Chlapec na vrcholu hory

Chlapec na vrcholu hory https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335533/mid_chlapec-na-vrcholu-hory-Y89-335533.jpg 4 354 119

Když osud malému Pařížanovi Pierrotovi určí, že bude žít u tety na vrcholu hory, nemá chlapec ještě ponětí, kam se svět řítí. Jenže píše se rok 1935 a tajuplný dům, kde teta pracuje jako hospodyně, je zlověstný Berghof, horské sídlo Adolfa Hitlera. Vůdce si vezme Pierrota pod svá ochranná křídla a uvrhne ho do neznámého, nebezpečného světa moci, tajemství a úkladů – a chlapec si bude muset zvolit, na kterou stranu se přidá. John Boyne je jeden z nejznámějších a nejoceňovanějších irských spisovatelů exceluje jako autor knih pro děti i dospělé. Nejvíce ho proslavil dojemný válečný příběh Chlapec v pruhovaném pyžamu, který se stal celosvětovým bestsellerem a dočkal se i filmového zpracování. Knihy Johna Boynea již byly přeloženy do 45 jazyků.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Slovart (ČR)

The Boy at the Top of the Mountain , 2015

MacinkaCz
21.01.2021 5 z 5

Tady asi netřeba slov, přečteno mezi psaním závěrečné práce, takže sic by se knížka dala přečíst za jeden den, mě trvala týden. I přesto je kniha velmi pěkně a jednoduše napsaná. Nic složitého, ovšem v člověku "něco" zanechá.
Jsem smutná z myšlenky, že takových chlapců a dívek bylo tenkrát spousta, co se vlivem dění kolem nich, změnili.
Ačkoliv už jsem četla knih z války několik, i přesto mě nepřestane udivovat, kolik lidí tak strašně dlouhou dobu nevědělo, co se ve skutečnosti děje s lidmi, které před válkou potkávali každý den, žili spolu ve velkých domech, jejich děti se spolu kamaradily...

Diky za tu knihu... ❤️

rencovav
19.12.2020 5 z 5

Já nevím, co napsat. Tak především je to skvělá kniha, ale nic jiného jsem ani nečekala, protože Chlapec v pruhovaném pyžamu postavil autora na vysoké příčky. Chlapec na vrcholu hory (nebo jak se to v češtině jmenuje) je silné kafe. O tom, jak se mění charakter. Jak snadno se můžeme zkazit a jak těžce lze napravit naše činy. Jak chutná moc, jak bolí samota. Pierrot je úplně obyčejné, zvídavé a vnímavé dítě. Prošel si šikanou, ztratil rodinu a musel popřít všechno, co pro něj něco znamenalo. A stal se z něj přesně takový člověk, kterým dříve pohrdal a kterého se bál.
Ale jsem nesmírně vděčná autorovi za přesně takové zakončení. Nějak nevěřím, že by se člověk nedokázal změnit k lepšímu.

ivzu77
20.09.2020 4 z 5

Kniha dle doporučení psaná pro děti a mládež, ale musím říci, že jsem si z ní jako dospělý člověk vzala asi daleko více než dítě, které by ji četlo na základní škole. Psané srozumitelně, ale jasně.

pozn. sama jsme navštívila Orlí Hnízdo A.H. na vrcholu skály, takže pro mne bylo trochu zklamáním, že malý Pierrot nežil právě tam, ale v horské rezidenci A. Hitlera Berghof dole na úpatí hory. Zajímavostí je, že stavbu na vrcholu dostal A.H. k 50. narozeninám a jelikož se bál jezdit tím vyhlášeným zlatým výtahem, tak tam snad byl pouze 10x.....

Lena78537
02.09.2020 4 z 5

Skvěle napsaný příběh malého chlapce, který se najednou ocitne ve světě, který neumí nijak pojmenovat ani uchopit. Musím říct, že jsem ho až neměla ráda, ale nakonec mi nezbylo nic jiného, než ho litovat. Jen konec příběhu musím označit jako trochu unáhlený.

Monns
15.07.2020 4 z 5

Tohle jsem od knihy tedy nečekala. Opravdu mě z toho mrazilo. Zezačátku milý kluk a pak zfanatizovaný dopívající, který obětuje tolik lidí, co ho měli rádi. Jak jednoduché je někomu vtlačit své názory během dospívání, kdy nedokáže vidět, že je to špatné.

lenkaabooks
14.07.2020 4 z 5

Tahle kniha mě dost rozhodila. Já toho kluka opravdu nesnášela. A přitom on za to nemohl. Od útlého dětství vyrůstal v domě A. Hitlera a bral si ho jako vzor chybějícího otce. Malý kluk byl zmanipulován psychopatem.

te-ssiinka3905
13.07.2020 5 z 5

Moc knih mě nerozpláče, tato kniha to na konci dokázala... Naivní chlapec se dostane k "moci" jelikož slouží Hitlerovi, pokud by to bylo podle pravdy ani bych se tomu nedivila.. Je to ukázka toho, jak se dalo v té době manipulovat lidmi - měli nic a Hitler jim dal všechno.
Chlapcovo prozření o konci války je dojemné a ukazuje na to, že jsme pouze lidi a můžeme chybovat... někteří tak, že to stojí několik lidí život, včetně rodiny... Jen on sám musí nadále žít s pocitem viny...

Moc skvělá kniha

Pistácie
08.07.2020 5 z 5

Autor mě každou další knihou nepřestává překvapovat. Příběh je zasazen do opravdu nezvyklého prostředí. Celou dobu jsem přemýšlela, jestli je to podle nějakých skutečných událostí a dochovaných dokumentů, nebo si autor linku Pierrota a jeho tety, která slouží v sídle vůdce, jen vymyslel. Každopádně je zde velmi věrohodně popsáno a vykresleno to, jak malý kluk dokáže vyrůst a jak je ovlivňován díky přítomnosti zla.

marcela8908
25.06.2020 5 z 5

Tak tahle se opravdu čte jedním dechem, úžasné čtení a neskutečně přesně vylíčeno, jak prostředí a lidé ovlivní výchovu dítěte.

RHorse
23.06.2020 5 z 5

Přečteno během chvilky. Kniha nezklamala, možná ještě lepší, než první díl (Chlapec v pruchovaném pyžamu) Dobře zakompované do reálného průběhu války. Líbilo se mi, jak byla ukázána síla vymývání mozků a jak lze mladého nezkušeného člověka změnit k obrazu svému.

terka95
31.05.2020 5 z 5

Za mě lepší než Chlapec v pruhovaném pyžamu (i když film se mi líbil dost), konec možná příliš ukvapený.. ale doporučuji k přečtení, filmové zpracování by bylo určitě fajn :) 4.5*

Ťapulka
28.05.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem! Příběh zpracovává téma 2.světové války z jiné strany, než na kterou jsme zvyklí. Chvílemi jsem úplně chtěla hlavního hrdinu vytáhnout ze stránek knihy a obejmout ho nebo naopak mu promluvit do duše... Každou stránkou jsem byla víc a víc pohlcena a příběh jsem velmi prožívala. Knihu bych doporučila všem, ale především náctiletým, aby si uvědomili, jak moc nás může okolí a události ovlivnit a že VŽDY jsme za své činy zodpovědní a hledat nějaké výmluvy nelze. Přesně jak to řekla Herta, která mi zpočátku příběhu nebyla zrovna sympatická, ale její slova ke konci knihy byla tak pravdivá.

Kopretina_aku
08.04.2020 3 z 5

Jednoduše napsaná realistická fikce o chlapci pod křídly Hitlera. Kniha určená hlavně pro mládež o tom, jak propaganda a dospělí dokáží dobrého, nevinného člověka obrátit ve zlého, obzvlášť pokud jde o dítě. Osobně mi v tomto případě moc nevyhovovalo míchání fiktivních a skutečných postav. Ne všichni znalí čtenáři budou vědět, kdo ještě byl skutečná postava a kdo už vymyšlená, v knize takovéto vysvětlení chybí. Autor dokázal velmi dobře zobrazit, jak lze s lidmi manipulovat. Kdybych chtěla být šťoural, tak bych mu vytkla, že trochu přecenil dětský věk. Většina dětí si ve 4-6 letech nečte knihy a nepíše povídky.

jankor
06.04.2020 5 z 5

Přečteno za jedno odpoledne. Zařadila bych pro čtenáře na hranici dětské a dospělácké literatury. Za mě se to sice krásně rychle čte, ale zároveň s pocitem, že by si téma zasloužilo zpracovat více do hloubky. Osázeno skutečnými postavičkami (Geli, Leni R., anglický expanovník, Eva B.), ale mám pocit, že kdo o tom něco ví, může mít pocit určité nadbytečné našroubovanosti. Vliv na děj má asi jen král. Pokud si mladý čtenář tuto knihu vybere a ta ho posune k zájmu o bližší informace o zpracovaném tématu, super. Za mě 4 a půl

PetraBery
18.02.2020 5 z 5

Osiřelý francouzský chlapec Pierot se ocitá u své tety v Německu, v domě na vrcholu hory – sídle, které užívá obávaný Führer. Skvěle popsána naivita dítěte i možnost jeho tvárnosti už od útlého věku. Smyšlený příběh postavený na ověřené kruté historii, o nic méně silný než Chlapec v pruhovaném pyžamu.

Gooverka
11.02.2020 4 z 5

Ani nevím, kdy jsem naposledy četla o druhé světové válce z tak zajímavého úhlu pohledu. Knížka se četla skvěle, příběh byl tak akorát dlouhý a hlavně pro mě naprosto neodhadnutelný. S hlavním hrdinou soucítíte a zároveň jste na něj naštvaní. I když vlastně chápete, co jeho jednání a chování způsobilo. Hodně pocitů se ve mě mísilo po celou dobu čtení a fakt bych knihu doporučila.

Svamburger
20.01.2020 4 z 5

Mao Ce-tung kdysi řekl, že ,,Mládež je čistý papír, na který je možno napsat cokoli.“ Ten citát je přímo výstižný. Skvěle napsaný příběh, od kterého jsem se nemohl odtrhnout. Fikce, jež měla blízko ke zkutečnosti. Malého Pierrota musí čtenář nenávidět stejně tak moc, jako ho musí politovat. Knihu bych doporučil naší mladší generaci.

chrastitko
07.01.2020 5 z 5

Neskutečná kniha !!! Velmi oceňuji originalitu autorova nápadu,kde je nádherně popsáná doba Druhé světové války z pohledu dospívajícího kluka , který se stal jasným úkazem toho , jak člověka (dítě) toto období a prostředí dokázalo změnit a zaslepit . Je to velmi smutné.
Velký plus také přikládám obsahu pravdivých informaci , které se v knize vyskytovaly, a popisovaly charaktery a úmysly reálných postav (Hitler ,Eva Braunová...)
Moc doporučuji a brzy se chystám na autorovu další knihu ????.

Toffee
19.12.2019 4 z 5

Jak snadné je pokřivit mysl dítěte.

dark.ma93
22.11.2019 5 z 5

Konečně kniha z opačného úhlu pohledu, pohledu nevědomého, dětského. Za mě super.