Chřiby - po hradských cestách

Chřiby - po hradských cestách https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160751/chriby-po-hradskych--160751.jpg 4 6 3

Šestý svazek oblíbené edice obsahuje výběr statí členů Expedice Chřiby, kteří se vydali hradskými cestami po badatelských stopách amatérského archeologa, kněze Františka Přikryla. Jiří Jilík a Bořek Žižlavský se vydávají po stopách ThDr. Fr. Přikryla (1857-1939), romantického cyrilometodějského badatele, který zasvětil celý svůj život vyhledávání památek na působení věrozvěstů na Moravě. Právě v Chřibech objevil a prozkoumal desítky dnes již zapomenutých hradisek, mohylových polí, studánek, kamenných křížů a dalších památek, které jsou historickou pamětí krajiny, byť ne všechny jsou velkomoravské. Kniha je již 6. svazkem edice věnované památným místům pohoří v oblasti jihovýchodní Moravy.... celý text

efka.saf
09.09.2022 3 z 5

Ačkoliv nehodlám knihu nijak výrazně kritizovat nebo hanět, pravdou je, že putování po hradských cestách spolu s osobností Františka Přikryla mě osobně moc nebavilo. Nejvíc mě zaujalo téměř závěrečné povídání o hoře sv. Klimenta a sem tam nějaké zastavení, ale celkově knihu řadím spíš mezi slabší kousky série. Nicméně to neznamená, že se na ní autoři nenadřeli a nezaslouží si přečíst. Své čtenáře si najde, ale moc početná skupina to nebude.

evickakyticka
25.03.2018 4 z 5

Chřiby mám ráda. Ne všechna místa jsou v mém dosahu, ale některé znám a navštívím. Zajímavé čtení. Určitě si půjčím i další díly. Jak jinak se dozvědět o zajímavých místech o kterých jsem neměla ani tušení?

Selinute
03.05.2016 5 z 5

Šestý díl je věnován památce ThDr. Františka Přikryla, cyrilometodějského badatele. S Expedicí Chřiby se vydáme opět po stopách známých i méně známých pradávných hradisek a tvrzí, božích muk, kapliček a vesnických kostelíčků. Zastavíme se u studánky na kraji lesa, podél potoka u mohutné lípy a dojdeme až ke kameni, u kterého hodoval moravský král, jehož jméno už bylo zapomenuto. Nemineme ani Cetechovický a Litenčický zámek, které stojící na místech dávných tvrzí. Touto nádhernou a přátelskou krajinou po stopách naší Expedice a Františka Přikryla se můžete projít i Vy!