Chlapec na vrchole hory

Chlapec na vrchole hory https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297565/mid_chlapec-na-vrchole-hory-qKX-297565.jpg 4 354 119

Autor slávneho Chlapca v pásikavom pyžame už tretíkrát zvolil neľahkú tému: vojna očami dieťaťa. V druhom románe Zostaň, kde si, a potom odíď, sa venoval prvej svetovej vojne a teraz sa opäť vrátil k druhej svetovej vojne v príbehu chlapca Pierrota, ktorý sa narodil v Paríži, ale predčasná smrť oboch rodičov spôsobila, že sa po krátkej zastávke v sirotinci ocitol v horskom sídle Adolfa Hitlera, kde jeho teta Beatrix pracuje ako gazdiná. Hitler mu do istej miery nahrádza otca, Pierrot sa v ňom vidí, túži sa mu podobať. Chlapec je svedkom mnohých historických okamihov, napríklad návštevy vojvodu z Windsoru s manželkou Wallis Simpsonovou. Ako ho poznačí život v Berghofe pod krídlami Führera? Príbeh o tajomstvách, zrade, morálnej zodpovednosti a odpustení. Príbeh, pri ktorom si čitateľ položí otázku: Čo by som robil ja?... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

The Boy at the Top of the Mountain

Anna 13
03.12.2017 5 z 5

Kniha je o tom, jak strašně snadné je zmanipulovat malého nevinného chlapce. A nejen jeho, jak snadné je zmanipulovat i dospělé, a vlastně celý národ. Je to děsivé a vy se nestačíte divit, jak se vám hlavní hrdina mění před očima. Bohužel nikdo z nás neví, jak by se zachoval v jeho situaci. Mohli bychom skončit stejně. Proto nesoudím. Příběh mě fascinoval, rozesmutnil i zděsil. Je strašné jakou moc a vliv může mít pouhý člověk...
Kniha je psaná jednoduchou formou, ale přesto si myslím, že si nezasluhuje označení "Pro děti a mládež". Děti tohle všechno fakt nepochopí...

Těším se na Chlapce v pruhovaném pyžamu... A doporučuji!

Martina99
23.11.2017

Člověk trne, že se dítě nechá strhnout, ale takhle se nechal strhnout celý národ a není to tak dávno. Příběh mě dojal, stejně jako první kniha Chlapec v pruhovaném pyžamu.

rarášek
21.11.2017 5 z 5

Tohle bylo po dlouhé době poprvé, co jsem přečetla knihu za jeden den. Prostě se od toho nešlo odtrhnout. Knihu jsem se rozhodla přečíst, protože jsem už od autora četla Chlapec v pruhovaném pyžamu (tady se mi výjimečně líbila kniha i film) a proto jsem se rozhodla do toho jít. A když jsem na knihu narazila v knihovně, tak už nebylo o čem přemýšlet.
Je to hrozně silná kniha. Jak moc snadno, jako lusknutím prstu, se z malého, hodného a milého chlapce může stát jeden z nich, loutka nacistického režimu? Trhalo mi to srdce, jak se takhle Pierrot pod Hitlerovým vlivem mění a zapomíná na to, kým byl, na svého kamaráda i svou vlast a ubližuje svým nejbližším.
Na konci knihy jsem k němu cítila velikou lítost a přála bych si, aby mu jeho kamarád odpustil. Tahle kniha se mi možná líbila o něco málo víc než Chlapec v pruhovaném pyžamu.

Aimee1
21.11.2017 5 z 5

Nic není takové, jaké se zdá. A pokud člověk nemá kontakt s realitou a vyrůstá v prostředí, kde je něco "normální", jen těžko pak chápe, že to vlastně normální vůbec není.

JáČtenářka
07.11.2017

kniha o tom jak jediný člověk může mít na ostatní velký vliv. Jak je může ovlivnit a změnit. Po knize se mi svíral žaludek. Doporučuji

jiri77
01.10.2017 4 z 5

Velmi čtivě napsaný příběh o chlapci ,který se nechá zkazit nacionálním socialismem . Kniha je určena spíše mladším čtenářům a ač je příběh nereálný,přiblíží jim,jak to mohlo na Berghofu chodit. Mě, jako dospělého čtenáře ,kniha bavila a doporučuji ji všem ,co rádi čtou knihy z téhle kapitoly dějin.

knihomol5555458
21.09.2017 5 z 5

Výborná kniha. Kniha byla napsaná takovým tím gestem které vám nedá se od knihy odtrhnout nebo na ni alespoň nemyslet.

SilvaK
13.09.2017 5 z 5

Výborná kniha, číta sa jedným dychom od začiatku až do konca.

Anyzz
11.09.2017 5 z 5

Kniha o chlapci, jehož životní příběh s sebou nese ničivé následky a jenž zanechal hluboké jizvy na mnoha lidských osudech. Příběh, který vás chytne za srdce a nepustí.

DeninkaK
10.09.2017 5 z 5

Přečteno během jednoho dne. Stejně jako Chlapec v pruhovaném pyžamu, i tato kniha- naprosto strhující.

Zuzvil
10.09.2017 4 z 5

Knihu jsem dočetla a ač jsem dospělák už pěknou řádku let, tak se mi moc líbila. Příběh je sice fiktivní a pravděpodobně žádný takový chlapec na Orlím hnízdě nebydlel, ale reálný byt samozřejmě mohl a mě hodně oslovil autorův nápad, jak z malého milého chlapce muže vzniknout v podstatě pobočník Hitlera. S velkou lehkostí autor přetvářet tohoto chlapce a bylo velmi zajímavé sledovat jak je dítě manipulovatelné a ovladatelné. Rozhodne ji doporučuji k přečtení.

MaKolar
23.08.2017 5 z 5

Příběh zasazený do velmi temné doby lidstva, kde je velmi patrné, jak moc lze ovlivnit dětskou duši. Za mě vynikající kniha.

ThePeace135
18.08.2017 5 z 5

Po "Chlapci v pruhovaném pyžamu" jsem samozřejmě musela sáhnout i po "Chlapci na vrcholu hory" a musím říct, že pro mě ještě lepší příběh než ten předchozí... Zatímco u Chlapce v pruhovaném pyžamu jsem už téměř od začátku tušila kam se příběh bude ubírat (když nepočítám, že jsem před tím viděla film), u Chlapce na vrcholu hory tomu bylo jinak... na začátku se setkáváme s malým Pierrotem, vystrašeným chlapcem, který nejprve přijde o otce, poté i o matku a nakonec i o psa a domov v milované Paříže. Odjíždí do Německa za tetou Beatrix, která si ho z dobroty srdce vezme k sobě, i když to znamená ubytovat chlapce na Berghofu, horském sídle samotného Adolfa Hitlera, kde Beatrix pracuje... a pak nastává něco neuvěřitelného... jsme svědky toho, jak se z malého, ustrašeného chlapce stává pod tíhou pozornosti a vřelosti Adolfa Hitlera tvrdý a neústupný "muž", který dospěje ještě rychleji než vyroste... z Pierrota se stává Pieter a my jsme svědky toho, jak válka a lidská krutost mohou nevinou dětskou duši zkazit natolik, že se tomu nechce ani uvěřit... Pravda je, že zatímco v Chlapci v pruhovaném pyžamu jsem oplakávala naprosto zbytečnou smrt malého Bruna, Pieterovi jsem jeho osud na konci tak trochu přála... vybral si sám, mohl mít alespoň částečnou rodinu, ale on si vybral náklonnost vůdce a strany a za to mu na konci náležel patřičný trest. Líbilo se mi, že autor ho zpodobnil stejně jako se chovala většina nacistů na konci války - já nic "soudruzi", já nic...

ivakola
28.07.2017 5 z 5

Knížka je psána jak uvádí autor spíše pro mládež, ale tak hluboký příběh...Nevím zda by jej mládež správně ohodnotila. Jsem z ní úplně v kolenou. Jak se jen dokáže změnit člověk a jeho povaha když naslouchá tomu správnému,( v tomto případě špatnému ) člověku. Opravdu strhující příběh malého chlapce. Ještě dlouho mi bude ležet v hlavě.

JajaCZ
23.07.2017 5 z 5

Kniha ma naprosto uchvátila. Po Chlapcovi v pruhovanom pyžame som čakala knihu, ktorá bude jej slabším odvarom, ale nestalo sa tak. Autor splietol skutočný príbeh Hitlera ,s fikciou Pierrota, v jeden silný uveriteľný celok, ktorý vo mne zažal taký plameň zvedavosti, že som si počas čítania googlila fakty popisované v knihe a hľadala podrobnosti. Ak sa kniha dočká filmového spracovania, rozhodne si ho nenechám újsť!

Jane100
22.07.2017 5 z 5

Neskutečně a peckoidně popsaný příběh chlapce, který se vlivem svého okolí změní k nepoznání. Perfektní. Tento komentář píšu s poměrně velkým časovým odstupem od přečtení, ale dosud mám v živé paměti, jak jsem po přečtení zůstala doslova oněmělá.

yetti74
17.07.2017 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, to jsem vůbec nečekala! O tom, jak se člověk (v tomto případě dítě) dokáže změnit vlivem okolností. Závěr také skvěle zpracovaný. No, prostě téhle knize není co vytknout. Dávám pět hvězdiček s řadím do doporučených knih.

anna6021
16.07.2017 4 z 5

Kniha byla velmi čtivá. Líbil se mi námět i zápletka. Nejvíce mě asi zaujal začátek na konci, zdali to tak lze říci. Velmi ráda si od autora přečtu i jinou knihu.

Borec188
08.07.2017

Toto musím říct, že byl nejlepší kousek od Johna Boyna, ačkoli jsem byl trošku v depresi po přečtení této knihy. Doufám, že se dočkáme i filmového zpracování.

ritz
07.07.2017 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla tak zajímavou a chytlavou knihu, přečteno za odpoledne, nemohla jsem odejít, dokud jsem nedočetla.