Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7852/bmid_chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-6546848571946.jpg 4 1870 446

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy. Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

The Boy in the Striped Pyjamas , 2006

Renatecka
27.12.2017 5 z 5

Nějak mi došla slova pro hodnocení. Silné, dokonalé...

Dominika21
12.12.2017 4 z 5

Příběh je silný díky prostředí, ve kterém se děj odehrává. Kniha je psaná lehce, jednoduše - očima malého chlapce. Zajímavý náhled na tehdejší situaci, pohledem dítěte, což musí být opravdu nelehký úkol a autorovi se to i přesto povedlo. Na jejich nevědomost a naivitu, kdy vůbec netuší, jaké hrůzy kolem se odehrávají za plotem, kde se dva chlapci seznamují. Naprosto nečekaný konec, který se nezdá být takovým jakým skutečně je, jen díky tomu, že je to vyprávěno očima dítěte...stojí za přečtení.

bara9550
07.12.2017 5 z 5

Kniha, kterou jsem si v knihovně půjčila z dětského oddělení.
Kdo jí však nestihl přečíst jako dítě, musí jako dospělý.
Celou dobu čtete příběh, který je zastřen dětským nevědomím, které vás ale svírá u srdce a víte, že příjde něco hrozivého.. a ono doopravdy příjde.
Kniha se čte velice rychle, a o to víc Vás zasáhne, že je i Brunovi tak rychle konec.

Autor prý tuto knihu psal pouze dva dny - vy ji za dva dny ( ani ne ) přečtete a budete si myslet, že jste celou dobu byli s rodinou a Brunem v "Oušicu" a věděli, že za plotem je malý Šmuel...

perpe2a
02.12.2017 3 z 5

Celou dobu jsem si říkala, že je to napsáno tak nějak jednoduše, ovšem ten konec mě dostal. Celkově je to ale dle mého názoru spíše průměr.

Lucik87
26.11.2017 5 z 5

Tak to byl neuvěřitelný příběh. O holocaustu byla napsána stovka příběhů. Ale tenhle je jiný. Je napsán z pohledu malého chlapce. Ta dětská naivita a nevědomost, je do očí bijící kontrast s dobou, v níž se nešťastně narodili. Chvilkama mi bylo do pláče z toho, jak jednoduchý, nevinný a neposkrvněný dětský svět je. Takové hodnoty, jako měly ty děti, ty jsou důležité. Ne ty, které si my, dospělí, během života uměle vytvoříme. Konec mě naprosto dostal.

Ildi
04.11.2017 5 z 5

Krásny príbeh. Myšlienky malého Bruna sú jednoduché a zrozumiteľné aj pre deti , dospelým čitateľom dá tento román oveľa viac. Je to smutný príbeh. Príbeh o veľkom priateľstve, o veľkých objavoch a o tom, aké je dôležité byť na tej správnej strane plota. Vrelo odporúčam.

BabyBambi
02.11.2017 5 z 5

Dokonalá kniha...

ThePeace135
29.10.2017 5 z 5

Analady: Nemyslím si, že se jedná o knihu pro děti. Hlavním smyslem knihy ale bylo vyprávět příběh očima malého, nevinného devítiletého chlapce, který netuší, jaké hrůzy 2. světová válka přináší, ani co znamená slovo holocaust. V tom byl smysl a vlastně i krása knihy. Ano, některé věci v knize jsou opravdu naivní, ale takové jsou i představy a myšlenky kde jakého devítiletého dítěte.

Mahulenka86
28.10.2017 5 z 5

To, jak se prolíná dějem v oněch hrůzných podmínkách dětská dobrota, naivita a přesto touha po dobrodružství,to ve mně zůstane. Příběh,který jsem lačně přečetla za jeden den a budu si pamatovat.

kika812
28.10.2017 5 z 5

Příběh se mi vryl do srdce a donutil mě dokola přemýšlet o přátelství mezi chlapci, nečekaném konci knihy a vlastně o celé knize...

Analady
28.10.2017 2 z 5

Škoda, že jsem se před přečtením knihy nikde nedočetla, že se jedná o knihu pro děti. Autor je sice přesvědčen, že kniha osloví i dospělé, jak jsem se dočetla na přebalu knihy. Mě bohužel neoslovila. Celé mi to přišlo hrozně málo uvěřitelné a naivní.

slunicko1958
26.10.2017 5 z 5

Knížku jsem přečetla velmi rychle a dlouho, dlouho o ní přemýšlím. Nečekala jsem takový závěr, byl pro mě přímo šokující. Vyvstává mně v mysli spousta otázek, na které si však musím odpovědět sama.
Knížku doporučuji všem, i těm, kteří si myslí, že kapitola holocaustu a druhé světové války je uzavřená. Dějiny se opakují...

Manyna
25.10.2017 5 z 5

Výjimečný knižní skvost s naprosto brilantním koncem. Kdo u téhle knihy nezjihne, ten snad ani nemá srdce.

Helik01
22.10.2017 5 z 5

Opět úžasná kniha z období holocaustu, psaná očima malého chlapce. Příběh přátelství vzniklého na pomezí dvou rozdílných světů... Krásný příběh, leč s nešťastným koncem. Knihu bych zařadila jako povinnou četbu.

vendy.83
12.10.2017 5 z 5

Neuvěřitelný příběh, kniha se četla sama.

archandelka
02.10.2017 4 z 5

Asi jsem čekala trochu víc. Nicméně oceňuju silnou výpovědní hodnotu, kterou tato kniha má. Konec mi přišel lehce absurdní, i když musím uznat, že zcela nečekaný.

Falda
27.09.2017 5 z 5

Neuvěřitelný příběh ze strašlivé doby napsaný pohádkovým stylem. Knížka se velmi dobře četla a líbila se mi stejně jako stejnojmenný film.

Ďumbierka
15.09.2017 3 z 5

Knižka je zjavne písaná pre mladšie publikum ako som ja, to zistí čitateľ po pár stranách a keď bude premýšľať, či nie je v knihe chyba, keď je tam slovo ako - Fujrer.
Chyba to nie je. Je to príbeh podaný očami 9-ročného chlapca a tak to treba brať.
Knižka nie je zlá, je dobrá - vzhľadom na smutnú tému 2.sv. vojny , je to podľa mňa určite vhodné aj mladším čitateľom a na SR by to bolo určite vhodné aj do povinného čítania a možno by to aj viac detí oslovilo napr. na takom dejepise - a číta sa ľahko.
Nenájdete tu katastrofické opisy z táborov , ale nájdete tú katastrofický opis toho ako sa 9-ročnému chlapcovi zrútil svet, keď mal opustiť svoj domov a tiež ako deti vnímali vojnu.
Je to o priateľstve, odvahe, skúmaní nových vecí....
Určite môžem odporučiť.

*poznámka na záver: videla som xy rokov dozadu film a ten ma veľmi dojal, možno preto som sa na knihu pozerala už ináč, no nevadilo mi ju čítať ani keď som vedela ako skončí.

SmallLucia
12.09.2017 3 z 5

Dětsky psaný příběh o hrozných věcech. Opravdu zasáhne.

anna6021
03.09.2017 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh. Kniha je napsaná s citem a důvtipem. Myslím, že by si ji měl přečíst každý.