Chrám Matky Boží v Paříži

kniha od:


Koupit

Historický román odehrávající se v Paříži v 15. století za vlády Ludvíka XI., vystavěný v chronologické kompozici s v romantismu obvyklými prvky retardace. Victor Hugo čtenáře zavede do dokonale vykreslené atmosféry patnáctého století a seznámí nás s tragickým příběhem znetvořeného Quasimoda, krásné Esmeraldy a proradným knězem Frollem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/194671/chram-matky-bozi-v-parizi-SlE-194671.jpg 41372
Žánr
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Omega
Orig. název

Notre-Dame de Paris, 1831

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (177)

Kniha Chrám Matky Boží v Paříži

Přidat komentář
radusak9806
02. října

Přečetla jsem už bidniky, takže delší rozjezd mi zase tak moc nevadil. Jenže těch posledních 50 stránek je už utrpení číst. Nevadí ani to, že všechno skončí špatně, ale je to prostě nuda. V posledním záchvatu soucitu s Esmeradou, si za minutu musí člověk říct: "Ty nano pitomá nemohla jsi držet hubu."

Percabethka
01. října

Victor Hugo musel být živá encyklopedie své doby. Nechápu, jak může být někdo tak geniální a mít tak nezměrné znalosti na poli literatury, historie, architektury, filosofie, zeměpisu, fyziky, biologie, teologie a jazyků. Spíš než že bych četla příběh jako takový, mi přišlo, že čtu vědecké pojednání o... vlastně o všem. Nejen, že byly pasáže popisující třeba architekturu Paříže nebo dějiny Francie obvykle delší než pasáže dějové, ale i v těchto dějových pasážích používal Hugo metafory a přirovnání typu “měl tvar jako vojsko v bitvě u Eknomu” nebo “házel sebou jako mrtvá žába při galvanizaci”.
Je to teda čtení na dlooouho, alespoň z mé zkušenosti, ale stojí to za to. Opravdu❤️


slaska77
04. září

Romantický příběh, který čtenáře uchvátil nejen v 19. století, ale i o 100 let později. Já četla v rámci povinné četby, nejdříve si říkala, že takovou bichli snad ani nepřečtu, pak mě to ale pohltilo a přečetla jsem jako nic. Myslím, že i ve 21. století se přečíst dá, některé knihy zrají.

boxas
01. srpna

Jeden z nejslavnějších příběhů všech dob...

georginaa
22. července

Příběh je nádherný, poutavý i když chvílemi zdlouhavý. Musíme brát v potaz, že byl psán v jiné době, kde si docela potrpěli na zdlouhavé vyprávění. Po letech neztratil vůbec žádný půvab. Kdo má rád historické romány, určitě doporučuji.

Y.F.N.
11. července

(+ SPOILER) Chrám jsem si chtěl přečíst již po vzplanutí pařížské Notre Dame vloni v dubnu, leč nakonec jsem se k tomu dostal až prostřednictvím Českého rozhlasu.

A udělal jsem dobře, protože si nejsem jist, jestli bych u samotné knihy vydržel. Začátek je opravdu zdlouhavý, neboť V. Hugo patrně považoval za nutné nejprve všechny postavy a scénu dokonale vykreslit. Zde může mít čtenář problém rovněž s faktem, že v celém příběhu není vyloženě kladné postavy (snad vyjma kozy).
Postavy jsou však nejlepší částí této knihy. Marnivý kapitán Phoebus, pro kterého je život jen hra a který se stal osudným pro Esmeraldu. Esmeralda, která dává přednost Phoebusovu tělu před Quasimodovou duší. Quasimodo, jenž se neváhá bít s kde kým na počkání, aby skončil ve smrtelném objetí s platonickou láskou. Mladý Gringoire, který dá v rozhodujícím okamžiku přednost záchraně kozy, před svou manželkou, které vlastní záchranu dlužil. Gudula, která jednak prožije takřka polovinu svého života v askezi a modlitbách za svou dceru a zároveň jí v nevědomosti při náhodných setkáních přeje smrt. A nebo spravedliví měšťané či spíše měšťanky, které chtějí v jedné chvíli smrt Esmeraldy a vzápětí tleskají jejímu zachránci. A v neposlední řadě páter Claudius Frollo.

Právě Frollo je podle mě nejlépe napsaná postava příběhu a jedna z nejlépe charakterizovaných postav v literatuře vůbec. Na první pohled je prezentován jako hlavní antagonista příběhu, ale ani to není jednoznačné. Vždyť je to právě Frollo, který zasvětí svůj život vědě, a to na úkor vlastních radovánek. Právě tento kněz zachraňuje bezbranného Quasimoda, když jej chtějí bohabojní měšťané utopit nebo ještě lépe upálit. Je to však také tento muž, který zahořkne a z nedostatku lásky se změní v karikaturu kněze, který intrikuje a neváhá jít přes mrtvoly..

Na závěr mám trochu problém s celkovým vyzněním příběhu. Co má být poselstvím příběhu, je-li vůbec nějaké? Že vzhled není roven duši? Nebo že kameny katedrál mají mnohdy víc zbožnosti, než Evropané, kteří se neváhají hlásit ke křesťanským kořenům?

Tak jako tak, Zvoník od Matky Boží bezesporu patří mezi klenoty světové literatury.

KiwiiSunny
11. července

Krásný leč chvílemi zdlouhavý příběh. Byť začíst se do něj může zabrat notnou chvíli, stojí za to vytrvat.

„Láska se podobá stromu. Vyrůstá sama od sebe, zapouští hluboké kořeny do celé naší bytosti a nezřídka nepřestává kvést a zelenat se ani na rozvalinách našeho srdce.“

Kačí80
30. června

Kniha se nečte úplně lehce. Z velké části se popisují památky a Paříž. Příběh zajímavý, ale zbytečně zdlouhavé....

1 ...

Doporučujeme

Alias Grace
Alias Grace
Pomsta synů
Pomsta synů
Golem
Golem
Království stínů
Království stínů