potvrdil. "Christina" je čistokrevný horor, pro mě však tentokrát podstatnější a působivější složkou byl příběh o dospívání, ta zvláštní nostalgie amerického předměstí, první lásky a dychtivé i nejisté vyhlížení dospělosti.
Dennis je školní fotbalová hvězda a Arnie poďobaný outsider, přesto jsou od dětství nejlepšími kamarády. Dokud se Arnie bláznivě nezamiluje. Do Christiny. Christina je ošklivá, zanedbaná a je na ní cosi znepokojivého. A není to dívka ani žena, tudíž poznámky o sjetém dezénu, přetočeném tachometru či vyrachtaném podvozku nejsou impertinentní. Čtenář v první třetině románu sleduje Dennisovýma očima postupnou proměnu vcelku normálního, lehce zakřiknutého kamaráda v nebezpečného cizince.
Stephen King hraje s odhalenými kartami, prakticky od začátku je jasné, k jakým problémům se schyluje. Překvapit mě autor dokázal jen jednou, přesto jsem se nenudila a stránky rychle ubíhaly. Paradoxně mi zajímavější a mrazivější než Christinino krvavé běsnění přišel Arnieho charakterový přerod, takže méně hororovou první polovinu románu hodnotím jako čtivější oproti závěrečné akční třetině, co se mi místy malinko táhla. Holt stárnu nejen fyzicky.

jfialova
jfialova
22.08.2018 3 z 5

Taková průměrná kingovka-dobře se čte, má zajímavý příběh, výbornou atmosféru, ale tahle konkrétně ve mně žádné hlubší pocity nevyvolala. Jediné, co mě tak nějak při čtení napadlo, jak rozdílný je život středoškoláka v US a u nás, když beru v potaz i to, že příběh se odehrává v době, kdy moji rodiče byli ve stejném věku jako hlavní hrdinové. Tady si o vlastním autě opravdu mohli nechat jen zdát :-)

lapagerie
lapagerie
20.07.2018 3 z 5

Christinu jsem přečetla dovolené a nezanechala ve mně zásadní dojem. Oceňuju proměnu outsidera Arnieho, ta byla fakt dobrá. A zlo, koncentrované v autě? Proč ne.

petrarka72
petrarka72
18.06.2018 5 z 5

Chvíli to trvalo, ale naskočila jsem a pak to byla jízda v mnoha ohledech. Dovedu si představit postřeh, který ke Christině inspiroval (každý z normálních slušných lidí se jako řidič v autě mění v hovado), a příběh jako soft verze Wildeova Obrazu Doriana Graye mě svou osudovostí hodně bavil...

topipig
topipig
09.03.2018 4 z 5

Christinka - plymouth ročník 1958 a její pán Le Bay, který je už sice po smrti, ale rád se ve svém milovaném autě projíždí. A všichni ti "hajzlové", kteří ho opravdu naštvali to mají spočítaný.....King a jeho sloh je okamžitě rozpoznatelný.

Kristy78
Kristy78
08.03.2018 3 z 5

Nevím, jestli to byl nejlepší nápad nechat se nalákat na tuto knihu jen kvůli tomu, že se hlavní postava jmenuje jako já ;) Díky mé představivosti jsem občas trochu bála, aby na mě moje Fabia ročník 2017 nezaútočila ;) Takže další část čtenářské výzvy splněna, ale stálo to trochu úsilí. Úplná oddechovka to tedy není!

Jája92
Jája92
19.02.2018 5 z 5

Jedna z prvních knih, které jsem od autora četla. Výborná! Četla jsem se zatajeným dechem...

stephenkingfan
stephenkingfan
21.01.2018 5 z 5

Kniha ve mně vyvolávala mnoho pocitů. Byla jsem ohromená, nadšená, vyděšená, zmatená, smutná, znechucená, bezmocná...ale hlavně šťastná a nadšená z toho, že někdo dokáže napsat tak skvělý chytlavý příběh, ve kterém s naprostou bezmocí a rozčilením sledujeme proměnu hlavní postavy z obyčejného školního outsidera v "něco" jiného, zlého...a já musím říci, že to miluju, a že strašně ráda prožívám příběhy napsané panem Kingem..

aetos
aetos
20.01.2018 5 z 5

Tak tuhle knihu mám od Kinga rád. Komorní příběh, dobře prokreslené charaktery hlavních postav a postupný přechod ke zlu, které nám autor ukazuje jako nepopsatelné, ale přítomné - o to je děsivější.
Knihu jsem přečetl jedním dechem a vrhl se na dalšího Kinga. Proto ji řadím do té lepší poloviny Kingových knih. Nepamatuji se na hluchá místa. Další plus. Doporučuji.

YvLeZa
YvLeZa
15.01.2018 3 z 5

Začátek trošku nudný, zdlouhavý, bez zajímavého děje. Od druhé poloviny knihy se děj konečně rozjel, měl šťávu a pořádnou akci. Rozhodně jedna ze slabších knih od Kinga, ale stále čtivá.

Zuziiik
Zuziiik
05.12.2017 5 z 5

Christina mě bavila hodně....je to čtivé, téma i pro antitechnickou dámu skvělé. Určitě ji doporučím.......bavilo mne to od začátku až do konce.......a ted mne omluvte, jdu se projet ve svém Trabantu, kterému říkám Kráva :D

Terez0
Terez0
04.12.2017 5 z 5

Ze začátku mne kniha příliš nenadchla, dokonce jsem jí musela i na chvíli odložit, ale po čase jsem se k ní vrátila a přečetla jedním dechem, byla jsem mile překvapena! :-)

Carol96
Carol96
30.10.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila asi jako zatím každá kniha o Stephena Kinga. Takovéto téma jsem v knize ještě nečetla a ani jsem o něm neslyšela. Přišlo mi to jako dobrý nápad. Trochu ukázka toho, že se člověk může zamilovat do svého auta a co se vám stane, když budete mít oči jen pro své milované auto.

Kniha je psána celkem čtivě. Někomu by se nemuselo líbit, že kniha obsahuje pro děj zbytečné části, které by tam nemusely být. Mě to vůbec nevadilo, spíše to byl pro mě plus, protože jsem si hezky mohla představit, co se děje i mimo hlavní dějovou linii.

Je to opravdu zajímavé téma, které bych doporučila si přečíst.

Knihu jsem hodnotila 90%

LucinkaS
LucinkaS
09.09.2017 4 z 5

Něco mi na téhle knize vadí a není to ta příšerná obálka (nevím, co to bylo za úlet, dávat tyhle šílený přebaly s bílým pruhem nahoře). Přijde mi, že Christina je z toho slabšího soudku. Tím nechci mistra nějak hanit, knížku jsem přečetla už 2x a mám jí dokonce 2x v knihovně (jednou s tím příšerným bílým pruhem a jednou v originále) a nejspíš se k ní ještě vrátím a budu hledat její kvality, ale momentálně u mne vítězí jiné.

Romanka89
Romanka89
23.07.2017 3 z 5

Bohužel, čekala jsem větší nářez, tohle dílo považuji za jedno z těch slabších pro mě. Docela mi to dalo zabrat, některé části příliš zdlouhavé, nudné.

Čtenářská výzva 2017: Kniha, která má jednoslovný název.