Chrám Matky Boží v Paříži

Chrám Matky Boží v Paříži https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1093/mid_chram-matky-bozi-v-parizi-5dV-1093.jpg 4 1727 233

Historický román odehrávající se v Paříži v 15. století za vlády Ludvíka XI., vystavěný v chronologické kompozici s v romantismu obvyklými prvky retardace. Victor Hugo čtenáře zavede do dokonale vykreslené atmosféry patnáctého století a seznámí nás s tragickým příběhem znetvořeného Quasimoda, krásné Esmeraldy a proradným knězem Frollem.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Omega

Notre-Dame de Paris , 1831

baterka.gs
27.08.2014 1 z 5

Příběh můžu obdivovat pouze z televizního zprácování.. moc jsem se těšila na tuhle klasiku i v knižní podobě, ale nedokázala jsem přelousknout prvních asi 30 nudných stran, které byly naprosto o ničem. Tak nudné popisy čehokoliv byly totálně zbytečné a naprosto mne odradily od pokračování v četbě. Že by to byla opět jedna z knih, které jsou považovány za klasiku jen z důvodu, že tento autor byl jedinným v této době a díky hloupé náhodě se o takových nesmyslech musíme dnes učit? Příběh je možná super, ale slohově hodnotím knihu jako totální paskvil, promiň Victore.

maci139
08.06.2014 5 z 5

Moc hezká kniha.

Thanyss
23.05.2014 5 z 5

Moje první setkání s hrbáčem obývajícím věže Notre Dame bylo ještě v dětství a to prostřednictvím značně upravené pohádkové verze od Disneyho, která mi však do dnešní dní utkvěla v paměti.
Knižní předloha má základní rysy a postavy shodné, celkové vyznění díla je však diametrálně odlišné. A přece skvělé. Měla jsem pocit, že hlavní hrdinové skutečně žili, dýchali a bojovali o své místo na slunci. Někoho by možná mohly nudit rozsáhlejší popisné pasáže středověké Paříže, ale já si romantismus bez těchto líčení jednoduše nedokážu představit.
Krásný, emotivní a dojemný příběh, kdy jsem litovala znetvořeného zvoníka, pohrdala povrchním kapitánem Phoebem, nenáviděla kněze spalovaného hříšnou vášní, milovala veselou a zářící Esmeraldu i s její společnicí Džali a uronila jsem slzu nad nešťastnou poustevnicí, která snad byla ze všech postav bičována osudem nejvíce.

Filatov
03.04.2014 4 z 5

Popis Paříže 15. století mi opravdu nevadil, naopak mě docela bavil a vůbec celý příběh dýchal atmosférou středověku. Kapitoly popisující bitvu u Chrámu Matky Boží považuji za nejlepší z celého díla.

adorjas
18.03.2014 3 z 5

Klasické dielo, ktoré by vraj mal mať prečítaný každý vášnivý čitateľ- ale prečo sa mordovať s dielom, ktoré vás nezaujalo? Dlhé a únavné popisy...nemyslím, že by mi tá kniha niečo dala, proste ma nechytila...

Bunburistka
16.02.2014 4 z 5

Souhlasím s předešlými názory. Také mi vadily dlouhé popisy, musím se přiznat, že jsem je někdy i přeskakovala. Jinak děj, se mi opravdu líbil. Quasimoda mi bylo velice líto. Krásná kniha

Manyna
14.02.2014 3 z 5

kniha je moc hezká, ale trošku mi vadily až moc (dle mého vkusu) detailní popisy Paříže...trošku mi to připomnělo Jiráska, který dokáže psát na pět stránek o tom, "jak se kymácí stromy" (čtěte s nadsázkou) :)

tatruszka
07.02.2014 5 z 5

Po přečtení Bídníků jsem se bála, že další Hugovu knihu nezvládnu, ale byla jsem knihou unesená. Pokud nepočítám někdy mnohdy zdlouhavé popisy, které jsou pro Huga typické, byla jsem do knihy začtená od začátku až do konce.

adelinka
24.01.2014 5 z 5

zo začiatku som sa bála, že nič moc....strašne dlhé opisy v úvode knihy ma totálne znechutili, mám rada architektúru, ale potrebujem ju vidieť ......ale keď som tie nekonečné opisy zvládla, príbeh ma úplne zaujal a knihu som nedokázala odložiť....taká neuveriteľná láska môže byť len asi knižná......

jiri77
11.01.2014 5 z 5

Nádherný příběh o lásce .která jde až za hrob. Moc se mi líbilo, jak dokázal V.Hugo krásně a barvitě popsat život Paříže 15 století. Nechápu jak může někdo dát tak krásné knize jen jednu hvězdu ,nebo dokonce jí nazvat odpadem.

scattynka
02.01.2014 3 z 5

Musela jsem to ve škole přečíst na referát, nakonec jsem to četla skoro dva měsíce, ze začátku jsem knihu neustále odkládala, kvůli popisům chrámu a Paříže. Znovu bych si dílo přečetla jedině když bych vynechala dlouhé popisné části, ale samotný děj se mi líbil.

bookemma
31.12.2013 4 z 5

"Nudné, popisné části v knize..." ano, to vše je samozřejmě pravda. Nesmíme však zapomenout, že kniha je napsána v romantismu a ten se zabýval pocity, dojmem... Pokud navíc přihlédneme k neklidné době po Velké francouzské revoluci, kniha vlastně splní naše očekávání.

Tess.96
16.12.2013 1 z 5

Kniha byla pro mě velké, velké ale vážně velké zklamání. Říkala jsem si Victor Hugo je pan spisovatel a těšila jsem se, že to bude dramatický, romantický příběh s historickým nádechem. Nakonec to pro mě byla nudná kniha se zbytečnostmi. Jedna hvězdička za několik kapitol, které stály za přečtení, ale bylo jich málo.

sto7ra
17.11.2013 2 z 5

nekonečně dlouhé opisné pasáže paříže a chrámu. bála jsem se, aby mi neuniklo něco málo z děje, tak jsem četla všechno a je to teda úmorná práce. k dílu se ale určitě ještě vrátím.

edysy
13.11.2013 5 z 5

Přiznám se, že jsem se odhodlávala k četbě dost dlouho. Bála jsem se, že taková "klasika" se bude těžko číst. Ke svému překvapení jsem byla knížkou potěšena. Jen jsem v půli vynechala pasáž o Paříži, zas takový fajnšmekr nejsem... K Hugovu dílu se ještě jistě vrátím, asi k Bídníkům.

puplik
03.11.2013 3 z 5

Chvílemi velmi nudná kniha :) ae určitě by si měl každý přečíst

hroudajanos
02.11.2013 2 z 5

Při po myšlení na to , že studuji literaturu, měl bych tyhle literární klasiky milovat, a taky že většinou ano, ale u této knihy jsem se poprvé spálil. Předtím než se u mě dostalo na Chrám matky boží, jsem přečetl Hugovi Bídníky, od kterých jsem se nemohl odtrhnout, a celkově kniha byla tak skvělá, že jí stále považuji za jednu z nejlepších co jsem kdy četl. Bohužel s Chrámem matky boží mi to moc nešlo. Nekonečně dlouhé popisy mě naprosto odrovnali, takže jsem je raději přeskakoval, protože mi vždy v příběhu přetrhli nit. A můj názor je, že když v knize musíte přeskakovat abyste ji vůbec přečetli, tak ji asi za dobrou považovat nemůžete.

Pro mě zkrátka klasika, které mi ale bohužel vůbec nesedla.

domi88
04.10.2013 4 z 5

Straaaaašně smutné a tolik lásky, postavy,... Super

Cyanine
14.09.2013 4 z 5

Velice příjemný vypravěčský styl. Vtipné postavy (filozof Petr a student Jan), které prostě pobaví. Popisy jsou vskutku brutální, na 30 stranách za sebou je tam popsané jak vypadala paříž a chrám Matky boží v pozdním středověku. Pro pařížany to asi bude pochoutka, já bych se bez toho obešel.

bararich8
22.08.2013

Právě ji čtu...myslela jsem teda, že je Hugo čtivější. A ač to dělám nerada, přeskakuji několika stránkové popisné pasáže. To co zbyde je příběh a ten je čtivý.

zfilmováno romantismus 15. století francouzská literatura upalování čarodějnic gotické romány klasická literatura

Victor Hugo
francouzská, 1802 - 1885