Chování nočních motýlů

Chování nočních motýlů https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33138/bmid_chovani-nocnich-motylu-VoI-33138.jpg 4 129 36

Psychologický thriller o soužití dvou sester z vědecké rodiny se odehrává ve starém viktoriánském sídle v Anglii. Vypravěčkou příběhu je starší z nich, Ginny. Způsob, jakým Ginny podává skutečnost, však postupně odkryje její schopnost zkreslit realitu a přetvořit si ji podle svého. Poté, co Ginny získá pocit, že mladší Vivien ohrožuje její verzi minulosti, rozhodne se pro radikální řešení.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Behaviour of Moths , 2008

pecka02
12.03.2014 3 z 5

Není to celkově až tak špatné jako spíše nedořešené. Kdyby autorka ubrala pár pasáží ohledně způsobů usmrcování motýlů a přidala pár jiných, kde by vysvětlila nakousnuté záležitosti, bylo by to možná o kapku lepší. V jistém směru může být kniha i poučná, ale na mě tam těch motýlích pasáží bylo bohužel moc. Ale tak aspoň mi knížka svou obálkou dělá parádu v knihovně.

ddomikk
17.02.2014 1 z 5

Zaujal mě obal knihy, ale co se týká samotného děje tak možná začátek zajímavý a čekáte co z toho vznikne, ale pak pro mě až moc zdlouhavé a nic neříkající pasáže o motýlech, které jsou pro někoho asi zajímavé, ale to není můj případ. Konec knihy spíše nečekaný, ale jako knihu ani děj bych zas až úplně nezahazovala, celkem dobré čtení, ale všichni budeme znát mnohem lepší knihy!

Galaty
09.02.2014 3 z 5

Zajímavá knížka, líbilo se mi prolínání dvou časových linií a celkový příběh, ale ten konec jsem teda očekávala úplně jiný...

RoseLan
23.01.2014 4 z 5

Dozvěděla jsem se nové informace o motýlech. Nebylo to moc zdlouhavé, a bylo to i zajímavé. Možná jen trochu moc psycho.

Aiwa
16.01.2014 2 z 5

Z nočních motýlů mám rozporuplné pocity. Na začátku se kniha slušně rozjíždí, ale postupně jí začíná docházet dech a do konce se doplazí v křečích. Děj začíná působit zbytečně zdlouhavě. A hlavně tam chybí slušné vyvrcholení příběhu. Celou dobu to tak nějak graduje a pak...nic moc. Konec vypadá "odfláknutě" a nedodělaně. Pořádného vysvětlení dříve nakousnutých souvislostí se nedočkáme a těžko si je domyslíme. Kniha není celkově špatná, ale něco jí chybí. Pro mne je to jedna z dalších, které odložím do knihovny a už si na ně nevzpomenu. Ale má pěkný přebal:-).

Krisseliss
12.11.2013 3 z 5

Tahle knizka me moc neuchvatila, pasaze o motylech nezajimave pro nekoho, kdo se o ne nijak nezajima.

RADOST
05.11.2013 4 z 5

Dobře napsaná kniha. Ginny vypravuje o svém životě i práci, o setkání se sestrou, kterou neviděla desítky let. A čím víc se dovídáte, tím více se pídíte po tom, co napsáno není. Musíte číst mezi řádky a dovtípit se, uvažovat, kdo a co je normální, co je realita a kým je vlastně vypravěčka. Jak skvěle se ztotožnila s předmětem své kariéry, s nočními motýly ! Naprosto jí vyhovuje přežívání ve stadiu kukly a pro uhájení takové existence je schopna i toho nejhoršího. Po přečtení jste navnaděni hledat další odpovědi - o psychických poruchách, alkoholismu, autismu, i o životě nočních motýlů, kteří zde skvěle posloužili autorčině záměru.

janka84
05.10.2013 5 z 5

Skvělá knížka, od které jsem se nemohla odtrhnout...
Jinak vše velice výstižně popsala uživatel budíček. Souhlasím se vším, nemá tak smysl psát stejný komentář :-)

BooksLucyKing
14.08.2013 5 z 5

Zajímavý příběh. Líbílo se mi hlavně, že je to psáno přímo z pohledu Ginny, tak jak jí to myslelo. A nápad přidat tam ty informace o motýlech a podpořit tím tak příběh, nikdy by mě nenapadlo, že to může být tak zajímavé. Něco bylo dokonce i srandovní.

budíček
07.07.2013 4 z 5

Tohle je jedna z knížek, po jejímž dočtení si začnete říkat – kde je ta hranice mezí tím, co je normální a co už normální není. Začátek mi atmosférou a stylem psaní trochu připomínal Třináctý příběh, ale to po chvíli zmizelo. Životní příběh jedné rodiny, jejíž život se ve starém anglickém sídle motal kolem nočních motýlů byl originální, ovšem ke konci už mi trochu některé úvahové pochody hlavní hrdinky připadaly trošku únavné. Bylo zajímavé sledovat její pohled na svět a na členy její vlastní rodiny. Ona sama sebe viděla jako tu, která se o všechny stará a která všechny chrání, ale bylo to opravdu tak, nebo byla ona tou, kdo potřeboval ochranu? To se čtenář v knize dozví, ovšem zůstane mu nezodpovězena řada otázek, v knize se objeví několik postav, které jsou pro příběh evidentně důležité, ale bohužel se od nich žádné bližší odpovědi nedozvíte, a to mi trochu vadilo. Jako by autorka vždy něco nakousla, aby čtenáře nalákala a pak si to rozmyslela, nebo na to zapomněla a neodpověděla. Nevadí mi nad knížkou přemýšlet, ale tady těch otazníků zůstalo docela dost. Chyběl mi pohled toho rodinného doktora, chyběl mi pohled na to všechno od Clivea, od Vivien od Eileen – která asi byla pro příběh podstatná, ale nedozvíte se blíže proč…Ne, máte k dispozici pouze verzi, již vám vypráví Ginny a to je trošku škoda, protože je tím příběh trošku jednostranný. Nicméně neříkám, že by tím byl méně kvalitní, to vůbec… Přemýšlet budete i při čtení a dlouho po jeho dočtení a to umí pouze kvalitní příběhy.

Ronin Roujin
17.06.2013 4 z 5

Kniha mi dosti připomněla Fowlesova Sběratele. Fajn je, že spousta motivů zůstane jen naznačena a čtenář si do konce knihy není jistý, zda se některé příhody staly, či zda sa se staly v té podobě, jak si ji "pamatuje" hlavní hrdinka. Nádavkem se čtenář dozví lecos o podivnémm světě sběratelů motýlů a kleckterá čtenářka si po přečtení knihy bude pamatovat, že muži, kteří ji lákají na svou sbírku motýlů mají možná v nějaké skříni i různé jedy a chemikálie na uspání nebo usmrcení hmyzu, které ale ve větší koncentraci mohou být stejně účinné i na savce, tedy i na samičky druhu Hommo Sapiens. Za zmínku stojí i velmi pěkná obálka.

Juicyk
20.04.2013 2 z 5

Mě osobně tahle kniha opravdu nenadchla. Děj se mi zdál příliš zdlouhavý a na můj vkus zde bylo až moc odborných pasáží, které mě jako laika opravdu moc nebrali. Kdybych se o problematiku nočních motýlů zajímala, tak bych to naopak třeba brala jako pozitivum :) Ale jelikož mě hmyz nijak zvlášť nebere, tak bych byla radši, kdyby se tam odborně mluvilo spíše okrajově, ale popravdě, ono by z té knihy pak asi moc nezbylo.
Na druhou stranu není kniha zase úplně nezajímavá, nápad je dobrý a postupné odtajňování historie možná kdekoho překvapí, ale dalším mínusem je, jak už zde někdo psal, že určité události zde nejsou úplně dovysvětleny.
Krásný obal, ale obsahově jsem čekala bohužel více :(

Rumplestiltskin
25.03.2013 5 z 5

Tuhle knížku jsem si nejdřív pořídila jen proto, že mne zaujal obal. Ale proč mít doma knížku, když ji nepřečtu? A tak jsem se dala do čtení, zprvu jsem se ztrácela v různých odborných pasážích, které se mi nakonec velmi zalíbili.
Knížka je napínavá a vždy se zvrátila na opačnou stranu, než jsem si myslela já. Postupně odkrývání rodinné historie a zjišťování čím dál více o Ginny (ústřední postavě) je velice zajímavé. I přes to bych možná pár věcí rozvedla více do detailu. Občas mi tam chybělo to něco, čím bych utvrdila závěr z nastalé situace, která byla rázem uzavřena (okolnosti po narození Samuela, situace na přednáškách atd.)
Jinak může knížku vřele doporučit. :)

Alyx
06.03.2013 4 z 5

Záleží, co od knihy očekáváte.. Je to temný pomalu plynoucí psychologický příběh, který nechává nahlédnout do nitra duševně nemocné ženy žijící v pokroucené realitě. Jak se události odehrály ve skutečnosti čtenáři prozradí až konfrontace s okolím (smrt matky) nebo je to jen naznačeno (dítě, zranění sestry).

Co se závěru týče, přeci jen bych ocenila, kdyby se mi dostalo vysvětlení událostí, které kniha jen naznačí. Ale i tak dávám čtyři hvězdy.

evasamankova
06.03.2013 1 z 5

Nezáživný, nudný příběh neustále ještě zdržovaný dlouhými odbornými pasážemi. Po celou dobu jsem zápasila sama sebou, zda to dočíst. Dočetla jsem. Čekala jsem, že konec trochu dojem vylepší. Nestalo se. Žádné překvapení, odhalení.

EmilyJJJ
27.12.2012 5 z 5

Šíleně napínavá úžasná kniha ! Do poslední chvíle nevíte si vlastně máte o hlavní hrdince myslet. Postupné odkrývání rodinné historie a dávno zapomenutých tajemství, která neměla být nikdy prozrazena. Ginny se zmítá mezi snem a realitou a nevěří nejen svým vzpomínkám, ale ani své sestře. Kniha jsem přečetla za dvě hodiny, až mě samotnou vyděsilo jak moc se mi líbila. Zasazena do Anglie, ve starém viktoriánském domě se zajímavými fakty o "nočních motýlech" přináší každému člověku nevšední literární zážitek, na který jen tak nezapomene!!! Mohu doporučit! (PS: Jako bonus má kniha ještě nádherný obal :D)

tajemství rodinné vztahy motýli samota alkoholismus výzkum posedlost sestry duševní poruchy, duševní nemoci staré domy

Autorovy knížky

Poppy Adams
britská, 1972
2009  74%Chování nočních motýlů

Kniha Chování nočních motýlů je v