Christina

Christina https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31380/bmid_christina-Qa7-31380.jpg 4 1088 113

Středoškolák Arnie zahlédne stařičké auto Plymouth a okamžitě zatouží ho mít a pro radost si ho opravit. Jeho rodiče však mají naprosto odlišné představy o tom, jak by měl syn trávit čas a utrácet peníze. Příběh, založený na typických reáliích amerického způsobu života, k němuž automobil nerozlučně patří, pojednává o zdánlivě banální roztržce mezi dospívajícím chlapcem Arniem a jeho rodiči. Jenomže to by autorem nesměl být Stephen King...... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Christine , 1983

evaval
16.09.2021

King je King. představa, že si auto žije svým životem je nepředstavitelná, ale jak šla stránka za stránkou, tak ano, všemu věřím, čtu a čtu. Skvělý příběh, skvěle vykreslené postavy, fandila jsem, přesto že jsem věděla, že to zkrátka někdo odskáče... Za mě super!

WonderNika
01.08.2021 3 z 5

Postavy, príbeh, zápletka...všetko super. Ale akosi sa stále neviem stotožniť s tým, že sa Christina sama opravovala. Každopádne pasáže, kde vraždila boli mrazivo kingovsky opísané.

andrea7191
20.07.2021 4 z 5

No King, no. Tahle kniha ještě patří do zlatých kingovských časů, kdy jeho knihy byly sakra dobré.

pazdy15
15.06.2021 4 z 5

King zase nezklamal. Potěší nás s neotřelou a originální zápletkou, vozem a jeho technickým popisem, který jistě zaujme spoustu technicky zdatných mužů a v neposlední řadě také skvěle psychologicky vykonstruovaným dějem - to je však u Mistra standardem. Kamarádství, obzvláště to nejlepší, není vždy tak neprůstřelné, jak se zdá... o tom Vás dokonce přesvědčí i obyčejná kára - věříte tomu??

Ivan Kučera
17.03.2021 3 z 5

Christina je vec, ku ktorej mám vcelku pozitívny vzťah, keďže to bola jedna z prvých kingoviek, ktorú mi ako dieťaťu pomaly ale isto idúcemu do puberty z knižnice, z dospeláckeho oddelenia (do ktorého som mal zakázaný vstup, nesmejte sa, písala sa prvá polovica 90. rokov) doniesla moja staršia sestra. Napriek príjemnej a milej nostalgii jej však nedám až 4*, lebo to nebola žiadna veľká srdcovka už v dobe, kedy som ju čítal a to bola fakt doba, kedy pre mňa na celom svete neexistoval lepší autor, než Stephen King. Plusom sú akiste prepracované postavy (u Kinga samozrejmosť), autentická osemdesiatková atmosféra, dôveryhodne, poctivo rozpracovaná americká posadnutosť autami a pekelné scény s pekelným vozidlom (pre autofetišistov je kniha určite povinnosť). Ale ako celok ma to proste nezasiahlo až tak mohutne, ako niektoré iné kingovky. Filmové spracovanie (od klasika žánru Johna Carpentera) je na tom podobne (teda veľmi dobrý... priemer).

Anushka1
28.02.2021 4 z 5

Šikanovaný puberťák si koupí starou kraksnu a snaží se ji opravit. Ovšem si nějak nepamatuje, že by na autě vůbec nějaké opravy provedl, ačkoliv před ním teď stojí nablýskaný bourák. Arniemu bohužel dochází až později, že s autem koupil i něco jiného. Jeho vraždící historii a ne úplně příjemného bývalého majitele. Nápad o vraždícím autě byl zajímavý. Byly tam opravu napínavé pasáže. Chvílemi jsem se ale trochu přestávala na čtení soustředit a musela jsem se k některým pasážím vracet. Každopádně mě ale kniha navnadila podívat se na stejnojmenný film.

Kopretina
17.01.2021 4 z 5

Tak to byla jízda! Autor je mistr slova a udržuje děj po celou dobu v napětí. Uf!

mulderka
03.12.2020 4 z 5

Když žijete v postkomunistické Evropě roku 1997 a snažíte se začíst do čerstvě vydané knížky, jejíž celá zápletka a děj stojí na premise, že největší touhou a prioritou amerického teenagera je pořídit si nějaké to fáro, jen co bude možné udělat si papíry, dá vám trochu práce to přijmout. Mně tedy aspoň dalo. Pamětníci pochopí, mládež 21. století s tím už takový problém mít asi nebude.
Ale budiž, ono se to nějak vyvrbí. A taky že ano. Ve chvíli, kdy dojde k osudovému setkání outsidera Arnieho a staré šunky, v níž její bývalý majitel zanechal něco ze sebe, už zvolna přidáváme plyn, motor vyje ve stále vyšších obrátkách a děj se řítí do zběsilých serpentin... a co když za některou z těch prudkých zatáček čeká pevná zeď??? Existuje vůbec ještě možnost záchrany??
Tehdy ještě Mistr si s námi opět jednou zacestoval do hlubin puberťácké duše, a byl to ponor dosti drsný a psychologicky náročný. I když, na takové Osvícení nebo Nezbytné věci Christina přece jen nemá. Stále však parkuje na horní polovině mého kingovského žebříčku.
Chutný bonus pro rockerské dušičky představují na začátku každé kapitoly úryvky z textů písniček - o autech, lásce a smrti. Přesně o tom totiž tahle knížka je.
Takže čtěte a až pak vyjdete ze svého bezpečného domu do dopravního ruchu - pozor na to, co se k vám blíží a kdo v tom možná sedí...

Kontryhelka
01.12.2020 5 z 5

Kniha i film jsou výborně zpracované. Doporučuji. King nezklamal.

Ninjer
20.09.2020 3 z 5

Auto zabiják od Kinga aneb proč má tohle proboha 500 stran?

Nechápejte mě špatně, Christina je dobře napsaná. Vše si tam drží alespoň standardní kingovskou kvalitu - sympatické postavy, dobrá retro atmosféra, zajímavé prostředí a dobré tajemno. Jenže i když se tam vyskytuje i nějaká ta gradace, tak to má dost jednoduchý příběh. Šikanovaný kluk si koupí auto, které ho začne ovládat. Stává se z něho sice drsňák, ale jsou z něho nešťastní přátelé i rodina. A navíc je "Christina" pěkně žárlivá a neváhá zabíjet.

Žádné větší zvraty nepřichází, jede si to svoji jednoduchou, i když funkční příběhovou linku. S Arniem a jeho autem to jde tak nějak podle očekávání do kopru a neexistuje až tak velké množství tajemství, která můžou jeho kamarád o minulosti Christiny odhalovat, a tak se King zaměřuje především na postavy a jejich vztahy. A opět, nejde o nic nekvalitního, postavy jsou načrtnuté fakt pěkně (především liberální rodiče Arnieho jsou dobře napsaní)...

Ale sakra, i s tím vším tohle měla být jen delší povídka nebo kratší novelka, tak kolem 120 stran max. Pak by tohle byla dobrá hororová pecka.

Takhle je to bohužel příliš dlouhé a plné omáčky, kterou prostě nepotřebujete.

Šest vraždících auťáků z deseti.

sedw
26.05.2020 4 z 5

Horor o vraždícím autu? Budu upřímný, ke čtení jsem přistupoval s velkými pochybnostmi a od knihy jsem vůbec nic nečekal (možná jen zklamání). Ale nakonec to vlastně byla skvělá zábava. Napínavý, děsivý a zábavný příběh, přesně tak, jak jsme u Kinga zvyklí.

Greenfingers
23.04.2020 5 z 5

Kniha obsahuje všechny prvky, které mám v tvorbě "mistra hororu" rád. Snad mohla být o něco kratší, ale u Kinga jsem si již na dlouhé romány zvykl.

ludek.n
20.04.2020 5 z 5

Mister King přináší v Christině další brilantní příběh ze středoškolského prostředí. Arnie Cunningham, Dennis Guilder, Leigha Cabotová a Plymouth Fury ročník 1958 Christina rozehrávají v městečku Libertyville mrazivé drama, hodné velikána hororového žánru. Dokonale propracované charaktery hlavních, ale i vedlejších postav, výborně zvládnuté prostředí malého městečka na severovýchodě Illinois a s milimetrovou přesností vysoustruhovaná osnova příběhu, připomínající gigantický monolit, jsou parametry, které z Christiny dělají strhující četbu od první do poslední stránky. King, jak je jeho dobrým zvykem, začíná zeširoka, a pak pomalu, ale setrvale, přitahuje šrouby. Jeho pojetí děsu a hrůzy není omračující, zběsilé nebo chaotické, ale velmi rychle se vám dostane pod kůži a postaví chloupky po celém těle, kterého pocitu se pak už nezbavíte, dokud neotočíte poslední stránku. Precizně zvládnuté má King i finále, byť se žádných velkých překvapení nedočkáme. Christina je i tak lahůdka, která si zaslouží svých pět hvězd.

Sabča817
10.04.2020 5 z 5

Za mě super! :-) Akorát ten konec by mohl být o něco kratší... Dennis byl sympaťák a moc jsem mu fandila!

Hotovson
12.03.2020 5 z 5

Tak tohle byla teda pekelná jízda! Ke knížce jsem se dostal díky filmu, kterej jsem viděl náhodou v TV, jelikož mam zřejmě nějakou úchylku na filmy s autama, a pokud jsou vraždící, tim líp! :) Až dodatečně jsem zjistil, že je to natočeno podle Kinga, a tak jsem se pustil do knížky.

Tak nějak jsem teda tušil do čeho jdu, ale knížka mi příde daleko lepší, než film, i když i ten se mi líbil, jenom mi přišel jako takovej výcuc, nebylo tam všechno.

Má to hrozně pomalej rozjezd, až do půlky se tam toho moc neděje, ale pak to nabere grády a závěr byl naprosto strhující a mrazivej, nejen díky všudypřítomným závějím a sněhovejm bouřím. Hlavně přízračnej LeBay za volantem a vůbec celá ta atmosféra okolo auta je fakt perfektní a dokázal jsem si to docela živě představit, oproti tomu je film opravdu čajíček.

Jako konečný řešení jsem očekával buldozer nebo něco na ten způsob, ale růžová Petůnie mě rozsekala :)

Zdá se, že se King stává mým oblíbencem, což bych do sebe nikdy neřek :)

šošon
13.12.2019 3 z 5

Není to zlé, zvláště v druhé půlce knihy je pořádný spád - ale stále je to celkem snadno předvídatelný vývoj událostí s průměrnou poutavostí.

petraj30
15.08.2019 3 z 5

Další kniha, kterou jsem četla ještě v pubertě na základce, nebyla špatná, ale King má lepší. Jako námět hodně dobré

Laylak
11.07.2019 5 z 5

Knihu som odkladala, prezoze tema vrazdiaceho auta mi prisla podivna, taketo namety ma nebavia. Napriek tomu som ju zacala citat a teda kazdou stranou ma pohltila viac a viac. A poviem vam, to bola jazda! Zaver podla mojho gusta. Takze menim nazor a vyberiem si najblizsie nieco obdobne. Super!

ArwenAragorn
12.06.2019 3 z 5

Tohle je dobré, ale na Kinga spíš průměr.

Kubajzz
08.04.2019 4 z 5

Pěkné čtení, líbila se mi.