Chlebani

Chlebani https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43067/bmid_chlebani-Whf-43067.jpg 5 21 6

Poslední třetina 19. století. Co o ní víme? Co víme o těch, kteří se v té době narodili a vydávali se na svou životní pouť? Drtivá většina z nich žila na venkově. Jaký byl jejich každodenní život? Jak si vydělávali na svůj chléb vezdejší? Čím se bavili, co je rmoutilo, na co se těšili...

PaníLenka
06.04.2021 4 z 5

Knihu mi doporučila naše knihovnice a musím říct, že se mi líbila. Rodinné ságy mám ráda a tady byla ještě přidaná hodnota venkovského prostředí, jak se asi opravdu žilo.

tittanie
17.07.2020 5 z 5

Ano, tak na tuhle knížku jsem narazila náhodou a jsem tomu ráda. Naprosto perfektní. Autorka se trefila do doby, místa i prostředí, které mám moc ráda. A některé scény z této knihy se mi vybavují i roky po přečtení.

Lidka
04.06.2017 4 z 5

Knížku jako celek hodnotím příznivě, baví mne rodinné generační romány, jejichž první hrdinové se rodí někdy v druhé polovině 19. století a které pak pokračují v příbězích dalších generací, třeba až do současnosti. Je to v podstatě příběh mých praprarodičů, prarodičů, rodičů a zajímá mne jak ti mí předkové žili, hlavně pokud pocházeli ze skromných poměrů, jako ti moji. První část knihy mne nadchla ale s postupujícímu stránkami mé nadšení poněkud ochabovalo, protože těch stránek už prostě bylo i na mne hodně a děj byl takový docela jednotvárný. Já vím, přesně takový byl život těch obyčejných lidí na vesnici, kde se v podstatě vše hlavně točí kolem hospodářství a práce na poli. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, to, jak přistupovala k řešení problémů a situací do kterých se dostala buď trochu i sama nebo do nich zasáhl osud či historické události. Trochu mne překvapil tehdejší vztah k sexu a líbilo se mi, že autorka jej popisuje takto lidsky, bez předsudků. Doposud jsem si myslela, že nemanželské děti to měli v životě těžší.

Evalu
28.02.2017

Tak pro mě je kniha mimořádná a vynikající právě kvůli těm detailním popisům každodenního života v době, které už dnes začínají chybět pamětníci. Pro toho, kdo hledá hladce klouzající čtivý literární příběh to pravda úplně není, je to poněkud realistické... Nakonec se z krásné mladé hrdinky, které společenské postavení nedovolí proměnit nadání a životní kotrmelce zabrání žít s mužem jejího života stává stará, udřená žena s křečovými žilami a bolavými klouby. A přece kniha nevyznívá nijak pesimisticky, prostě tak běží normální život a mezitím se jí stalo hodně dobrého i zlého, jako každému.

IYv
02.03.2016 4 z 5

prázdninové čtení, začátek se mi líbil velmi, pak už to ztratilo tu gradaci.

orinka3
21.08.2014 3 z 5

Ani moc dobré, ani vyloženě špatné. Slibný námět zabila autorka přílišnou detailností. Tak jaksi...pořád dokolečka. :)Nevím, s kým knihu konzultovala, ale určitě by bylo prospěšné seškrtat popisné pasáže a trošku víc se věnovat příběhu, knihu jím víc oživit a méně poučovat. Jako regionální literatura má kniha nepochybné kouzlo. Ale méně je více, i v literatuře. A hlavní hrdinka...docela mě baví popis jejího sexuálního života. Jakmile zjistila, že její tělesné potíže pramení z nedostatku sexu (vysvětlila jí to místní léčitelka a zdravotnice, kovářka), žije naplno! Dá se říct "ze zdravotních důvodů" S tím anebo s tím, v přírodě, v komůrce - jak se jí někdo líbí, žádný problém. Docela mě překvapuje, že ve století, o kterém se píše, byly tak uvědomělé ženy!:)